Jakość strony, czyli Page Quality

Spis treści

Jakość strony (Page Quality) – co znajdziemy w dokumentacji Google? Część I: wprowadzenie i content

Im wyższa jakość strony, czyli Page Quality, tym wyższe pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania. Ale, czym właściwie jest jakość strony www? W jaki sposób możemy ją ocenić? Dziś, na podstawie dokumentacji Google, a dokładniej Search Quality Evaluator Guidelines (SQEG) i innych źródeł, przeanalizuję tytułowe pojęcie i czynniki, które mogą zwiększyć bądź obniżyć jakość strony internetowej. Z racji tego, że jest to obszerny temat, skupię się na wprowadzeniu i jednej z najważniejszych kwestii, a więc na contencie – w kolejnych poradnikach – niebawem ukażą się na naszym blogu, omówię inne aspekty.  

Czym jest Search Quality Evaluator Guidelines (SQEG)?

Jako copywriterka i content managerka, a także jako przeciętna użytkowniczka internetu, każdą informację pochodzącą z wiarygodnego źródła uznaję za bardzo cenną. Ostatnio zagłębiłam się w wartościowe kompendium na temat jakości strony stron internetowych, czyli Page Quality – mowa o Search Quality Evaluator Guidelines (SQEG). Search Quality Evaluator Guidelines (SQEG) to stworzone przez Google wytyczne dotyczące jakości wyników wyszukiwania, jakości stron www oraz ważnych w tym zakresie elementów, jak treść, reputacja witryny, E-E-A-T.

Ów dokument przygotowany został z myślą o zewnętrznych konsultantach oceniających witryny internetowe. Zadaniem takich specjalistów jest wsparcie Giganta w procesie udoskonalania algorytmów, tak, by wyniki wyszukiwania były bardziej trafne i użyteczne dla użytkowników.

Jakość strony internetowej (Page Quality) – jak oceniać witryny?

Zgodnie z SQEG punktem wyjścia przy ocenie jakości strony www jest odpowiedź na proste pytanie: w jakim celu witryna została zbudowana i czy ów cel jest w prawidłowy sposób realizowany? Powodzenie lub porażka na tym zakresie uzależnione są od różnych czynników, na przykład wysiłku, jaki został włożony w przygotowanie treści, doświadczenia autora, reputacji witryny. 

Kiedy strona internetowa lub sklep e-commerce mogą być uznane za niskiej jakości? Ogólnie rzecz biorąc, gdy witryna nie spełnia oczekiwań użytkownika, np. 

  • nie zawiera kompletnych informacji na dany temat,
  • autor treści nie ma odpowiedniej wiedzy z danej dziedziny,   
  • content witryny skupia się na tematach, które mogą wyrządzić szkodę odbiorcy bądź całym grupom odbiorców, np. zachęcanie do treningów ponad siły, 
  • treści, które wprowadzają w błąd, wywołują panikę (panika może być czynnikiem, który nakłoni użytkownika do podjęcia błędnych decyzji).  

Wszystkie te elementy są ważne w przypadku każdej strony www, a w szczególności, jeśli chodzi o witryny typu Y-M-Y-L, czyli Your Money or Your Life. 

Czym jest ocena jakości strony i dlaczego jest ważna? 

Każda witryna internetowa powstaje w określonym celu – może to być sprzedaż, dostarczanie inspiracji czy najświeższych wiadomości. W zależności od celu, w jakim została uruchomiona witryna, ważne będą inne kwestie, odbiorcy będą mieli inne oczekiwania, inne aspekty podlegać będą ocenie. W Search Quality Evaluator Guidelines (SQEG) wymienione są następujące cele:

  • Udostępnianie informacji na dany temat – celem budowy strony www może być stworzenie wartościowego źródła wiedzy z określonej dziedziny, np. zdrowia, technologii czy historii. 
  • Prezentacja własnych zdolności, talentów – wiele osób wykorzystuje strony internetowe, aby zaprezentować swoje umiejętności, efekty pracy. Taka strona www może zawierać obrazy, szkice, nagrania, portfolio copywritera czy  prezentację rękodzieła. 
  • Dzielenie się doświadczeniem, przemyśleniami – strony www, zwłaszcza blogi, umożliwiają dzielenie się przeżyciami, poglądami, doświadczeniami itp. Przykładem może być tutaj blog podróżniczy. 
  • Udostępnianie zdjęć, wideo – kolejny cel to prezentowanie treści multimedialnych, takich jak galerie zdjęć, filmy i nagrania audio, które mogą wzbogacić doświadczenie użytkownika.
  • Oferowanie produktów lub usług – to rodzaj stron, do których, z racji tego, że od lat pracuję w agencji seo, jest mi najbliżej. Są to oczywiście sklepy internetowe i strony usługowe, które umożliwiają użytkownikom zakup towarów lub dostęp do określonych usług. 
  • Rozrywka – strony stworzone w celach rozrywkowych.
  • Zadawanie pytań, na które mogą odpowiedzieć inni użytkownicy – fora dyskusyjne i strony typu Q&A, na których użytkownicy mogą zadawać pytania i uzyskać odpowiedź od innych użytkowników. 
  • Udostępnianie plików – Strony mogą służyć do dzielenia się plikami, na przykład zdjęciami, dokumentami czy oprogramowaniem, które użytkownicy mogą pobrać i wykorzystać.

W zależności więc od tego, czy prowadzisz sklep e-commerce czy bloga z osobistymi przemyśleniami, skupisz się na innych elementach. W sklepie e-commerce kluczowe będą opisy produktów i intuicyjna ścieżka zakupowa. W portfolio istotne będą wysokiej jakości zdjęcia i szczegółowe opisy. Na blogu podróżniczym, wskazówki dla podróżujących, ciekawe porady.   

Analiza treści strony: Główna treść, treść uzupełniająca i reklamy

O tym, jak ważny jest content – i to content dobrze przemyślany, słyszymy na każdym kroku. To właśnie content (choć nie tylko), ma wpływ na jakość strony. 

W SQEG możemy znaleźć informacje na temat trzech rodzajów contentu. Choć teoretycznie każdy z rodzajów jest mi znany, to do tej pory nie spotkałam się z oficjalnym podziałem. Google wyróżnia:

  • Main Content (MC) 
  • Treść uzupełniającą (Sc)
  • Reklamy

Main Content (MC), czyli treść główna  

Za content główny uznane zostały elementy, które bezpośrednio przyczyniają się do realizacji celu strony www. Można więc przyjąć, że w zależności od profilu i celów danej witryny, część elementów składających się na content główny będzie się różnić. Content główny to przede wszystkim:

  • tytuły: które wskazują użytkownikom tematykę strony (a także jej cel), 
  • nagłówki i treść,
  • funkcje dodatkowe, na przykład kalkulator, strona logowania, przelicznik walut, 
  • zdjęcia, wideo, infografiki,  
  • recenzje, komentarze.  

Wszystkie te elementy, mają wpływ na jakość strony oraz na satysfakcję użytkowników. 

Identifying the Supplementary Content SC 

Do contentu dodatkowego zaliczane są elementy, które nie przyczyniają się do realizacji celu strony, ale mają pozytywny wpływ na doświadczenie użytkownika. Do takich elementów zaliczamy między innymi linkowanie wewnętrzne. Myślę, że możemy tutaj wymienić również stopkę strony, formularz zapisu do newslettera, interaktywne mapy czy widżety.  

Mimo tego że jest to content uzupełniający, jest istotny i warto zadbać o jego implementację. Użytkownicy mają coraz większe oczekiwania, chcą sprawnie dotrzeć do interesujących ich sekcji strony, nawet drobne trudności mogą spowodować zakończenie sesji. Co więcej, prawidłowa implementacja linków wewnętrznych ułatwia i usprawnia proces indeksacji, a to może przełożyć się na widoczność strony www.  

Reklamy 

Reklamy to kolejny z elementów – czasem dość irytujący. Na wielu stronach www reklamy pojawiają się często i raczej nie znikną – chociażby dlatego, że firmy zarabiają na ich emisji.  Same reklamy nie świadczą jednak o wysokiej lub niskiej jakości strony.  

jakość strony a content
Jakość strony a content

 

Content główny – ważny czynnik rankingowy 

W sekcji Search Quality Evaluator Guidelines (SQEG), która dotyczy jakości contentu głównego, padają słowa, które możemy przetłumaczyć w następujący sposób:  

“W przypadku większości stron, jakość MC można określić na podstawie wysiłku, oryginalności i talentu lub umiejętności osoby tworzącej treści. W przypadku stron informacyjnych i stron typu YMYL, ważna jest dokładność i spójność z dobrze ugruntowanym konsensusem ekspertów”.

Moim zdaniem, ów cytat podkreśla wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące tworzenia treści. Kwestie, które wybrzmiały także podczas aktualizacji, zwłaszcza tych ostatnich, jak Google March 2024 core update, August Google update, ale także wcześniejszych, jak Koliber czy Panda. Myślę również, że jest doskonałą odpowiedzią na pytania związane z AI i udziałem sztucznej inteligencji w przygotowaniu treści. Nie ukrywam, że – ku mojej radości, można dopatrzeć się tutaj tego, że copywriterzy pełnią ważną rolę – i to nie tylko jeśli chodzi o teksty i ich implementację, ale o cały proces realizacji celów wyznaczonych przez firmę, jej promocji. Z racji tego, że sama zajmuję się contentem, nieco bardziej skupię się na danym fragmencie i rozbiję go na czynniki pierwsze. 

Wysiłek, oryginalność, talent a tworzenie treści

  • Przygotowanie wartościowego contentu wymaga wysiłku – ważny jest już sam wybór tematu. Musi on wspierać budowę autorytetu tematycznego witryny, zainteresować odbiorców, pasować do intencji użytkowników. Tak jak sama witryna, każdy artykuł czy opis powinien być przygotowywany w konkretnym celu. Wygenerowanie treści za pomocą AI na przypadkowy temat, implementacja bez sprawdzenia merytoryki, halucynacji, warstwy stylistycznej i ortograficznej to stanowczo za mało.  
  • Treść nie może być wyłącznie powieleniem tego, co już znajduje się w innych źródłach. Samodzielne analizy i wnioski odgrywają kluczową rolę. 
  • Treść powinna być merytoryczna, wyczerpywać temat – tak, by użytkownik nie musiał już korzystać z innych źródeł. 
  • Ważne są umiejętności autora, jego wiedza i doświadczenie. Umieścić tutaj możemy zarówno kompetencje, to czy autor korzystał z produktów, które opisuje, czy ma specjalistyczną wiedzę z danej dziedziny, czy zyskuje certyfikaty, nagrody. Ważne jest również to, by tekst był przyjemny w lekturze, by nie zawierał błędów, zawierał hierarchię nagłówków.   

To tyle, jeśli chodzi o świat copywriterski. Ale Main content to także zdjęcia, wideo, dodatkowe funkcje, które – tak jak treść, muszą spełniać odpowiednie standardy, na przykład takie, jak:

  • jakość dźwięku i obrazu, 
  • prawidłowe działanie dodatkowych funkcji, np. przelicznika czy kalkulatora,
  • jakość zdjęć (zdjęcia stockowe, zwłaszcza na stronie głównej, zakładce O nas czy na podstronach produktowych są bardzo odradzane).  

Zdjęcia, grafiki, wideo są ważniejsze niż się wydaje wielu osobom. Dlaczego? 

  • Takie dodatki sprawiają, że content jest bardziej przydatny dla użytkownika.
  • Visual content to szansa na przedstawienie danych, różnych aspektów tematu w atrakcyjnej i zróżnicowanej formie.  
  • W jednym ze źródeł Google, z którego często korzystam, Gigant omawia, w jaki sposób wyszukiwarka prezentuje wyniki, na czym się skupia. Jednym z czynników jest Trafność, a jednym z elementów składających się na trafność, są właśnie zasoby dodatkowe, czyli zdjęcia, filmy itp. 
Content o czym pamiętać?
Content o czym pamiętać?

Podsumowanie 

Podsumowując, punktem wyjścia przy określaniu jakości strony jest weryfikacja, czy dana witryna w prawidłowy sposób spełnia swoje cele. Celem może być sprzedaż, dzielenie się osobistymi przemyśleniami, prezentacja efektów pracy. Użytkownicy zainteresowani konkretnym rodzajem strony będą mieli inne oczekiwania, kierować się będą innymi motywacjami i obiekcjami. A to właśnie potrzeby odbiorców są kluczowe w zwiększaniu jakości strony, w budowie rozpoznawalności i widoczności w sieci. Jednym z wyznaczników poziomu realizacji celów jest content – zwłaszcza content główny, choć content dodatkowy również ma znaczenie. 

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza