jak zaczac prace w seo

Spis treści

Jak zacząć pracę w SEO?

Jak zacząć pracę w SEO? Osoby, które myślą o pracy we wspomnianej branży,  często zadają takie pytanie. Dziś udzielimy kilku wskazówek. Mamy nadzieję, że będą pomocne.

Pierwsze kroki w SEO wcale nie muszą być bardzo trudne. Wszystko jednak wymagać będzie pracy i zaangażowania. Warto już na samym początku mieć tego świadomość. Od czego więc zacząć? Zachęcamy do lektury! 

Na czym polega praca w SEO

Zanim zdecydujemy się na pracę w branży, powinniśmy wiedzieć, jak wygląda jej specyfika. Dzięki temu unikniemy ewentualnego rozczarowania. 

Specjalista SEO, pozycjoner zajmuje się zwiększaniem widoczności stron i sklepów internetowych w bezpłatnych wynikach wyszukiwarki Google. Osoba na wspomnianym stanowisku odpowiedzialna jest za prowadzenie działań on-site, czyli bezpośrednio na stronie, oraz off-site, czyli poza stroną www. Specjalista SEO musi dysponować wiedzą na temat działania wyszukiwarki, znać metody i techniki pozycjonowania. Powinien też wiedzieć, jakie techniki są aprobowane przez Google, a jakie mogą poskutkować karą, w tym wyłączeniem strony z indeksowania. 

Specjalista SEO ‒ zakres obowiązków

Zakres obowiązków specjalisty ds. SEO może różnić się w zależności od konkretnej agencji SEO. Zazwyczaj jednak do zadań takiego fachowca należą: 

W niektórych agencjach marketingowych pozycjonerzy kontaktują się z klientami. Odpowiedzialni są za omówienie z klientem wprowadzonych na stronie zmian, zaprezentowanie mu wyników, raportów, uzgodnienie dalszych kroków. 

Praca w SEO ‒ od czego zacząć? 

Niestety nie ma studiów, które przygotowywałby do pracy w SEO. Zarówno uczelnie prywatne, jak i państwowe do tej pory nie utworzyły takiego kierunku. Jeśli więc myślimy o pracy związanej z pozycjonowaniem stron, musimy samodzielnie zadbać o zdobycie koniecznych umiejętności. Od czego zacząć? 

Na szczęście mamy do dyspozycji wiele materiałów i kursów. W sieci znajdziemy zarówno bezpłatne, jak i płatne materiały. Nie powinniśmy ograniczać się wyłącznie do polskich źródeł, ale korzystać także z artykułów i kursów dostępnych w języku angielskim.  Wiele agencji organizuje także webinary, podczas których omawiane są najważniejsze kwestie i trendy SEO. Dostępnych jest też wiele kursów ‒ stacjonarnych i online, dotyczących różnych elementów SEO i pozycjonowania. 

praca w seo

Staże i praktyki 

Najlepiej uczyć się w praktyce. Dobrze więc poszukać agencji marketingowych, które proponują staż bądź praktyki w dziale SEO. Podczas stażu zdobędziemy podstawową wiedzę i będziemy mogli wykorzystać ją w praktyce. 

W czasie stażu nauczymy się najważniejszych metod pozycjonowania, zaznajomimy się także ze specjalistycznymi narzędziami, między innymi takimi, jak Ahrefs, Senuto, Semstorm, Majestic, Google Search Console. 

Praca w SEO 

Często zdarza się tak, że firmy, które są zadowolone ze współpracy ze stażystą bądź praktykantem, po pewnym czasie proponują także pracę. Najczęściej jest to praca na stanowisku juniora czy młodszego specjalisty, jednak, zajmując takie stanowisko, przez cały czas  będziemy rozwijać umiejętności i poszerzać wiedzę. 

Wraz z większymi umiejętnościami, będziemy mogli starać się o awans na specjalistę SEO, starszego specjalistę SEO, team lidera czy kierownika działu. 

Każda osoba myśląca o pracy w SEO, powinna mieć na uwadzę fakt, że we wspomnianej branży konieczne jest nieustanne poszerzanie wiedzy. Przez cały czas należy śledzić trendy i zmiany dotyczące algorytmów Google, poznawać narzędzia, ich nowe funkcje.  

W 1stplace.pl raz na jakiś czas, także prowadzimy rekrutację na staż do działu SEO. Warto więc śledzić nasze ogłoszenia. Powodzenia!

Jak Ci się podoba artykuł? Oceń
Maciej Muchowski

Rozpoczął swoją karierę w branży SEO i marketingu w 2010 roku. Jego specjalizacją jest kreatywny link building oraz webdesign. W chwili obecnej największą przyjemność sprawia mu pozycjonowanie lokalne, którego optymalizację potrafi wykonać w ekspresowym tempie, nie tracąc przy tym, ani procenta jakości działania. Doskonale odnajduje się w skomplikowanych i zawiłych sytuacjach projektowych, kiedy nieocenione jest jego nieszablonowe podejście. W swojej bogatej karierze w branży SEO, tworzył strategie link buildingowe dla największych brandów w Polsce.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza