Lazy loading, leniwe ładowanie

Spis treści

Lazy loading – jak zatrzymać na stronie niecierpliwych odwiedzających?

Cierpliwość nie jest cechą, która wyróżnia współczesnych użytkowników. Dzisiejsi odbiorcy oczekują natychmiastowości, tego, że w ułamku sekundy otrzymają to, czego szukają. Czy wiesz, że każda sekunda, wydłużająca czas ładowania strony www znacznie zmniejsza szansę na konwersję? Już po około 4 sekundach Twój klient ucieka do konkurencji. Lazy loading, czyli leniwe ładowanie, to sposób, by zwiększyć wydajność witryny, a tym samym, satysfakcję użytkowników. Czym dokładnie jest tytułowe rozwiązanie, na czym polega?

Lazy loading – co to?

Lazy loading to technika optymalizacji stron internetowych, która polega na opóźnianiu ładowania elementów, takich jak obrazy czy skrypty, do momentu, gdy są faktycznie potrzebne. Taka metoda nie tylko przyspiesza ładowanie strony, ale także zmniejsza zużycie danych przez użytkownika, a to jest szczególnie ważne w dobie mobilnego internetu.

Dlaczego lazy loading jest ważne?

Wprowadzenie lazy loading ma bezpośredni wpływ na wydajność strony www lub sklepu e-commerce. Witryna działa szybciej, ponieważ początkowo ładowane są tylko niezbędne elementy. Dla użytkowników oznacza to lepsze doświadczenie przeglądania, a dla deweloperów – możliwość lepszego zarządzania zasobami serwera.

Jak działa lazy loading?

Jak działa lazy loading? Za pomocą JavaScriptu weryfikowany jest moment, w którym użytkownik, podczas scrollowania strony, dociera do obszaru, w którym znajduje jeszcze niezaładowany element. Ładowanie kolejnych elementów witryny rozpoczyna się więc dopiero wtedy, gdy użytkownik do nich dociera i chce je zobaczyć. W przeciwieństwie do tej metody, w standardowych rozwiązaniach wszystkie elementy na stronie ładowane są od razu, niezależnie od tego, czy są w danym momencie widoczne dla użytkownika, czy nie.

Lazy loading – rodzaje

 • Lazy loading obrazów jest szczególnie przydatny w przypadku stron zawierających wiele grafik, ponieważ pozwala na znaczne przyspieszenie czasu ładowania początkowego. Obrazy ładowane są tylko wtedy, gdy użytkownik przewija stronę w ich kierunku.
 • W przypadku skryptów, lazy loading zapobiega opóźnieniom w renderowaniu strony, które mogą wystąpić, gdy skrypty są ładowane synchronicznie.
 • Treści zewnętrzne, takie jak filmy czy widgety społecznościowe, często są ciężkie i mogą znacząco wpływać na wydajność, dlatego ich opóźnione ładowanie może znacznie poprawić ogólną szybkość strony.

Warto podkreślić, że lazy loading ma swoje zastosowanie nie tylko na tradycyjnych stronach internetowych czy sklepach e-commerce, ale również w aplikacjach webowych i mobilnych, gdzie optymalizacja wydajności jest kluczowa.

Najlepsze praktyki i wskazówki

Lazy loading należy stosować z umiarem – nie każdy element na stronie www musi ładować się w ten sposób.

 • Podczas implementacji należy pamiętać o testowaniu wydajności witryny na różnych urządzeniach i przeglądarkach. Warto upewnić się, że leniwe ładowanie nie wpływa negatywnie na doświadczenie użytkownika.
 • Należy także zadbać o to, by algorytmy wyszukiwarek mogły indeksować treści ładowane leniwie, zwłaszcza jeśli są one kluczowe dla zawartości strony.
 • Istotne jest monitorowanie wpływu leniwego ładowania na metryki strony, np. na czas ładowania czy wskaźniki interakcji.

Lazy loading – narzędzia i biblioteki

Istnieje wiele bibliotek JavaScript, które ułatwiają implementację lazy loading, są to na przykład Lozad.js czy LazySizes. Wybór odpowiedniego narzędzia uzależniony jest od specyfiki projektu i wymagań technicznych.

Lazy loading a SEO i dostępność stron www

Prawidłowo zaimplementowany lazy loading nie wpływa negatywnie na SEO bądź dostępność strony. Ważne jednak, aby pamiętać o odpowiednich znacznikach i atrybutach, które pomogą wyszukiwarkom zrozumieć ładowaną leniwie treść.

Lazy loading – korzyści

 • Szybsze ładowanie strony: Główną zaletą jest redukcja czasu ładowania strony. Ponieważ tylko część elementów witryny ładowana jest od razu, strona staje się dostępna dla użytkownika szybciej niż w przypadku standardowego ładowania wszystkich elementów jednocześnie.
 • Oszczędność danych: Dla osób korzystających z ograniczonych pakietów danych, lazy loading jest wyjątkowo korzystny. Strona ładuje tylko te elementy, które są wyświetlane, co zmniejsza ogólne zużycie danych.
 • Zmniejszenie obciążenia serwera: Lazy loading może pomóc w zmniejszeniu obciążenia serwerów, ponieważ zasoby są pobierane w bardziej rozproszony sposób, nie wszystkie od razu przy pierwszym załadowaniu strony.
 • Poprawa ogólnego doświadczenia użytkownika (UX): Użytkownicy doceniają witryny, które ładują się szybciej i są responsywne. Dzięki temu współczynnik odrzuceń jest mniejszy. 
 • Lepsze zarządzanie zasobami: Dzięki zastosowaniu lazy loading, możliwa jest weryfikacja kolejności ładowania elementów strony. Pozwala to na ustalanie priorytetów i sprawia, że najważniejsza treść jest niemal od razu dostępna dla użytkownika.
 • Pozytywny wpływ na SEO: Wyższa prędkość ładowania może sprawić, że strona będzie lepiej oceniana przez wyszukiwarki, to natomiast może przełożyć się na wyższe pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania.
 • Możliwość implementacji zaawansowanych efektów wizualnych: Lazy loading umożliwia tworzenie bardziej zaawansowanych efektów wizualnych i animacji, które ładują się w tle, gdy użytkownik przegląda początkową zawartość.

FAQ: lazy loading

Lazy Loading React – co to?

Lazy loading w kontekście React odnosi się do techniki opóźniania ładowania komponentów do momentu, gdy są faktycznie potrzebne. Jest to szczególnie użyteczne w aplikacjach React, gdzie komponenty mogą być duże i zasobożerne. Używając React.lazy() w połączeniu z React.Suspense, deweloperzy mogą efektywnie ładować komponenty tylko wtedy, gdy są one wyświetlane na ekranie użytkownika.

CSS Loader – co to?

CSS Loader to narzędzie lub skrypt używany w procesie budowania stron internetowych, który umożliwia importowanie plików CSS jako modułów JavaScript. Jest szczególnie przydatne rozwiązanie w środowiskach opartych na takich modułach, jak React czy Vue.js.

Atrybut HTML – co to?

Atrybut HTML to dodatkowa informacja przypisana do elementów HTML, służąca do konfiguracji ich zachowania lub wyglądu. Przykłady atrybutów to class, id, src dla obrazów, czy href dla linków. Atrybuty są kluczowym elementem tworzenia interaktywnych i dobrze zorganizowanych stron internetowych.

Prefetching – co to?

Prefetching to technika optymalizacji wydajności strony internetowej, polegająca na wcześniejszym ładowaniu zasobów, które mogą być potrzebne w przyszłości. Dzieje się to zwykle w tle i pozwala na szybsze ładowanie zasobów, gdy już użytkownik do nich przejdzie. Prefetching może dotyczyć różnych typów zasobów, takich jak pliki CSS, JavaScript, a nawet całe strony.

Angular lazy loading – co to?

Angular lazy loading to technika stosowana w Angularze, frameworku do tworzenia aplikacji internetowych, która pozwala na opóźnione ładowanie modułów i komponentów. Dzięki temu, aplikacje Angular mogą być bardziej wydajne, ponieważ początkowo ładowane są tylko niezbędne do działania aplikacji moduły. Pozostałe moduły ładowane są leniwie, gdy są potrzebne, na przykład po przejściu na inną stronę lub sekcję aplikacji.

Podsumowanie

Lazy loading to nie tylko sposób na przyspieszenie czasu ładowania strony, ale także na optymalizację zużycia danych – a to  jest szczególnie istotne w świecie mobilnego internetu. Dodatkowo, prawidłowo zaimplementowany lazy loading może pozytywnie wpłynąć na SEO, pozycjonowanie i dostępność strony, czyniąc ją bardziej przystępną i widoczną w wynikach wyszukiwania. Należy  jednak pamiętać, aby stosować tę technikę z umiarem i zawsze testować jej wpływ na różne aspekty strony internetowej.

Ostatecznie, używanie lazy loading jest ważnym krokiem w kierunku tworzenia szybszych, bardziej efektywnych i przyjaznych stron internetowych. Jest to technika, która wymaga wiedzy i rozwagi, ale jej korzyści dla zarówno użytkowników, jak i deweloperów są nie do przecenienia.

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza