deep link

Spis treści

Deep link: android, ios, zastosowanie, zalety i wyzwania

Zaprojektowanie ścieżki, która prowadzi przez zawiłości cyfrowego świata bezpośrednio do celu, jest jak znalezienie skrótu w labiryncie informacji. Deep linki, choć mało znane, są tutaj bardzo pomocne. Wspomniane odnośniki zapewniają bezpośredni dostęp do konkretnych treści w aplikacjach i na stronach internetowych. Dzięki nim można tworzyć proste przekierowania w sklepie e-commerce, jak i skomplikowane kampanie marketingowe. Jakie jeszcze zalety mają deep linki? O jakich wyzwaniach warto wiedzieć? Jak działają deep linki w systemie Android, a jak w systemie iOS?

Deep link – co to?

Deep link, czyli głęboki link, to termin stosowany w marketingu cyfrowym i projektowaniu aplikacji. Ów termin opisuje adres URL, który przekierowuje na konkretną podstronę w aplikacji mobilnej, na stronie internetowej lub w sklepie e-commerce. Nie kieruje on na stronę główną.

Jak działają deep linki?

W przeciwieństwie do standardowych linków, które przekierowują użytkownika na stronę główną, deep linki prowadzą na konkretną podstronę. Deep linkiem jest na przykład odnośnik kierujący do karty produktowej konkretnej książki w sklepie internetowym. Takie linki umożliwiają bezpośrednie dotarcie do treści, pomijają menu główne czy inne, pośrednie podstrony.

Rodzaje deep linków

 • Tradycyjne deep linki: Przekierowują do określonej podstrony w obrębie strony internetowej.
 • Mobile deep linki: Mobile deep linki to specjalne rodzaje linków, które zapewniają dostęp do określonych treści lub podstron w ramach aplikacji mobilnej.
 • Dynamiczne deep linki: Dynamiczne deep linki to zaawansowany rodzaj linków, które inteligentnie dostosowują swoje działanie. Oznacza to, że gdy użytkownik kliknie link, system automatycznie sprawdza, czy  na urządzeniu zainstalowana jest odpowiednia aplikacja. Jeśli tak, link otwiera aplikację, wskazując na konkretną zawartość. W przeciwnym razie, użytkownik zostaje przekierowany na stronę internetową. Dynamiczne deep linki zapewniają płynne doświadczenie użytkownika, niezależnie od tego czy aplikacja jest dostępna, czy nie. 

Deep linki – zastosowanie i korzyści

 • Marketing i reklama: Deep linki umożliwiają realizację kampanii, które są skoncentrowane na konkretnym celu. Takie odnośniki kierują użytkowników na strony poszczególnych produktów, usług lub treści promocyjnych, a to zwiększa skuteczność działań marketingowych.
 • User Experience: Deep linki znacząco polepszają doświadczenie użytkownika, zapewniają natychmiastowy i bezpośredni dostęp do poszukiwanych treści. Ułatwia to nawigację i zwiększa satysfakcję z korzystania z aplikacji lub strony internetowej.
 • Analityka: Zastosowanie deep linków umożliwia dokładniejszą analizę, co przekłada się na lepsze zrozumienie zachowania użytkowników i zwiększa efektywność prowadzonych kampanii marketingowych.
 • Pozycjonowanie: Deep linki mogą mieć pozytywny wpływ na pozycjonowanie stron i aplikacji w wynikach wyszukiwania. Takie odnośniki, poprzez kierowanie ruchu bezpośrednio na konkretną treść, pomagają w indeksowaniu, a to może przyczynić się do lepszej widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania.
deep link
Deep link: android deep link, deep link in ios, skrócenie linku

Android deep link – jak działa?

Android deep link wykorzystuje filtry intencji (Intent Filters), by kierować użytkowników do określonych zasobów aplikacji. Zastosowanie deep linków w Androidzie przyczynia się do zwiększenia zaangażowania odbiorców oraz poprawy efektywności marketingowej. Jest to szczególnie istotne w przypadku kampanii reklamowych, gdzie szybkie dotarcie do celu ma kluczowe znaczenie.

Implementacja i wyzwania

Implementacja deep linków w Androidzie niesie ze sobą pewne wyzwania. Linki muszą działać poprawnie w różnych środowiskach i wersjach systemu Android. Ważne jest także zachowanie bezpieczeństwa, zapobieganie wykorzystywaniu linków do przekierowywania użytkowników na niebezpieczne strony. Aby sprostać tym wyzwaniom, zaleca się regularne testowanie deep linków na różnych urządzeniach i systemach operacyjnych oraz monitorowanie ich skuteczności i bezpieczeństwa.

Deep Link w iOS – co to jest?

Deep linki w systemie iOS to specjalny typ linków, które pozwalają na bezpośrednie otwieranie konkretnej strony lub funkcji w aplikacji na urządzeniach Apple. Technologia ta jest niezwykle przydatna w przypadku aplikacji mobilnych, gdzie szybkie i bezpośrednie dotarcie do poszukiwanych informacji jest kluczowe.

Jak działają deep linki w iOS?

Deep linki w iOS mogą być realizowane za pomocą dwóch głównych metod: tradycyjnych schematów URL i Universal Links. Tradycyjne schematy URL to adresy pozwalające na otwarcie określonych treści po kliknięciu linku. Z kolei Universal Links to nowsza, bardziej zaawansowana technologia – link otwiera określoną zawartość aplikacji (jeśli jest zainstalowana) lub, jeśli aplikacja nie jest zainstalowana, kieruje użytkownika na stronę internetową. Universal Links są bardziej elastyczne i zapewniają większe bezpieczeństwo, ponieważ wykorzystują standardowe protokoły HTTP i HTTPS, a ich działanie jest przewidywalne i spójne w różnych aplikacjach i serwisach. 

Zalety i wady deep linków

Deep linki znacząco poprawiają user experience, umożliwiają szybkie dotarcie do szukanych treści. Ponadto, pomagają w personalizacji i zwiększają skuteczność działań marketingowych.  Jednak, jeśli takie odnośniki wykorzystywane są do oszustw lub phishingu stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Skrócenie linku

Skrócenie linku, często stosowane w przypadku deep linków, to praktyka zamiany długiego URL na bardziej zwięzłą i łatwą do zapamiętania formę. Taka metoda jest szczególnie popularna w mediach społecznościowych, e-mail marketingu i innych formach komunikacji cyfrowej, gdzie ograniczenia długości treści są istotne.

Korzyści skracania linków

 • Łatwość udostępniania: Skrócone linki są prostsze do udostępniania, szczególnie na platformach z ograniczeniem liczby znaków, jak Twitter.
 • Estetyka i profesjonalizm: Krótkie linki wyglądają estetycznie i profesjonalnie, co może zwiększyć zaufanie użytkowników.
 • Śledzenie i analiza: Skrócone linki często zawierają narzędzia do śledzenia kliknięć i analizy ruchu, co jest cennym elementem w strategiach marketingowych.

Wyzwania i zagrożenia

 • Bezpieczeństwo: Skrócone linki mogą maskować docelowy adres URL, co może być wykorzystane do celów phishingowych lub rozpowszechniania szkodliwego oprogramowania.
 • Zależność od usługodawców: Korzystanie z zewnętrznych usług wiąże się z ryzykiem, że jeśli usługa przestanie działać, wszystkie skrócone linki mogą stać się nieaktywne.

Najlepsze praktyki

 • Używaj zaufanych narzędzi: Korzystaj z zaufanych narzędzi do skracania linków, rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo i niezawodność.
 • Personalizuj skrócone linki: Dostosowywanie linków może zwiększyć ich atrakcyjność i rozpoznawalność marki.
 • Informuj użytkowników o docelowym URL: W niektórych przypadkach, aby zwiększyć przejrzystość i zaufanie, warto informować użytkowników, dokąd przekieruje ich link. 

Skrócenie linku, stosowane razem z deep linkami, może znacząco zwiększyć efektywność i skuteczność działań online, ale takie działanie wymaga odpowiedzialnego i świadomego podejścia. 

Przyszłość deep linków

Technologia deep linków rozwija się w kierunku jeszcze większej integracji z aplikacjami mobilnymi i systemami sztucznej inteligencji. Przewiduje się, że będą one odgrywać jeszcze większą rolę w personalizacji doświadczeń użytkowników.

FAQ

Co to jest link?

Link, znany również jako hiperłącze, to odnośnik na stronie internetowej, w sklepie e-commerce, na portalu, w mediach społecznościowych lub innych miejscach w sieci, który, po kliknięciu, przenosi użytkownika do innego dokumentu, strony internetowej lub aplikacji. Linki są fundamentem nawigacji w internecie, pozwalają na szybkie przechodzenie między powiązanymi zasobami.

Generator linków – co to?

Generator linków to narzędzie online, które pomaga tworzyć spersonalizowane linki. Generatory wykorzystywane są do tworzenia hiperłączy, skracania linków lub generowania zaawansowanych odnośników, takich jak deep linki w aplikacji. Niektóre generatory linków oferują dodatkowe funkcje, takie jak dodawanie tagów UTM do śledzenia kampanii marketingowych.

App linking – co to?

App linking odnosi się do procesu tworzenia linków, które bezpośrednio integrują aplikacje mobilne z internetem. Pozwala to na płynne przenoszenie użytkowników między stronami internetowymi a specyficznymi miejscami w aplikacji. Jest to szczególnie ważne w przypadku promocji i kampanii marketingowych, gdzie użytkownicy mogą być kierowani z reklam bezpośrednio do aplikacji.

Podsumowanie

Deep linki stały się nieodłącznym elementem cyfrowego świata. Takie odnośniki pozwalają na tworzenie bardziej efektywnych kampanii, kierują użytkowników do pożądanych kart produktów, opisów usług i innych zasobów. Omawiane odnośniki poprawiają nawigację i dostęp do treści, zwiększają satysfakcję odbiorców, mają pozytywny wpływ na pozycjonowanie. Linki umożliwiają także szczegółowe śledzenie zachowania użytkowników, co przekłada się na lepszą efektywność kampanii marketingowych. 
Deep linki, zarówno w systemach Android, jak i iOS, stanowią ważne narzędzie w tworzeniu bardziej spersonalizowanych i efektywnych doświadczeń cyfrowych.

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza