Spis treści

First Contentful Paint (FCP) – czym jest? Dlaczego jest ważny?

Wydajność strony ma bezpośredni wpływ na doświadczenie użytkownika, wskaźniki konwersji oraz pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania. Jednym z ważniejszych wskaźników wydajności jest First Contentful Paint (FCP), który mierzy czas potrzebny na załadowanie i wyświetlenie pierwszych elementów strony. W niniejszym artykule przybliżę pojęcie FCP, omówię jego znaczenie oraz metody optymalizacji. 

First Contentful Paint (FCP) – co to? Definicja

First Contentful Paint (FCP), to pojęcie dotyczące szybkości ładowania strony internetowej. FCP to wskaźnik określający czas od uruchomienia strony do załadowania pierwszego jej elementu. Takim elementem, który jest brany pod uwagę przy obliczaniu First Contentful Paint, jest obraz albo blok tekstu. Innymi słowy, FCP wskazuje, ile czasu zajęło załadowanie pierwszego elementu strony, po tym jak witryna została uruchomiona przez użytkownika. W praktyce oznacza to, że wskaźnik First Contentful Paint określa czas, po jakim użytkownik mógł wejść w interakcję ze stroną od momentu jej uruchomienia. Ile czasu musiał czekać na załadowanie się treści. Parametr FCP jest ważny z punktu widzenia użytkowników i ich wrażenia w pierwszym kontakcie ze stroną. Im więcej czasu minie bowiem od uruchomienia strony do załadowania jej pierwszego elementu, tym większe prawdopodobieństwo, że użytkownik przedwcześnie opuści stronę.

First contentful paint (3G) WordPress

First Contentful Paint (3G) w przypadku WordPressa odnosi się do czasu potrzebnego na wyświetlenie pierwszych elementów strony użytkownikom korzystającym z połączenia 3G. Zważywszy na niższe prędkości łącza w porównaniu z 4G, 5G czy Wi-Fi, optymalizacja First Contentful Paint 3G na stronach zbudowanych na WordPressie jest kluczowa, aby zapewnić zadowalające doświadczenia użytkownikom.

Uważam, że warto stosować różne strategie, takie jak kompresja obrazów, optymalizacja kodu JavaScript i CSS czy wdrożenie lazy loading, aby poprawić First Contentful Paint (3G) WordPress. Dzięki temu, nawet użytkownicy z wolniejszymi połączeniami internetowymi, będą mogli korzystać z witryn, które sprawnie się ładują. Optymalizacja First Contentful Paint 3G w WordPress to istotny element dbałości o wydajność strony i satysfakcję odwiedzających.

Fcp First Contentful Paint – dlaczego jest ważny?

Szybkość ładowania strony jest kluczowym czynnikiem wpływającym na zadowolenie użytkowników. Strony, które ładują się szybciej, często generują niższą liczbę odrzuceń, lepsze statystyki odwiedzin oraz wyższe wskaźniki konwersji. FCP jest jednym z ważnych wskaźników szybkości.

Znaczenie FCP dla użytkowników i właścicieli stron

Użytkownicy oczekują, że strona będzie działać szybko i bezawaryjnie. Wolno ładujące się witryny mogą zniechęcać odwiedzających do dalszego korzystania z serwisu. Dla właścicieli stron optymalizacja FCP jest kluczowa, ponieważ wpływa na zadowolenie użytkowników, czas spędzony na stronie, a także pozycje strony w wynikach wyszukiwania.

Jak działa First Contentful Paint?

Proces ładowania strony

Proces ładowania strony rozpoczyna się od wysłania przez użytkownika żądania do serwera. Serwer zwraca odpowiedź w postaci plików HTML, CSS, JavaScript oraz innych zasobów. Przeglądarka interpretuje te pliki i zaczyna budować strukturę strony oraz renderować jej zawartość. FCP mierzy czas od rozpoczęcia tego procesu do momentu, gdy pierwszy element strony zostanie wyświetlony na ekranie.

Elementy wpływające na FCP (tekst, obrazy, tło)

FCP różni się w zależności od konkretnej strony, elementów, które wyświetlają się jako pierwsze. Czas ładowania tekstu, obrazów, tła wpływa na ogólny czas FCP, dlatego ważne jest, aby zoptymalizować ładowanie wspomnianych elementów.

Google FCP – jak mierzyć?

Istnieje kilka narzędzi służących do mierzenia FCP, są to na przykład Google Lighthouse, Google PageSpeed Insights czy WebPageTest. Wymienione narzędzia analizują czas ładowania strony, dostarczając szczegółowych informacji na temat FCP oraz innych wskaźników wydajności. Można również użyć narzędzi wbudowanych w przeglądarkę, takich jak Chrome DevTools, które oferują opcje do monitorowania i analizowania FCP w czasie rzeczywistym.

First Contentful Paint (FCP)
First Contentful Paint (FCP)

First Contentful Paint – jak poprawić?

Istnieją różne sposoby na poprawę FCP. Jakie rozwiązania rekomendują specjaliści 1stplace.pl? 

Zminimalizowanie czasu odpowiedzi serwera

Jednym z kluczowych czynników umożliwiających poprawę FCP jest zminimalizowanie czasu odpowiedzi serwera. Obejmuje to takie działania jak optymalizacja bazy danych, wykorzystanie CDN (Content Delivery Network) czy wybór odpowiedniego dostawcy usług hostingowych.

Optymalizacja rozmiaru i formatu obrazów

Obrazy są często jednym z najbardziej zasobożernych elementów na stronie. Optymalizacja rozmiaru obrazów, ich kompresja oraz wybór odpowiednich formatów plików (np. WebP) mogą znacznie przyspieszyć FCP.

Usuwanie zbędnego kodu JavaScript i CSS

Niepotrzebny lub nieużywany kod JavaScript oraz CSS może spowolnić ładowanie strony. Usuwanie zbędnego kodu oraz minimalizacja plików CSS i JavaScript to sposób, by poprawić FCP.

Włączanie kompresji i buforowania

Kompresja plików, takich jak HTML, CSS i JavaScript, może przyspieszyć transfer danych między serwerem a przeglądarką. Włączenie buforowania zasobów po stronie serwera i przeglądarki również wpływa na szybsze ładowanie strony, co może poprawić FCP.

Wykorzystanie lazy loading

Techniki takie jak lazy loading umożliwiają opóźnienie ładowania zasobów, które nie są niezbędne w pierwszych momentach wyświetlania strony. Dzięki temu przeglądarka może skupić się na ładowaniu kluczowych elementów, co przyspiesza FCP.

Wdrożenie tych praktyk może prowadzić do poprawy FCP, co z kolei przekłada się na lepsze doświadczenia użytkownika, wyższe wskaźniki konwersji i lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania.

Narzędzia do analizy i monitorowania FCP

Google Lighthouse

Google Lighthouse to narzędzie open-source dostępne w Chrome DevTools oraz jako samodzielna aplikacja, które umożliwia audyt wydajności, dostępności i SEO stron internetowych. Lighthouse dostarcza szczegółowych informacji na temat FCP oraz innych wskaźników wydajności, pomagając w identyfikacji obszarów do optymalizacji.

Google PageSpeed Insights

PageSpeed Insights to narzędzie Google, które analizuje szybkość ładowania strony i oferuje rekomendacje dotyczące optymalizacji. Narzędzie to mierzy FCP zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i stacjonarnych, dostarczając konkretnych wskazówek, jak poprawić wydajność strony.

WebPageTest

WebPageTest to kolejne narzędzie do analizy wydajności stron, które pozwala na uzyskanie szczegółowych informacji na temat FCP, a także innych ważnych metryk. Działa na różnych przeglądarkach i oferuje możliwość testowania z różnych lokalizacji, co daje pełniejszy obraz wydajności strony w różnych warunkach.

Chrome DevTools

Chrome DevTools to zintegrowane narzędzia dla deweloperów dostępne w przeglądarce Google Chrome, które umożliwiają m.in. monitorowanie FCP w czasie rzeczywistym. DevTools oferuje również funkcje do analizy wydajności, takie jak analiza waterfall, która pokazuje, jak poszczególne zasoby wpływają na czas ładowania strony.

Porównanie FCP z innymi wskaźnikami wydajności

First Meaningful Paint (FMP)

First Meaningful Paint (FMP) to wskaźnik mierzący czas do wyświetlenia głównych treści strony, które mają znaczenie dla użytkownika. Choć FMP jest podobny do FCP, różni się tym, że skupia się na bardziej istotnych elementach strony. 

Largest Contentful Paint (LCP)

Largest Contentful Paint (LCP) to wskaźnik, który mierzy czas ładowania największego elementu na stronie, który jest widoczny w oknie przeglądarki. LCP jest istotny, ponieważ pokazuje, jak szybko użytkownik może zobaczyć kluczowe treści strony.

Time to Interactive (TTI)

Time to Interactive (TTI) to wskaźnik, który mierzy czas, po którym strona jest w pełni interaktywna dla użytkownika. TTI jest ważny, ponieważ pokazuje, jak szybko użytkownik może zacząć korzystać z funkcji strony, takich jak przyciski czy formularze.

Jak FCP wpływa na wskaźniki SEO i ranking Google?

Wydajność strony, w tym FCP, ma istotny wpływ na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania. Wysokiej jakości FCP może prowadzić do wyższej satysfakcji użytkowników, mniejszej liczby odrzuceń i dłuższego czasu spędzonego na stronie. Wszystkie te czynniki są ważne dla algorytmów wyszukiwarek, takich jak Google, które uwzględniają wydajność strony podczas oceny jej pozycji w wynikach wyszukiwania. Optymalizacja FCP może więc przyczynić się do lepszego rankingu strony, co z kolei prowadzi do większego ruchu i lepszych wyników biznesowych.

FCP – podsumowanie

First Contentful Paint (FCP), jest wskaźnikiem wydajności stron internetowych – mierzy szybkość wyświetlania pierwszych elementów strony. 

First Contentful Paint (3G), odnosi się do czasu ładowania pierwszych elementów strony u użytkowników korzystających z połączenia 3G. Takie połączenie charakteryzuje się niższymi prędkościami łącza niż 4G, 5G czy Wi-Fi. Optymalizacja FCP (3G) jest kluczowa, aby zapewnić zadowalające doświadczenie użytkownikom na wolniejszych połączeniach, co przekłada się na większe zaangażowanie i lepsze wyniki biznesowe.

A jak poprawić FCP? Optymalizacja FCP obejmuje różne techniki, takie jak zminimalizowanie czasu odpowiedzi serwera, optymalizacja obrazów, usuwanie zbędnego kodu JavaScript i CSS, włączenie kompresji i buforowania oraz wykorzystanie technik ładowania przyśpieszających, jak lazy loading.

Poprawa FCP przekłada się na lepsze doświadczenie użytkowników, co może prowadzić do dłuższego czasu spędzonego na stronie, wyższych wskaźników konwersji i mniejszej liczby odrzuceń. Lepszy FCP może także prowadzić do wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania, co z kolei przyczynia się do większego ruchu na stronie i lepszych wyników biznesowych.

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza