Spis treści

Flat design, czyli minimalizm i użyteczność w nowoczesnej komunikacji wizualnej

Współcześni odbiorcy mają wobec firm usługowych i sklepów e-commerce wiele oczekiwań. Na liście znajdują się między innymi nowoczesna komunikacja wizualna oraz użyteczne produkty cyfrowe – witryna, aplikacja, infografiki. Odbiorcy oczekują, że po odwiedzeniu strony bez problemu znajdą wszystko to, czego szukają, infografika będzie przejrzysta, a aplikacja przyjemna w użytkowaniu. Z pomocą przychodzi flat design – styl, który pomija niepotrzebne ozdoby i skupia się na minimalizmie oraz użyteczności. Czy w przypadku Twojego biznesu flat design też będzie dobrym rozwiązaniem?

Flat design – co to?

Flat design, znany również jako płaski design, to kierunek w projektowaniu graficznym, szczególnie widoczny w tworzeniu interfejsów użytkownika. Flat design opiera się na zasadach prostoty, minimalizmu i funkcjonalności. W tym stylu, zamiast skomplikowanych tekstur, gradientów i cieni, stosuje się płaskie, jednobarwne powierzchnie, proste kształty i czytelną typografię. 

Głównym celem takiego podejścia jest zwiększenie użyteczności produktów cyfrowych, takich jak aplikacje mobilne czy strony internetowe. Kluczowym działaniem jest eliminacja zbędnych elementów wizualnych, takich, które mogłyby rozpraszać lub utrudniać zrozumienie przekazu.

Flat design skupia się na klarownej, wizualnej komunikacji, podkreśla istotę informacji i funkcjonalności nad dekoracyjnymi aspektami designu.

Flat design – kluczowe cechy 

 • Minimalizm: Flat design odrzuca niepotrzebne ozdoby i dekoracje, koncentruje się na najważniejszych elementach. Wszystko, co nie służy funkcjonalności lub przekazywaniu informacji, jest usuwane.
 • Prostota: Charakterystyczna dla tego stylu jest czysta i uproszczona estetyka. 
 • Jasna kolorystyka: Flat design wykorzystuje jednolite kolory. Unika się gradientów, cieniowania i innych efektów trójwymiarowych, na rzecz płaskich, jednobarwnych powierzchni.
 • Typografia: Ważną rolę odgrywają czcionki – powinny być czytelne i proste, istotne są także marginesy i światło na stronie. 
 • Ikony i symbole: W flat designie ikony są proste i symboliczne, często ograniczone do najbardziej podstawowych kształtów i form.
 • Funkcjonalność: Przyjazny dla użytkownika interfejs, który jest intuicyjny i łatwy w nawigacji, jest kluczowy. Design powinien wspierać użytkownika w osiąganiu celów.

Flat design zyskał popularność jako reakcja na wcześniejsze trendy w projektowaniu, takie jak skeuomorfizm, który imitował realistyczne tekstury i trójwymiarowe efekty. W przeciwieństwie do niego, flat design koncentruje się na klarowności i funkcjonalności, eliminuje elementy, które mogą odwracać uwagę od głównego przekazu.

Zastosowanie flat designu

Flat design znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, od projektowania stron internetowych, przez aplikacje mobilne, aż po grafikę użytkową. 

 • Projektowanie stron internetowych: Skupienie na minimalizmie i funkcjonalności sprawia, że strony internetowe i sklepy e-commerce są łatwe w nawigacji, a to ma pozytywny wpływ na doświadczenie użytkowników.
 • Aplikacje mobilne: Proste ikony i intuicyjne interfejsy zwiększają użyteczność aplikacji. W aplikacjach mobilnych, w przypadku których przestrzeń na ekranie jest ograniczona, oszczędność formy jest szczególnie zalecana. 
 • Grafika użytkowa: Grafika użytkowa, np. ikony, logotypy czy infografiki to kolejny obszar, w którym wykorzystywany jest flat design. Prostota i skupienie na podstawowych kształtach i kolorach sprawiają, że grafiki są czytelne i zrozumiałe. 

Flat design a doświadczenia użytkownika

Flat design, poprzez swoją klarowność i prostotę, znacząco wpływa na doświadczenie użytkownika. Minimalistyczne podejście do projektowania sprawia, że odbiorca  skupia uwagę na najważniejszych elementach – wie co i gdzie się znajduje.

Prostota interfejsów ułatwia też nawigację, a to jest szczególnie ważne w przypadku aplikacji mobilnych i stron internetowych. Użytkownicy wiedzą, jak korzystać z produktu, co przekłada się na lepsze doświadczenia i większą satysfakcję.

Flat design – wady i zalety 

Flat design, jak każdy styl projektowy, ma swoje zalety i wady, które wpływają na sposób, w jaki jest postrzegany i wykorzystywany przez projektantów oraz użytkowników.

Zalety

 • Klarowność: Jednym z głównych atutów flat designu jest przejrzystość. Minimalizm i redukcja do podstawowych elementów ułatwiają szybkie zrozumienie przekazywanej treści. Wszystko to sprawia, że interfejsy i grafiki są bardziej intuicyjne.
 • Prostota: Prostota designu pozwala na łatwe i szybkie przyswajanie informacji przez użytkownika. W przypadku stron internetowych i aplikacji mobilnych ułatwia to nawigację i zwiększa użyteczność.
 • Estetyka: Flat design, ze względu na swoje czyste linie i jasną kolorystykę, często jest postrzegany jako estetycznie przyjemny, a to przyciąga uwagę użytkowników.
 • Odpowiedni dla różnych urządzeń: Flat design jest łatwy do skalowania, co sprawia, że dobrze wygląda zarówno na dużych ekranach komputerów, jak i na mniejszych ekranach urządzeń mobilnych.

Wady

 • Zbyt duża prostota: Zbyt duża prostota może prowadzić do utraty charakteru lub indywidualności designu. Może to sprawić, że sprawić, że projekt stanie się nudny lub pozbawiony wyrazu.
 • Ryzyko jednorodności: Popularność flat designu może prowadzić do podobieństwa między różnymi projektami, co utrudnia wyróżnienie się na tle konkurencji.

Podsumowując, flat design jest popularnym i często stosowanym stylem w projektowaniu, ale ważne jest, aby zwracać uwagę na jego potencjalne ograniczenia i dostosować projekt do konkretnych potrzeb i kontekstów użytkowania.

FAQ

Small flat design – co to jest?

Small flat design to podejście do projektowania, które skupia się na minimalizmie i prostocie, ale w kontekście małych przestrzeni.  Small flat design często wykorzystuje się w architekturze wnętrz i dekoracji, gdy celem jest maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni przy zachowaniu estetyki i minimalizmu.

Flat interior design – co to jest?

Flat interior design to styl projektowania wnętrz, który charakteryzuje się czystymi, otwartymi przestrzeniami, minimalnym wykorzystaniem tekstur i dekoracji oraz jasnymi, jednolitymi kolorami. W tym stylu unika się zbędnych detali i dekoracji.

Flat design UI – co to jest?

Flat design UI (User Interface), odnosi się do stylu projektowania interfejsów użytkownika, który charakteryzuje się prostotą, minimalizmem i wykorzystaniem płaskich, dwuwymiarowych elementów graficznych. Ów styl często wykorzystywany jest w aplikacjach mobilnych i na stronach internetowych, w przypadku których priorytetem jest czytelność i intuicyjność użytkowania.

Flat graphic design – co to jest?

Flat graphic design to styl graficzny, który polega na używaniu prostych, płaskich kształtów i jasnych kolorów. Charakteryzuje się brakiem gradientów, cieni i innych efektów trójwymiarowych. Jest to popularny styl w tworzeniu ikon, logotypów, ilustracji oraz w projektowaniu interfejsów cyfrowych.

Co to jest design?

Design, znany również jako projektowanie, odnosi się do procesu tworzenia i rozwijania projektu produktu, systemu, usługi lub procesu. Jest to kreatywna i techniczna działalność, która łączy w sobie aspekty artystyczne, funkcjonalne, ekonomiczne i socjologiczne. Celem jest stworzenie rozwiązania, które jest nie tylko estetycznie atrakcyjne, ale także praktyczne i użyteczne. W designie istotne jest zrozumienie potrzeb i oczekiwań użytkowników oraz harmonijne połączenie formy, funkcji i doświadczenia użytkownika.

Flat – co to znaczy?

W kontekście designu, termin flat odnosi się do stylu projektowania, który charakteryzuje się prostotą, minimalizmem i używaniem płaskich, dwuwymiarowych elementów graficznych. W flat designie unika się skomplikowanych tekstur, cieni, gradientów i innych efektów trójwymiarowych, na rzecz prostych, czystych linii i jednolitych kolorów. Styl ten jest popularny w projektowaniu graficznym, interfejsach użytkownika i projektowaniu wnętrz.

Podsumowanie

Flat design zrewolucjonizował sposób tworzenia i percepcji produktów cyfrowych. Charakteryzuje się minimalizmem, prostotą i koncentracją na funkcjonalności, odzwierciedla współczesne tendencje do klarowności i przejrzystości w komunikacji wizualnej.  Flat design znajduje zastosowanie w różnorodnych dziedzinach, od projektowania stron internetowych i aplikacji mobilnych po grafikę użytkową. Wpływ omawianego stylu na świat designu jest znaczący, podkreśla równowagę między estetyką a użytecznością, co jest kluczowe w procesie tworzenia skutecznych i angażujących produktów cyfrowych.

Flat design nie jest jednak pozbawiony ograniczeń. Problemy takie jak brak głębi czy ryzyko jednorodności to aspekty, które wymagają uwagi projektantów. W świecie, w którym użytkownik końcowy staje się coraz bardziej świadomy, flat design oferuje podejście, które równoważy nowoczesność z funkcjonalnością, ale wymaga też stałego dostosowywania do zmieniających się potrzeb i oczekiwań użytkowników.

Jak Ci się podoba artykuł? Oceń
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza