Spis treści

Site wide link – kiedy stosować takie odnośniki, a kiedy ich unikać?

Umiejętne zarządzanie linkami, w tym tytułowymi linkami site-wide, jest kolejnym elementem w procesie optymalizacji stron www i sklepów e-commerce. Linki site-wide mogą poprawić wrażenia użytkownika, ale też narazić Twoją witrynę na kary Google. W naszym artykule omówimy potencjalne korzyści, jak i ryzyko związane ze  stosowaniem takich odnośników. Wyjaśnimy też, czym są wspomniane linki i na jakie podstrony najczęściej kierują. 

Site-wide link – co to? 

Link site-wide to odnośnik, który umieszczony jest na wszystkich podstronach danej witryny internetowej. To stały element, który jest automatycznie dodawany do nowych podstron (może nie pojawić się na podstronie koszyka). Site-wide linki występują w opozycji do linków, które pojawiają się na danej podstronie pojedynczo lub w niewielkiej liczbie. O site-wide linkach mówimy zarówno w kontekście linkowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego.

Omawiane odnośniki najczęściej kierują do takich podstron, jak: 

 • Strona główna – użytkownik ma zapewniony szybki dostęp do strony głównej z dowolnej podstrony.
 • Kontakt – ułatwia dostęp do danych kontaktowych firmy.
 • Polityka prywatności – odnośnik pozwala na szybką weryfikację informacji dotyczących ochrony danych osobowych i używania cookies.
 • Mapa strony –  mapa umożliwia łatwe znalezienie różnych sekcji witryny.
Site wide link
Site wide link: definicja

Przykłady umiejscowienia linków site-wide

Linki site-wide najczęściej umieszczane są w takich miejscach, jak: 

 • Footer (stopka): To sekcja na dole strony www, zawierająca linki do polityki prywatności, mapy strony czy zakładki Kontakt.
 • Sidebary (boczne paski): Sidebary znajdują się zarówno po prawej, jak i lewej stronie witryny, zawierają linki do różnych sekcji, takich jak blogi, produkty, czy kategorie informacji.
 • Header (nagłówek): Górna część witryny, która często zawiera linki do głównych kategorii strony.
 • Menu nawigacyjne: Menu nawigacyjne jest elementem, który pojawia się na każdej stronie, prowadzi użytkownika do różnych części serwisu.

Site-wide link a SEO

Linki site-wide mogą mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na SEO – wiele zależy od implementacji i kontekstu. Jeśli linki są dobrze zintegrowane i prowadzą do wartościowych treści, mogą zwiększyć widoczność strony www. Nadmierne wykorzystanie linków site-wide jest postrzegane jako próba manipulacji wynikami wyszukiwania i skutkuje karami Google.

 • Algorytmy wyszukiwarek internetowych, takich jak Google, są coraz bardziej zaawansowane w zakresie identyfikacji i interpretowania linków site-wide.
 • Google, na przykład za pomocą algorytmu Penguin, może nakładać kary na strony, które w sposób spamerski nadużywają linków.

Podsumowując, linki site-wide mogą zaszkodzić SEO w kilku sytuacjach, na przykład:

 • Gdy są nadmiernie optymalizowane pod kątem słów kluczowych.
 • Gdy prowadzą do małowartościowych lub nieistotnych podstron.
 • Gdy są umieszczane na stronach o niskiej jakości lub niepowiązanych tematycznie.
 • Gdy występują w nadmiernej liczbie.

Właściwe użycie linków site-wide wymaga staranności i umiaru. Zawsze należy pamiętać, aby linki dodawać z myślą o użytkowniku, a nie tylko o algorytmach wyszukiwarek.

Site-wide link – wskazówki dla Ciebie

 • Odnośniki pomagają promować podstrony, które są ważne dla każdego użytkownika. Są to na przykład strona kontaktowa, strona z polityką prywatności lub strona główna.
 • Jeśli linki site-wide pomagają w orientacji na stronie i ułatwiają dostęp do kluczowych sekcji, warto je implementować.
 • Nadmierne stosowanie linków site-wide może być interpretowane jako spamerskie i negatywnie wpłynąć na ranking Twojej strony.
 • Unikaj site-wide linków, które kierują na strony www, które nie oferują wartości dla użytkownika lub mają niską jakość.
 • Jeśli link site-wide przygotowany jest z myślą o nawigacji, rozważ dodanie atrybutu rel=”nofollow”.
 • Używaj naturalnych tekstów kotwiczących, które są zrozumiałe dla użytkownika, a nie tylko skoncentrowane na słowach kluczowych.
 • Regularnie sprawdzaj, jak wprowadzone linki wpływają na ruch i pozycjonowanie witryny.

Podsumowanie 

Site-wide linki to odnośniki umieszczane na wszystkich podstronach witryny internetowej, zwykle w takich miejscach jak stopka, boczne paski czy nagłówek. Omawiane odnośniki zapewniają łatwy dostęp do kluczowych sekcji serwisu, takich jak strona główna, kontakt, polityka prywatności czy mapa serwisu. Chociaż omawiane linki mogą znacząco poprawić nawigację i  doświadczenie użytkownika, ich nadmierne lub nieprawidłowe wykorzystanie może negatywnie wpłynąć na SEO – wyszukiwarki mogą interpretować je jako próbę manipulacji wynikami wyszukiwania. Właśnie dlatego, ważne jest ich umiarkowanie stosowanie, zgodne z najlepszymi praktykami SEO. 

 

 

 

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza