Spis treści

Dlaczego content marketing jest istotny?

Postaw na content marketing i ciesz się z rozwoju biznesu. Marketing treści to podstawa działań promocyjnych. Content is king! Takie hasła słyszymy niemal z każdej strony. A przecież wiele osób ma serdecznie dość reklam zachęcających do kliknięcia, długich rozpraw dotyczących pytania, na które można odpowiedzieć jednym zdaniem i innych mało interesujących treści.
Jak to więc jest z content marketingiem? Czy marketing treści może w jakikolwiek sposób pomóc Twojej firmie?

Content marketing – co to?

Zanim przejdę do omówienia korzyści prawidłowo prowadzonego content marketingu, kilka słów o tym, czym jest content marketing i co obejmuje jego zakres.
Content marketing polega na tworzeniu, dystrybucji oraz promocji wartościowych treści. Przy czym jest to nie tylko treść pisana, ale także, infografiki czy wideo.

A dlaczego content jest tak istotny? Ponieważ umożliwia komunikację z użytkownikami. Bez względu na to, na jaką formę promocji w sieci się zdecydujemy, treści będą miały znaczenie i wpływ na rezultaty promocji.

To oczywiście nie koniec. Wartościowe treści, przemyślany content działają, angażują użytkowników, sprawiają, że odbiorcy zmieniają się w klientów, a z klientów w lojalnych klientów.

czym jest content marketing? dlaczego content marketing jest istotny? dlaczego warto inwestować w działania content marketingowe
Skuteczny content – o czym pamiętać?

Content marketing a kanały dystrybucji

Przygotowanie wartościowego contentu to jedna sprawa. Należy pamiętać o jego prawidłowej dystrybucji. W jaki sposób dystrybuować treści? Lista jest długa, wymienić możemy takie sposoby, jak:

Prowadzenie bloga

Jesteś ekspertem w danej dziedzinie? Podziel się swoją wiedzą z odbiorcami. Użytkownicy szukają merytorycznych, wartościowych artykułów blogowych.

Opisy produktów, usług, kategorii

Tworzenie treści na temat produktów, oferowanych usług to podstawowe działania. Nikt nie nawiążę z Tobą współpracy, jeśli nie będzie wiedział, co oferujesz i na jakich warunkach.

Współpraca z serwisami branżowymi

Dlaczego content marketing jest istotny? Publikacje na portalach zewnętrznych, współpraca z branżowymi portalami to trzy w jednym – większa widoczność strony bądź sklepu w wynikach wyszukiwania, większy autorytet, dodatkowe źródło ruchu.

Case studies

Wśród wartościowych treści nie możemy pominąć case studies. Takie treści pokażą Cię jako eksperta w danej dziedzinie.

Social media

Content marketing i social media (na przykład Facebook, LinkedIn, Instagram, Twitter)? To także droga do większej rozpoznawalności firmy, zainteresowania użytkowników ofertą. Możemy też promować posty, dzięki czemu zwiększymy zasięg i dotrzemy do grupy docelowej.

Kanał na YouTube

Content marketing to nie tylko tekst, ale także video. Kanał na YouTube to doskonały sposób na budowę społeczności wokół marki, zwiększanie rozpoznawalności.

Optymalizacja treści

Regularne tworzenie treści to jedna kwestia, ale dużą rolę odgrywa również optymalizacja treści. Content, który masz na swojej stronie, w mediach społecznościowych, powinien być aktualny.

Korzystaj ze wszystkich możliwości content marketingu
Do odbiorców warto docierać za pomocą różnych platform. Wykorzystaj wszystkie możliwości, jakie daje Internet. Podstawowe działania, na przykład wyłącznie publikacja artykułu blogowego, to w dzisiejszych czasach trochę mało. Warto iść o krok, a nawet kilka kroków dalej.

Jak więc działać, by content przyniósł nam jak najwięcej korzyści?

Tworzysz wartościowy artykuł blogowy? Zadbaj też o miłe dla oka infografiki. Pochwal się swoją pracą w mediach społecznościowych. Jeśli wysyłasz newsletter, nie zapomnij wspomnieć o swoim najnowszym contencie i zachęcić odbiorców do lektury. Artykuł możesz też udostępnić w wersji do pobrania. To nie koniec! Kolejna opcja to webinar, który będzie uzupełnieniem artykułu.

Jak widać, jeden tekst możemy dystrybuować różnymi metodami i docierać do szerokiego grona użytkowników. Ograniczając się wyłącznie do jednego sposobu, tracimy wielu odbiorców.

Skuteczny content marketing – czyli jaki?

Na czym polega skuteczny content marketing? Dobry content opiera się na zaangażowaniu odbiorcy, na opowiedzeniu historii, która zapadnie w pamięć i sprawi, że wyróżnimy się na tle konkurencji. Taki content polega na budowaniu wspólnych wartości, zaufaniu. Na powiedzeniu klientom, dlaczego robimy to, co robimy, pokazaniu, dlaczego warto nam zaufać.

Bez względu na to, czy prowadzisz niewielki, rodzinny interes czy bardzo dużą firmę, content powinien być prawdziwy. To trudne zadanie, wymagające kreatywności, wiedzy o odbiorcach, o produkcie, jego zaletach. Ale możliwe do realizacji. Każdy z nas zna marki, którym wyszło to znakomicie. Są to marki, które z jakichś powodów lubimy bardziej niż inne, które kojarzą się nam z prestiżem, określonym wizerunkiem, stylem życia, których wartości są zgodne z naszymi wartościami.
Kiedy użytkownik utożsamia się z marką, staje się jej częścią. Jest lojalny nawet wtedy, gdy konkurencja oferuje produkt w lepszej cenie, mający trochę lepsze parametry.

Content marketing działa, ale musisz wiedzieć, do kogo się zwracasz. 
W dzisiejszych czasach indywidualność pełni coraz ważniejszą rolę. Treści powinny więc być w jak najlepszym stopniu dopasowane do odbiorców. Google i YouTube doskonale sobie z tym radzą.

Google wyświetla użytkownikom wyniki dostosowane do ich lokalizacji, na pierwszym miejscu, pojawiają się witryny, które zostaną uznane za najlepszą odpowiedź na pytania użytkownika.
YouTube – tutaj również wyniki są personalizowane.

Na pierwszym miejscu mamy podcasty, piosenki, webinary, związane z interesującą nas tematyką.

Kto jest Twoją grupą docelową?

Jeśli chcesz zaskoczyć swoich odbiorców dobrym contentem, musisz tworzyć content w ich języku. Zadbać o to, by treści były do nich dopasowane. Bardzo lubię przykład, który usłyszałam na jednym ze szkoleń z zakresu content marketingu.

Jeśli sprzedajesz tablety i chcesz dotrzeć do seniorów, możesz im opowiedzieć o tym, że tablet to także album na zdjęcia. Że nie trzeba wdrapywać się na drabinę i wyjmować z pawlacza dość ciężkiego pudełka z fotografiami. Tablet jest lekki, zajmuje niewiele miejsca, zdjęcia, które w nim są, są zawsze pod ręką. Można przeglądać fotografie bliskich osób, wracać pamięcią do ważnych momentów w każdej chwili.

A teraz spróbuj taką samą historię opowiedzieć studentowi bądź licealiście. Od razu widać, że nic tu nie gra.

Gdy już poznasz swoją grupę docelową, zaczniesz mówić w jej języku, z pewnością poznasz także siłę działań content marketingowych i nie będziesz więcej zastanawiać się, dlaczego content marketing jest istotny.

Content dlaczego jest ważny? content zalety
Dlaczego content jest ważny?

Działania content marketingowe – dlaczego są tak ważne?

Choć o tym, dlaczego content marketing jest istotny już trochę powiedziałam, czas na listę zalet content marketingu.

Wizerunek marki, wizerunek eksperta, rozpoznawalność

Marketing treści to nie tylko komunikaty kliknij tutaj, sprawdź, skorzystaj z naszej oferty. To przemyślana strategia, opowieść zarówno o parametrach produktu, jak i o historii firmy. To długi proces, dzięki któremu użytkownicy poznają Twoją firmę, zaczynają jej ufać. Wartościowy content sprawia, że Twoja marka budzi pozytywne skojarzenia. Dzięki temu wszystkiemu możesz budować wizerunek eksperta, docierać do nowych, potencjalnych klientów.

Docieranie do potencjalnych klientów

Tworzenie contentu, regularne publikowane treści to sposób, by komunikować się z użytkownikami. Strony internetowe, sklepy internetowe wciąż zaniedbują tę kwestię i w swoich działaniach nie kładą dużego nacisku na content. A przemyślany content może sprawić, że nie tylko dotrzesz do grupy docelowej, ale także, że zainteresowanie Twoją marką wzrośnie.

Wartościowy content a sprzedaż usług i produktów

I tutaj znów przykład z mojego doświadczenia. Od jakiegoś czasu szukam sofy. Nie przepadam za chodzeniem po sklepach, więc poszukiwania ograniczam do Internetu.

Jak wiadomo, wybór kanap, narożników i innych mebli jest ogromny, a słowa kluczowe związane z meblami należą do bardzo konkurencyjnych. Trafiłam na stronę www firmy spod Poznania, o której wcześniej nie słyszałam. Strona wyświetliła się w TOP10, gdyby zajmowała dalsze pozycje, wysoce prawdopodobne, żebym jej nie odwiedziła.

Kanapa przypadła mi do gustu, ale przekonało mnie coś jeszcze. Oczywiście content. Historia rodzinnej firmy, która powstała jeszcze w czasach PRL-u. Informacje dotyczące tego, czym dana firma wyróżnia się na tle konkurencji, opis tkanin, rodzaju sprężyn. Dowody na to, że to kanapa zalicza się do tych z nieco wyższej półki.

W social mediach znalazłam więcej zdjęć wybranego modelu, na Profilu Firmy w Google kolejne fotografie, video content i opinie klientów. Sama nie wiem kiedy zaangażowałam się w research i to nie tylko dotyczący kanapy, ale firmy i jakości usług. Wszystko się zgadzało, a ja już nie odwiedzałam innych stron bądź sklepów internetowych, bo decyzja już zapadła.

Wartościowe treści a widoczność w wynikach wyszukiwania

Dlaczego content marketing jest istotny? Również dlatego, że treści są ważnym elementem pozycjonowania, a widoczność strony www lub sklepu e-commerce w Internecie to priorytet. Jeśli witryna nie zajmie miejsca w TOP10, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ruch organiczny będzie niewielki – tak samo jak sprzedaż usług.
Treści mają kluczowe znaczenie w pozycjonowaniu. Artykuły blogowe, opisy i inne treści tworzone w oparciu o analizę słów kluczowych, z hierarchią nagłówków, zawierające ważne z punktu widzenia klientów informacje, są konieczne. Przyczyniają się do zwiększania widoczności w wyszukiwarce Google, w wynikach organicznych, czyli bezpłatnych. A widoczność w top 10 to wiele korzyści dla biznesu.

Content marketing a satysfakcja użytkowników

Kolejny powód, dla którego warto zająć się content marketingiem? Współcześni odbiorcy to osoby świadome, które dokładnie analizują informacje na temat interesujących ich produktów i usług, szukające inspiracji, wskazówek. Brak informacji, grafik może sprawić, że bardzo szybko stracimy klientów.

Oprócz tego, że klienci potrzebują informacji na przeróżne tematy, to cenią oryginalny content, content, który bawi, edukuje, inspiruje. Zadbaj więc o to, by zakładki Twojej strony internetowej, twojego sklepu e-commerce, wpisy w mediach społecznościowych wypełnione były takim contentem.

Dlaczego działania marketingowe Twojej firmy (bez względu na to, w jakiej branży działasz, powinny obejmować content? Ponieważ dobry content marketing inspiruje, dostarcza wartości, zmienia użytkowników w lojalnych klientów

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza