Spis treści

Trendy konsumenckie ‒ potrzeby konsumentów, o których musisz wiedzieć, by rozwijać biznes

Żyjemy w czasach, gdy rynek konsumencki jest jak rzeka w górach – dynamiczny, pełen zakrętów, nieprzewidywalny. Jeśli chcesz nie tylko przetrwać w środowisku biznesowym, ale przede wszystkim odnieść sukces, musisz śledzić i zrozumieć kluczowe trendy konsumenckie. Oto najważniejsze informacje na ten temat.

Trendy konsumenckie 2023

Zanim zanurzymy się w głębokie wody trendów konsumenckich, warto, byśmy przez chwilę zastanowili się nad tym, co naprawdę kieruje współczesnym konsumentem. Czy to impuls? Emocje? A może zwykła potrzeba zakupu konkretnego produktu? Otóż prawda jest taka, że za każdym kliknięciem, za każdą decyzją zakupową, kryje się cała mozaika motywacji, oczekiwań i pragnień. W erze nadmiaru informacji, dostępności i nieskończonych możliwości wyboru, klienci stają się coraz bardziej świadomi, wymagający i selektywni. Epoka, w której wystarczyło mieć dobry produkt, już minęła. Żyjemy w czasach, w których liczy się nie tylko to, co sprzedajemy, ale też komu i dlaczego. Przyjrzyjmy się zatem kluczowym trendom, które kształtują dzisiejszy rynek i decydują o tym, czy Twoja firma odniesie sukces, czy pozostanie w tyle.

1. Personalizacja oferty

Masówka odchodzi w zapomnienie. Teraz liczy się personalizacja. Ponad 91% konsumentów jest skłonnych robić zakupy w miejscach, które zapewniają indywidualne rekomendacje i oferty. Dlatego kawiarnie, w których można skosztować kawy przyrządzanej zgodnie z rodzinną recepturą czy sklepy z ubraniami szytymi na miarę przeżywają renesans.

2. Wygoda – klucz do serca współczesnego konsumenta

W epoce, w której czas stał się jednym z najcenniejszych zasobów, konsument ceni sobie wygodę na każdym kroku. To nie tylko chwilowe zachcianki, a stały wymóg. Firmy, które dostosowują się do tego trendu, nie tylko przyciągają klientów, ale także zatrzymują ich na dłużej.

Przykłady:

 • Różnorodność płatności: Dzisiaj płacimy nie tylko kartą czy gotówką. Blik, Apple Pay, płatności QR czy raty online – możliwości są niemal nieograniczone. Sklepy, które oferują szeroki wachlarz metod płatności, zdobywają uznanie klientów.
 • Różne możliwości dostawy: Zamiast czekać tygodniami, klienci oczekują dostawy w ciągu 24-48 godzin. A usługi takie jak paczkomaty, kurier w godzinę, czy dostawa w wyznaczonym przedziale czasowym sprawiają, że zakupy online stają się jeszcze bardziej atrakcyjne.
 • Szybkie zakupy: Technologie takie jak one-click purchase czy sklepy bez kas, gdzie płacimy automatycznie, przechodząc przez bramki, eliminują potrzebę stania w kolejce i czekania.
 • Łatwe umawianie wizyt: Branże takie jak medycyna, kosmetyka czy usługi doradcze coraz częściej korzystają z systemów online do rezerwacji. Klient może wybrać dogodny dla siebie termin, zobaczyć dostępność specjalisty, a nawet zapłacić z góry.

Wskazówki dla Twojego biznesu

Nie traktuj wygody jako dodatku, ale jako podstawę Twojej oferty. Zastanów się, w którym miejscu procesu zakupowego Twoi klienci mogą napotkać na niepotrzebne przeszkody i zastanów się, jak je wyeliminować. Inwestycje w technologie, które czynią życie klienta łatwiejszym, szybko się zwracają, budując lojalność i zadowolenie z zakupów.

3. Cyfryzacja zakupów ‒ nowa norma w świecie handlu

Cyfryzacja zakupów stała się nie tylko trendem, ale podstawą, na której współczesny handel się opiera. Przejście od tradycyjnych do cyfrowych kanałów zakupów otwiera drzwi do nowych możliwości dla przedsiębiorców, ale również zmienia oczekiwania i zachowania konsumentów.

 • Wirtualne przymierzalnie: Dzięki technologii AR (rozszerzonej rzeczywistości), klienci mogą przymierzać ubrania lub okulary bez wychodzenia z domu, co zdecydowanie ułatwia wybór i decyzję o zakupie.
 • Chatboty i asystenci: Sztuczna inteligencja napędza chatboty, które pomagają klientom w procesie zakupowym, odpowiadają na pytania i oferują rekomendacje produktowe.
 • Automatyzacja sklepów: Brak kasjerów i samoobsługowe punkty sprzedaży, gdzie płatności są przetwarzane automatycznie przy opuszczaniu sklepu, oferują niespotykaną dotąd wygodę.
 • Osobiste rekomendacje: Algorytmy analizujące historię zakupów, preferencje i zachowania klientów pozwalają na oferowanie spersonalizowanych rekomendacji, które zwiększają prawdopodobieństwo zakupu.

Wskazówki dla biznesu

Nie ignoruj siły cyfryzacji. Jeśli Twoja firma nie korzysta z nowoczesnych technologii w zakresie zakupów, teraz jest idealny moment, by to zmienić. Inwestuj w platformy online, analizuj dane zakupowe i dopasuj ofertę do indywidualnych potrzeb klienta. Pamiętaj, że technologia sama w sobie nie jest celem – ma służyć lepszemu zrozumieniu i obsłużeniu Twojego klienta. Ostateczny sukces zależy od tego, jak połączysz możliwości technologiczne z doskonałą obsługą klienta.

4.Hybrydyzacja zakupów

Pamiętasz, jak ostatnio zamówiłeś coś online, a potem odebrałeś paczkę w sklepie? To hybrydyzacja w praktyce. Konsumentom zależy na oszczędzaniu czasu i pieniędzy, ale też na możliwości dotknięcia i sprawdzenia produktu.

Połączenie tradycyjnych metod zakupów z nowoczesnymi rozwiązaniami cyfrowymi oferuje klientom to, co najlepsze z obu światów. Dzięki temu, mogą oni korzystać z wygody zakupów online, jednocześnie nie rezygnując z doświadczeń, jakie daje kontakt z produktem w sklepie stacjonarnym.

Wskazówki dla biznesu

Zrozumienie, że ścieżka zakupowa klienta może zaczynać się online, a kończyć w sklepie stacjonarnym (lub na odwrót), jest kluczowe w adaptacji do trendu hybrydyzacji. Zamiast traktować online i offline jako dwa odrębne światy, traktuj je jako komplementarne elementy jednej strategii zakupowej. Inwestuj w technologie, dzięki którym zapewnisz klientom spójne doświadczenie w obu tych kanałach. Pamiętaj, że chodzi o to, aby klient czuł się komfortowo i miał poczucie spójności, niezależnie od tego, czy robi zakupy w sklepie, przez aplikację czy na stronie

5. Lojalność klienta

Lojalność klienta nie jest wieczna, to relacja, o którą trzeba dbać przez cały czas. W dzisiejszych czasach, kiedy konkurencja jest bardzo duża, a możliwości wyboru wręcz przytłaczające, utrzymanie klienta staje się sztuką. Ważny jest dobry produkt, ale też to, jak dbasz o klientów, czy pamiętasz o etapie posprzedażowym, czy w razie problemów zapewniasz wsparcie. 

Przykłady

 • Programy lojalnościowe: Karty stałego klienta, punkty za zakupy czy rabaty dla tych, którzy wracają, to sprawdzone metody na zbudowanie trwałej relacji z klientem.
 • Indywidualne podejście: Nic nie działa tak dobrze, jak indywidualne podejście do klienta. Małe gesty, takie jak urodzinowe zniżki czy spersonalizowane oferty, mogą zdziałać cuda.
 • Szybka i skuteczna obsługa posprzedażowa: Kiedy coś pójdzie nie tak, zadbaj o to, by problem był rozwiązany szybko i skutecznie.
 • Aktywna komunikacja: Newslettery, media społecznościowe czy ankiety satysfakcji to doskonałe narzędzia, by być w stałym kontakcie z klientem i dostosowywać się do jego potrzeb.

Wskazówki dla biznesu

Lojalność to nie tylko strategia marketingowa, ale przede wszystkim, autentyczne zainteresowanie dobrostanem klienta. Inwestuj w relacje, słuchaj potrzeb swojego odbiorcy i bądź elastyczny w podejściu do zmieniających się oczekiwań. Pamiętaj, że sprzedajesz nie tylko produkt, ale całe doświadczenie wokół niego. Jeśli potrafisz sprawić, by klient czuł się ważny i doceniony, z pewnością wróci on do Ciebie, niezależnie od pokus konkurencji.

6. Zakupy zgodne z wartościami

Coraz więcej konsumentów patrzy nie tylko na cenę czy jakość produktu. Bardzo ważne są wartości i przekonania marki. Wielu użytkowników poprzez zakupy, wybór poszczególnych towarów wyraża swoje przekonania, styl, osobowość.

Badania wskazują, że nawet 60% konsumentów jest skłonnych zapłacić więcej za produkt pochodzący od firmy, która angażuje się w działania społeczne czy ekologiczne. Jeśli Twoja firma dba o planetę, ludzi, kieruje się konkretnymi wartościami, opowiedz o tym!

Trendy konsumenckie 2023, Trendy konsumenckie 2022, nowe trendy konsumenckie
Trendy konsumenckie 2023, trendy rynkowe

Dzisiejszy konsument jest bardziej świadomy niż kiedykolwiek wcześniej. Dostęp do informacji sprawia, że ludzie chcą wiedzieć, skąd pochodzą produkty, w jakich warunkach zostały wyprodukowane i jaki mają wpływ na środowisko. W rezultacie, marki, które działają w sposób odpowiedzialny i transparentny, zyskują przewagę na rynku. To nie tylko kwestia ekologii, ale także etyki pracy, praw człowieka i ogólnego podejścia firmy do społeczności.

Przykłady:

 • Marki odzieżowe: Wiele marek odzieżowych oferuje produkty eko-linie (produkowane w sposób zrównoważony) oraz udostępnia informacje na temat warunków pracy w swoich fabrykach.
 • Kosmetyki cruelty-free: Coraz więcej firm kosmetycznych unika testowania swoich produktów na zwierzętach, co przyciąga świadomych konsumentów.
 • Produkty lokalne: Klienci często wybierają lokalne towary, które wspierają lokalne społeczności i mają mniejszy ślad węglowy z powodu krótszych tras transportu.
 • Transparentność: Firmy, które otwarcie dzielą się swoją polityką w zakresie produkcji, źródeł surowców czy wpływu na środowisko, zyskują zaufanie klientów.

Wskazówki dla biznesu

Aby przyciągnąć świadomego konsumenta, przedsiębiorstwa muszą być gotowe do podjęcia pewnych działań. Przede wszystkim warto zainwestować w transparentność i uczciwość w komunikacji. Konsumenci doceniają szczerość i są skłonni wspierać marki, które działają w zgodzie z ich wartościami. Wprowadzenie praktyk zrównoważonych, wspieranie lokalnych społeczności i bycie otwartym na potrzeby i oczekiwania konsumentów to klucz do sukcesu w dzisiejszym świecie handlu. Ostatecznie, to co robi różnicę, to autentyczność i konsekwencja w działaniach.

7. Promocja w erze cyfrowej – klucz do sukcesu w sieci

W czasach, w których miliony stron internetowych dostępne są na wyciągnięcie ręki, widoczność w sieci stała się nie tylko atutem, ale koniecznością. Pozycjonowanie, kampanie reklamowe, działania na Facebooku i Instagramie mogą przynieść Twojej marce przewagę na konkurencyjnym rynku.

Dobra promocja w sieci zaczyna się od zrozumienia, jak klienci szukają produktów i usług. SEO  jest kluczem do poprawy widoczności strony w wynikach wyszukiwania, dzięki czemu potencjalni klienci trafią na Twoją ofertę. Ale samo SEO to dopiero początek. SEM (Marketing w wyszukiwarkach) oraz skuteczne kampanie reklamowe w mediach społecznościowych mogą przyciągnąć większą uwagę i zwiększyć zaangażowanie.

Przykłady:

 • Lokalne SEO: Dla firm działających lokalnie, optymalizacja pod kątem lokalnych wyników wyszukiwania może przyciągnąć klientów z najbliższej okolicy.
 • Reklama kontekstowa: Reklamy wyświetlane użytkownikom na podstawie historii przeglądania i zainteresowań zwiększają szansę na skuteczne przekazanie komunikatu.
 • Kampanie w mediach społecznościowych: Personalizowane kampanie w mediach społecznościowych, takie jak Facebook czy Instagram, które docierają do odpowiedniej grupy docelowej.

Wskazówki dla biznesu

Aby w pełni wykorzystać potencjał promocji online, marki muszą być elastyczne i gotowe do dostosowywania się do zmieniających się algorytmów i trendów. Regularne monitorowanie wyników kampanii, analiza zachowania użytkowników i ciągłe optymalizacje to klucze do sukcesu. Pamiętaj, że w sieci nie chodzi tylko o widoczność, ale także o budowanie relacji z klientami i dostarczanie wartości, które przekładają się na lojalność i zaangażowanie.

Rynek konsumencki nieustannie się zmienia, ale jedno pozostaje niezmienne: konieczność dostosowywania się do potrzeb klienta. Odkrywanie i reagowanie na te trendy może być kluczem do Twojego sukcesu, więc obserwuj, ucz się i działaj!

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza