marketing szeptany

Spis treści

Marketing szeptany – czym jest? Ile kosztuje? Czy jest ważny?

Marketing szeptany to sposób, by zwykłą rozmowę zmienić w kanał sprzedaży. Wykorzystywana jest tutaj najbardziej naturalna forma komunikacji – osobiste polecenia. Na tej podstawie budowany jest pozytywny wizerunek marki, a firma ma szanse na zdobycie zaufania klientów. Już dziś odkryj sekrety marketingu szeptanego, poznaj metody i możliwości, jakie daje taka forma promocji! 

Marketing szeptany co to?

Marketing szeptany, inaczej word-of-mouth marketing (WOMM), to metoda promocji polegająca na szeptaniu o marce, firmie, produkcie bądź usłudze. WOMM ma na celu pobudzanie dyskusji, zachęcanie użytkowników do dzielenia się doświadczeniami i wyrażania opinii na dany temat.

Cechą charakterystyczną marketingu szeptanego jest jego subtelność; użytkownicy nie są zachęcani do kupna, ale poznają zalety produktu, korzyści płynące z wyboru danej usługi.

Rodzaje marketingu szeptanego

W zależności od użytych technik, rodzaju prowadzonych działań i celów kampanii, marketing szeptany można podzielić na kilka rodzajów, są to:

Naturalny (organiczny) marketing szeptany

Klienci są tak zadowoleni z produktu lub usługi, że decydują się na polecanie oferty, napisanie opinii, publikację wpisu itp. Nie mamy tutaj bezpośredniej ingerencji marki.

Przykład: Klient, który był zadowolony z obsługi w restauracji, dzieli się swoimi doświadczeniami na profilu społecznościowym.

Community marketing

Produkty i usługi promowane są za pomocą mediów społecznościowych, platform. Szepty na temat marki mogą pojawić się na grupach na Facebooku czy na forum dotyczącym konkretnego tematu.

Trendsetting

Trendsetting w marketingu szeptanym koncentruje się na promocji nowych trendów, kreowaniu nowej mody, zwiększaniu popularności produktu bądź usługi. Działania w tym zakresie często obejmują współpracę z rozpoznawalnymi osobami – aktorem, modelką, piosenkarką itp. Są to znane, cieszące się sympatią użytkowników persony.

Cause Marketing

Cause marketing to strategia, w której marka angażuje się w sprawy społeczne, charytatywne. Takie działanie to wsparcie słusznej sprawy, ale też promocja marki i jej wartości, budowa pozytywnego wizerunku. Marketing szeptany w tej formie często obejmuje dzielenie się historiami i doświadczeniami, ma wywołać emocje i zbudować silniejszą relację z konsumentami.

Przykład: Marka kosmetyczna współpracuje z organizacją walczącą o prawa zwierząt, promuje swoje produkty jako cruelty-free i zachęca swoich klientów do wsparcia sprawy.

Evangelist marketing

Marketing ewangelistyczny polega na przekształcaniu zadowolonych klientów w zwolenników marki, którzy aktywnie promują produkty lub usługi w swoich społecznościach. Ewangeliści marki są niezwykle cenni, ponieważ ich autentyczność i entuzjazm mogą skutecznie przyciągnąć nowych klientów i zwiększyć rozpoznawalność firmy.

Przykład: Fani klocków LEGO, zarówno dorośli, jak i dzieci, często stają się ambasadorami marki, dzielą się swoją pasją do budowania i kreowania. Publikowanie zdjęć i instrukcji swoich budowli, wpisy na forach i w mediach społecznościowych, organizowanie spotkań fanów LEGO, uczestnictwo w konkursach organizowanych przez markę sprawia, że o LEGO jest głośno.
Efekt? Promowanie kreatywności i wartości marki, zwiększanie sprzedaży, budowanie pozytywnych skojarzeń z marką.

Product seeding

Product seeding to strategia, w której marka dostarcza produkty wybranym influencerom, liderom opinii lub zwykłym konsumentom, licząc na to, że podzielą się oni doświadczeniami i opiniami na temat produktu w swoich społecznościach. Często produkty te są dostarczane bezpłatnie w zamian za recenzję lub wzmiankę.

Takie działanie umożliwia zwiększenie świadomości marki i rozpoznawalności jej produktów, a także wygenerowanie autentycznych recenzji i opinii.

Programy polecające

Programy polecające to strategie, w których klienci są zachęcani do polecania produktów lub usług marki swoim znajomym, rodzinie czy współpracownikom. W zamian za skuteczne polecenia otrzymują zniżki, bonusy, gratisy itp.

Taka strategia to droga do zwiększenia bazy odbiorców, zmiana klientów w ambasadorów marki. To również budowanie zaufania, ponieważ rekomendacje od znajomych są często bardziej wiarygodne niż tradycyjna reklama.

Programy partnerskie

Programy partnerskie (affiliate marketing), to forma marketingu szeptanego, w której marka współpracuje z partnerami (np. blogerami, właścicielami stron internetowych), którzy promują produkty lub usługi w zamian za prowizję od sprzedaży.
Przykładem może być tutaj właściciel bloga kulinarnego, który w swoich przepisach umieszcza linki afiliacyjne do sklepu z akcesoriami kuchennymi.

Współpraca z influencerami

Marka, aby promować produkty lub usługi, współpracuje z influencerami. Influencerzy dzielą się opiniami i doświadczeniami dotyczącymi danego produktu – ubrania, kosmetyku, gadżetu itp.

Przykład: Popularny bloger modowy nosi ubrania konkretnej marki. W mediach społecznościowych publikuje zdjęcia w różnych stylizacjach, opowiada o jakości ubrań, komforcie noszenia itp.

Marketing szeptany B2B

Skupia się na budowaniu relacji i generowaniu rekomendacji w środowisku biznesowym. Często opiera się na networkingu i osobistych relacjach.
Przykład, przedsiębiorstwo IT poleca swojego dostawcę rozwiązań chmurowych partnerowi biznesowemu.

Polecanie firmy znajomym

Tradycyjna forma marketingu szeptanego, w której ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami osobiście, na przykład podczas spotkań ze znajomymi.
Przykład: Klient poleca fryzjera swojemu koledze podczas rozmowy przy kawie.

Wszystkie wymienione rodzaje marketingu szeptanego mają swoje zalety i mogą być skuteczne w różnych sytuacjach i branżach. Wspólnym mianownikiem jest jednak to, że opierają się one na autentycznej i osobistej komunikacji, budują zaufanie i pozytywny wizerunek marki.

Marketing szeptany
Marketing szeptany – co to? Marketing szeptany przykłady, marketing szeptany cena, marketing szeptany praca i inne ważne informacje

Marketing Szeptany w praktyce: User Generated Content, opinie i fora

Marketing szeptany na forach

Fora internetowe są jednym z kanałów, w których marketing szeptany może być szczególnie skuteczny. Fora to miejsca, w których użytkownicy dzielą się swoimi doświadczeniami, opiniami i radami na temat różnych produktów czy usług. Wykorzystanie tego medium w celach marketingowych wymaga jednak specyficznej strategii i taktyki.

Dlaczego fora?

 • Zaangażowana społeczność: Użytkownicy forów często są bardzo zaangażowani w dyskusje na temat określonych tematów.
 • Nisze tematyczne: Fora zazwyczaj są poświęcone konkretnym tematom, co ułatwia dotarcie do precyzyjnie określonej grupy docelowej.
 • Wysoka wartość merytoryczna: Dyskusje na forach często mają wysoką wartość merytoryczną, co może przyczynić się do skutecznego budowania wizerunku eksperta.

Jak efektywnie wykorzystać marketing szeptany na forach?

 • Budowanie relacji: Zanim zaczniesz promować swój produkt czy usługę, zbuduj relacje z użytkownikami forum. Warto angażować się w dyskusje, odpowiadać na pytania i być aktywnym członkiem społeczności.
 • Dostarczanie wartości: Twoje posty i komentarze powinny dostarczać wartości dla innych użytkowników. Unikaj bezpośredniej promocji, zamiast tego staraj się pomagać, doradzać i dzielić się wiedzą.
 • Autentyczność: Jeśli reprezentujesz firmę lub markę, istotne jest, abyś był transparentnym w tej kwestii. Użytkownicy forów cenią sobie autentyczność i mogą negatywnie reagować na próby ukrytej promocji.
 • Monitorowanie i analiza: Śledź, jakie tematy i dyskusje generują najwięcej zaangażowania i dostosuj swoją strategię.

Marketing szeptany na forach może być skutecznym narzędziem budowania relacji z klientami i promowania marki, pod warunkiem, że jest przeprowadzony w sposób autentyczny, transparentny i zorientowany na dostarczanie wartości użytkownikom sposób.

User generated content (UGC)

User generated content, czyli treści generowane przez użytkowników, to jeden z kluczowych elementów marketingu szeptanego. Zawiera on wszelkiego rodzaju treści – od recenzji produktów, przez zdjęcia, filmy, aż po komentarze i posty w mediach społecznościowych – które zostały stworzone i opublikowane przez użytkowników, a nie przez same marki.

Dlaczego UGC jest ważny?

 • Wiarygodność: Treści tworzone przez użytkowników są postrzegane jako bardziej wiarygodne i autentyczne. Odzwierciedlają związane z produktem czy usługą doświadczenia użytkownika.
 • Zwiększenie zaangażowania: UGC często angażuje społeczność, zachęca innych użytkowników do dzielenia się swoimi doświadczeniami i opiniami.
 • Wzbogacenie treści: Treści generowane przez użytkowników mogą być cennym dodatkiem do strategii content marketingowej, wzbogacając ją o różnorodne perspektywy i historie.

Jak efektywnie wykorzystać UGC w marketingu szeptanym?

 • Zachęcanie użytkowników: Aktywnie zachęcaj klientów do dzielenia się opiniami, wystawiania recenzji i komentarzy, np. poprzez konkursy, programy lojalnościowe czy prośbę wysłaną drogą e-mailową, zapisaną na kartce z podziękowaniami za zakupy itp.
 • Promowanie najlepszych treści: Promuj treści, które są szczególnie kreatywne, autentyczne i pozytywne – zwiększysz dzięki temu ich zasięg i pokażesz, że doceniasz zaangażowanie użytkowników.
 • Budowanie relacji: Bądź aktywny w komunikacji z użytkownikami, którzy tworzą treści związane z Twoją marką. Dziękuj im, odpowiadaj na ich posty i buduj relacje.

Ocena produktów i usług na stronie

Opinie oraz oceny produktów i usług zamieszczone na stronie internetowej lub w sklepie e-commerce stanowią istotny element marketingu szeptanego. Taki content umożliwia potencjalnym klientom zapoznanie się z rzeczywistymi doświadczeniami innych użytkowników i wpływa na decyzje zakupowe.

Dlaczego oceny są tak ważne?

 • Budowanie zaufania: Autentyczne i szczere opinie budują zaufanie do marki. Klienci są bardziej skłonni do zakupu, gdy widzą, że inni użytkownicy są zadowoleni z produktu lub usługi.
 • Wzrost konwersji: Strony produktów z pozytywnymi ocenami i opiniami zazwyczaj mają wyższe wskaźniki konwersji.
 • Ułatwienie wyboru: Opinie pomagają potencjalnym klientom w podjęciu decyzji zakupowej, dostarczają im dodatkowych informacji o produkcie czy usłudze.

Zamieszczone na stronie opinie są kluczowym elementem marketingu szeptanego. Przyczyniają się do budowania zaufania, wzrostu konwersji i ułatwiają klientom podejmowania decyzji zakupowych. 

Kluczowe elementy skutecznego marketingu szeptanego

Marketing szeptany to strategia, której sukces uzależniony jest od wielu czynników. Oto lista kluczowych elementów, które mogą przyczynić się do powodzenia takiej kampanii:

Marketing szeptany a dobór influencerów

 • Zgodność z marką: Wybór influencera musi być przemyślany, wybrany influencer powinien pasować do marki. 
 • Autentyczność: Współpraca powinna wyglądać naturalnie i być wiarygodna dla obserwatorów influencera.
 • Zaangażowanie: Influencerzy, którzy często wchodzą w interakcję ze swoją społecznością, mogą być bardziej efektywni niż ci z większym zasięgiem, ale niższym zaangażowaniem.

Transparentność i etyka

 • Upewnij się, że współpraca z influencerami jest transparentna, a wszelkie posty promocyjne są odpowiednio oznakowane. To buduje zaufanie zarówno wśród influencerów, jak i obserwatorów.

Realistyczne cele i KPIs

 • Wyznacz jasne i mierzalne cele dla swojej kampanii. Mogą to być np. wzrost sprzedaży, zwiększenie liczby obserwujących na profilach społecznościowych czy wzrost świadomości marki.
 • Określ KPIs (kluczowe wskaźniki efektywności), które pomogą Ci ocenić skuteczność działań.

Budowanie relacji z influencerami

 • Zbuduj silne i trwałe relacje z influencerami. Współpracuj z nimi na zasadach partnerskich, szanuj ich pracę i czas.
 • Regularne komunikowanie się i dostarczanie wartościowych informacji może przyczynić się do lepszych efektów współpracy.

Monitoring i analiza wyników

 • Używaj narzędzi analitycznych do śledzenia efektów kampanii. Monitoruj zaangażowanie, ruch na stronie, konwersje i inne, ważne metryki. Analizuj wyniki i dostosowuj strategię na bieżąco, aby osiągnąć najlepsze rezultaty.

Odpowiedni budżet

 • Zaplanuj budżet z uwzględnieniem wszystkich kosztów związanych z kampanią, takich jak wynagrodzenia dla influencerów, koszty produkcji materiałów czy narzędzi analitycznych. Pamiętaj, że skuteczny marketing szeptany może wymagać znacznych inwestycji, ale może również przynieść znaczące zyski.

Tworzenie wartościowych treści

 • Pomóż influencerom tworzyć treści, które będą wartościowe i interesujące dla ich obserwatorów. Współpracuj z nimi w procesie tworzenia, dostarczaj inspiracji i materiałów.
 • Zadbaj o to, aby treści były różnorodne i dopasowane do różnych kanałów komunikacji.

Prawne aspekty współpracy

 • Upewnij się, że wszelkie umowy z influencerami są jasne, sprawiedliwe i zawierają wszystkie kluczowe aspekty współpracy, takie jak warunki płatności, oczekiwania dotyczące treści czy kwestie praw autorskich. Zabezpiecz swoją markę przed ewentualnymi problemami prawymi, dbaj o transparentność i zgodność z przepisami.

Wprowadzenie tych kluczowych elementów do strategii marketingu szeptanego może przyczynić się do zwiększenia jej efektywności i budowania pozytywnego wizerunku marki w oczach konsumentów.

Czy marketing szeptany jest skuteczny?

Marketing szeptany to strategia, która w ostatnich latach zyskała na popularności, wciąż jednak wiele osób zadaje sobie pytanie dotyczące skuteczności tego typu promocji. Jakie więc argumenty przemawiają za marketingiem szeptanym, a jakie przeciw?

Skuteczność marketingu szeptanego

 • Wiarygodność: Komunikaty przekazywane przez znajomych czy influencerów, których użytkownicy darzą zaufaniem, są często postrzegane jako bardziej wiarygodne niż tradycyjne reklamy. W efekcie, rekomendacje te mogą mieć silny wpływ na decyzje zakupowe.
 • Docieranie do właściwej grupy odbiorców: Marketing szeptany pozwala na skierowanie komunikatów do precyzyjnie wybranej grupy odbiorców, co zwiększa trafność i skuteczność działań.
 • Budowanie relacji: Interakcje z klientami, które są elementem marketingu szeptanego, pomagają budować relacje i lojalność wobec marki.
 • Efekt wirusowy: Dobrze przeprowadzona kampania marketingu szeptanego może szybko się rozprzestrzeniać, docierając do dużej grupy odbiorców w krótkim czasie.

Wyzwania i ograniczenia

 • Kontrola: Marketing szeptany jest być trudny do kontrolowania. Opinie i komentarze przekazywane przez użytkowników są różne i nie zawsze pozytywne.
 • Mierzenie efektywności: Skuteczność kampanii marketingu szeptanego może być trudna do zmierzenia, co utrudnia ocenę zwrotu z inwestycji.


Marketing szeptany może być bardzo skuteczną formą promocji, zwłaszcza gdy jest dobrze zaplanowany i realizowany w etyczny sposób. Kluczem do sukcesu jest budowanie autentycznych i wiarygodnych relacji z influencerami oraz dbanie o transparentność komunikatów.

Buzzy marketing a marketing szeptany

Buzzy marketing to strategia, która polega na generowaniu szumu wokół marki, produktu lub usługi. Często wiąże się to z próbami wywołania w mediach społecznościowych i innych kanałach komunikacji viralowego rozprzestrzeniania się informacji.

Buzzy marketing i marketing szeptany są ściśle ze sobą związane, obie te metody polegają bowiem na naturalnym, spontanicznym dzieleniu się informacjami między użytkownikami. Różnica polega na tym, że buzzy marketing często ma bardziej jawny i bezpośredni charakter, podczas gdy marketing szeptany jest subtelniejszy.

Marketing szeptany przykłady

 • Uber: Kiedy Uber wchodził na nowe rynki, często oferował zarówno obecnym, jak i nowym użytkownikom zniżki za skorzystanie z usługi i polecenie jej znajomym.
 • Tesla: Elon Musk i jego firma słyną z umiejętności wykorzystywania marketingu szeptanego. Jednym z przykładów jest program poleceń Tesli, w którym właściciele samochodów mogli polecać produkty firmy swoim znajomym, a w zamian otrzymywać różne nagrody.

Przyszłość marketingu szeptanego

Marketing szeptany będzie nadal rozwijał się, zwłaszcza w obszarze mediów społecznościowych. Wzrost popularności wideo i formatów opartych na historiach (stories) otwiera nowe możliwości dla tej formy promocji. Marketing szeptany może być szczególnie skuteczny w przypadku produktów wymagających rekomendacji, takich jak kosmetyki, moda czy technologia.

Marketing szeptany to potężne narzędzie, które, jeśli jest używane etycznie i transparentnie, może przynieść markom wymierne korzyści. Ważne jest jednak, aby pamiętać o kluczowych zasadach skuteczności tego typu działań i ciągle monitorować wyniki, dostosowując strategię do zmieniających się warunków.

Należy jednak pamiętać, że marketing szeptany to jeden z wielu elementów promocji. Istotne są także takie działania, jak budowa strony www, pozycjonowanie, reklama w internecie, np. Google Ads, Facebook Ads, pozycjonowanie na You Tube i wiele innych. 

FAQ – marketing szeptany

Marketing szeptany praca – czy warto?

Praca w dziedzinie marketingu szeptanego może być wyjątkowo satysfakcjonująca, zwłaszcza dla osób kreatywnych, komunikatywnych i zainteresowanych mediami społecznościowymi. Zadania w tej branży często wiążą się z budowaniem relacji, analizą trendów i tworzeniem strategii komunikacji. Warto jednak pamiętać, że taka praca to również duża odpowiedzialność, gdyż działania marketingowe muszą być transparentne i etyczne. W zamian, branża oferuje możliwość rozwoju, poszerzania wiedzy z zakresu nowoczesnych narzędzi marketingowych i pracę w dynamicznym środowisku.

Marketing szeptany – po ile?

Ceny usług marketingu szeptanego są zróżnicowane i uzależnione od wielu czynników, takich jak zasięg kampanii, doświadczenie influencerów, branża, rodzaj i ilość treści. Ceny mogą wahać się od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych za jedną współpracę. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem kampanii dokładnie omówić oczekiwania i ustalić kryteria weryfikacji rezultatów, pomoże to w oszacowaniu budżetu i ocenie opłacalności inwestycji.

Viral – co to znaczy?

Termin viral odnosi się do treści, które bardzo szybko rozprzestrzeniają się w internecie  i osiągają dużą popularność. Mogą to być filmy, zdjęcia, artykuły lub inne formy treści, które ludzie chętnie udostępniają w swoich sieciach społecznościowych. Efekt wiralowy jest często pożądany w marketingu, gdyż pozwala na osiągnięcie dużego zasięgu przy relatywnie niskich kosztach.

Rodzaje marketingu – jakie wyróżniamy?

Istnieje wiele rodzajów marketingu, a wybór odpowiedniej strategii zależy od celów biznesowych, grupy docelowej i budżetu. Wyróżnić można m.in. marketing tradycyjny, marketing internetowy (digital marketing), marketing treści, real time marketing, 4p marketing, influencer marketing, marketing szeptany, marketing bezpośredni, marketing mobilny, marketing społecznościowy i wiele innych. Każda z tych form ma swoje specyficzne narzędzia, kanały dystrybucji i metody pomiaru efektywności.

Marketing szeptany agencja – czy warto?

Współpraca z agencją specjalizującą się w marketingu szeptanym może przynieść wiele korzyści, zwłaszcza, jeśli nie dysponujesz zasobami lub wiedzą z zakresu marketingu. Agencje często współpracują z influencerami, korzystają ze specjalistycznych narzędzi, skupiają specjalistów z różnych dziedzin, co znacznie zwiększa skuteczność kampanii. Warto jednak dokładnie sprawdzić reputację agencji, jej doświadczenie w branży i dotychczasowe sukcesy.

Marketing szeptany oferty agencji e-marketingowych – co warto wiedzieć?

Firmy e-marketingowe oferują szeroki zakres usług w ramach marketingu szeptanego, dostosowują swoje pakiety do indywidualnych potrzeb i oczekiwań klienta. Obejmuje to różnorodne działania, takie jak współpraca z influencerami, tworzenie treści viralowych czy monitoring i analiza reakcji odbiorców. Dzięki temu klienci otrzymują kompleksowe rozwiązania, które są precyzyjnie dopasowane do profilu ich firmy i celów marketingowych.

Marketing szeptany w internecie – co warto wiedzieć?

 • Internet jest miejscem, gdzie marketing szeptany wręcz kwitnie. Platformy społecznościowe takie jak Facebook, Twitter czy Instagram są idealnymi narzędziami do rozpowszechniania szeptanych komunikatów marketingowych. Użytkownicy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i opiniami na temat produktów czy usług.
 • Blogi oraz fora tematyczne są kolejnym ważnym polem do prowadzenia działań w ramach marketingu szeptanego. Wpisy na blogach czy dyskusje na forach mogą mieć ogromny wpływ na opinie i decyzje zakupowe klientów.
 • Współpraca z influencerami to jeden z najskuteczniejszych sposobów na prowadzenie działań marketingu szeptanego. Influencerzy, dzięki swojej autentyczności i zaufaniu, jakim darzą ich odbiorcy, są w stanie skutecznie promować produkty i usługi.

Marketing szeptany kampanie – na czym polega?

Skuteczne kampanie marketingu szeptanego często opierają się na autentycznych, historiach, które angażują odbiorców i sprawiają, że są oni bardziej skłonni do podjęcia interakcji z marką.

Marketing szeptany – podsumowanie

Kluczem do sukcesu w marketingu szeptanym jest zaangażowanie społeczności wokół marki. Firmy mogą organizować konkursy, wydarzenia i inne inicjatywy, które pomogą zbudować silną i aktywną społeczność wokół ich produktów czy usług.
Każda kampania marketingu szeptanego powinna być dokładnie monitorowana i analizowana pod kątem efektywności. Dzięki temu możliwe jest optymalizowanie działań i maksymalizowanie ich skuteczności.

Marketing szeptany wyróżnia się na tle innych strategii marketingowych swoją autentycznością i osobistym charakterem, skupia się budowie silnych relacji z użytkownikami i uzyskaniu ich zaufania. Przemyślana strategia marketingu szeptanego stanowi cenne narzędzie, które może przyczynić się do wzrostu sprzedaży i wzmocnienia pozycji firmy na rynku.

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza