Spis treści

Najlepsze narzędzia do pisania tekstów

Wiele osób pyta mnie, jakie narzędzia do pisania tekstów sprawdzają się najlepiej. Często też słyszę pytania o to, w jaki sposób zaczynam tworzyć tekst. Dziś więc przedstawię krótką listę narzędzi, które są przydatne w content marketingu (i nie tylko, bo korzystają z nich także specjaliści ds. pozycjonowania czy specjaliści Google Ads).

Przygotowałam krótką listę zarówno płatnych, jak i darmowych narzędzi, które są wsparciem przy tworzeniu tekstów, optymalizacji pod kątem seo czy na etapie edycji treści.

Narzędzia dla copywritera

Pisanie tekstu to kilka etapów. Wybór tematu, nagłówki, research dotyczący zapytań użytkowników. W zależności od tego czy szukasz inspiracji, czy dobierasz słowa kluczowe, przydatne będzie inne narzędzie bądź inna funkcja danego narzędzia (z niektórych narzędzi korzystam na kilku etapach pisania treści).

Pisanie tekstu – jak znaleźć inspirację?

Często najtrudniejszym zadaniem jest znalezienie inspiracji. Sprawdzenie, jaki temat będzie przydatny dla użytkowników, rozplanowanie, jak wszystko ugryźć. Oczywiście możemy wesprzeć się narzędziami. Z czego korzystam najczęściej? Mogę polecić kilka rozwiązań, są to: Ahrefs, Senuto, Answer the Public, Google Trends, Planer słów kluczowych.

Ahrefs – przydatne narzędzie w pracy copywritera (i nie tylko)

Zbliżają się walentynki. Chcę stworzyć tekst, który zostanie opublikowany na blogu sklepu internetowego. Blog ma linkować do stron produktowych z różnymi akcesoriami. Szukam więc pomysłu na temat artykułu, na który będę w stanie wyprzedzić konkurencję. Właśnie wtedy loguje się do Ahrefsa.

Bardzo fajnym rozwiązaniem w Ahrefsie jest Keywords explorer. W pole wyszukiwania wpisuję główną frazę kluczową, której ma dotyczyć tekst, na przykład prezent na walentynki. W przeciągu sekundy otrzymuję przydatne podpowiedzi. Narzędzie dostarcza takich informacji, jak popularność frazy czy pytania, na które odpowiedzi szukają użytkownicy.

content marketing narzędzia do optymalizacji treści, narzędzia do analizy treści
Narzędzia pomocne podczas pisania tekstów – Ahrefs

Senuto – tworzenie treści jest łatwiejsze

Podobne możliwości daje nam baza słów kluczowych w Senuto. Wpisuję ważną dla mnie frazę kluczową i otrzymuję listę pytań ważnych dla użytkowników, miesięczną liczbę wyszukiwań konkretnych słów kluczowych, sezonowości frazy (a w przypadku walentynek sezonowość ma duże znaczenie).

Załóżmy, że temat artykułu ma dotyczyć prezentu na walentynki dla chłopaka. Wpisuję taką frazę w okno wyszukiwania Senuto. Mam inspirację na nagłówki, zwłaszcza na H1.

narzędzia dla copywritera, narzędzia do pisania treści
Narzędzia przydatne przy pisaniu – Senuto

Answer the Public

Kolejne narzędzie, także bardzo przydatne przy tworzeniu contentu (zwłaszcza, jeśli kompletnie nie wiesz o czym pisać), to Answer the Public. Narzędzie dostępne także w wersji bezpłatnej (jednak przy wersji bezpłatnej mamy pewne ograniczenia, na przykład wyszukiwanie jednej frazy kluczowej dziennie).

Answer the Public dostarcza mnóstwa inspiracji, podpowiada, jakie podtematy można przedstawić w danym artykule, pomaga znaleźć niszę. Niszę dzięki, której zajmiemy pozycie w TOP10 na frazy kluczowe związane z walentynkami.

Narzędzie ma przyjazny interfejs, z jego obsługą poradzą sobie nawet osoby bez doświadczenia, obsługuje słowa kluczowe w języku polskim, jak i w innych językach.

Wróćmy do tematu artykułu na prezenty z okazji 14 lutego. Wpisuję frazę, klikam enter.

content writer narzędzia przydatne przy pisaniu tekstu
Narzędzia przydatne przy pisaniu – Answer The Public

Ciekawymi słowami kluczowymi mogą być na przykład prezent na walentynki w domu, prezent na walentynki zrób to sam, prezent na walentynki dla ukochanej, dla ukochanego, prezent na walentynki książki, prezent na walentynki kupon.

Answer the Public – kopalnia inspiracji  

Answer the public będzie bardzo pomocy, jeśli będziesz chciała lub chciał przygotować tematy na kilka, a nawet kilkanaście tekstów. Za przykład niech posłuży bardzo bliski mi temat, czyli pozycjonowanie stron www.

Mamy przynajmniej kilka fajnych tematów. Pozostaje sprawdzić miesięczną liczbę wyszukiwań wybranych fraz i gotowe.

Pozycjonowanie stron – inspiracje na tekst – Answer The Public

Google Trends –  bieżące śledzenie trendów

Ciekawymi rozwiązaniem jest też Google Trends. Dzięki narzędziu możemy weryfikować najpopularniejsze tematy w internecie, sezonowość fraz kluczowych, regionów, w których najczęściej wpisywane są zapytania zawierające konkretne frazy kluczowe. Bardzo przydatne narzędzie, zwłaszcza, jeśli chodzi o real time marketing.

Oprócz Google Trends popularnością cieszy się także Buzzsumo.com. 

Google keyword planner, czyli Planer słów kluczowych a content marketing

Zanim rozpoczniemy pisanie artykułów i innych tekstów, warto też zajrzeć to Planera słów kluczowych. Narzędzie ułatwi pracę z tekstem, pomoże w doborze słów kluczowych, wyświetli podobne słowa kluczowe, liczbę wyszukiwań poszczególnych fraz. Ponadto, jego obsługa jest bardzo intuicyjna.

Posłużę się moim ulubionym przykładem. Zestawimy ze sobą słowo kluczowe: modelowanie sylwetki i modelowanie ciała. Mamy dwie frazy o takim samym znaczeniu, ale, co się okazuje, z dużą różnicą, jeśli chodzi o liczbę wyszukiwań. Modelowanie ciała to 90 wyszukiwań miesięcznie, modelowanie sylwetki 590.

Jeśli chodzi o inspiracje, szukanie pomysłów na nagłówki, tytuł tekstu, to dla mnie najistotniejsze narzędzia.

Pisanie treści, które będą przydatne dla użytkownika i znajdą się na szczycie wyszukiwarki Google

Surfer seo

Surfer seo i content editor to bardzo pomocne narzędzie przy pisaniu tekstów. Bardzo je lubię i często korzystam.
Edytor tekstu jest bardzo intuicyjny w obsłudze. Tekst piszemy bezpośrednio w narzędziu, otrzymujemy informacje, jakie konkretne słowa kluczowe – zarówno główne, jak i semantyczne, powinniśmy umieścić w tekście, na bieżąco odhaczane są użyte w tekście frazy.

Omawiany edytor dostarcza też informacji na temat zalecanej liczby znaków, liczby zdjęć, nagłówków i paragrafów. Mamy możliwość wskazania konkurencji, na której chcemy się wzorować, a także wykluczenia stron, na których nie chcemy się wzorować. Możemy też wykluczyć frazy, których nie chcemy używać.

Osobiście bardzo lubię znajdujący się po prawej stronie zegar. To wskaźnik, który przydziela punkty w skali od 0 do 100. Punkty przydzielane są na bieżąco, na przykład po przygotowaniu odpowiedniej liczby nagłówków, umieszczeniu w tekście ważnej frazy kluczowej.

Omawiany edytor tekstów sprawdza się zarówno przy pisaniu artykułów, jak i opisów produktów i kategorii. Po wpisaniu naszej głównej frazy kluczowej, na przykład prezent na walentynki breloczek ujrzymy coś takiego:

Pisanie tekstów – Content Editor Surfer SEO

Narzędzie podpowiada, że w tekście powinny znaleźć się takie frazy, jak grawer, materiał, idealny prezent, ukochanej osoby, posłużyć, święto, czarnym itd.

Na tym etapie także możemy korzystać z Ahrefsa bądź Senuto i zobaczyć jakie frazy, pytania dotyczące breloczka na walentynki proponują, porównać wyniki.

Senuto, oprócz opisywanej już powyżej bazy fraz kluczowych, także oferuje podobny bardzo podobny do opisywanego powyżej edytor.

Sprawdzanie tekstu – poprawność językowa, literówki, przecinki

Mamy już napisany tekst. Ale pamiętaj, że powinien on być napisany poprawnie. Ważne są zasady pisowni, merytoryka, interpunkcja. Przygotowaną treść dobrze sprawdzić, i to kilka razy, zadbać o to, by była miła w lekturze (oprócz sprawdzenia treści z zakresu zasad pisowni, powinniśmy sprawdzić ustawienia stylów nagłówków, czyli h1, h2, h3 itp. oraz zagęszczenie słów kluczowych).

Treść warto przeczytać kilka razy, zweryfikować błędy ortograficzne, interpunkcyjne itp. Oczywiście mimo największych chęci, może się zdarzyć, że coś przeoczymy, dlatego z pomocą przychodzą narzędzia.

Polecam, i sama korzystam, z wtyczki Language Tool. Language Tool to gwarancja sprawnej analizy tekstów pod kątem błędów różnego typu. 

Oprócz Language Tool do dyspozycji mamy takie rozwiązania, jak:

  • WordCounter.net – to analizator tekstu, który sprawdza treść nie tylko pod kątem błędów ortograficznych, ale także czasu czytania, poziomu wiedzy odbiorcy czy liczby akapitów.
  • Ortograf.pl – narzędzie, które znam od niedawna, ale które zrobiło na mnie dobre wrażenie. Narzędzie sprawdza podwójne spacje, dobrze radzi sobie z literówkami i interpunkcją. Po prawej stronie mamy do dyspozycji zasady pisowni, z których w każdej chwili możemy skorzystać.
Narzędzia - content
Content – narzędzia

Opublikowałeś tekst? Sprawdź jego działanie w Internecie

Po jakimś czasie warto wrócić do danego tekstu, zobaczyć, jak wyświetla się w wyszukiwarce Google, pomyśleć, czy moglibyśmy go rozbudować (jeśli chcemy uzyskać wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania, powinniśmy regularnie publikować na stronie aktualne treści, rozbudowywać te, które już znajdują się na stronie).

Szczegółowy raport możemy bardzo szybko wygenerować w opisywanym już dzisiaj Surferze seo. W Surferze klikamy zakładkę Audyt. Następnie wklejamy link do tekstu i w okno poniżej wpisujemy najistotniejsze słowo kluczowe. Narzędzie analizuje tekst, słowa kluczowe, linki. Udziela wskazówek, dzięki którym nasz tekst zyska szansę na zajęcie wyższych pozycji w wyszukiwarce Google. Naszą treść możemy zoptymalizować na podstawie wygenerowanego audytu.

Pisanie tekstów – z jakich jeszcze podpowiedzi warto korzystać?

W czasie pisania tekstów warto też korzystać z podpowiedzi Google, na przykład z autouzupełniania oraz z podobnych wyników wyszukiwania. Przydatne mogą też okazać się słownik synonimów i jasnopis.

Pamiętaj o grafice – i nie tylko

Pamiętaj, że treść powinna być nie tylko ciekawa i wartościowa dla użytkownika, ale też miła dla oka. Autorska grafika, a nawet kilka grafik, to bardzo dobry pomysł.

W tym celu możesz skorzystać z Canvy (ja korzystam właśnie z tego narzędzia). Oczywiście możemy wykorzystać gotowe grafiki – pobierzemy je z Pixabay lub innych baz udostępniających grafiki i zdjęcia do użytku komercyjnego.

Ważne jest także ustawianie stylów nagłówków, zostawienie światła na stronie, zastosowanie wypunktowań.

Tekst powinien być unikalny. Możemy to zweryfikować za pomocą programów antyplagiatowych, wiele dostępnych jest w wersji online. Wystarczy wkleić wybraną treść bądź link do tekstu i otrzymamy informację na temat unikalności. Wśród takich narzędzi znajdują się na przykład Copyscape.com, Plagiator.

A w czym pisać?

A w czym pisać? Tutaj są różne szkoły. Dla niektórych podstawą jest Word, czyli znany wszystkim edytor tekstu. Inną opcją są dokumenty Google. 
Ja często piszę bezpośrednio w content editorze Surfera, czasem też na Google dysku. Dostępne są różne edytory tekstu, a także narzędzia przeznaczone do pisania treści.

Pisanie tekstów – lista przydatnych narzędzi

Podsumowując, jakie narzędzia są przydatne podczas pisania tekstów? Z których najczęściej korzystam? Są to:

  • Ahrefs
  • Surfer Seo
  • Senuto
  • Answer the public
  • Planer słów kluczowych
  • Semstorm. 

Jak dla mnie taka lista w zupełności wystarczy, ale przydatne mogą też okazać się:

  • Google Trends
  • Buzzsumo

Lista narzędzi przydatnych przy tworzeniu treści – począwszy od doboru słów kluczowych, po optymalizację seo, jest bardzo długa. W marketingu internetowym, zarówno w pracy copywritera, jaki i w procesie pozycjonowania stron www, wykorzystywane są różne narzędzia. Warto sprawdzić, z którymi narzędziami pracuje się nam najlepiej. 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
1stplace

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza