Spis treści

Google Lighthouse – dlaczego powinieneś korzystać z tego narzędzia?

Szybki audyt strony internetowej? Google Lighthouse to bezpłatne, intuicyjne rozszerzenie Chrome, które dostarczy Ci wielu informacji na temat dowolnej witryny. Z pomocą Lighthouse szybko ocenisz stan techniczny strony www, sprawdzisz, czy jest przyjazna dla użytkowników. Narzędzie pomoże Ci także poznać przyczyny niskiej widoczności strony w Google i ułatwi przygotowanie planu naprawczego.

Google Lighthouse – co to?

Google Lighthouse to darmowe rozszerzenie przeglądarki Chrome. Narzędzie umożliwia przeprowadzenie audytu strony internetowej pod kątem takich elementów jak: wydajność, dostępność i szybkość ładowania. Lighthouse pozwala także na weryfikację poziomu dostosowania witryny do wymogów wyszukiwarek internetowych i potrzeb użytkowników. 

Lighthouse Google – jak działa ?

Google Lighthouse to nie tylko sprawny audyt dowolnej witryny, ale także wskazówki dotyczące elementów, które warto poprawić. Dużym atutem narzędzia jest czas, w jakim możemy uzyskać raport z wynikami audytu. W przypadku mniejszych stron, raport dostępny jest w kilka-, kilkanaście sekund. Wyniki poszczególnych kategorii, w jakich testowana jest strona, prezentowane są w formie skali od 0 do 100. Dodatkowo, ocena jest wyświetlana w różnych kolorach, są to: czerwony (wynik od 0 do 49), pomarańczowy (wynik od 50 do 89) oraz zielony (wynik od 90 do 100).

Jakich danych dostarcza Google Lighthouse?

Narzędzie dostarcza danych na temat stacjonarnej i mobilnej wersji witryny. Wygenerowane audyty zawierają takie dane, jak:

Wydajność

Dostępność

 • Analiza kontrastu kolorów
 • Weryfikacja atrybutów alt
 • Ocena struktury nagłówków
 • Użycie ARIA (Accessible Rich Internet Applications). 

SEO

 • Weryfikacja meta tagów (title, description)
 • Sprawdzenia użycia HTTPS
 • Analiza linków wewnętrznych i zewnętrznych
 • Sprawdzenie optymalizacji pod kątem urządzeń mobilnych
 • Analiza struktury adresów URL

Najlepsze praktyki

 • Bezpieczeństwo (np. użycie HTTPS, ochrona przed atakami XSS)
 • Optymalizacja obrazów i zasobów
 • Sprawdzenie technologii (np. aktualność bibliotek JavaScript)
 • Użycie właściwych atrybutów (np. rel=”noopener” dla linków otwierających nowe karty).

Progressive Web App (PWA)

Sekcja Progresywne Aplikacje Internetowe (PWA) to informacje dotyczące takich obszarów, jak: 

 • Czy strona może być zainstalowana  jako aplikacja progresywna?
 • Czy strona jest responsywna i działa poprawnie na różnych urządzeniach i ekranach?
 • Czy strona może być załadowana w trybie offline lub przy słabym połączeniu internetowym?
 • Czy strona obsługuje powiadomienia push, co jest jednym z kluczowych elementów PWA.
 • Ocena szybkości ładowania i interaktywności strony, która jest istotna dla doświadczenia użytkowników korzystających z aplikacji progresywnej.

Jak uruchomić Google Lighthouse?

Uruchomienie Google Lighthouse jest bardzo intuicyjne. Jednym z dostępnych sposobów jest pobranie rozszerzenia. Wystarczy odwiedzić stronę: https://chromewebstore.google.com/ i kliknąć dodaj rozszerzenie. Rozszerzenie będzie gotowe do użytku w przeciągu kilku sekund.

Google Lighthouse online

Czy omawiany audyt witryny można przeprowadzić z poziomu przeglądarki? Tak. Takie działanie umożliwia PageSpeed Insights.

PageSpeed Insights to narzędzie udostępniane przez Google, które integruje funkcjonalności Lighthouse i umożliwia przeprowadzanie testów bezpośrednio w przeglądarce. Wystarczy wprowadzić adres URL witryny, a następnie uruchomić test – w przeciągu kilku sekund zostanie wygenerowany raport. Raport obejmuje analizę strony, a także rekomendacje dotyczące poprawy wydajności, dostępności i stanu technicznego witryny. 

Google Lighthouse a SEO

Google Lighthouse jest narzędziem wspomagającym codzienną pracę specjalistów SEO, UX czy UI. To także dobre rozwiązanie dla każdego właściciela strony www, który chce zweryfikować kondycję witryny i poprawić jej widoczność w wynikach organicznych.

Lighthouse ocenia wiele elementów, które mają wpływ na widoczność witryny w wynikach wyszukiwania. Narzędzie dostarcza informacji na temat struktury HTML, wydajności strony, Web Core Vitals, atrybutów alt i innych, ważnych w procesie pozycjonowania czynników.

Rekomendacje Lighthouse umożliwiają identyfikację błędów i optymalizację działań. Regularne korzystanie z narzędzia, w połączeniu ze stosowaniem dobrych praktyk SEO, może przełożyć się wzrost widoczności i ruchu na stronie www.  

Google Lighthouse – podsumowanie

Google Lighthouse to bezpłatne rozszerzenie Google Chrome umożliwiające analizę stron internetowych. Rozszerzenie dostarcza informacji na temat wydajności, wskaźników FCP, LCP, TTI TBT, CLS, dostępności oraz optymalizacji SEO dowolnej witryny. Możesz więc przeanalizować zarówno własną stronę internetową, jak i stronę konkurencji. Regularne korzystanie z omawianego narzędzia pozwala na identyfikację i naprawę problemów wpływających na wydajność i widoczność strony www, co przekłada się na lepsze doświadczenia użytkowników i wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza