outbound marketing

Spis treści

Outbound marketing ‒ czym jest? Czym różni się od inbound marketingu?

Outbound marketing, czyli marketing wychodzący, to klasyczna strategia marketingowa, która polega na aktywnym docieraniu do potencjalnych klientów. Stosowane są tutaj zróżnicowane formy promocji np. telemarketing, reklamy w mediach tradycyjnych i cyfrowych. W dzisiejszym artykule opowiemy, czym dokładnie jest outbound marketing i czym różni się od inbound marketingu. Zastanowimy się także nad kluczowymi wyzwaniami oraz najlepszymi praktykami w tej dziedzinie.

Outbound marketing ‒ co to?

Outbound marketing, nazywany również marketingiem wychodzącym lub push marketingiem, to klasyczna strategia marketingowa polegająca na poszukiwaniu klientów i budowaniu świadomości marki za pomocą różnych form reklamy.

W przypadku outbound marketingu wszelkie działania inicjowane są przez firmy ‒ to właśnie one podejmują czynności mające na celu kontakt z potencjalnymi klientami i przedstawienie im propozycji współpracy, jak również zalet różnego typu artykułów i usług. Zastosowanie takiej strategii sprawia, że oferty nie zawsze trafiają do osób zainteresowanych ‒ kierowane są zazwyczaj do szerokiego grona odbiorców, którzy nawet nie myślą o kupnie reklamowanych usług i produktów.

Outbound marketing, marketing wychodzący
Outbound marketing, czyli marketing wychodzący: definicja

Strategia outbound marketingowa

Outbound marketing – materiały drukowane

Broszury, katalogi, plakaty i inne drukowane materiały reklamowe są klasycznymi narzędziami outbound marketingu. Jest to skuteczny sposób na przekazanie informacji o firmie, produkcie lub usłudze szerokiemu gronu klientów. Ulotki, często wykorzystywane w marketingu lokalnym, mogą być rozdawane na ulicach lub wrzucane do skrzynek pocztowych, co pozwala na dotarcie do specyficznej grupy docelowej.

Reklama telewizyjna i radiowa

Reklamy telewizyjne i radiowe mają zdolność przekazywania emocjonalnych i zapadających w pamięć przekazów, wykorzystujących dźwięk, obraz, a w przypadku telewizji – również ruch. Wiele firm wykorzystuje te kanały do budowania marki lub informowania o dużych kampaniach promocyjnych.

Telemarketing

Telemarketing obejmuje nie tylko sprzedaż przez telefon, ale także przeprowadzanie ankiet i badań rynkowych. Jest to bezpośredni sposób na interakcję z klientem i uzyskanie natychmiastowego feedbacku.

Akcje promocyjne

Akcje promocyjne w galeriach handlowych, supermarketach czy w innych miejscach publicznych, są doskonałą okazją do bezpośredniego zaangażowania klientów. Tego typu akcje mogą przybierać formę konkursów, degustacji, pokazów, a nawet interaktywnych instalacji. Działania często mają na celu nie tylko sprzedaż, ale również budowanie pozytywnych, związanych z marką doświadczeń.

E-mail marketing

E-mail marketing jest kluczowym elementem strategii outbound marketingu, pozwalającym firmom na bezpośrednie dotarcie do istniejących lub potencjalnych klientów. Za pomocą e-maili można wysyłać spersonalizowane wiadomości, które informują o nowych produktach, ofertach specjalnych, wydarzeniach czy aktualizacjach firmy. Jest to szczególnie efektywne narzędzie, gdyż pozwala na segmentację odbiorców i dostosowanie treści do ich specyficznych interesów lub historii zakupów. Dzięki temu, e-mail marketing może przynosić rezultaty w postaci zwiększenia sprzedaży, lojalności klientów i świadomości marki. Warto jednak pamiętać, że skuteczność tej metody zależy od jakości bazy danych, kreatywności treści oraz przestrzegania dobrych praktyk, jak unikanie spamu i regularne aktualizowanie listy odbiorców.

Wady i zalety outbound marketingu

Outbound marketing nie ma dobrej opinii wśród konsumentów, zazwyczaj uznawany jest za irytujący i zakłócający wykonywanie różnego typu czynności. Co więcej, dzisiejsi konsumenci są świadomi swoich wyborów, wiedzą czego chcą i szanują swój czas. Strata nawet kilku minut na wysłuchanie nieinteresującej oferty wiąże się ze sporą irytacją. Kolejne wady outbound marketingu to:

 • założenie, że reklama ma dotrzeć do jak największego grona odbiorców, również tych niezainteresowanych, generuje niepotrzebne koszty
 • promocje i oferty kierowane do osób niezainteresowanych mogą nadszarpnąć wizerunek firmy
 • taka forma promocji uznawana jest za przestarzałą.

Outbound marketing – zalety

Czy działania wychodzące mają jakiekolwiek zalety? Pojawiają się opinie, że największym plusem takiego marketingu jest po prostu nie korzystanie z niego. Jednak okazuje się, że outbound marketing ma wiele, istotnych zalet, są to:

 • Szybkie budowanie świadomości marki: Outbound marketing pozwala na szybkie dotarcie do szerokiego grona odbiorców, co jest szczególnie ważne dla nowych produktów lub firm starających się zbudować świadomość marki.
 • Zasięg wielokanałowy: Outbound marketing oferuje możliwość dotarcia do klientów przez różne kanały – od mediów tradycyjnych po cyfrowe, co pozwala na dotarcie do różnorodnych grup demograficznych.
 • Bezpośrednie dotarcie do klientów: Metody takie jak telemarketing czy mailing pozwalają na bezpośrednią komunikację z potencjalnym klientem, co może być skuteczne w generowaniu szybkich wyników sprzedażowych.
 • Wiele możliwości: Outbound marketing obejmuje różnorodne taktyki, od tradycyjnych reklam prasowych po nowoczesne formy reklamy cyfrowej, co pozwala na dostosowanie strategii do specyficznych celów i różnych grup docelowych.
 • Możliwość szybkiego testowania: Kampanie outboundowe mogą być szybko testowane i dostosowywane, co pozwala na optymalizację strategii w czasie rzeczywistym i poprawę efektywności działań.
 • Budowanie autorytetu: Reklama w popularnych mediach lub za pośrednictwem znanych kanałów może pomóc w budowaniu wiarygodności i autorytetu marki.
 • Dostępność dla różnych budżetów: Chociaż niektóre formy outbound marketingu mogą być kosztowne, istnieją również opcje dostępne dla firm z mniejszymi budżetami, takie jak lokalne reklamy prasowe czy kampanie e-mailowe.

Podsumowując, outbound marketing oferuje firmom możliwość szybkiego zwiększenia świadomości marki i bezpośredniego dotarcia do klientów. Jego wszechstronność sprawia, że staje się on ważnym elementem w kompleksowej strategii marketingowej.

Inbound marketing

Inbound marketing to marketing przychodzący, którego celem jest prowadzenie działań, dzięki którym pobudzona zostanie aktywność użytkownika, który ‒ jeśli tylko będzie zainteresowany naszą ofertą, bez trudu ją znajdzie.

Założeniem takiej strategii jest poznawanie potrzeb potencjalnych klientów i wychodzenie im naprzeciw, docieranie z ofertą do osób, które mogą być nią zainteresowane. Działania z zakresu inbound marketingu to między innymi:

 • SEO ‒ czyli zwiększenie widoczności strony internetowej bądź sklepu e-commerce w organicznych wynikach wyszukiwania wyszukiwarki Google. Ów proces obejmuje zarówno optymalizację techniczną strony, jak i tworzenie treści zgodnych z zapytaniami potencjalnych klientów i pozyskiwanie wartościowych linków zewnętrznych.
 • Social Media ‒ kampanie prowadzone na platformach społecznościowych (np. Facebook, LinkedIn, Instagram itp.), wraz z regularnym publikowaniem treści, umożliwiają budowę i utrzymywanie trwałych relacji z odbiorcami. Media społecznościowe to możliwość interakcji, angażowania odbiorców i tworzenia społeczności wokół marki.
 • Content Marketing: Tworzenie wartościowych treści, takich jak poradniki, artykuły, opisy produktów i usług to jedno z ważniejszych działań w marketingu internetowym. Treści powinny być unikalne, zoptymalizowane pod kątem fraz kluczowych, dopasowane do grupy odbiorców. Wartościowy content nie tylko przyciąga użytkowników szukających informacji, ale również buduje autorytet firmy, pozwala na zdobycie miana eksperta w branży.

Inbound marketing uznawany jest za nowoczesną i bardziej efektywną formę promocji firm i przedsiębiorstw o różnym profilu działalności.

W przeciwieństwie od outbound marketingu, inbound marketing skupia się na potrzebach konsumentów i działaniach, które ułatwią zainteresowanym dotarcie do interesujących ofert oraz informacji. Przekazy są spersonalizowane i mniej agresywne w porównaniu z outbound marketingiem.

Outbound marketing vs. inbound marketing

Definicja 

 • Outbound marketing: Tradycyjny model marketingu, który aktywnie szuka potencjalnych klientów poprzez bezpośrednie i często niezapowiedziane przekazy marketingowe. Przykłady obejmują reklamy telewizyjne, cold calling, reklamy prasowe.
 • Inbound marketing: Strategia polegająca na przyciąganiu klientów poprzez tworzenie wartościowych treści i doświadczeń dostosowanych do ich potrzeb i zainteresowań. Przykłady to content marketing, SEO, marketing w mediach społecznościowych.

Sposób komunikacji

 • Outbound marketing: Komunikacja jest często jednokierunkowa, firma wysyła swoje przekazy do szerokiej publiczności.
 • Inbound marketing: Zazwyczaj opiera się na dwukierunkowej komunikacji, angażuje klientów poprzez interaktywne treści, skupia się na budowaniu z nimi relacji.

Metody i kanały

 • Outbound marketing: Wykorzystuje telemarketing, reklamy w mediach tradycyjnych, mailingi bezpośrednie, reklamy w internecie.
 • Inbound marketing: Obejmuje pozycjonowanie, blogi, media społecznościowe, webinary, e-booki.


Cel i efektywność

 • Outbound marketing: Często ma na celu szybkie generowanie sprzedaży lub świadomości marki; może być mniej efektywny w budowaniu długotrwałych relacji z klientami.
 • Inbound marketing: Skupia się na budowaniu zaufania i długoterminowych relacji, co może przekładać się na większą lojalność klienta.

Mierzenie wyników

 • Outbound marketing: Efektywność jest mierzona poprzez wskaźniki takie jak zasięg, odpowiedź na kampanię, wskaźniki klikalności.
 • Inbound marketing: Koncentruje się na takich metrykach jak ruch na stronie, generowanie leadów, zaangażowanie w mediach społecznościowych, pozycjonowanie w wyszukiwarkach.

Koszty i ROI

 • Outbound marketing: Często wymaga większych inwestycji początkowych; ROI może być szybki, ale krótkotrwały.
 • Inbound marketing: Zazwyczaj wymaga więcej czasu i wysiłku na początku; oferuje potencjalnie wyższy i długotrwały ROI.

Zmiany i trendy

 • Outbound marketing: Jego efektywność może maleć w obliczu rosnącej niechęci konsumentów do inwazyjnych form reklamy.
 • Inbound marketing: Zyskuje na popularności w erze cyfrowej, gdzie konsumenci często poszukują treści online, zanim dokonają zakupu.


Podsumowując, outbound marketing i inbound marketing to dwie różne strategie, z których każda ma swoje zalety i wady. Wybór między nimi uzależniony jest od celów firmy, grupy docelowej, budżetu oraz długoterminowej strategii marketingowej.

outbound marketing vs. inbound marketing
Outbound marketing vs. inbound marketing, różnice między marketingiem wychodzącym a przychodzącym

Outbound marketing – przykłady marketingu wychodzącego

 • Reklama telewizyjna: Reklama popularnego napoju emitowana podczas dużych wydarzeń sportowych.
 • Reklama w gazecie: Duża reklama samochodu w popularnym dzienniku.
 • Billboardy: Ogromne billboardy McDonald’s przy autostradach.
 • Spoty radiowe: Radiowe reklamy produktów finansowych banku.
 • Telemarketing: Kampanie telefoniczne firmy ubezpieczeniowej oferującej nowe polisy.
 • Mailing bezpośredni: Broszury z kuponami zniżkowymi wysyłane przez lokalny supermarket.
 • Reklama banerowa online: Banery reklamujące nową grę komputerową na stronach internetowych.
 • Email marketing: Kampanie emailowe sklepu odzieżowego z najnowszą ofertą.
 • Sponsoring koncertów: Logo firmy telekomunikacyjnej na scenie podczas dużego koncertu muzycznego.
 • Wystawienie stoiska na targach: Stoisko firmy kosmetycznej na międzynarodowych targach kosmetycznych.

B2B outbound marketing

Outbound marketing w kontekście B2B (Business-to-Business) obejmuje strategie i taktyki marketingowe skierowane do innych firm, a nie do indywidualnych konsumentów. W przeciwieństwie do B2C (Business-to-Consumer), gdzie komunikacja często jest masowa i skierowana do szerokiej publiczności, B2B outbound marketing zwykle wymaga bardziej spersonalizowanego i bezpośredniego podejścia.

Targetowanie i segmentacja

W B2B ważne jest skupienie się na precyzyjnym targetowaniu i segmentacji rynku. Obejmuje to między innymi identyfikację firm i kluczowych decydentów.

Bezpośrednia komunikacja

Metody takie jak cold calling (bezpośrednie telefony) i cold emailing (bezpośrednie maile) są powszechne. Są one skierowane bezpośrednio do osób decyzyjnych.

Targi branżowe i networking

Udział w targach branżowych, konferencjach i innych wydarzeniach networkingowych jest kluczowym elementem B2B outbound marketingu, umożliwia bezpośrednie spotkania i budowanie relacji biznesowych.

Personalizacja komunikatu

Wysoki stopień personalizacji w komunikatach marketingowych jest ważny, aby skutecznie przemawiać do specyficznych potrzeb i wyzwań poszczególnych firm.

Materiały reklamowe i promocyjne

Broszury, prezentacje, studium przypadku, białe księgi i inne profesjonalne materiały marketingowe często wykorzystywane są do przekazywania wartości oferty.

Strategia content marketingu

Choć jest to bardziej związane z inbound marketingiem, tworzenie treści charakterystycznych dla danej branży może wspierać działania outbound. 

Reklama biznesowa

Reklama w specjalistycznych czasopismach branżowych, sponsorowanie branżowych wydarzeń lub webinariów to kolejne formy B2B outbound marketingu.

Współpraca z partnerami

Nawiązywanie partnerstw z innymi firmami w celu wzajemnej promocji produktów lub usług może być skutecznym sposobem na zwiększenie zasięgu wśród firm.

Monitoring i analiza wyników

Śledzenie odpowiedzi na działania outbound jest kluczowe dla mierzenia efektywności i optymalizacji strategii.

Budowanie relacji

Długoterminowe budowanie relacji z klientami biznesowymi jest ważne, nawet w kontekście outbound marketingu, gdzie początkowa interakcja może być bardziej bezpośrednia i aktywna.


Podsumowując, B2B outbound marketing wymaga bardziej ukierunkowanego i spersonalizowanego podejścia niż marketing B2C. Ważne jest połączenie bezpośredniej komunikacji z długoterminowym budowaniem relacji i dostosowywaniem przekazu do konkretnych potrzeb i wyzwań biznesowych klientów.

Podsumowanie

Outbound marketing ‒ marketing wychodzący, to strategia marketingowa, której celem jest dotarcie do jak największej liczby użytkowników, również tych, którzy nie są zainteresowani ofertą. Działania outbound marketingu to telemarketing, masowo wysyłane listy tradycyjne i elektroniczne, reklamy telewizyjne i radiowe. Przeciwnym, coraz bardziej docenianym kierunkiem, jest inbound marketing, czyli działania pobudzające aktywność użytkowników, mające na celu ułatwienie zainteresowanym znalezienie oferty i skorzystanie z niej. Tutaj prowadzone są takie działania, jak pozycjonowanie stron i e-sklepów czy reklamy w mediach społecznościowych.

Ocena strony: 5/5 - (16 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza