Spis treści

Filtr algorytmiczny – czym jest? Przyczyny kary od Google

Nieetyczne praktyki SEO mogą prowadzić do nałożenia filtra algorytmicznego. Filtr powoduje gwałtowny spadek pozycji strony w wynikach organicznych. Przekłada się to na zmniejszenie ruchu, a co za tym idzie, konwersji. Warto więc proces pozycjonowania prowadzić zgodnie z wytycznymi dla webmasterów. Czym dokładnie jest filtr algorytmiczny i kiedy może zostać nałożony na stronę?

Filtr algorytmiczny Google – co to jest? Definicja 

Filtr Google to kara nakładana przez Google na stronę internetową za nieprzestrzeganie wytycznych Google dla webmasterów i stosowanie praktyk zaliczanych do Black Hat SEO. Nałożenie takiej kary skutkuje obniżeniem pozycji strony w organicznych wynikach wyszukiwania, co przekłada się na spadek ruchu na stronie. Wyróżniamy dwa rodzaje filtrów Google: algorytmiczny oraz ręczny. Filtr algorytmiczny jest nakładany automatycznie przez algorytm wyszukiwarki. Filtr ręczny jest nakładany ręcznie przez pracowników Google z zespołu Search Quality Team. W przypadku nałożenia filtra ręcznego informacja taka znajduje się w Google Search Console. Administrator witryny jest też informowany o przyczynie nałożenia kary. W przypadku filtra algorytmicznego wygląda to inaczej. Administrator nie jest informowany ani o fakcie nałożenia kary ani o jej przyczynie. Przyczyny nałożenia filtra są różne. Mogą to być na przykład niskiej jakości linki przychodzące, duplikacja treści czy nadmierne nasycenie (przespamowanie) strony słowami kluczowymi.

Przyczyny nałożenia filtra algorytmicznego

Filtr jest nakładany na stronę www lub sklep e-commerce, jeśli algorytmy wyszukiwarki, na przykład Pingwin, Panda, Koliber wykryją próbę manipulacji wynikami wyszukiwania. Wśród najczęstszych działań skutkujących karą Google znajdują się: 

Linki przychodzące niskiej jakości

Pozyskiwanie linków zewnętrznych metodami Black Hat SEO to nieetyczne praktyki stosowane w celu szybkiego zwiększenia pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Takie metody obejmują między innymi zakup linków, korzystanie z farm linków (wiele stron linkuje do siebie nawzajem) oraz tworzenie sieci prywatnych blogów (PBN) służących jedynie do generowania linków.

Nadmierne nasycenie słowami kluczowymi (keyword stuffing)

Nadmierne nasycenie słowami kluczowymi, znane również jako keyword stuffing, to praktyka polegająca na nadmiernym umieszczaniu słów kluczowych w treści strony internetowej. Celem tego działania jest manipulowanie algorytmami wyszukiwarek i zwiększenie pozycji strony w wynikach organicznych. Ta technika uważana jest za nieetyczną i niezgodną z wytycznymi Google.

Keyword stuffing może prowadzić do negatywnych konsekwencji, takich jak nałożenie filtra algorytmicznego lub ręcznej kary. Zamiast stosować takie praktyki, warto skupić się na tworzeniu wartościowych treści, które zawierają słowa kluczowe rozmieszczone w sposób naturalny i przyjazny dla użytkowników. Przyczyni się to do lepszej optymalizacji SEO i lepszej jakości strony.

Duplikacja treści

Duplikacja to sytuacja, gdy ta sama treść występuje w wielu miejscach na jednej stronie internetowej lub na różnych stronach. Powtarzanie treści może prowadzić do problemów związanych z SEO, gdyż wyszukiwarki, takie jak Google, dążą do zapewnienia użytkownikom unikalnych i wartościowych informacji. Strony z dużą ilością zduplikowanych treści są postrzegane jako mniej użyteczne, co może skutkować nałożeniem filtra algorytmicznego. Google traktuje duplikację treści jako sposób na manipulowanie pozycjami w wynikach wyszukiwania, co jest niezgodne z wytycznymi wyszukiwarki. Aby uniknąć tego rodzaju problemów, warto skupić się na tworzeniu unikalnych i wartościowych treści. 

Filtr algorytmiczny, Filtr algorytmiczny Google - co to, jak działa
Filtr algorytmiczny Google

Skutki nałożenia filtra algorytmicznego

Gwałtowny spadek pozycji w wynikach wyszukiwania

Nałożenie filtra algorytmicznego Google może skutkować znacznym spadkiem pozycji witryny w organicznych wynikach wyszukiwania, zwłaszcza na frazy znajdujące się w TOP 10.

Zmniejszenie ruchu na stronie

W wyniku spadku pozycji w wynikach wyszukiwania, spada ruch na stronie, a to negatywnie wpływa na generowane przychody.

Sposoby naprawy i zdjęcie kary filtra algorytmicznego

Audyt SEO

Przeprowadzenie kompleksowego audytu SEO może pomóc zidentyfikować działania, które mogły przyczynić się do nałożenia filtra algorytmicznego.

Usuwanie niskiej jakości linków

W ramach procesu naprawy, warto usunąć niskiej jakości linki przychodzące. Można to zrobić poprzez skontaktowanie się z właścicielami stron, które linkują do witryny lub użycie narzędzia do odrzucania linków w Google Search Console.

Optymalizacja treści i słów kluczowych

Ważnym działaniem jest też analiza treści na stronie internetowej i  usunięcie nadmiaru słów kluczowych. Należy upewnić się, że frazy są rozmieszczone w sposób naturalny i przyjazny dla użytkowników. Istotne, by nie duplikować treści i skupić się na dostarczaniu unikalnych, wartościowych informacji.

Tworzenie wysokiej jakości, naturalnych linków

Zamiast polegać na technikach Black Hat SEO, dobrze zdobywać wysokiej jakości, naturalne linki. W jaki sposób? Poprzez tworzenie wartościowych treści, które inni będą chcieli udostępniać. Kolejny sposób to publikacja artykułów sponsorowanych i gościnnych na wartościowych portalach. 

Monitorowanie wyników

Po wprowadzeniu zmian, warto monitorować wyniki pracy i widoczność witryny w organicznych wynikach wyszukiwania Google. To sposób, by sprawdzić, czy pozycje strony poprawiły się, a kara została zdjęta.

Kontynuowanie działań White Hat SEO

Aby uniknąć ponownego nałożenia filtra algorytmicznego, trzeba kontynuować stosowanie praktyk White Hat SEO, takich jak tworzenie wartościowych treści, budowanie naturalnych linków i optymalizacja strony zgodnie z wytycznymi Google.

Filtr algorytmiczny to poważna kara, która może wpłynąć na widoczność i ruch na stronie internetowej. Zrozumienie przyczyn nałożenia filtra algorytmicznego, jak również podejmowanie działań mających na celu naprawę i zdjęcie kary, jest kluczowe dla utrzymania widoczności online. Pamiętaj, że stosowanie praktyk White Hat SEO i dostarczanie wartościowych, unikalnych treści to najlepsze sposoby na utrzymanie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania oraz uniknięcie nałożenia filtra algorytmicznego.

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza