Google PLA (Shopping)

Spis treści

Google PLA (Shopping): Tajniki skutecznych kampanii produktowych w jednym miejscu!

Wyobraź sobie, że Twoje produkty pojawiają się na szczycie wyników wyszukiwania Google. Przyciągają uwagę i zainteresowanie klientów dokładnie wtedy, gdy są oni gotowi do zakupu. Google PLA umożliwia osiągnięcie tego celu! Kampania produktowa Google  maksymalizuje widoczność firmy w sieci i zwiększa szanse na konwersję. Ale, jak działa Google PLA? Jak skonfigurować Google Merchant Center? Na co zwrócić uwagę, by uzyskać jak najlepsze rezultaty?  

Google PLA, czyli Google Product Listing Ads – co to?

PLA, czyli Google Product Listing Ads, to jeden z rodzajów reklam oferowanych przez system Google Ads. Kampanie PLA umożliwiają promowanie produktów bezpośrednio w wynikach wyszukiwania Google. 

Reklama PLA zawiera elementy graficzne, na przykład zdjęcie produktu, co czyni ją bardziej atrakcyjną, sprawia, że przyciąga uwagę potencjalnych klientów. Oprócz grafiki, na reklamie widoczne są takie informacje, jak cena produktu, w tym ewentualne koszty wysyłki oraz nazwa sklepu. W niektórych przypadkach widoczne są także dodatkowe dane, jak oceny i recenzje.

Kluczową cechą PLA jest ich bardzo dobra widoczność – reklamy znajdują się na samej górze wyników wyszukiwania Google lub w panelu bocznym, zwiększa to prawdopodobieństwo, że zostaną zauważone przez użytkowników.

Google Zakupy – co to?

Google Zakupy, czyli Google Shopping, to usługa oferowana przez Google, która pozwala użytkownikom na wyszukiwanie, porównywanie i zakup produktów z różnych sklepów internetowych. Użytkownicy mogą przeglądać produkty z wielu źródeł w jednym miejscu, a ułatwia porównywanie cen i cech produktów. 

Dzięki PLA, produkty są nie tylko widoczne w Google Zakupy, ale umożliwiają docieranie do określonej grupy odbiorców, zwiększają efektywność reklam poprzez dopasowanie ich do specyficznych zainteresowań i intencji zakupowych użytkowników.

Jak działa reklama PLA?

 • Przesyłanie danych produktowych do Google Merchant Center: Reklamodawca przesyła do Google Merchant Center plik produktowy, który zawiera szczegółowe informacje dotyczące oferowanych produktów. Plik zawiera takie dane, jak cena, zdjęcie, nazwa, opis oraz funkcje produktu.
 • Optymalizacja pliku produktowego: Aby reklama była skuteczna, dane produktowe muszą być dokładne i dobrze zoptymalizowane. Istotną rolę spełniają takie kwestie, jak wysokiej jakości obrazy, dokładne opisy, konkurencyjne ceny i odpowiednie tagi produktowe.
 • Dopasowanie do zapytań użytkowników: W przeciwieństwie do tradycyjnych reklam, w PLA nie wybiera się konkretnych słów kluczowych. Algorytm Google analizuje dane z pliku produktowego i automatycznie dopasowuje produkty do zapytań użytkowników. Na przykład, jeśli użytkownik szuka „damskich butów do biegania Adidas rozmiar 36”, algorytm przeszukuje plik produktowy w poszukiwaniu pasujących produktów.
 • Wyświetlanie reklam produktowych: Jeśli dane produktu są zgodne z zapytaniem użytkownika, Google wyświetla odpowiednią reklamę produktową.
 • Płatność za kliknięcie: Podobnie jak w innych reklamach Google, reklamodawcy płacą za kliknięcia reklamy PLA. Oznacza to, że opłata naliczana jest tylko wtedy, gdy użytkownik kliknie reklamę.
 • Analiza wyników i optymalizacja: Reklamodawcy mają dostęp do szczegółowych danych analitycznych umożliwiających optymalizację kampanii.

PLA – pierwsze kroki z Google Shopping

Konfiguracja konta Google Merchant Center

Konfiguracja konta Google Merchant Center jest kluczowym krokiem w tworzeniu kampanii PLA. Jakie działania musisz przeprowadzić, aby skonfigurować konto?

 • Rejestracja: Najpierw musisz odwiedzić stronę Google Merchant Center: https://www.google.pl/retail/get-started/?product=merchant-center i zarejestrować się, używając konta Google. Jeśli nie masz konta Google, będziesz musiał je utworzyć.
 • Informacje dotyczące firmy: Podczas rejestracji, konieczne jest podanie podstawowych informacji dotyczących firmy, w tym nazwy, adresu, strony internetowej oraz telefonu.
  Weryfikacja: Google wymaga weryfikacji i potwierdzenia własności strony internetowej. Możesz to zrobić przez Google Search Console lub poprzez dodanie specjalnego tagu HTML na stronie.
 • Rodzaj kampanii: Po weryfikacji strony, należy wybrać rodzaj kampanii, w tym przypadku będą to reklamy produktowe. Po wybraniu rodzaju reklamy, przejdź do podsumowania. Konfiguracja konta jest zakończona.

Konfiguracja informacji o produkcie

 • Przesyłanie danych o produktach: Aby Twoje produkty były wyświetlane w Google Shopping, musisz przesłać do Merchant Center plik produktowy. Możesz to zrobić ręcznie – przez panel Merchant Center, lub automatycznie – za pomocą pliku XML/CSV, który jest regularnie aktualizowany.
 • Optymalizacja danych produktów: Ważne jest, aby dane produktów były dokładne. Powinny zawierać takie informacje jak nazwa produktu, opis, cena, dostępność, link do produktu, zdjęcie, identyfikator GTIN.

Integracja z Google Ads

Aby uruchomić kampanie reklamowe PLA, musisz połączyć swoje konto Google Merchant Center z kontem Google Ads. Po integracji kont możesz rozpocząć konfigurowanie kampanii reklamowych PLA w Google Ads.

Tworzenie kampanii PLA

Uruchomienie kampanii reklamowej w Google Ads, zwłaszcza kampanii skupionej na reklamach Product Listing Ads (PLA) z wykorzystaniem Google Merchant Center, jest procesem, który wymaga starannego planowania i ustawień. Pierwszy krok to kliknięcie przycisku Kampania, a następnie Nowa kampania. Kolejne kroki to:

Wybór celu kampanii

Musisz określić główny cel kampanii. Cele do wyboru to:

 • Sprzedaż
 • Potencjalni Klienci
 • Ruch w witrynie
 • Rozważenie zakupu produktu danej marki
 • Świadomość i zasięg marki
 • Promowanie aplikacji
 • Wizyty w lokalnym sklepie stacjonarnym i promocje
 • Utwórz kampanie bez podpowiedzi dotyczących celu.

Wybór typu kampanii

Kolejny krok to wybór rodzaju kampanii. Wśród propozycji Google znajdują się: kampania produktowa, o której dziś piszemy (to właśnie ją wybierzemy), a także:

 • Sieć wyszukiwania
 • Performance Max
 • Sieć reklamowa
 • Wideo
 • Discovery.

Po wybraniu kampanii produktowej, będziesz musiał połączyć swoje konto Google Ads z kontem Google Merchant Center.

Podtyp kampanii

Kolejny krok to wybór podtypu kampanii, będzie to standardowa kampania produktowa. Następne działania to konfiguracja kampanii.

Konfiguracja kampanii

 • Budżet: Przeanalizuj budżet. Możesz określić kwotę, którą chcesz wydać na reklamę produktową jednego dnia. W takiej sytuacji, miesięczny budżet na reklamy będzie równy podanej kwocie pomnożonej przez liczbę dni, w których w danym miesiącu ma ukazywać się reklama. Kolejną opcją jest określenie maksymalnej stawki jednego kliknięcia. Masz tutaj dwie propozycje – ustawienie ręczne bądź automatyczne – na początek warto wybrać ręczne ustalanie stawek.
 • Wyświetlanie reklam: Następny etap to wybór miejsc, w których mają wyświetlać się reklamy. Mogą być widoczne w sieci wyszukiwania, ale także na G-mailu, na kartach Discover, na YouTube.
 • Lokalizacja: Czy ze swoimi reklamami chcesz docierać do użytkowników w całej Polsce? Poza granicami kraju? A może w konkretnym mieście? Skup się na lokalizacjach, w których znajdują się klienci, którzy mogą skorzystać z Twojej oferty.
 • Tworzenie grup produktów: W ramach kampanii możesz utworzyć grupy produktów, które umożliwiają dokładniejsze targetowanie i ustalanie cen.
 • Optymalizacja i targetowanie: Możesz zwiększyć skuteczność kampanii przez optymalizację danych produktowych w Google Merchant Center i wykorzystanie zaawansowanych opcji targetowania w Google Ads, takich jak targetowanie demograficzne, na urządzenia mobilne, czy retargeting.

 

Google PLA
Google PLA: Google Merchant Center, Google Ads – rodzaje kampanii, Google Zakupy

Reklama produktowa w Google Ads — mierzenie efektów

Mierzenie efektów kampanii produktowej w Google Ads jest kluczowe. Staranna analiza pozwoli na optymalizację działań, a to przełoży się na efekty. 

Wykorzystanie narzędzi analitycznych Google Ads

 • Wskaźniki klikalności (CTR): Ile wynosi stosunek wyświetleń reklamy do liczby kliknięć? Wysoki CTR może wskazywać na atrakcyjność Twoich reklam.
 • Koszt kliknięcia (CPC): Jaka jest średnia stawka za kliknięcie reklamy? Kontrola CPC jest ważna dla efektywnego zarządzania budżetem.
 • Stopa konwersji: To wskaźnik, który informuje, jak często kliknięcie reklamy przekłada się na pożądaną akcję (np. zakup). Jest to kluczowy wskaźnik skuteczności kampanii.

Analiza wyników sprzedaży

Monitorowanie sprzedaży i przychodów generowanych przez kampanię pozwala ocenić jej bezpośredni wpływ na dochody firmy. W Google Ads możesz śledzić konwersje, które dają Ci jasny obraz efektywności kampanii w generowaniu sprzedaży.

Google Analytics

Integracja Google Ads z Google Analytics dostarczy Ci informacji na temat zachowania użytkowników na  Twojej stronie www – możesz analizować długość sesji, współczynnik odrzuceń, ścieżkę konwersji.

Optymalizacja na podstawie zebranych danych

Regularne analizowanie wyników i dostosowywanie kampanii jest niezbędne, by poprawić jej efektywność. Wśród najważniejszych działań z tego zakresu  znajdują się: modyfikowanie grup produktów, dostosowywanie ofert i poprawa jakości danych produktowych w Google Merchant Center.

Testowanie A/B

Przeprowadzanie testów A/B różnych elementów kampanii, takich jak zdjęcia i opisy produktów lub różne strategie licytacji, może pomóc w identyfikacji obszarów, które działają najlepiej i przyczyniają się do poprawy wyników.

Pamiętaj jednak, że sukces kampanii produktowej w Google Ads uzależniony jest nie tylko od samej reklamy, ale także od jakości strony docelowej, ceny produktu, konkurencyjności rynku oraz rynkowych trendów. Regularne monitorowanie i analiza wyników umożliwiają dostosowanie strategii i maksymalizację zwrotu z inwestycji.

PLA – optymalizacja kampanii


Optymalizacja kampanii produktowej w Google Shopping jest kluczowa, pozwala na zwiększenie efektywności działań i osiągnięcie lepszych wyników. Oto kilka istotnych strategii i praktyk, które warto zastosować:

Optymalizacja feedu produktów

 • Jakość danych: Upewnij się, że wszystkie informacje o produktach w Google Merchant Center są dokładne i kompletne. Ważne są poprawne nazwy produktów, opisy, ceny, informacje o dostępności, zdjęcia produktów oraz odpowiednie kategorie.

Słowa kluczowe 

 • Ważne frazy i informacje: Umieść w tytułach i opisach produktów najważniejsze słowa kluczowe oraz  istotne dla odbiorców informacje – będą to na przykład rodzaj produktu, marka, skład, rozmiar, tytuł. 
 • Wykluczające słowa kluczowe: Wykluczające słowa kluczowe pozwalają ograniczyć wyświetlanie reklam w odpowiedzi na niepożądane zapytania. Na przykład, sprzedając luksusowe zegarki, możesz wykluczyć słowo „tanie”, by Twoje reklamy docierały do bardziej odpowiedniej grupy odbiorców.

Segmentacja i struktura kampanii

 • Grupowanie produktów: W ramach kampanii stwórz grupy produktów, tak, aby odpowiadały one różnym kategoriom, markom, typom produktów lub cenom. Umożliwi Ci to bardziej precyzyjne targetowanie.
 • Oddzielne kampanie dla najlepiej sprzedających się produktów: Rozważ stworzenie osobnych kampanii dla produktów, które sprzedają się najlepiej, aby móc bardziej szczegółowo zarządzać ich budżetami i strategiami.

Strategie licytacji i budżetowania

 • Elastyczne licytacje: Wykorzystaj strategie licytacji dostosowane do swoich celów, na przykład licytację opartą na ROAS (zwrot z wydatków na reklamę) lub maksymalizację konwersji.
 • Budżet: Regularnie analizuj wydajność kampanii, ustalaj budżet w zależności od efektywności poszczególnych grup produktów.

Analiza i optymalizacja na podstawie wyników

 • Monitorowanie wyników: Regularnie analizuj metryki, takie jak CTR, CPC, stopa konwersji i ROAS. Użyj tych danych do identyfikacji obszarów, które wymagają poprawy.
 • Testowanie i dostosowywanie: Przeprowadzaj testy A/B różnych elementów reklam, takich jak zdjęcia produktów, opisy.

Zadbaj o stronę docelową

Upewnij się, że strona docelowa jest przyjazna dla odwiedzających, proces zakupowy jest intuicyjny, witryna sprawnie się ładuje, a wersja mobilna działa, jak należy.

Google PLA korzyści

Korzystanie z Google Product Listing Ads (PLA) to wiele korzyści. Są to przede wszystkim:

 • Informacje dla użytkownika: W przypadku PLA, użytkownik, już z poziomu wyników wyszukiwania, widzi najważniejsze informacje o produkcie, są to zdjęcie, cena i opis. Może to zwiększyć zainteresowanie produktem, a także pomóc w wyeliminowaniu kliknięć użytkowników, którzy nie są zainteresowani ofertą.
 • Widoczność w wynikach wyszukiwania: Reklamy PLA wyświetlane są na górze wyników wyszukiwania Google, co zapewnia lepszą widoczność produktów.
 • Docieranie do odpowiednich użytkowników: Kampanie PLA to sposób, by skutecznie docierać do osób poszukujących konkretnych produktów, zwiększa to szanse na konwersję.
 • Atrakcyjna forma: Dzięki wykorzystaniu zdjęć produktów, PLA przyciągają większą uwagę niż standardowe reklamy tekstowe.
 • Filtrowanie produktów: Google Shopping pozwala użytkownikom na filtrowanie produktów według różnych parametrów, takich jak kolor i rozmiar – ułatwia to odbiorcom znalezienie pożądanego artykułu.
 • Zwrot z inwestycji: Odpowiednia optymalizacja kampanii PLA to droga do wysokiego zwrotu z inwestycji.
 • Kontrola nad budżetem: Reklamy PLA oferują dużą elastyczność w zarządzaniu budżetem, pozwala to na efektywne alokowanie środków i kontrolę kosztów.
 • Wyższy współczynnik konwersji: Reklamy PLA często osiągają o 30% wyższy współczynnik konwersji niż tradycyjne reklamy tekstowe, a to najlepiej świadczy o ich skuteczności.

Google Ads z 1stplace.pl

Wiesz już, że odpowiednio zarządzane kampanie Google Ads mogą znacząco zwiększyć sprzedaż i widoczność Twojego biznesu w sieci. W dzisiejszym świecie e-commerce konkurencja jest ogromna, a Twoja widoczność w wyszukiwarce to klucz do sukcesu. Z 1stplace.pl, Twoje produkty będą widoczne tam, gdzie są Twoi klienci – w Google!
W naszej agencji e-marketingowej specjalizujemy się w prowadzeniu skutecznych kampanii Google Ads, w tym kampanii produktowych. Ale, nasze usługi to nie tylko Google Ads, to e-marketing, który łączy w sobie zarządzanie reklamami PPC, pozycjonowanie, content marketing i media społecznościowe.

Zespół naszych ekspertów zadba o to, aby Twoja marka wyróżniała się w Google. Przygotujemy spersonalizowaną strategię, skoncentrowaną na maksymalizacji ROI. Przemyślane działania przełożą się wzrost ruchu na stronie, wyższe stopy konwersji i lepszą efektywność budżetu reklamowego. Zacznij działać już dziś i ciesz się z efektów! 

Sekcja FAQ

Ile kosztuje reklama produktowa (PLA)?

Koszt reklamy produktowej (PLA) w Google Shopping jest zmienny, uzależniony od konkurencyjności branży, wybranych słów kluczowych oraz jakości i optymalizacji kampanii. PLA działa na zasadzie kosztu za kliknięcie (CPC), płacisz więc tylko za kliknięcia reklamy. 

Kampania produktowa Google Shopping. Jak ją zaplanować?

Planowanie kampanii produktowej w Google Shopping obejmuje wiele etapów, są to: konfiguracja konta Google Merchant Center, integracja z Google Ads, wybór produktów do promocji, ustalenie budżetu i strategii licytacji oraz targetowanie i optymalizacja kampanii.

Kampania produktowa w Google Ads – jaka konwersja?

Stopy konwersji w kampaniach produktowych Google Ads różnią się w zależności od wielu czynników. PLA, dzięki większej widoczności i dostarczaniu szczegółowych informacji o produkcie, mają zazwyczaj wyższe stopy konwersji niż tradycyjne reklamy tekstowe. 

Google PLA feed – co to?

Google PLA feed to plik danych, który zawiera informacje dotyczące produktów  przesyłanych do Google Merchant Center. W feedzie  znajdują się szczegółowe dane o każdym produkcie, takie jak nazwa, cena, dostępność, opis, link do strony produktu i zdjęcia. Poprawnie skonfigurowany feed jest niezbędny do wyświetlania produktów w ramach reklam PLA.

Google Shopping list – co to? Jak działa?

Google Shopping list to funkcja w Google Shopping, która umożliwia użytkownikom tworzenie i zarządzanie listami zakupów online. Użytkownicy mogą dodawać do listy produkty, które znajdą podczas przeglądania Google Shopping. Funkcja to ułatwia śledzenie i planowanie zakupów, porównywanie cen, podjęcie decyzji zakupowych. Użytkownicy mogą edytować swoje listy, zmieniając kolejność produktów, dodając nowe pozycje lub usuwając niepotrzebne.

Sklep Google, Google store – co to?

Sklep Google, znany również jako Google store, to oficjalna platforma sprzedażowa Google, na której użytkownicy mogą kupować produkty i urządzenia marki Google, takie jak smartfony Pixel, inteligentne głośniki Google Home, Chromecasty i wiele innych.

 Google Ads – rodzaje kampanii

Google Ads oferuje różnorodne typy kampanii, które pozwalają na osiągnięcie różnych celów marketingowych:

 • Kampanie w sieci wyszukiwania: pozwalają na wyświetlanie reklam w wynikach wyszukiwania Google.
 • Kampanie w sieci reklamowej: umożliwiają wyświetlanie reklam graficznych na stronach wchodzących w skład Google Display Network.
 • Kampanie produktowe (PLA): służą do promowania produktów w ramach Google Shopping.
 • Kampanie video: pozwalają na wyświetlanie reklam wideo na YouTube i w Google Display Network.
 • Kampanie aplikacji: służą do promowania aplikacji mobilnych w różnych serwisach Google, w tym w Google Play.

 

Podsumowanie

Reklama Google PLA to niezwykle skuteczna metoda docierania do potencjalnych klientów, szczególnie tych, którzy poszukują w sieci określonych produktów. Klucz do sukcesu w tej strategii leży w precyzyjnym zarządzaniu informacjami o produktach – za pośrednictwem Google Merchant Center, oraz w nieustannej optymalizacji, opartej na dokładnej analizie wyników kampanii.

Kampanie PLA wymagają ciągłego monitorowania i dostosowywania, jest to istotne, by utrzymać skuteczność reklam. Analizowanie kluczowych wskaźników, takich jak współczynnik klikalności (CTR), koszt za kliknięcie (CPC) i stopa konwersji, pozwala na ocenę efektywności kampanii i dokonywanie niezbędnych korekt.

W efekcie, właściwe wykorzystanie Google PLA w strategii marketingowej e-commerce oferuje znaczne korzyści, od zwiększenia widoczności produktów w sieci, przez wzrost ruchu na stronie, po poprawę współczynników konwersji i zwiększenie sprzedaży. Wymaga to jednak stałego zaangażowania, umiejętności dostosowywania się do zmieniających się trendów oraz głębokiego zrozumienia specyfiki cyfrowego marketingu.

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza