Spis treści

Edytor WYSIWYG – czym jest?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak powstają strony internetowe, które odwiedzasz niemal każdego dnia? Sekretem tych cudów jest technologia WYSIWYG (co w tłumaczeniu oznacza to co widzisz, to dostajesz). Czym jest edytor WYSIWYG? Spokojnie, nie trzeba być informatykiem, żeby to zrozumieć!

Edytor WYSIWYG – co to?

Edytor WYSIWYG to edytor stron internetowych, który umożliwia tworzenie i edycję stron bez znajomości języków programowania i bez konieczności kodowania. Jego nazwa pochodzi od wyrażenia What You See Is What You Get, co możemy przetłumaczyć jako To co widzisz, jest tym co dostajesz. Nazwa ta doskonale odzwierciedla sposób działania edytora WYSIWYG i odnosi się do sposobu prezentowania przez niego treści. Edytor WYSIWYG przedstawia bowiem edytowaną stronę w taki sposób, w jaki będzie się ona prezentować finalnym odbiorcom, czyli użytkownikom w przeglądarce internetowej. Innymi słowy, jest to wizualny edytor stron internetowych działający w ten sposób, że stworzona przy jego pomocy strona będzie wyglądać tak samo jak ta, która jest widoczna w edytorze. Wygląd i sposób działania edytora WYSIWYG można porównać do tradycyjnych edytorów tekstu, które pokazują edytowany dokument tekstowy w taki sposób, w jaki będzie dostępny dla finalnych odbiorców.

Zalety korzystania z edytorów WYSIWYG

Z pewnością nieraz, przynajmniej w czasach dzieciństwa, układałeś klocki. A teraz wyobraź sobie, że każdy klocek to fragment strony. Budujesz stronę, układając klocki w odpowiedniej kolejności. Tak właśnie działają edytory WYSIWYG. Nie musisz znać się na programowaniu, wszystko działa szybko i intuicyjnie. Przyjrzyjmy się bliżej zaletom omawianego rozwiązania.

 • Intuicyjność: Dzięki graficznemu interfejsowi użytkownika, edytory WYSIWYG są intuicyjne i łatwe w użyciu, nawet dla osób, które nie są zaznajomione z programowaniem czy projektowaniem.
 • Szybkość tworzenia: Umożliwiają błyskawiczne projektowanie stron czy dokumentów, bez konieczności pisania skomplikowanego kodu.
 • Podgląd w czasie rzeczywistym: Każda zmiana jest od razu widoczna, co pomaga w ocenie efektów wprowadzanych modyfikacji.
 • Koszt: Dla użytkowników niechętnych do inwestowania w naukę kodowania, WYSIWYG może być bardziej opłacalnym rozwiązaniem.
 • Dostępność: Wiele edytorów WYSIWYG jest dostępnych w wersji bezpłatnej.
 • Integracja: Współczesne edytory często oferują integrację z innymi narzędziami, np. z systemem CMS czy platformą e-commerce.

Wady korzystania z edytorów WYSIWYG

Wróćmy jeszcze na chwilę do klocków. Proces budowy, choć ma wiele zalet, nie jest pozbawiony wad. Czasem gotowe klocki nie pasują do naszej wizji, mogą też powodować pewne błędy na stronie.

 • Kod: Automatycznie generowany kod nie zawsze jest zoptymalizowany, co może wpłynąć na wydajność strony www i jej pozycjonowanie.
 • Ograniczenia kreatywności: Mimo że edytory WYSIWYG oferują szeroki zakres funkcji, niektóre zaawansowane pomysły mogą być trudne do zrealizowania bez manualnego kodowania.
 • Zgodność: Automatycznie generowane strony mogą nie wyświetlać się poprawnie we wszystkich przeglądarkach lub na wszystkich urządzeniach.
 • Wielkość plików: Z powodu nadmiarowego kodu, strony stworzone w edytorach WYSIWYG są cięższe, co negatywnie wpływa na czas ładowania.
 • Zależność od oprogramowania: Brak aktualizacji lub wycofanie z rynku edytora WYSIWYG może skutkować problemami z dalszą edycją lub naprawą strony.

Edytory WYSIWYG

Edytor HTML WYSIWYG

Istnieją edytory WYSIWYG HTML, które stanowią idealny kompromis między swobodą manualnego kodowania, a wygodą graficznego interfejsu. W praktyce oznacza to, że możesz przeciągać elementy w edytorze WYSIWYG oraz zagłębiać się w surowy kod, dostosowując detale do swoich potrzeb.

WYSIWYG edytor online

Nie chcesz niczego instalować na komputerze? Możesz korzystać z edytorów online. Wchodzisz na stronę, tworzysz i gotowe!

Coraz więcej narzędzi WYSIWYG jest dostępnych online, co oznacza, że nie trzeba instalować oprogramowania na komputerze, aby tworzyć strony internetowe. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. 

 • Dostępność: Skoro to narzędzie online, możesz mieć do niego dostęp z dowolnego miejsca na świecie, wystarczy połączenie z Internetem i przeglądarka.
 • Aktualizacje w chmurze: Większość narzędzi online jest regularnie aktualizowana, co gwarantuje dostęp do najnowszych funkcji i zabezpieczeń.
 • Współpraca w czasie rzeczywistym: Wiele platform WYSIWYG online umożliwia pracę zespołową nad projektem, co jest szczególnie przydatne w większych przedsięwzięciach.
 • Integracja z innymi narzędziami: Dzięki chmurowym rozwiązaniom, wiele edytorów WYSIWYG online oferuje łatwą integrację z innymi popularnymi narzędziami, takimi jak Google Analytics, narzędzia SEO czy platformy e-commerce.

Oprócz wymienionych korzyści, edytory online często oferują plany subskrypcyjne, co pozwala na dostosowanie funkcji i kosztów do indywidualnych potrzeb. Jednak ważne jest, aby pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa i regularnie wykonywać kopie zapasowe swoich projektów.

Darmowy edytor WYSIWYG

Istnieją porządne edytory, z których możesz korzystać za darmo. Choć oczywiście płatne wersje oferują często więcej funkcji. Ważne jednak, byś pamiętał, że darmowe rozwiązanie nie zawsze jest gorsze. Wielu deweloperów i społeczności open source tworzy darmowe narzędzia z pasją, z troską o jakość i bezpieczeństwo.

Popularne edytory WYSIWYG

W świecie edytorów WYSIWYG istnieją rozwiązania, które zyskały uznanie zarówno wśród hobbystów, jak i wśród zawodowych deweloperów. TinyMCE i CKEditor to tylko dwa z wielu przykładów, które zdobyły popularność dzięki stabilności, bogatej funkcjonalności i elastyczności. Użytkownicy cenią wymienione edytory za intuicyjne interfejsy, bogate biblioteki wtyczek i aktywne wsparcie społeczności.

Jak działają edytory WYSIWYG?

W skrócie, każde kliknięcie, każde przeciągnięcie w edytorze przekształcane jest na kod, który rozumieją przeglądarki. Dzięki temu od razu widzisz efekty swojej pracy.

Edytory WYSIWYG działają na zasadzie warstw abstrakcji, pozwalając użytkownikowi skupić się na wizualnym aspekcie projektu, bez konieczności zagłębiania się w skomplikowany kod. Wewnętrzne mechanizmy takiego edytora są zaprojektowane tak, aby automatycznie interpretować decyzje użytkownika dotyczące warstwy wizualnej i tłumaczyć je na odpowiednie linie kodu.

Dla przykładu, gdy chcesz pogrubić tekst, edytor w tle dodaje odpowiednie tagi HTML. Z kolei przeciągnięcie i upuszczenie obrazka może automatycznie generować kod, który odpowiednio sformatuje grafikę. 

Wykorzystanie edytorów WYSIWYG w różnych branżach

Nie tylko blogerzy czy właściciele stron korzystają z omawianych dziś edytorów. WYSIWYG są niezbędne również w systemach zarządzania treścią (CMS) czy w niektórych aplikacjach.

Technologia nie stoi w miejscu. Można więc spodziewać się, że edytory WYSIWYG będą coraz bardziej zaawansowane i intuicyjne.

Edytor WYSIWYG FAQ

Co znaczy WYSIWYG?

WYSIWYG to akronim z angielskiego wyrażenia What You See Is What You Get, co w tłumaczeniu oznacza to, co widzisz, jest tym, co dostajesz. Termin ten odnosi się głównie do edytorów komputerowych, które pozwalają użytkownikowi na tworzenie i modyfikowanie dokumentów.

W praktyce, korzystając z edytora WYSIWYG, możesz tworzyć teksty, wstawiać obrazy, modyfikować wygląd strony czy dokumentu. Efekt pracy widzisz na bieżąco, bez konieczności pisania lub modyfikowania kodu (np. HTML w przypadku stron internetowych).

To narzędzie jest szczególnie popularne wśród osób, które nie mają technicznej wiedzy z zakresu kodowania, ale chcą tworzyć zawartość wizualną, taką jak strony internetowe, broszury czy prezentacje.

WYSIWYG Web Builder – co to?

WYSIWYG Web Builder to konkretne narzędzie, które pozwala użytkownikom na tworzenie responsywnych stron internetowych bez konieczności manualnego kodowania. Cechy charakterystyczne:

 • Wbudowane szablony: Narzędzie oferuje wiele gotowych szablonów, które można dostosować do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu nawet osoby bez doświadczenia w projektowaniu stron mogą tworzyć atrakcyjne witryny.
 • Rozszerzenia i widgety: WYSIWYG Web Builder posiada bibliotekę rozszerzeń i widgetów, które ułatwiają dodawanie zaawansowanych funkcji, takich jak galerie, formularze czy animacje.
 • Responsywność: Jednym z kluczowych atutów jest możliwość tworzenia stron responsywnych. Oznacza to, że strony będą wyglądały i działały poprawnie niezależnie od urządzenia, na którym są wyświetlane (smartfony, tablety, komputery).

React-draft-wysiwyg – co to?

React-draft-wysiwyg to komponent edytora WYSIWYG dla Reacta, oparty na frameworku Draft.js stworzonym przez Facebook. Jest to jedno z popularniejszych rozwiązań dla twórców aplikacji w React, którzy chcą w prosty sposób wdrożyć funkcjonalność edytora WYSIWYG.

Oto kilka informacji na temat react-draft-wysiwyg:

 • Bogate możliwości formatowania: Edytor oferuje szeroki zakres opcji formatowania tekstu, takich jak pogrubienie, kursywa, podkreślenie, wstawianie obrazów, listy punktowe, listy numerowane i wiele innych.
 • Wiele możliwości: Możliwe jest dostosowywanie listy dostępnych narzędzi, kolorów oraz zachowania edytora, aby lepiej pasował on do potrzeb konkretnego projektu.
 • Międzynarodowe wsparcie: React-draft-wysiwyg obsługuje wiele języków, co ułatwia tworzenie wielojęzycznych aplikacji.
 • Integracja z Draft.js: Dzięki oparciu o Draft.js, edytor może korzystać z bogatych możliwości tego frameworka, takich jak niestandardowe bloki zawartości, dekoratory czy konwersja zawartości do różnych formatów.
 • Responsywność: Edytor jest zoptymalizowany pod kątem użytkowania na różnych urządzeniach, od komputerów stacjonarnych po smartfony.
 • Aktywna społeczność: Ze względu na popularność react-draft-wysiwyg i Draft.js, istnieje aktywna społeczność użytkowników i deweloperów, która regularnie udostępnia nowe rozszerzenia, poprawki oraz wsparcie dla innych twórców.

W skrócie, react-draft-wysiwyg to potężne i elastyczne narzędzie dla twórców aplikacji w React, którzy chcą w łatwy sposób zaimplementować edytor WYSIWYG w swoich projektach.

Podsumowując, wirtualny świat nie jest już tylko dla geeków i informatyków. Dzięki edytorom WYSIWYG każdy z nas może stać się twórcą własnej przestrzeni w sieci

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza