Spis treści

Content w e-commerce – jak zwiększyć widoczność i popularność sklepu internetowego?

Na popularność i widoczność sklepu e-commerce wpływa wiele czynników, w tym content.  Dobrze przygotowany może zmieć duży wpływ na realizację celów biznesowych i sukces firmy. Dziś przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad z zakresu contentu. Nasza lista przyda Ci się podczas samodzielnego przygotowywania treści, jak i w przypadku współpracy z copywriterem czy specjalistą ds. marketingu. Jakie więc treści powinny znaleźć się w Twoim sklepie internetowym i dlaczego? 

Sklep internetowy – content 

Przede wszystkim, content to nie tylko teksty – choć są one bardzo ważne. Nie ograniczaj się wyłącznie do nich, wykorzystaj wszystkie możliwości, pomyśl o infografikach, zdjęciach, video. 

Opowiedz o swojej firmie

Opowiedz o sobie klientom. Napisz, dlaczego prowadzisz swój biznes, w jaki sposób działasz, co Cię wyróżnia. Odbiorcy lubią firmy, które są jakieś. Budowa silnej marki wspiera sprzedaż. 

Wally Olins w O marce pisze: 

„Dzisiaj przyjmujemy większość cech funkcjonalnych produktów za pewnik, a marki – choć w dalszym ciągu oznaczają przede wszystkim wizerunek – to już nie tylko swój własny, lecz także nasz, konsumentów”. [1]

Dalej czytamy: 

„Marki zostały wykreowane przez ludzi marketingu w dużych firmach po to, aby uwodzić klientów – aby sprzedawać produkty przez tworzenie i przekazywanie barwnych lecz prostych idei w sposób jasny i przejrzysty – bezustannie i bez przerwy”. [2]

W Twoim sklepie nie może więc zabraknąć barwnych idei. Możesz napisać opartą o storytelling historię, nagrać wideo, przygotować infografiki. Bez względu na formę, content powinien przyciągać uwagę, przedstawiać historię marki, jej wartości i filozofię, a także prezentować osoby stojące za rozwojem firmy. 

Opisy produktów 

Opisy produktów to jeden z najważniejszych elementów w Twoim sklepie. I to z kilku powodów.

  • Przede wszystkim, zainteresowani chcą wiedzieć, jakie produkty kupują  – informacje dotyczące rozmiaru, składu, parametrów itp. są niezbędne.
  • Opis umożliwia przedstawienie korzyści wynikających z zakupu. Dzięki proponowanym przez Ciebie wałkom, każda z Pań wystylizuje swoje włosy i poczuje się jak gwiazda? Blender ułatwi przygotowanie zdrowych posiłków dla całej rodziny? Koniecznie o tym wspomnij. Podkreśl wszystkie korzyści wynikające z zakupu: funkcjonalne, emocjonalne, społeczne. 

Sekcje FAQ 

Zwroty, koszty wysyłki, czas oczekiwania na realizację zamówienia, sposób płatności kartą podarunkową itp. Użytkownicy mają wiele pytań i chcą uzyskać na nie szybką odpowiedź. Tutaj idealnie sprawdza się sekcja FAQ. 

Dobrze przygotowane FAQ nie tylko oszczędzają czas klientów, jak i zespołu ds. obsługi, ale też pomagają w budowie pozytywnego wizerunku firmy. Dodatkowo, wykorzystanie słów kluczowych w pytaniach i odpowiedziach może przyczynić się do lepszej widoczności strony w wynikach wyszukiwania. 

Przykładowa sekcja FAQ może wyglądać w następujący sposób: 

1.Jakie są opcje dostawy?

Odpowiedź: Oferujemy kilka metod dostawy, w tym standardową przesyłkę kurierską, przesyłkę ekspresową oraz możliwość odbioru osobistego, odbioru w paczkomacie lub z punkcie. Szczegółowe informacje na temat każdej opcji, w tym szacowany czas dostawy i koszty, znajdziesz tutaj.

2. Jak mogę dokonać zwrotu zakupionego produktu?

Odpowiedź: Masz prawo do zwrotu produktu bez podania przyczyny w ciągu 30 dni od daty otrzymania przesyłki. Aby dokonać zwrotu, wypełnij formularz zwrotu dostępny na naszej stronie i postępuj zgodnie z instrukcjami zawartymi w zakładce Zwroty i reklamacje.

3. Jakie metody płatności są akceptowane w sklepie?

Odpowiedź: Akceptujemy różne metody płatności, w tym płatności kartą kredytową, przelewem bankowym, płatności elektroniczne (np. PayPal), oraz płatność przy odbiorze.

5. Jak mogę śledzić status mojego zamówienia?

Odpowiedź: Po złożeniu zamówienia otrzymasz e-maila z kodem, który pozwoli Ci śledzić przesyłkę. Status zamówienia możesz również sprawdzić w sekcji Moje zakupy. 

6. Czy mogę zmienić zamówienie po jego złożeniu?

Odpowiedź: Jeśli Twoje zamówienie nie zostało jeszcze wysłane, możliwa jest zmiana szczegółów zamówienia. Aby omówić możliwe opcje, skontaktuj się z naszą obsługą klienta.

7. Co zrobić, jeśli otrzymałem uszkodzony produkt?

Odpowiedź: W przypadku otrzymania uszkodzonego produktu, prosimy o natychmiastowy kontakt z naszym zespołem ds. obsługi klienta. Zalecamy przesłanie zdjęć uszkodzonego produktu – ułatwi to proces reklamacyjny. Jak najszybciej zajmiemy się wymianą produktu lub zwrotem kosztów.

e-commerce treści
e-commerce treści

Treści generowane przez użytkowników (UGC)

Treści generowane przez użytkowników, czyli user-generated content, to ważny rodzaj contentu w Twoim sklepie. Do tego typu treści zaliczamy np. opinie dotyczące produktów. Czy zdarzyło Ci się, że na decyzję dotyczącą zakupu spódniczki, zegarka czy jakiegokolwiek innego artykułu, wpłynęła opinia innego użytkownika? Albo, czy dzięki takim treściom wybrałeś odpowiedni rozmiar swetra? Klienci ufają komentarzom innych użytkowników, kierują się nimi.

Zadbaj więc o pozyskiwanie opinii, poproś klienta, np. drogą e-mailową, aby ocenił produkt, jakość obsługi. Każdy pozytywny komentarz jest na wagę złota. 

Blog 

Blog to coś więcej niż tylko platforma do dzielenia się treściami. To strategiczne narzędzie, które pomaga w edukacji klientów, prezentacji wartości produktów, a także, w zwiększeniu widoczności marki w internecie.  Regularnie publikowane, ciekawe treści przyciągają do sklepu nowych klientów, poprawiają ranking w wyszukiwarkach i zwiększają zaangażowanie użytkowników.

Jak prowadzić bloga? Mamy kilka inspiracji: 

  • Inspiracje: Pokaż, jak można wykorzystać oferowane przez Ciebie produkty,  inspiruj i zachęcaj klientów do zakupów. Możesz przygotować artykuł pod tytułem: Top10 dodatków do salonu, Idealne stylizacje na lato 2024
  • Porady: Artykuły, które pomagają rozwiązywać problemy klientów lub lepiej wykorzystywać zakupione produkty, budują zaufanie i lojalność. Na blogu sklepu z narzędziami można opublikować poradniki DIY omawiające, w jaki sposób wykonać proste prace remontowe.
  • Nowości branżowe: Informacje dotyczące najnowszych trendów, technologii czy zmian w przepisach, pomogą Ci zbudować wizerunek eksperta. 

Poniżej przykładowe tytuły artykułów blogowych dla sklepu internetowego z kawą. 

treści dla e-commerce blog
Treści dla e-commerce blog

Wideo 

W jaki jeszcze sposób możesz ułatwić klientom podjęcie decyzji dotyczącej wyboru produktu? Poprzez wideo. Krótkie nagranie, prezentujące produkt, proces produkcji, artykuł w użyciu może zwiększyć zainteresowanie odbiorców. 

Filmy demonstracyjne wzbudzają też emocje, budują więź z marką, prezentują nie tylko produkt, ale także wartości firmy, atmosferę, która w niej panuje. Co więcej, wideo stanowi znakomity materiał do wykorzystania w różnych kanałach marketingowych – możesz umieścić je w swoim sklepie, w mediach społecznościowych, na YouTube czy w kampaniach reklamowych – zwiększy to zasięg i rozpoznawalność marki. Efektywne wykorzystanie treści wideo w e-commerce może więc znacząco poprawić wyniki sprzedażowe i wizerunek firmy na rynku.

Wideo a proces posprzedażowy 

Wideo może zachęcać do zakupu, ale też budować relacje po zakończeniu transakcji. Dobrym pomysłem będzie przygotowanie instrukcji dotyczących montażu, użytkowania czy konserwacji produktów. Wideo to także sposób, by zaproponować klientowi dodatkowe akcesoria. 

Zdjęcia 

Co do tego, jak ważne w sklepie e-commerce są zdjęcia, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. To pierwszy element, na który zwraca uwagę klient, chcący zrobić zakupy.

Estetyczne fotografie produktu mają decydujący wpływ na konwersję Twojego sklepu, zadbaj więc, by spełniały wszelkie standardy. O czym powinieneś pamiętać? Podstawowe kwestie to: 

  • Wszystkie zdjęcia powinny być wyraźne. 
  • Skup się na tym, by zdjęcia wiernie oddawały wygląd, kolor, teksturę oraz proporcje produktów.
  • Zadbaj o zdjęcia z różnych perspektyw, by uchwycić wszystkie istotne cechy  produktu. 

Profesjonalne zdjęcia nie tylko zwiększą zainteresowanie produktem, ale też pomogą klientom podjąć słuszną decyzję – przedłoży się to na większą satysfakcję, ale też na niższą liczbę zwrotów. 

Jeszcze dwie, techniczne kwestie dotyczące zdjęć. Pamiętaj o poprawnych nazwach pliku. Jeśli na zdjęciu znajduje się sweter kaszmirowy czerwony, właśnie tak nazwij plik –  nie hgy123. Kolejna kwestia to atrybuty alt, zadbaj o to, by każde zdjęcie miało taki opis. O atrybutach alt możesz posłuchać tutaj: Alt Tag (Tekst Alternatywny Obrazka) – Co To Jest?

Infografiki 

Infografiki w e-commerce to skuteczne narzędzie przekazywania złożonych informacji w atrakcyjny i przystępny sposób. Taki content umożliwia szybkie przyswajanie danych na temat produktów, porównań, instrukcji obsługi czy procesów zakupowych. Dobre infografiki spełniają funkcję edukacją, ale też  zwiększają zaangażowanie. 

Infografiki mogą być wykorzystywane do przedstawienia korzyści zakupu produktu, statystyk dotyczących użytkowania, a nawet, historii marki. Dzięki temu sklepy internetowe mogą wyróżnić się na tle konkurencji i budować zaufanie poprzez klarowne i atrakcyjne prezentowanie informacji.

Dla odzieżowego sklepu internetowego dobrą opcją będzie przedstawienie pomocą infografik przykładowych stylizacji, dla e-commerce z artykułami do domu, różnych dodatków, np. lampy, koca, doniczek. W sklepach oferujących elektronikę użytkową, infografiki mogą być wykorzystywane do pokazywania zaawansowanych funkcji produktów oraz ich zastosowań. 

e-commerce infografika
e-commerce infografika internetowego sklepu odzieżowego

Podsumowując, zadbaj o to, by w Twoim sklepie e-commerce nie zabrakło zróżnicowanego contentu. Skup się na treściach, infografikach, wideo. Ważne też, by content był zawsze aktualny. Jeśli potrzebujesz wsparcia z zakresu tworzenia contentu, pozycjonowania i e-marketingu swojego sklepu internetowego, służymy pomocą. 

 

 

 

Willy Olins, O marce, Warszawa 2024, s. 13. Powrót do tekstu

Willy Olins, O marce, Warszawa 2024, s. 13. Powrót do tekstu

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza