Spis treści

White label – optymalizacja produkcji i wiele możliwości dla Twojego biznesu

Czy aby oferować klientom produkty z logo Twojej marki, musisz inwestować w zakup maszyn bądź wynajem hali produkcyjnej? Nie. Z pomocą przychodzi model white label. White label, w dużym skrócie, opiera się na przekazaniu produkcji w ręce firmy zewnętrznej. Na czym dokładnie polega? Jakie korzyści oferuje przedsiębiorcom? Jakie wyzwania niesie?

White label – co to?

White label to termin odnoszący się do produktów lub usług produkowanych przez jedną firmę, a następnie sprzedawanych i brandowanych przez inną. Takie rozwiązanie pozwala przedsiębiorstwom na rozwijanie oferty bez konieczności inwestowania w proces badawczo-rozwojowy i produkcję. Produkty white label są często dostosowywane do potrzeb marki, która sprzedaje je pod własnym logo.

White label – kluczowe cechy i zalety

 • Elastyczność i skalowalność: Dzięki wykorzystaniu rozwiązań white label, firmy mogą rozszerzyć swoją ofertę, dostosowywać ją do potrzeb rynku.
 • Redukcja kosztów: Braku konieczności inwestowania w produkcję to kolejny plus.
 • Dostosowanie do marki: Model white label to możliwość brandowania produktów zgodnie z identyfikacją wizualną i strategią firmy.
 • Szeroki zasięg: Dzięki produktom white label, firmy mogą zdobyć nowe segmenty rynku bez konieczności inwestowania dużych środków.
 • Skupienie na kluczowych kompetencjach: Przekazanie produkcji na zewnątrz sprawia, że firmy mogą skupić się na swoich mocnych stronach, takich jak marketing i sprzedaż

Jak działa model white label?

Model white label rozpoczyna się od producenta, który specjalizuje się w tworzeniu produktów nieoznaczonych własną marką. Towary są następnie dostarczane do przedsiębiorstwa które je branduje, nadając im własną identyfikację wizualną, i wprowadzają na rynek pod swoją marką. Proces ten umożliwia firmom szybkie rozszerzenie swojej oferty bez dodatkowych inwestycji w badania, rozwój czy infrastrukturę produkcyjną.

White label relacje między producentem a sprzedawcą

Wspomniana relacja opiera się na obustronnych korzyściach. Producent zyskuje stałego klienta, co zapewnia mu regularne zamówienia i stabilność finansową. Z kolei sprzedawca, otrzymuje dostęp do wysokiej jakości produktów lub usług, które może promować pod własną marką. Taka współpraca wymaga jednak jasnych zasad dotyczących jakości, cen, dostaw oraz praw do brandowania i marketingu.

Przykłady branż wykorzystujących model white label

 • Technologia i oprogramowanie: Firmy technologiczne często oferują oprogramowanie white label, które inne firmy mogą brandować i sprzedawać jako swoje.
 • Produkty spożywcze: Wiele sieci supermarketów sprzedaje produkty white label pod własnymi markami.
 • Kosmetyki i produkty pielęgnacyjne: Firmy kosmetyczne produkują formuły, które inne marki mogą sprzedawać pod własnym logo.
 • Usługi finansowe: Banki i instytucje finansowe często korzystają z usług white label, takich jak systemy płatności czy aplikacje mobilne.

White label – zalety i wady

White label – zalety

Potencjalne korzyści modelu white label to: 

 • Redukcja kosztów: Redukcja kosztów związanych z rozwojem i produkcją, skrócony czas wprowadzania produktu na rynek.
 • Rozszerzenie oferty: Możliwość poszerzenia portfolio produktów lub usług.
 • Lojalność klientów: Budowanie silnej marki i zwiększanie lojalności klientów.
 • Skupienie na sprzedaży i marketingu: Koncentracja na promocji i sprzedaży produktu, bez zmartwień o aspekty produkcyjne.
 • Dostępność dla małych firm: Model ten jest szczególnie korzystny dla małych firm, które nie mają zasobów na własne działania produkcyjne.

Potencjalne wyzwania i ograniczenia modelu white label

 • Uzależnienie od dostawcy: Firmy są uzależnione od jakości i terminów dostawcy produktów.
 • Ryzyko utraty kontroli nad jakością: Kontrola jakości produktu leży po stronie producenta, co może być ryzykowne, jeśli nie spełnia on określonych standardów.
 • Problemy z wizerunkiem marki: W przypadku problemów z produktem, marka sprzedająca może stracić wiarygodność w oczach klientów.
 • Konkurencja na rynku: Popularność produktów white label może prowadzić do intensywnej konkurencji i obniżyć marżę.

White label – strategie implementacji

O czym warto pamiętać w przypadku modelu white label?

 • Dokładna selekcja produktów: Produkty white label powinny pasować do Twojej marki, odpowiadać potrzebom Twoich klientów.
 • Analiza konkurencji: Analiza rynku dostarczy informacji na temat dostępnych produktów i sposobów, które pozwolą wyróżnić się na tle konkurencji.
 • Jakość i kontrola: Ważne, by utrzymywać wysokie standardy jakości, wybierać wiarygodnych dostawców.
 • Dostosowanie do marki: Produkty powinny odzwierciedlać charakter marki.
 • Elastyczność oferty: Oferta powinna być dostosowywana do zmian na rynku i dynamicznych oczekiwań klientów.

Wskazówki dotyczące marketingu i sprzedaży

FAQ 

Co oznacza termin white labeling?

White labeling to proces, w którym firma kupuje produkty lub usługi bez marki (czyli white label) od producenta, a następnie oznacza je własną marką i sprzedaje jako swoje.

W jakich branżach stosuje się model white label?

Model white label popularny jest w wielu branżach, w tym w technologii, branży kosmetycznej, spożywczej, odzieżowej, w usługach finansowych i wielu innych. Każda branża, w przypadku której sprawdzi się stosowanie uniwersalnych produktów lub usług, które następnie można personalizować i brandować, jest potencjalnym kandydatem do wykorzystania modelu white label.

Co to jest private label?

Private label, czyli marka własna, to strategia, w której detalista lub dystrybutor sprzedaje produkty wyprodukowane przez inną firmę, ale pod własną marką. Kluczową cechą private label jest to, że produkty na etapie produkcji są dostosowywane do specyfikacji i wymagań sprzedawcy, co obejmuje design, opakowanie, a nawet formułę produktu. Dzięki temu detalista może wyróżniać się na rynku, oferując unikalne produkty, które nie są dostępne u innych sprzedawców.

Podsumowanie

Produkty i usługi white label pozwalają firmom na rozszerzenie oferty bez konieczności inwestowania w produkcję. Ów model charakteryzuje się kilkoma istotnymi zaletami, takimi jak redukcja kosztów, możliwość szybkiego wprowadzania nowych produktów na rynek, elastyczność oferty oraz możliwość budowania silnej marki i lojalności klientów. Z drugiej strony, firmy muszą być świadome takich wyzwań, jak uzależnienie od dostawcy, ograniczenia w dostosowaniu produktów i ryzyko związane z utratą kontroli nad jakością.
Efektywna implementacja produktów white label wymaga dokładnej selekcji produktów, utrzymania wysokich standardów jakości, skutecznych strategii marketingowych i sprzedażowych, a także budowania i utrzymywania silnych relacji z klientami.

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza