Spis treści

Data Center. Serce cyfrowego świata. Czym jest data center i jak działa?

Centrum Przetwarzania Danych (Data Center) stanowi kluczowy filar współczesnego, cyfrowego świata. W erze Internetu, gdzie gromadzone są bardzo duże ilości danych, niezawodność stron internetowych, portali oraz bezpieczeństwo przechowywanych zasobów mają kluczowe znaczenie. Co zatem kryje się za pojęciem „data center” i co warto wiedzieć na ten temat?

Data Center – co to? Definicja

Data Center (centrum danych) to specjalistyczne, zabezpieczone i klimatyzowane pomieszczenie lub obiekt, którego głównym zadaniem jest przechowywanie, przetwarzanie i zarządzanie dużymi ilościami danych. Data center odpowiada też za utrzymanie szerokiej gamy urządzeń teleinformatycznych, takich jak serwery, urządzenia sieciowe, systemy magazynowania danych czy infrastruktura zasilania.

Centra danych są kluczowe dla funkcjonowania wielu organizacji i przedsiębiorstw, ponieważ zapewniają niezawodne i wydajne przetwarzanie informacji, a także umożliwiają korzystanie z różnych usług internetowych i chmurowych. Do ważnych cech charakterystycznych centrów danych należą redundantne systemy zasilania, łącza sieciowe, systemy bezpieczeństwa oraz monitorowanie i zarządzanie środowiskiem w celu minimalizacji ryzyka awarii i utraty danych.

Data center w Polsce

Data Center Polska to grupa centrów danych zlokalizowanych w Polsce, które odgrywają kluczową rolę w obsłudze lokalnych i międzynarodowych klientów. Polskie centra danych charakteryzują się wysokim poziomem bezpieczeństwa, nowoczesną infrastrukturą oraz stosowaniem zaawansowanych technologii.

W Polsce działają liczne centra danych, takie jak Korbank Data Center, 3S Data Center czy Atman Data Center, które oferują szeroki wachlarz usług, w tym kolokację serwerów, usługi chmurowe, hosting czy zarządzanie infrastrukturą IT.

Polskie centra danych wpisują się w globalny trend rosnącego zapotrzebowania na przechowywanie i przetwarzanie danych, a także korzystanie z usług chmurowych. Coraz popularniejsze są inwestycje w zielone technologie, takie jak energooszczędne systemy chłodzenia, co przyczynia się do zrównoważonego rozwoju sektora.

Popularne centra danych  

 • Sprint Data Center to centrum danych obsługujące różnorodne potrzeby biznesowe i infrastrukturalne, oferujące usługi związane z przechowywaniem danych, usługami chmurowymi oraz serwerami dedykowanymi. Firma Sprint proponuje elastyczne rozwiązania, umożliwia klientom dostosowanie konfiguracji do indywidualnych potrzeb, a także dba o ciągłość działania oraz zabezpieczenie danych.
 • 3S Data Center to polski operator centrum danych, który specjalizuje się w udostępnianiu przestrzeni serwerowej, usług chmurowych, a także zarządzaniu infrastrukturą IT. Centrum 3S wyróżnia się nowoczesnym podejściem do ochrony środowiska, zastosowaniem energooszczędnych rozwiązań oraz wysokim poziomem bezpieczeństwa danych.
 • Sigma Data Center to centrum danych oferujące szeroką gamę usług, takich jak kolokacja serwerów, hosting dedykowany, usługi chmurowe oraz inne rozwiązania IT. Sigma stawia na niezawodność, szybkość i skalowalność usług, dzięki czemu może obsługiwać klientów o różnych wymaganiach, od małych firm po dużych korporacje.
 • Korbank Data Center to jedno z największych polskich centrów danych, które zapewnia nie tylko miejsce dla serwerów, ale także oferuje szeroki wachlarz usług związanych z zarządzaniem infrastrukturą IT. Korbank szczyci się nowoczesną infrastrukturą, wysokim poziomem bezpieczeństwa, a także elastycznością w dostosowywaniu usług do potrzeb klientów.
 • Cloud Data Center to centrum danych specjalizujące się w dostarczaniu usług chmurowych. Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii, Cloud Data Center umożliwia klientom szybkie i łatwe skalowanie zasobów, a także dostęp do danych z różnych lokalizacji. Centrum oferuje różne modele usług chmurowych, takie jak IaaS, PaaS czy SaaS, które pozwalają na dostosowanie usług do potrzeb i oczekiwań użytkowników.

Inne data center w Polsce to między innymi Beyond data center, JMDI Data Center. Centra danych działają w różnych częściach kraju, zarówno w Warszawie, jak i Poznaniu, Gdańsku, Lublinie czy Krakowie. 

Data center Warszawa

Data Center Warszawa to centra danych zlokalizowane w stolicy Polski, które dostarczają szeroką gamę usług związanych z przechowywaniem, przetwarzaniem i zarządzaniem danymi dla lokalnych oraz międzynarodowych klientów. Warszawskie centra danych są częścią rosnącej infrastruktury technologicznej w regionie, oferują wysokiej jakości usługi i zaawansowane technologie.

W Warszawie działają takie centra, jak Atman Data Center, Thinx Poland czy Equinix. Firmy obsługują klientów o różnych wymaganiach, od małych przedsiębiorstw po duże korporacje. Centra danych w Warszawie oferują usługi, takie jak kolokacja serwerów, usługi chmurowe, hosting dedykowany czy zarządzanie infrastrukturą IT.

Prywatne i publiczne centra danych

Data Center można klasyfikować na podstawie różnych kryteriów.

 • Prywatne Data Center: Są własnością firm, organizacji. Firmy wykorzystują zasoby wyłącznie dla własnych potrzeb. Takie rozwiązanie zapewnia większą kontrolę nad zasobami, bezpieczeństwem i prywatnością danych, ale wymaga znaczących inwestycji i bieżącego zarządzania.
 • Publiczne Data Center: Są dostępne dla szerokiej grupy klientów, którzy wynajmują zasoby i przestrzeń w ramach usług chmury obliczeniowej. Publiczne Data Center pozwalają na elastyczność oraz skalowalność kosztów, ale mogą oferować niższy poziom kontroli nad bezpieczeństwem i prywatnością.
 • Kolokacja: W ramach tego modelu firmy wynajmują przestrzeń i zasoby w Data Center zarządzanym przez inną organizację. Kolokacja umożliwia korzystanie z zaawansowanej infrastruktury i zabezpieczeń, jednocześnie zmniejszając koszty związane z zarządzaniem własnym Data Center.

Każdy z tych rodzajów Data Center ma swoje zalety i wady, wybór odpowiedniego modelu należy więc dokładnie przemyśleć.

Główne funkcje data center

Data Center pełnią wiele funkcji, a ich głównym zadaniem jest zapewnienie niezawodności, dostępności i wydajności usług IT.

Przechowywanie danych

Data Center przechowują ogromne ilości informacji na serwerach i innych nośnikach pamięci masowej.

Przetwarzanie danych

Centra przetwarzają dane, wykonując różne obliczenia i operacje, takie jak analiza, raportowanie czy tworzenie kopii zapasowych.

Zarządzanie infrastrukturą IT

Data Center monitorują i utrzymują całą infrastrukturę IT, w tym serwery, sieci, zasilanie i chłodzenie.

Zapewnienie bezpieczeństwa

Kolejne z zadań to zapewnienie fizycznego, jak i cyfrowego bezpieczeństwa zasobów.

Serwery, sieci komunikacyjne – infrastruktura DC

 • Serwery: Są podstawowym elementem Data Center. To komputery, które przechowują i przetwarzają dane oraz obsługują aplikacje.
 • Sieci komunikacyjne: Obejmują sprzęt sieciowy, taki jak routery, przełączniki i kablowanie. Umożliwiają przesyłanie danych między serwerami oraz do zewnętrznych systemów.
 • Zasilanie i chłodzenie: Systemy zasilania awaryjnego (UPS), baterie, agregaty prądotwórcze i systemy chłodzenia, które są kluczowe dla utrzymania stabilnej pracy serwerów i zapewnienia ciągłości operacji.
 • Bezpieczeństwo: Fizyczne zabezpieczenia (np. kontrola dostępu, monitoring) oraz systemy zabezpieczające przed cyberzagrożeniami (np. zapory ogniowe, oprogramowanie antywirusowe), które chronią dane przed nieuprawnionym dostępem.

Wydajność energetyczna – kluczowe metryki i standardy wydajności

Dostępność i niezawodność (Tier-System)

Data Center są klasyfikowane według systemu Tier, który określa ich poziom dostępności i niezawodności. Im wyższy poziom Tier, tym większa gwarancja ciągłości działania i minimalizacja ryzyka awarii.

PUE (Power Usage Effectiveness)

PUE to stosunek całkowitej energii zużywanej przez Data Center do energii wykorzystywanej przez urządzenia IT. Im niższy wskaźnik PUE, tym wyższa wydajność energetyczna Data Center.

Czas średni między awariami (MTBF)

MTBF to średni czas między kolejnymi awariami w systemie. Im wyższy MTBF, tym większa niezawodność systemu.

Redundancja i elastyczność systemów

Wysoka redundancja i elastyczność systemów są kluczowe dla utrzymania ciągłości działania Data Center. Redundancja odnosi się do zapewnienia dodatkowych zasobów, takich jak zasilanie, chłodzenie i sieci, które mogą zastąpić te, które ulegną awarii. 

Trendy i innowacje w data center

 • Zielone Data Center i inicjatywy zrównoważonego rozwoju: Coraz więcej Data Center przyjmuje zielone inicjatywy, takie jak wykorzystanie energii odnawialnej, optymalizacja chłodzenia i recykling odpadów.
 • Automatyzacja i stosowanie sztucznej inteligencji: Data Center coraz częściej wykorzystują AI i automatyzację do monitorowania, analizowania i zarządzania swoimi zasobami. Pozwala to na zwiększenie efektywności i obniżenie kosztów operacyjnych.
Data center, Data center co to, zalety
Data center

Wybór dostawcy data center

Na co zwrócić uwagę, wybierając centrum danych? O to zapytam web developerów i specjalistów do spraw pozycjonowania, w którymi pracuję. Otrzymałam następująca odpowiedź. 

Ważne jest, aby wybrać dostawcę, który spełnia oczekiwania pod względem lokalizacji, kosztów i bezpieczeństwa.

Kluczowe czynniki do rozważenia (lokalizacja, koszty, bezpieczeństwo)

 • Lokalizacja: najlepiej, aby centrum danych było zlokalizowane na terenie kraju, w którym prowadzisz działalność. 
 • Bezpieczeństwo fizyczne i cyfrowe: Sprawdź, jakie są procedury związane z ochroną fizyczną obiektu. Mowa tutaj o monitoringu, kontroli dostępu czy środkach przeciwpożarowych. Zwróć uwagę również na zabezpieczenia sieciowe i technologie stosowane w celu ochrony danych przed atakami.
 • Koszty: Porównaj oferty różnych dostawców, biorąc pod uwagę zarówno koszty początkowe, jak i przyszłe koszty eksploatacji. Upewnij się, że jesteś świadomy wszystkich opłat.
 • Obsługa klienta i wsparcie techniczne: Upewnij się, że dostawca oferuje solidne wsparcie techniczne i obsługę klienta, która jest dostępna 24/7. 

 

Podsumowując, centra danych odgrywają ważną rolę w obszarze technologii informacyjnych i komunikacyjnych, mają też  kluczowe znaczenie dla sukcesu i stabilności witryny Twojej firmy. A jak wybrać niezawodne centrum danych? Przy podejmowaniu decyzji zwróć uwagę na lokalizację, bezpieczeństwo, niezawodność, wsparcie, certyfikaty, koszty, a także na reputację dostawcy. Dokładne przeanalizowanie tych aspektów pozwoli Ci wybrać centrum danych, które najlepiej spełni potrzeby Twojej firmy i zapewni jej długotrwały rozwój. Pamiętaj, że inwestycja w odpowiednie Data Center to inwestycja w przyszłość Twojej organizacji, dlatego warto poświęcić czas i zasoby, aby dokonać właściwego wyboru.

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza