real time marketing , RTM

Spis treści

Real Time Marketing w Twojej firmie – definicja, przykłady, korzyści

Wszyscy, w większym lub mniejszym stopniu, interesujemy się tym, co dzieje się wokół nas. Mowa tutaj o wydarzeniach ze świata sportu, kultury, muzyki, polityki, jak i o wpadkach gwiazd, wszelkiego rodzaju skandalach czy awarii światła na stadionie. Co się okazuje, tego typu wydarzenia są też sposobem na promocję marek, produktów, usług. Tutaj pojawia się tytułowy Real Time Marketingu (RTM). RTM daje ogromne możliwości, ale wymaga kreatywnego podejścia i rzecz jasna, bycia ze wszystkim na bieżąco:). Ale, na czym dokładnie polega RTM, jak prowadzić działania z tego zakresu?

Real Time Marketing ‒ co to?

Real Time Marketing (RTM), inaczej marketing w czasie rzeczywistym lub marketing czasu rzeczywistego, polega na nawiązywaniu do aktualnych wydarzeń, trendów, sytuacji w działaniach e-marketingowych. Taka reklama może odnosić się do gali Oscarów, zyskującej popularność piosenki, przegranego meczu itp.

RTM opiera się na szybkim reagowaniu, wykorzystaniu chwili i zainteresowania odbiorcy. Celem jest zwiększenie zaangażowania użytkowników, zyskanie rozpoznawalności oraz pomnożenie liczby pozytywnych interakcji z marką.

Istotę RTM doskonale oddaje poniższy przykład. 

Gdy podczas Super Bowl w 2013 roku nastąpiła awaria prądu, marka ciastek Oreo błyskawicznie opublikowała post na Twitterze mówiący: You can still dunk in the dark, co tłumaczymy jako: Możesz nadal siedzieć w ciemności lub bardziej po polsku: Ciemność możesz rozjaśnić z Oreo. Dzięki szybkiej i kreatywnej reakcji post zdobył ogromną popularność.

Kluczowe elementy RTM

Real Time Marketing (RTM) różni się od tradycyjnych form marketingu. Poznanie najistotniejszych elementów omawianej strategii jest krokiem w stronę tworzenia reklam, które na długo pozostaną w pamięci odbiorców.

 • Szybkie działanie: Działania muszą być podejmowane błyskawicznie, często w przeciągu kilku minut (jak np. w przypadku Oreo i awarii światła).
 • Dopasowanie: Treści powinny być dopasowane do aktualnych potrzeb, emocji i zainteresowań odbiorcy. Ważne, by content był przygotowany w taki sposób, by nikt nie miał wątpliwości do jakiego wydarzenia nawiązuje.
 • Kreatywność: Skuteczny RTM często wymaga kreatywnego myślenia, wyjścia poza schematy. To szansa, by wyróżnić się na tle konkurencji i pozytywnie zaskoczyć swoją grupę docelową.
 • Autentyczność: RTM to kreatywność, ale ważne jest, aby marka pozostała autentyczna. Komunikacja musi być zgodna z tożsamością, wartościami i ofertą firmy, musi do niej pasować. RTM doskonale wykorzystuje Ikea – przykłady w dalszej części artykułu. Ikea pokazuje, że można połączyć ofertę mebli i akcesoriów z IT, serialem, filmem, wyborami prezydenckimi i uzyskać efekt wow.  
 • Ryzyko: Ze względu na szybkie tempo i spontaniczność działań, ryzyko popełnienia błędu, użycia niewłaściwego sformułowania jest większe. Warto mieć to z tyłu głowy i przed naciśnięciem przycisku publikuj, raz jeszcze przeanalizować, czy wszystko jest okej.
 • Monitorowanie i analiza: W RTM konieczne jest nieustanne śledzenie mediów społecznościowych, wiadomości, trendów. Co ciekawe, nie tylko trendów w branży, w której działasz, ale też w innych obszarach, nawet tych odległych od Twojej oferty.
 • Technologia: Wykorzystanie narzędzi do monitorowania, analizy i automatyzacji pozwala na trzymanie ręki na pulsie i prowadzenie skutecznych działań. 
Real time marketing, rtm
Real Time Marketing – co to? Na co zwrócić uwagę?

Real Time Marketing w mediach społecznościowych ‒ na czym polega?

Informacje na Facebooku, Twitterze i na innych platformach rozprzestrzeniają się z prędkością światła. Social media są więc istotnym elementem RTM.

 • Media społecznościowe pozwalają firmom na błyskawiczne reagowanie na aktualne trendy. Chodzi  nie tylko o wielkie, globalne wydarzenia, ale też o mniejsze, lokalne nowości.
 • Dzięki mediom społecznościowym marki mogą nawiązywać dialog z użytkownikami, odpowiadać na komentarze, udostępniać treści, reagować na opinie. Umożliwia to budowanie relacji oraz prezentowanie bardziej ludzkiej strony marki.
 • Działania RTM w mediach społecznościowych mogą współgrać z działaniami w innych kanałach marketingowych, tworzyć spójne kampanie.

Współczesny konsument oczekuje od marek obecności w mediach społecznościowych i jest bardziej niż kiedykolwiek otwarty na interakcje w czasie rzeczywistym. 

Real Time Marketing – strategia

Działania RTM to nie tylko spontaniczna reakcja na bieżące wydarzenia, ale też planowanie, analiza i elastyczność. Oto, jak krok po kroku stworzyć strategię RTM:

 • Definicja celów: Zanim zaczniesz działać w czasie rzeczywistym, musisz wiedzieć, co chcesz osiągnąć. Czy chodzi o zwiększenie zaangażowania w mediach społecznościowych? Budowanie wizerunku marki? Zwiększenie sprzedaży? Określenie celów pomoże Ci skupić się na odpowiednich działaniach. Korzystając z okazji, przypominam, że znajomość celów, mocnych stron firmy, oczekiwań i potrzeb grupy docelowej to podstawa nie tylko w real time marketingu, ale też w szeroko pojętym marketingu internetowym i marketingu tradycyjnym.
 • Monitorowanie: Kolejny, ważny element to monitoring mediów społecznościowych, trendów, skandali, wydarzeń itp. Wiedza o tym, co dzieje się tu i teraz, jest kluczem do skutecznego RTM. Wśród narzędzi, które mogą okazać się bardzo pomocne, znajdują się między innymi Google Trends, BuzzSumo.
 • Plan awaryjny: Rzeczy nie zawsze idą zgodnie z planem. Musisz być przygotowany na różne sytuacje i wiedzieć, jak reagować na ewentualne kryzysy i negatywne komentarze.
 • Analiza i optymalizacja: Analizuj wyniki działań e-marketingowych, ucz się na błędach, optymalizuj strategię. Zastanów się, co poszło dobrze, a co można poprawić.
 • Integracja z innymi działaniami marketingowymi: RTM nie powinien działać w izolacji. Najlepiej, aby był zintegrowany z innymi działaniami marketingowymi, tworzył spójny i skuteczny przekaz.
 • Szkolenie zespołu: Upewnij się, że osoby, które zajmują się RTM Twojej firmy mają odpowiednie kompetencje. Zespół powinien znać Twoje cele biznesowe, dysponować odpowiednimi narzędziami i mieć umiejętności potrzebne w opracowaniu strategii działań RTM. 

W skrócie, skuteczna strategia RTM opiera się na przygotowaniu, elastyczności, kreatywności i ciągłej optymalizacji. Dobrze przemyślane działania umożliwią sprawne reagowanie na bieżące wydarzenia, a także budowę trwałych relacji z klientami, zwiększenie rozpoznawalności i widoczność w sieci.

Real Time Marketing – analiza działań i efektów

Tak jak w przypadku innych rodzajów marketingu, tak w RTM, ważną rolę odgrywa analiza. Na co powinieneś zwrócić uwagę?

 • Analiza wyników: Oceń, w jaki sposób działania z zakresu RTM wpłynęły na określone KPIs. Czy zauważyłeś wzrost zaangażowania użytkowników? Czy kampania przełożyła się na sprzedaż?
 • Porównanie z danymi historycznymi: Porównaj bieżące wyniki z wcześniejszymi kampaniami lub działaniami marketingowymi. Przeanalizuj czy RTM przynosi lepsze rezultaty niż inne formy promocji.
 • Analiza konkurencji: Przeprowadź research konkurencji. Przeanalizuj czy konkurencja wykorzystuje możliwości RTM, czy odnosi na tym polu sukcesy, a może przeciwnie, ma na koncie porażki i wpadki?
 • Bieżąca optymalizacja strategii: Świat marketingu jest dynamiczny, a RTM to podejście, które wymaga dużej elastyczności i sprawnego wdrażania różnych działań.

Analiza danych, research konkurencji, wyciąganie wniosków pozwolą na lepsze podejmowanie decyzji, opracowanie skuteczniejszej strategii i dostarczanie odbiorcom ciekawych treści w odpowiednim czasie i miejscu.

Dlaczego Real Time Marketing (RTM) jest ważny?

Dlaczego warto zainteresować się real time marketingiem? Jakie korzyści mogą przynieść działania z tego zakresu?

 • Natychmiastowe zaangażowanie: W erze mediów społecznościowych i niemal nieograniczonego dostępu do informacji, konsument chce być informowany natychmiast. RTM pozwala na szybkie reagowanie na potrzeby i zainteresowania użytkowników.
 • Wyróżnienie się na tle konkurencji: W dobie bardzo dużej konkurencji RTM może być sposobem na wyróżnienie się na tle rywali. Kreatywne reakcje na bieżące wydarzenia mogą przyciągnąć uwagę i sprawić, że użytkownik zapamięta markę na długo.
 • Zwiększenie widoczności: Treści tworzone w ramach RTM często stają się viralami. Tworzenie treści, które będą cieszyć się dużym  zainteresowaniem może zwiększyć widoczność firmy w sieci, pomóc w pozyskaniu wartościowych linków zewnętrznych. 
 • Budowa pozytywnego wizerunku: Odpowiednie wykorzystanie RTM pomaga w kształtowaniu pozytywnego wizerunku marki, pokazuje jej zaangażowanie w aktualne wydarzenia.
 • Budowanie lojalności: Marki, które skutecznie stosują RTM, są na czasie, wyróżniają się kreatywnością, wciąż powiększają grono lojalnych klientów.

W przypadku RTM nie wystarczy być szybkim, trzeba też być sprytnym. Własnie dlatego marki inwestują w narzędzia do monitorowania mediów społecznościowych, analitykę w czasie rzeczywistym i automatyczne systemy marketingowe. Specjaliści natomiast zwiększają swoje kompetencje, analizują dane i działania konkurencji.

Wyzwania i pułapki Real Time Marketingu (RTM)

Chociaż Real Time Marketing przynosi wiele korzyści, wiąże się z pewnymi wyzwaniami i pułapkami. Oto niektóre z nich:

RTM – wyzwania

 • Szybkość vs. jakość: Konieczność nieustannego balansowania między szybką reakcją a dostarczeniem wysokiej jakości treści.
 • Autentyczność: Zachowanie autentyczności marki podczas reagowania na bieżące wydarzenia z różnych obszarów.
 • Nieprzewidywalność: Trudność w przewidywaniu, które wydarzenia staną się viralem, a które zostaną zignorowane przez użytkowników.
 • Zrozumienie kontekstu: Zrozumienie pełnego kontekstu wydarzenia lub trendu przed wdrożeniem działań.
 • Zasoby: Zapewnienie odpowiednich zasobów – chodzi tutaj zarówno o wykwalifikowany zespół, jak i o specjalistyczne narzędzia.

RTM – pułapki:

 • Pośpiech może prowadzić do błędów, które negatywnie wpłyną na wizerunek marki.
 • Niewłaściwe sformułowane komunikaty mogą poskutkować uszczerbkiem na wizerunku firmy.
 • Niewłaściwe zarządzanie zasobami może prowadzić do opóźnień i nieefektywnego wykorzystania RTM.
 • Przeoczenie ważnych informacji lub błędna interpretacja danych to kolejna z pułapek.

Real Time Marketing – przykłady

Real Time Marketing (RTM) przynosi wiele korzyści markom, które są kreatywne i potrafią w odpowiednim momencie włączyć się do bieżącej narracji społecznej. Oto kilka przykładów, które zrobiły doskonałe wrażenie na odbiorcach. 

Real Time Marketing – Ikea

 • Ikea i Matrix – Ikea w jednej z reklam zaproponowała dwie wersje kolorystyczne serwetek: czerwoną i niebieską. Którą wybierasz?
 • Ikea i rozdanie Oscarów – Ikea doskonale wykorzystała galę rozdania Oscarów. Chyba każdy z nas kojarzy reklamę z hasłem Od nas każdy może wyjść ze statuetką.

Ikea nawiązała też w swoich działaniach e-marketingowych do ślubu Księcia Harrego, wyborów prezydenckich, świata IT,  Gry o tron i wielu innych kwestii.

Firma doskonale rozumie swoją publiczność i potrafi w odpowiedni sposób komunikować się z nią w czasie rzeczywistym.

Real Time Marketing – przykłady innych marek

 • Galę rozdania Oscarów, a mówiąc dokładniej to, że długo wyczekiwanego Oscara otrzymał Leonardo Dicaprio, wykorzystała firma LEGO.
 • Premierę kolejnego sezonu Gry o Tron wykorzystała sieć sklepów Żabka, wystarczy przypomnieć sobie slogan: Biali wędrowcy nadeszli.
 • Kolejny przykład to reklama lubianego przez wiele osób batona Kit-kat, która nawiązała do  problemu z wyginaniem iPhona 6 plus.
 • Biedronka natomiast nawiązała do filmu Barbie.

Real Time Marketing FAQ

 • Czym jest real-time marketing mix modeling?

Real-time marketing mix modeling to zaawansowana technika analityczna umożliwiająca firmom ocenę i optymalizację skuteczności prowadzonych działań marketingowych w czasie rzeczywistym. Zamiast tradycyjnego podejścia, które analizuje wyniki po zakończeniu kampanii, real-time marketing mix modeling dostarcza bieżących danych, pozwalając marketerom na szybkie dostosowywanie strategii i taktyk w odpowiedzi na aktualne zmienne rynkowe. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą lepiej  zarządzać  zasobami i budżetem oraz maksymalizować zwrot z inwestycji.

 • Co to jest Real Time Marketing (RTM)?

RTM to technika marketingowa, która polega na nawiązywaniu w treści i działaniach marketingowych do aktualnych wydarzeń. 

 • Jakie są główne korzyści z RTM?

RTM może zwiększyć zaangażowanie, poprawić widoczność marki i zwiększyć ROI z działań marketingowych. Co więcej, jest dobrą drogą, by stworzyć fajną markę, taką, której reklamy wywołują pozytywne emocje u odbiorcy. 

 • Czy RTM związane jest z ryzykiem?

Tak, jeśli reakcje nie są przemyślane lub są źle wdrożone, mogą mieć negatywny wpływ na wizerunek marki. Istnieje także ryzyko związane z reagowaniem na kontrowersyjne lub delikatne tematy.

 • Jakie narzędzia mogę wykorzystać do wsparcia moich działań RTM?

Istnieje wiele narzędzi do monitorowania mediów społecznościowych, analizy danych i automatyzacji marketingu, np. Google Trends. 

 • Czy każda firma powinna korzystać z RTM?

Chociaż RTM daje wiele korzyści, nie jest odpowiedni dla każdej firmy. Ważne jest, aby ocenić, czy podejście to pasuje do Twojej marki, branży, grupy docelowej.

 • Jakie są elementy do skutecznego RTM?

Kluczem jest szybka reakcja, ale ważne też by treści były wartościowe dla odbiorców i pasowały do charakteru marki. Konieczne jest również ciągłe monitorowanie i gotowość do dostosowywania strategii.

Podsumowanie

Real Time Marketing to nie tylko nowoczesne narzędzie, ale przede wszystkim skuteczny sposób na zwiększanie zaangażowania odbiorców i budowanie rozpoznawalności marki. Szybkie reagowanie na aktualne, popularne wydarzenia przekłada się na większe zainteresowanie marką i jej ofertą. RTM daje korzyści – od poprawy widoczności, przez zwiększenie skuteczności kampanii, aż po wzmocnienie więzi z klientem. Jednak, jak każda strategia, tak Real Time Marketing ma swoje wyzwania i pułapki. Dlatego kluczowe są ciągłe monitorowanie rynku, edukacja oraz elastyczność w działaniu. Powodzenia!

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza