W dzisiejszych czasach każda z firm ma własną stronę internetową. Nowoczesna, widoczna w sieci witryna to tak naprawdę podstawa działań z zakresu e-marketingu, wizytówka firmy. Budując stronę internetową własnego biznesu, warto więc zadbać o każdy szczegół.
Jak proces tworzenia stron www przebiega w 1stplace.pl?
W pierwszej kolejności będziemy chcieli dowiedzieć się, czego potrzebujesz. W jakim celu budowana jest strona www? W jaki sposób ma służyć użytkownikom? Jakie elementy muszą się na niej znaleźć.
Będziemy też chcieli poznać specyfikę Twojej firmy, uzgodnić, jakie treści będą odgrywały najistotniejszą rolę, kto jest Twoim odbiorcą. Ustalimy także, czy na stronie mają znajdować się dodatkowe elementy, na przykład takie, jak kalkulatory, bazy wiedzy, testy (na przykład test typu skóry). Zawsze koncentrujemy się na tym, by poznać oczekiwania klientów – tylko w taki sposób będziemy w stanie je spełnić.
Ważne więc , żebyś jako właściciel strony www wiedział, jakie są Twoje oczekiwania. Oczywiście nasz web deweloper będzie dla Ciebie wsparciem i pomoże w doborze optymalnych rozwiązań.
Gdy już będziemy wiedzieć, czy w Twoim przypadku sprawdzi się prosta strona wizytówkowa, bardziej rozbudowana witryna, czy duży portal, określimy, ile czasu zajmie stworzenie strony internetowej – czy jest to kwestia kilku tygodni, czy raczej kliku miesięcy. Na tym etapie często załatwiane są także formalności, na przykład podpisanie umowy.
Na każdej stronie internetowej muszą znajdować się użyteczne dla odbiorców treści. Musimy zweryfikować, jakie słowa kluczowe najlepiej sprawdzą się w przypadku Twojego biznesu. Jakie zakładki, elementy należy przygotować. Przy analizie słów kluczowych wykorzystujemy profesjonalne narzędzia, na przykład takie, jak Planer słów kluczowych, Senuto, Ahrefs i inne.
Wybór słów kluczowych, określenie liczby zakładek i elementów przeprowadzany jest we wczesnych etapach procesu projektowania strony internetowej.
Przygotowujemy architekturę informacji strony www. Ustalamy rozmieszczenie poszczególnych elementów – tekstów, grafik, wideo i innych. Planujemy, w jaki sposób użytkownik będzie poruszał się w obrębie strony, jakie kroki będzie musiał wykonać, określamy konkretne czynności. Ustalamy rozkład menu, liczbę i podział podstron.
Architektura strony odgrywa bardzo istotną rolę. Niedopatrzenia i błędy w tym zakresie mogą sprawić, że odbiorcy będą mieli problem z poruszaniem się w obrębie witryny. To natomiast może poskutkować ich zniechęcaniem i opuszczeniem strony.
Mamy już zarys strony internetowej. Kolejnym etapem jest przygotowanie makiety. Makietę możemy określić, jako wizualizację strony www, wstępny projekt. Makieta przedstawia rozmieszczenie poszczególnych elementów, relację między podstronami. Dzięki makiecie, będziesz mógł zweryfikować, czy tworzenie strony www przebiega zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.
W końcu przychodzi czas na projekty graficzne. Warstwa wizualna musi zachęcać potencjalnych klientów do pozostania na stronie, a finalnie do konwersji. Na etapie tworzenia projektu graficznego określany jest układ strony, następuje dobór kolorów, logo, fontów i innych elementów graficznych.
Projekt witryny musi być spójny, dopasowany do charakteru firmy. Po zakończeniu projektowania, przechodzimy do wyboru systemu CMS.
Nowoczesne strony www najczęściej budowane są w oparciu o system CMS (Content Management System). CMS to system zarządzania treścią, za pomocą którego można tworzyć intuicyjne w obsłudze strony internetowe. Wyróżniamy różne rodzaje systemów CMS. Pokrótce przedstawimy kilka z nich.
Najbardziej popularny system zarządzania treścią to CMS WordPress. Korzystają z niego firmy na całym świecie. Jakie są główne zalety WordPressa?
Decydując się na WordPressa, możemy rozbudować strony o kolejne elementy, zintegrować witrynę z profilami w mediach społecznościowych, korzystać z wielu skórek, szablonów, modułów i wtyczek. Jest to system bardzo intuicyjny w obsłudze. Poradzą sobie z nim nawet osoby, dla których języki programowania są czarną magią.
Kolejną z możliwości przy tworzeniu stron www jest Joomla. To dość elastyczny system zarządzania treścią, który cieszy się sporą popularnością, jest przyjazny dla wyszukiwarek i urządzeń mobilnych, mamy możliwość rozbudowy strony o nowe elementy.
Joomla nie jest jednak tak przyjaznym systemem, jak WordPress. Jeśli więc dopiero zaczynasz swoją przygodę ze stronami www, lepszym wyborem będzie WordPress.
Typo3 to kolejna z propozycji. To otwarte, darmowe oprogramowanie, z pomocą którego budowane są nie tylko strony www, ale także aplikacje i intranety. System wyróżnia się bardzo dużą skalowalnością.
Obsługa omawianego systemu wymaga już wiedzy technicznej, dlatego nie będzie on dobrym rozwiązanie dla osób początkujących. Sprawdzi się w dużych firmach, korporacjach.
Wśród innych systemów CMS wymienić możemy takie, jak: Craft CMS, dotCMS, Ghost. Dostępne są także kreatory tworzenia stron, między innymi Wix, WebWave, Weblium.
Systemy CMS nie są jedynym rozwiązaniem. Drugą opcją jest kodowane witryny – najczęściej wykorzystywany jest język HTML. HTML, czyli Hyper Text Markup Language, jest hipertekstowym językiem znaczników. W przypadku strony pisanej w języku HTML budowane są oddzielne strony statyczne, które dostępne są jako osobne pliki.
Przy stronach statycznych w dużej mierze będziemy korzystać ze wsparcia specjalistów. Wprowadzaniem wszelkiego typu zmian i aktualizacji najczęściej zajmuje się programista. Wśród istotnych zalet statycznych stron internetowych wymienić możemy wysoką prędkość ładowania oraz niezależności od systemów zewnętrznych.
Jeśli Twoja strona www ma być przyjazna użytkownika oraz widoczna w wynikach wyszukiwania, nie może zabraknąć na niej unikalnych treści, konkretnych informacji na temat Twoich usług, oferty, produktów itp. Treści powinny być ciekawe, zoptymalizowane pod kątem fraz kluczowych. Treści możesz przygotować samodzielnie lub skorzystać ze wsparcia copywritera.
Oprócz tekstów, pamiętać także musimy o odpowiednio skompresowanych grafikach, przyciskach i innych elementach graficznych.
Profesjonalne strony to większe zyski. Dzięki testom, dokładnemu sprawdzeniu różnych elementów zyskasz pewność, że Twoja witryna jest funkcjonalna i działa bez zarzutu.
W 1stplace.pl, zanim oddamy stronę lub sklep e-commerce, przeprowadzamy testy. Odtwarzamy ścieżkę zakupową, sprawdzamy, czy użytkownik nie będzie miał problemu, by znaleźć konkretne elementy, informacje.
W końcu przychodzi czas na uruchomienie strony internetowej. Wybieramy domenę i hosting. Domena to adres Twojej strony www (najczęściej zawiera on nazwę firmy, produktu).
Hosting, mówiąc najprościej, to komputer, który przez cały czas podłączony jest do internetu. Komputer, na którym znajdować się będzie Twoja strona. Słaby, niewydajny hosting poskutkuje częstymi awariami strony, a to przełoży się na zniechęcenie użytkowników, sprawi, że roboty będą rzadziej indeksować witrynę. Częste przerwy w działaniu strony www doprowadzić mogą nawet do usunięcia strony z indeksu.
Wybierając serwer, zwróćmy uwagę na parametry techniczne, zabezpieczenia, na to, czy w razie problemów będziemy mogli liczyć na wsparcie hostingodawcy.
Czy udać się na kurs i zbudować stronę internetową samodzielnie, czy lepszym rozwiązaniem będzie pomoc agencji e-marketingowej? Aby zbudować profesjonalną witrynę – taką, którą polubią potencjalni klienci, trzeba mieć specjalistyczną wiedzę i doświadczenie. Kilku- czy kilkunastogodzinny kurs, może okazać się niewystarczający. W sieci znajdziemy też niejeden poradnik z zakresu budowy strony, ale pamiętajmy, że wiedza teoretyczna to nie wszystko. Aby projektowanie strony i jej budowa zakończyły się sukcesem, konieczne jest doświadczenie.
Usługi agencji e-marketingowej zazwyczaj obejmują wsparcie kilku specjalistów- zarówno web developera, jak i copywriterów, UX designera czy specjalisty SEO – dzięki temu mamy zapewnioną kompleksową obsługę.
Ile kosztuje strona internetowa? Jaka jest cena budowy nowoczesnej witryny? Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Za stronę internetową możemy zapłacić zarówno 2500 zł, jak i 5000 czy 10 000 zł. Na wysokość kosztów wpływają wielkość strony, liczba zakładek, wykorzystane rozwiązania, ilości treści, ewentualnych, dodatkowych elementów. W większości przypadków przygotowywana jest indywidualna wycena.
Czy projektowanie stron www bądź sklepu e-commerce może być tanie? Teoretycznie tak, praktycznie, nie do końca. Dlaczego? Już odpowiadamy.
W procesie tworzenia strony ważny jest każdy szczegół: dopracowany projekt graficzny, przemyślane rozmieszczenie wszystkich elementów, merytoryczne treści, sprawdzanie różnych rozwiązań. Roboczogodziny grafika, web developera, UX-designera, copywritera generują koszty. Bardzo niska cena, może być związana z tym, że fachowiec nie poświęci na działania odpowiedniej ilości czasu, a to poskutkuje niskiej jakości stroną.
To nie koniec. Potrzebne są także profesjonalne narzędzia, a zakup legalnych oprogramowań związany jest z kosztami. To także powinniśmy wziąć pod uwagę, porównując wyceny stron www.
Strona powinna być poddana testom. Ważne, aby zweryfikować poprawność działania formularza kontaktowego (na przykład, czy formularz zostanie wysłany, jeśli użytkownik w adresie e-mail pominie @). Testy są bardzo istotne, pozwalają na eliminację błędów, zanim ze strony zaczną korzystać Twoi klienci.
Jeśli zależy nam, aby wszystkie działania wykonane były w pełni profesjonalnie, musimy liczyć się z wydatkiem. Tanie strony www i sklepy e-commerce często robione są „na szybko”, nie są dobrze przemyślane, nie są intuicyjne w obsłudze. Naprawy, wprowadzanie zmian to niepotrzebne nerwy i oczywiście kolejne koszty.
Czy podczas budowy i pozycjonowania strony internetowej lub sklepu e-commerce możemy skorzystać z jakichkolwiek, darmowych rozwiązań? Tak. Dostępnych jest wiele darmowych wtyczek, na przykład do WordPressa (który, jak już wspominaliśmy, cieszy się największą popularnością). Za pomocą wtyczek możemy optymalizować prędkość ładowania, grafiki, wykonać przekierowania.
Wśród zalecanych wtyczek, które dostępne są za darmo, wymienić możemy:
Niektóre z narzędzi także dostępne są w wersji za darmo, na przykład Answer the Public. Często jednak darmowe wersje mają różnego typu ograniczenia.
Projektowanie stron internetowych, jak już opisaliśmy powyżej, to wieloetapowy proces. Aby efekt końcowy był idealny, ważna jest współpraca web developera, ux-designera, copywritera, grafika, często także pozycjonera. Istotna jest również komunikacja z właścicielem strony.
Brak odpowiedzi po wysłanych propozycjach, niejasne informacje dotyczące poprawek przedłużają cały proces, utrudniają komunikację.
Wiele firm działa nie tylko na terenie Polski, ale także poza granicami naszego kraju. Najczęściej są to takie kraje, jak Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Hiszpania. Jeśli działasz globalnie i chcesz, aby z Twojej strony korzystali także klienci spoza Polski, koniecznie powiedz o tym przed rozpoczęciem współpracy.
W 1stplace.pl specjalizujemy się nie tylko w projektowaniu stron dla firm działających w Polsce, ale także w innych państwach.
Proces tworzenia stron internetowych jest zakończony. Czy to już koniec prac? Niestety nie. Musimy jeszcze zadbać o to, by strona www była widoczna w internecie, czyli rozpocząć pozycjonowanie strony.
Na stronie 1stplace.pl dostępne są poradniki dotyczące pozycjonowania stron internetowych i sklepów e – commerce (zachęcamy do lektury). Aby się nie dublować, przedstawimy wyłącznie listę działań, które koniecznie trzeba wykonać, aby strona www była widoczna w sieci:
Regularne działania on-site i off-site to podstawa, jeśli chcemy zająć miejsce w TOP10. A jak wiadomo, to właśnie strony z pierwszej strony wyszukiwarki „zgarniają” praktycznie cały, wartościowy ruch.
Przy projektowaniu stron www istotny jest każdy szczegół. Profesjonalne strony internetowe są przede wszytskim funkcjonalne i przyjazne dla oka. Liczą się tutaj design, dobór kolorów, fontów. Pod uwagę musimy wziąć także układ poszczególnych elementów.
Tworzenie stron internetowych kosztować może zarówno około 3000zł, jak i 10 000 zł i więcej. Koszt strony www uzależniony jest od liczby zakładek, potrzeb klienta, zastosowanych rozwiązań. Standardowa cena witryny to około 3000-3 500 zł. Pamiętajmy jednak, że cena bardzo często idzie w parze z jakością. Tanie strony zazwyczaj nie wyglądają profesjonalnie, wymagają wielu zmian, które generują koszty.
Projektowanie stron internetowych to dopiero pierwszy etap. Jeśli chcemy, aby nasza strona www była widoczna w wyszukiwarce Google, w bezpłatnych wynikach wyszukiwania, optymalizacja pod kątem SEO jest konieczna. Musimy zoptymalizować stronę internetową zarówno pod wymagania wyszukiwarki, jak i użytkowników. Na naszym blogu dostępne są poradniki na temat pozycjonowania. Znajdziecie w nich wszystkie szczegółowe informacje.
Projektowanie stron internetowych, ich budowa i optymalizacja są trudnymi procesami. Wymagają wiedzy, są czasochłonne, natrafić możemy na różnego typu trudności. W wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z pomocy fachowca.Poradnik bądź kurs mogą nie być wystarczające.
Potrzebujesz strony internetowej? Chcesz, zwiększyć widoczność swojej firmy w sieci? Web developerzy i inni specjaliści z 1stplace.pl służą pomocą.
Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?
Dane firmowe
1stplace.pl sp. z o.o. sp.k.
Kopanina 30A/104
60-105 Poznań
NIP 7831766949