total blocking time co to jest

Spis treści

Total Blocking Time – co to jest?

Total Blocking Time, to określenie, które stało się szczególnie obecne w SEO i pozycjonowaniu stron w 2020 roku. Podczas wprowadzenia aktualizacji algorytmu Core Web Vitals, web developerzy musieli zacząć zwracać uwagę na ten element.

Total Blocking Time (TBT) – definicja

Total Blocking Time (TBT), tłumaczymy jako całkowity czas blokowania. Jest to wskaźnik wydajności, który wprowadzony został w 2020 roku. 

TBT mierzy czas, w którym strona jest zablokowana, a użytkownik nie może z niej korzystać. W przypadku TBT liczony jest czas pomiędzy First Contentful Paint (FCP określa czas załadowania pierwszego elementu na stronie), a TTI Time to Interactive, w którym wątek główny był blokowany tak długo, że nie nastąpiła reakcja na dane wejściowe. Główny wątek jest blokowany, gdy zadanie przekracza 50 milisekund.

Total Blocking Time – jaki wynik jest optymalny?

Wiele osób zadaje nam pytanie jaki wynik blokowania strony czyli Total Blocking Time jest optymalny i będzie przyjazny dla odczuć użytkowników (UX). Według nas optymalnym wynikiem jest 300 ms lub mniej.

Total Blocking Time – jak go zredukować na platformie WordPress

WordPress jako najpopularniejsza platforma zarządzania treścią na świecie, bardzo dba o elementy z zakresu UX. Szybkość ładowania się strony jest optymalizowana zarówno w obrębie gotowych szablonów, jak i przez osoby tworzące strony internetowe na WordPressie indywidualnie.

Istnieje sporo rozwiązań mogących nam pomóc podczas optymalizacji strony pod wymogi Core Web Vitals (w tym Total Blocking Time). Możemy do tego celu wykorzystać np. wtyczkę WP Rocket, która doskonale się przy tym działaniu sprawdza.

Total Blocking Time, a pozycjonowanie stron

Czynników takich jak Total Blocking Time nie wolno bagatelizować podczas procesu jakim jest pozycjonowanie stron internetowych. Szybkość ładowania się strony internetowej, oraz jej ogólnopojęta przyjazność pod względem UX jest czynnikiem rankingowym wyszukiwarki Google.

Total Blocking Time – podsumowanie

Pamiętajmy, aby zadbać o optymalizację czynników z zakresu Core Web Vitals, w tym Total Blocking Time. Jest to szczególnie ważne pod względem wygody korzystania ze strony, ale wpływa również na pozycjonowanie i widoczność naszej strony w wynikach wyszukiwania.

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Paweł Kapłan

W branży marketingu internetowego od 2010 roku. Swoja przygodę rozpoczynał od lokalnego SEO oraz Google Ads (w tamtym czasie jeszcze Google Adwords), natomiast znacznie bardziej zaczęło go pociągać tradycyjne pozycjonowanie w bardzo trudnych i konkurencyjnych branżach. Pracował przy wielu projektach dla dużych brandów(Empik, Bonprix, BMW), ale najbardziej lubi mocne wyzwania gdzie klient znajduje się w pozycji "underdoga". Paweł brał udział w warsztatach prowadzonych przez takie osobistości jak Dixon Jones (Majestic SEO), Razvan Gavrilas (cognitiveSEO) czy Neil Patel.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza