Spis treści

Mistrzostwo w użyciu Alt tagów. Jak zoptymalizować stronę www, by zyskała lepszą widoczność i dostępność?

W dzisiejszym artykule przedstawię jedno z podstawowych, a często pomijanych działań w obrębie stron www i sklepów e-commerce. Są to Alt tagi, czyli alternatywne opisy obrazków

Sprawdź, dlaczego dzięki alt tagom Twoja strona zyska szanse na lepszą widoczność w wynikach i stanie się bardziej przyjazna dla użytkowników (zwłaszcza niewidomych i niedowidzących).

Alt tag – co to jest?

Alt tagi, inaczej alternatywne opisy obrazków, dodawane są do tagów HTML obrazów (<img>) na stronach internetowych. Jeśli obraz z jakichś przyczyn nie będzie dostępny, alt tag zostanie wyświetlony jako tekst zastępczy. Dzięki temu użytkownik uzyska informacje na temat zawartości obrazu. Zadaniem alt tagów jest też dostarczanie informacji użytkownikom, którzy nie mogą zobaczyć grafik, są to na przykład osoby niewidome.

Jak przygotować alt tag?

Jak przygotować alt tagi? Zadbaj o to, by w prawidłowy sposób opisywały obrazek, zawierały słowa kluczowe, były dość krótkie. 

Szczegółowe opisy obrazków

Staraj się jak najbardziej precyzyjnie opisać zawartość obrazu. Tak, aby osoba czytająca czy słysząca opis, wiedziała, co przedstawia obrazek. Zamiast napisać samochód, napisz czarny samochód Audi A6 C6. Unikaj długich i skomplikowanych zdań, stosuj równoważniki.

Słowa kluczowe – ważny element alt tagów

W alt tagach dobrze umieścić ważne słowa kluczowe. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać. Wyszukiwarki mogą uznać nadmierne stosowanie słów kluczowych za spam i ukarać stronę.

Alt tagi co to, jak tworzyć alt tagi
Alt tagi – dlaczego są ważna? Na co zwrócić uwagę?

Formatowanie Alt tagów

Jakie kwestie warto mieć na uwadze, formatując alt tagi?

Unikaj cudzysłowów

Cudzysłów może powodować błędy w kodzie HTML. Zamiast cudzysłowów używaj apostrofów.

Stosuj myślniki zamiast spacji

Myślniki poprawiają czytelność opisów alternatywnych. Zamiast więc pisać czarny_kot, napisz czarny-kot.

Unikaj dużych liter

Duże litery mogą być trudniejsze do odczytania dla niektórych użytkowników, dlatego staraj się używać małych liter. Wielkich używaj tylko wtedy, gdy jest to konieczne (np. w przypadku nazw własnych).

Zastosowanie Alt tagów

ALT tagi należy stosować w przypadku grafik i zdjęć różnego typu. Przede wszystkim do ilustracji, wykresów, zdjęć produktów, obrazów – w tym także tła.

Alt tagi – najczęstsze błędy

Teoretycznie tworzenie alt tagów jest proste. W praktyce jednak  wciąż pojawiają się błędy.

Brak Alt tagów

Jednym z częstszych błędów jet ignorowanie alt tagów. Brak alternatywnych opisów sprawia, że osoby niepełnosprawne nie mogą w pełni korzystać z danej strony. Co więcej, brak altów to także utrudnienie dla wyszukiwarki i mniejsze szanse na uzyskanie pozycji w TOP10.

Nadmierne stosowanie słów kluczowych

Wypełnianie alt tagów dużą liczbą słów kluczowych może mieć przykre konsekwencje. Takie opisy mogą zastać uznane przez Google za SPAM.

Brak precyzji

Użycie nieprecyzyjnych, zbyt ogólnych lub niezwiązanych z obrazem opisów utrudnia zrozumienie zawartości obrazu osobom korzystającym z czytników ekranowych oraz wyszukiwarkom.

Zbyt długie opisy ALT

Opisy alt powinny być krótkie, zwięzłe i na temat. Najlepiej stosować równoważniki zdań.

Alt tagi a osoby z niepełnosprawnościami

Alt tagi pomagają osobom z niepełnosprawnościami, np. niewidomym lub niedowidzącym, które korzystają z czytników ekranowych. Czytniki ekranu to oprogramowania, które odczytują na głos zawartość ekranu komputera, w tym również alt tagi. Dzięki Alt tagom osoby z niepełnosprawnościami mają lepszy dostęp do treści stron internetowych.

Alt tagi a SEO

Alt tagi odgrywają rolę w optymalizacji stron www i sklepów e-commerce. Google nie potrafi interpretować obrazów, potrafi jednak czytać opisy alternatywne. Alty ułatwiają też algorytmom zrozumienie zawartości strony, a także poprawne wyświetlanie obrazków w Google Grafika.

Podsumowując, prawidłowo przygotowane alt tagi są elementem optymalizacji strony internetowej pod kątem pozycjonowania, jak i dostępności. Dzięki alt tagom możemy zwiększyć widoczność witryny w bezpłatnych wynikach wyszukiwania, a także poprawić doświadczenie użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami.

 

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza