Spis treści

Black Hat SEO, czyli techniki, o których nie miałeś pojęcia!

Istnieje wiele różnych technik, których możesz użyć, aby poprawić ranking swojej strony w wyszukiwarce. Jednak nie wszystkie z nich są etyczne. W rzeczywistości istnieje cała kategoria technik pozycjonowania stron znanych jako „black hat SEO”. Działania te mają na celu wykorzystanie wyszukiwarek i generowanie szybkich wyników przy niskich kosztach. Jednak stosowanie black hat SEO może również prowadzić do kary od Google. Czy warto więc podejmować takie ryzyko? W tym artykule zbadamy zagrożenia związane z black hat SEO i nauczymy Cię, czego unikać podczas pozycjonowania Twojej strony.

Black Hat SEO. Skąd się wzięło?

Termin „black hat SEO” został stworzony we wczesnych latach optymalizacji stron pod wyszukiwarki internetowe. W tym czasie istniało tylko kilka głównych wyszukiwarek i wszystkie one używały prostych algorytmów. To sprawiło, że stosunkowo łatwo było manipulować rankingami za pomocą technik takich jak upychanie słów kluczowych i farmy linków.

W miarę jak wyszukiwarki stawały się coraz bardziej wyrafinowane, zaczęły karać strony, które używały tych technik „black hat SEO”. W 2012 roku Google wydał aktualizację algorytmu znaną jako „Pingwin”, która skierowana w strony zaangażowane w działania typu black hat, takie jak masowe kupowanie linków i upychanie słów kluczowych.

Pomimo ryzyka, niektóre firmy nadal korzystają z technik black hat SEO, ponieważ mogą one przynieść szybkie wyniki przy niskich kosztach. Jednak stosowanie tych technik może prowadzić do wielu problemów, w tym:

  • Strona może zostać całkowicie zbanowana w Google,
  • Strona może stracić wszystkie wypracowane latami pozycje oraz całkowicie zniknąć z wyników wyszukiwania.

Czy warto podejmować takie ryzyko? Uważam, że nie. W dłuższej perspektywie zawsze lepiej jest działać zgodnie z zasadami i skupić się na technikach „white hat SEO”, które pomogą zbudować zrównoważony stały i zrównoważony wzrost widoczności.

Techniki Black Hat SEO

techniki black hat seo o ktorych nie miales pojecia

Istnieje kilka technik „black hat SEO”, które opiszę poniżej. Wszystkie z nich są zakazane przez Google i mogą prowadzić do całkowitego zniknięcia z wyników wyszukiwania.

Treści niskiej jakości

Jedną z najbardziej powszechnych technik black hat SEO jest wypełnianie strony internetowej treściami o niskiej jakości. Ten rodzaj treści jest często określany jako „spam”. Ma on na celu oszukanie wyszukiwarek, aby myślały, że dana strona jest bardziej istotna i popularna niż w rzeczywistości.

Ten typ treści nie tylko dostarcza niewielkiej wartości użytkownikom, ale może również sprawić, że Twoja strona zostanie ukarana przez Google. W 2014 roku Google wydało aktualizację algorytmu znaną jako „Panda”, która w szczególności dotyczyła stron z treściami o niskiej jakości.

Upychanie słów kluczowych

Keyword stuffing to technika, polegająca na „upychaniu” słów kluczowych w treści witryny, próbując tym samym manipulować rankingami wyszukiwarek. Kiedyś było to powszechne i skuteczne, a teraz jest to ściśle zabronione przez Google.

Google uważa tę technikę za „spamowanie” i jej stosowanie może prowadzić do kar w postaci obniżenia rankingów lub całkowitego usunięcia stron z wyników wyszukiwania.

Farmy linków

Linki są ważnym czynnikiem rankingowym, a linki zwrotne od innych stron internetowych mogą pomóc w podniesieniu pozycji Twojej strony. Niektórzy webmasterzy używają jednak technik black hat SEO, aby manipulować tymi linkami.

Jedna z najbardziej popularnych metod to kupowanie lub sprzedaż linków zwrotnych. Technika ta jest ściśle zabroniona przez Google i może prowadzić do kar w postaci obniżenia rankingów lub całkowitego usunięcia stron z wyników wyszukiwania.

Systemy wymiany linków (SWL)

Systemy wymiany linków to strony internetowe, które oferują link do strony w zamian za umieszczenie na swojej stronie odnośnika do innej witryny. Linki te są często niskiej jakości i nie mają żadnego związku ze stronami, do których prowadzą.

Ukryte przekierowania 301

Przekierowania 301 to powszechna technika, która pozwala na przeniesienie ruchu z jednej strony internetowej na inną. Niektórzy specjaliści od metod black hat SEO używają tej techniki w niewłaściwy sposób i prowadzą użytkowników z dobrej jakości stron internetowych na strony spamujące lub z treściami o niskiej jakości.

Google uważa, że ta praktyka ta jest nie fair i może prowadzić do kar w postaci obniżenia rankingów lub całkowitego usunięcia stron z wyników wyszukiwania. Oczywiście używanie przekierowań 301 w ramach domeny lub pomiędzy domenami, ale w uzasadniony sposób (np. w momencie zmiany domeny z 1stplace.com.pl na 1stplace.pl) nie zostaną ukarane przez wyszukiwarkę Google.

Cloaking, czyli maskowanie treści

Cloaking to technika black hat SEO, która polega na ukrywaniu treści przed wyszukiwarkami i pokazywaniu ich tylko użytkownikom. Głównym celem tej praktyki jest oszukanie wyszukiwarek i manipulowanie wynikami wyszukiwania.

Czy stosowanie technik black hat SEO jest ryzykowne?

Tak, stosowanie black hat SEO może skutkować nałożeniem kary przez Google. W zależności od tego, jak bardzo manipulujesz wynikami wyszukiwania i jakie są Twoje intencje, kara może być bardziej lub mniej dotkliwa.

Ocena strony: 5/5 - (2 głosów)
Maciej Muchowski

Rozpoczął swoją karierę w branży SEO i marketingu w 2010 roku. Jego specjalizacją jest kreatywny link building oraz webdesign. W chwili obecnej największą przyjemność sprawia mu pozycjonowanie lokalne, którego optymalizację potrafi wykonać w ekspresowym tempie, nie tracąc przy tym, ani procenta jakości działania. Doskonale odnajduje się w skomplikowanych i zawiłych sytuacjach projektowych, kiedy nieocenione jest jego nieszablonowe podejście. W swojej bogatej karierze w branży SEO, tworzył strategie link buildingowe dla największych brandów w Polsce.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza