Spis treści

Brand book – budowa silnej i rozpoznawalnej marki. Czym jest brand book? Jak powstaje?

Tożsamość marki jest niczym kompas w podróży po złożonym świecie biznesu – wskazuje kierunek i pomaga utrzymać spójny kurs. W tym artykule skupimy się na brand booku, narzędziu nieocenionym w kreowaniu i utrzymaniu tożsamości marek. Brand book to coś więcej niż tylko zbiór reguł dotyczących logo czy kolorystyki; jest to strategiczny przewodnik, który kształtuje każdy aspekt komunikacji marki, od identyfikacji wizualnej po ton głosu.

Brand book – co to?

Brand book to dokument zawierający wytyczne dotyczące identyfikacji wizualnej i komunikacji marki. Określa on zasady dotyczące użycia logo, kolorystyki, typografii, języka i innych elementów, które tworzą unikatowy wizerunek firmy.
Wszystko to zwiększa spójność i podkreśla profesjonalizm we wszystkich aspektach prezentacji. Jest to szczególnie istotne w erze globalizacji i cyfryzacji, gdzie marki są obecne na wielu platformach i w różnych mediach.

Brand book jest narzędziem przeznaczonym nie tylko dla działów marketingu, ale także dla każdej osoby lub firmy współpracującej z marką – od agencji reklamowych po producentów materiałów drukowanych.

Brand book – kluczowe elementy

Język marki

Język marki to nie tylko ton komunikacji, ale osobowość i wartości firmy. Odpowiednio dobrany język buduje relacje z odbiorcami, wzmacnia zaufanie i lojalność. Ważną rolę odgrywa stosowanie spójnego stylu we wszystkich formach komunikacji, od mediów społecznościowych po materiały reklamowe.

Wytyczne dotyczące fotografii i grafiki

Dobór odpowiednich zdjęć i grafik jest kluczowy w komunikowaniu tożsamości wizualnej marki. Zawarte w brandbooku wytyczne dotyczą motywów, stylu fotografii i kolorystyki. Stosowane przez markę elementy wizualne powinny być nie tylko estetycznie atrakcyjne, ale również spójne z ogólną strategią – pomoże to w budowaniu silnego i jednolitego obrazu w oczach konsumentów.

Prezentacja marki w różnych mediach

Wytyczne dotyczące prezentacji marki w różnych mediach pozwalają na zachowanie spójności. W brand booku znajdują się informacje dotyczące logo, kolorystyki,  typografii stron internetowych, mediów społecznościowych, reklam, materiałów drukowanych, opakowań produktów. Spójność jest kluczowa, by utrzymać rozpoznawalność marki i zbudować jej silną obecności na rynku.

Rola i znaczenie brand booka w strategii marki

Brand book odgrywa fundamentalną rolę w utrzymywaniu spójności marki.  Jest to kluczowe narzędzie w procesie budowania zaufania oraz uzyskiwania przewagi na konkurencyjnym rynku.

Zawarte w brand booku wytyczne pomagają wszystkim osobom zaangażowanym w komunikację marki – od projektantów po zespoły marketingowe, w tworzeniu jednolitych i spójnych materiałów. To z kolei przekłada się na silniejszą i bardziej spójną obecność marki w świadomości konsumentów.

Brand book to pewność, że wszystkie interakcje z klientami, niezależnie od punktu styku (reklama, strona internetowa, opakowanie produktu), będą zgodne z tożsamością marki. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszym zróżnicowanym i wielokanałowym środowisku marketingowym.

Omawiane dziś narzędzie wykorzystują firmy z wielu sektorów – od mody, po reklamę, wnętrza itp. Biznesy, które stosują się do zawartych w brand bookach zasad, często cieszą się z większej rozpoznawalności, co przekłada się na wzrost lojalności klientów, a w konsekwencji, na wyniki finansowe.

Proces tworzenia brand booka

 • Tworzenie brand booka rozpoczyna się od analizy potrzeb i celów marki. Kolejny krok to projektowanie – na tym etapie uwzględniane są wszystkie kluczowe elementy identyfikacji wizualnej marki, takie jak logo, kolorystyka, typografia oraz zasady stosowania tych elementów w różnych mediach. Projektanci wizualni współpracują z zespołami marketingowymi, aby upewnić się, że wszystkie aspekty brand booka odzwierciedlają strategię marki i jej wartości.
 • Ważnym elementem tego procesu jest zbieranie opinii i uwag od różnych działów firmy, w tym od działów sprzedaży, obsługi klienta i zarządzania produktem. Wkład zespołu pomoże w doprecyzowaniu wytycznych i sprawi, że brand book będzie praktycznym, używanym na co dzień narzędziem.
 • Kolejnym etapem jest testowanie i dostosowywanie wytycznych. Działania mogą obejmować tworzenie prototypów różnych materiałów marketingowych i ocenę ich zgodności z nowymi standardami brand booka.
 • Po finalizacji brand book jest wdrażany w całej organizacji. Ważne jest przeszkolenie pracowników i partnerów z zasad zawartych w brand booku – zapewni to spójność w komunikacji marki. Szkolenia mogą obejmować warsztaty, seminaria, materiały edukacyjne.
 • Na zakończenie, należy regularnie przeglądać i aktualizować brand book, aby nadążyć za ewoluującymi trendami rynkowymi i zmieniającymi się potrzebami marki. 
 • Przy tworzeniu barndbooka wykorzystać można moodboardy, specjalistyczne oprogramowanie do projektowania graficznego, mind mappingi, platformy do zarządzania projektami.
Brand Book
Brand Book: brand, księga znaku, logotyp, księga identyfikacji wizualnej

Brand book PDF

 • Znaczenie dostępności elektronicznej: W dzisiejszym, cyfrowym świecie, brand book w formacie PDF stał się standardem. Takie rozwiązanie umożliwia sprawne, bezproblemowe przeglądanie wytycznych dotyczących tożsamości marki przez wszystkich zainteresowanych – od projektantów po partnerów biznesowych.
 • Jak tworzyć efektywny brand book w formacie PDF: Kluczowe jest, aby brand book był przejrzysty, łatwy w nawigacji i zoptymalizowany pod kątem wyświetlania na różnych urządzenach.

Sekcja FAQ 

Brand – co to?

Brand, czyli marka, to nazwa, termin, znak, symbol lub dowolna kombinacja tych elementów, która identyfikuje produkty lub usługi jednego sprzedawcy i odróżnia je od konkurencji. Marka to zarówno elementy fizyczne, jak i emocjonalne, które wywołują określone skojarzenia w umysłach konsumentów.

Księga znaku – co to?

Księga znaku to dokument zawierający szczegółowe wytyczne dotyczące stosowania logo firmy. Są to informacje o kolorystyce, typografii, możliwych adaptacjach logo, a także o dozwolonych i niedozwolonych sposobach jego wykorzystania. Jest to narzędzie kluczowe dla zachowania spójności wizualnej marki.

Logotyp – co to?

Logotyp to graficzne przedstawienie nazwy marki, które służy do jej identyfikacji. Jest to często unikalna kombinacja kolorów, znaków i symboli, która wyróżnia markę i pomaga w budowaniu jej rozpoznawalności.

Księga identyfikacji wizualnej – co powinna zawierać?

Księga identyfikacji wizualnej to dokument określający zasady prezentacji wizualnej marki. Księga identyfikacji powinna zawierać wytyczne dotyczące stosowania logo, kolorystyki, typografii, materiałów graficznych, a także zasad stosowania tych elementów w różnych środkach komunikacji, takich jak materiały drukowane, reklama cyfrowa czy opakowania.

Co to jest branding?

Branding to proces budowania i wzmacniania marki poprzez strategiczne zarządzanie jej elementami wizualnymi i komunikacyjnymi. Celem brandingu jest stworzenie silnej, spójnej i rozpoznawalnej tożsamości marki, która rezonuje z odbiorcami i wyróżnia się na rynku.

Pole ochronne znaku – co to?

Pole ochronne znaku to wyznaczona przestrzeń wokół logo, w której nie powinny pojawiać się żadne inne elementy graficzne, teksty czy obrazy. Jest to strefa zapewniająca czytelność i wyeksponowanie logo. 

Elementy logo – co je tworzy?

Logo składa się z kilku kluczowych elementów. Należą do nich:

 • Typografia: Styl i rodzaj czcionki używanej w logo.
 • Kolorystyka: Barwy reprezentujące markę, często zdefiniowane w konkretnych kodach kolorów.
 • Symbolika: Graficzne elementy lub symbole, które reprezentują markę.
 • Pole ochronne i marginesy: Określone odstępy wokół logo, zapewniające jego widoczność i czytelność.
 • Wersje logo: Różne adaptacje logo dla różnych zastosowań, np. monochromatyczne, pionowe, poziome.

Architektura marki – co to?

Architektura marki to sposób organizacji marek w ramach jednej firmy lub grupy firm.  Architektura marki to zarówno relacje pomiędzy marką główną a jej submarkami, jak i sposób zarządzania różnymi markami należącymi do jednego przedsiębiorstwa. Celem jest tutaj zapewnienie jasności i spójności oraz maksymalizacja synergii między różnymi markami.

Brand register – co to jest?

Brand register, czyli rejestr marki, to baza danych zawierająca wszystkie istotne informacje dotyczące marki, w tym zarejestrowane logo, slogan, inne elementy identyfikacji wizualnej oraz informacje o prawach autorskich i znakach towarowych. Rejestr ten jest narzędziem zarządzania i ochrony prawnej marki, służącym do monitorowania i utrzymania spójności jej prezentacji na rynku.

Brand book template – co to jest i jak go używać?

Szablon (template) brand booka to uproszczony wzór lub przewodnik, który pomaga w tworzeniu brand booka marki. Zwykle zawiera on podstawowe sekcje, takie jak wytyczne dotyczące logo, kolorystyki, typografii, języka, prezentacji marki w różnych mediach oraz wytyczne dotyczące fotografii i grafiki.

Podsumowanie

Podsumowując, brand book stanowi fundamentalne narzędzie każdej marki, która dąży do budowania silnej i spójnej tożsamości. Jest on swego rodzaju „biblią marki”, która sprawia, że wszystkie aspekty komunikacji – od wizualnej prezentacji po ton i styl – są konsekwentnie stosowane. Dzięki temu, niezależnie od tego, gdzie i jak marka jest prezentowana, odbiorcy otrzymują spójny i jednolity przekaz, co jest kluczowe w budowaniu rozpoznawalności i zaufania.
Brand book jest również nieocenionym przewodnikiem dla nowych pracowników, partnerów biznesowych i innych podmiotów współpracujących z marką, umożliwia im szybkie zrozumienie i adaptację do kluczowych elementów tożsamości marki. Poprzez zapewnienie jasnych wytycznych, marki mogą unikać nieporozumień i niespójności, które mogłyby negatywnie wpłynąć na ich wizerunek.
Wreszcie, w dynamicznie zmieniającym się świecie, gdzie marki muszą szybko reagować na nowe trendy i zmieniające się oczekiwania konsumentów, brand book oferuje solidną podstawę, na której można budować innowacje i rozwijać markę, jednocześnie utrzymując jej kluczowe wartości i spójność. Jest to narzędzie, które ewoluuje wraz z marką, dostosowując się do nowych wyzwań i możliwości, jednocześnie zachowując jej rdzeń i tożsamość.

 

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza