Reklama sklepu odzieżowego

Spis treści

Reklama sklepu odzieżowego – sposoby na promocję ubrań w sieci (i nie tylko)

E-commerce cieszy się ogromną popularnością, ale nie oznacza to, że sklepy stacjonarne odchodzą do lamusa. W końcu odwiedzenie pobliskiego butiku i zakup niepowtarzalnej stylizacji daje wiele radości. Ale, w jaki sposób sklepy stacjonarne mogą zwiększać widoczność w sieci? Jakie sposoby na promocję ubrań i dodatków będą strzałem w dziesiątkę?

Skuteczna reklama sklepu odzieżowego

Jaka reklama dla sklepu odzieżowego? Możliwości jest wiele – i choć w większości są to działania z zakresu marketingu internetowego, nie brakuje też standardowych działań promocyjnych, które stosowane są praktycznie od zawsze.  

Strona internetowa

Strona internetowa to konieczność –  i to w każdej branży, w przypadku sklepu z odzieżą także. A jakie elementy powinny znaleźć się na stronie www butiku?

  • Estetyczne zdjęcia ubrań i dodatków – możesz też pokusić się o infografiki i kolaże zdjęć. Zainspirują one klientów, przedstawią nietuzinkowe i klasyczne połączenia różnych elementów garderoby.
  • Klientów mogą także zachęcić zdjęcia wystroju sklepu, przymierzalni.

Wartościowy content

Opowiedz odbiorcom o swoim sklepie, o tym, co zainspirowało Cię do stworzenia takiego miejsca. Koniecznie napisz, o ubraniach, które sprzedajesz.

  • Czy są to sukienki, czy może dresy, T-shirty, koszule?
  • Czy w sklepie można zakupić odzież damską, męską, dziecięcą, młodzieżową?
  • Jakie marki królują w Twoim butiku?
  • Jakich cen mogą spodziewać się klienci?
  • Czy proponujesz odzież Premium, czy na każdą kieszeń?

Inne ważne informacje na Twojej stronie www to:

  • dane telefoniczne i adresowe sklepu,
  • informacje na temat godzin otwarcia,
  • interaktywna mapa, wskazówki dojazdu.

Istotne są także hierarchia witryny, logiczne menu i prawidłowe rozmieszczenie przycisków. UX i UI, czyli user experience i user interface mają duży wpływ na satysfakcję użytkownika. 

Profil Firmy w Google

Profil Firmy w Google to w przypadku stacjonarnych sklepów odzieżowych niemal obowiązkowa pozycja. Dlaczego? Ponieważ optymalizacja wspomnianego profilu to widoczność na mapach Google i duże ułatwienie dla klientów. Użytkownicy szukający sklepu odzieżowego, zwykle zainteresowani są sklepami w określonej lokalizacji, np. w pobliżu centrum, miejsca zamieszkania czy pracy. Pinezka na mapach Google sprawi, że nie tylko zobaczą Twój sklep, ale też sprawnie zweryfikują jego adres. Na mapie, oprócz nazwy i adresu, widoczne są także opinie na temat sklepu, godziny otwarcia czy dodatkowe informacje, jak np. podjazd dla niepełnosprawnych.

Profil Firmy w Google to także:

  • możliwość publikacji wpisów, np. dotyczących promocji, nowości, dostaw itp.,
  • możliwość publikowania zdjęć, np. wystroju sklepu, ubrań, propozycji stylizacji,
  • pozyskiwanie opinii – klienci mogą wystawiać opinie na temat sklepu, ubrań, obsługi, ty natomiast możesz odpowiadać na pozytywne i negatywne wpisy.

Pozycjonowanie

Ok. Masz już estetyczną, nowoczesną stronę internetową. Czy to wystarczy? Niestety nie. Liczy się także, aby Twoja witryna była widoczna w organicznych wynikach wyszukiwania. Pozycjonowanie jest procesem długotrwałym – warto więc rozpocząć działania jak najszybciej.

Dobór słów kluczowych

  • Skup się na frazach lokalnych, np. Sklep odzieżowy Poznań centrum, jak i na frazach long tail, np. czarna spódnica ołówkowa midi. 
  • Frazy kluczowe powinny znaleźć się w treści, w nagłówkach, adresach url, meta danych, atrybutach alt. 

Content

Wdrażanie wartościowych dla odbiorcy treści to kluczowe działanie w procesie pozycjonowania. Ważne są opisy znajdujących się w Twoim sklepie ubrań, istotną rolę odgrywają blogi i poradniki.

Jaki jest przepis na skuteczny content? Postaw na:

  • Trafność, czyli dopasowanie treści do potrzeb klientów, zgodność z frazami kluczowymi, które użytkownicy wpisują w okno wyszukiwania.
  • Unikalność, czyli wzbogacenie treści o oryginalne porady, wnioski itp.
  • Regularność, czyli bieżącą publikację nowych treści. Zadbaj o to, by na stronie Twojego sklepu pojawiał się świeży content. 

Linki zewnętrzne

Linki zewnętrzne budują wiarygodność, wpływają na pozycje witryny, stanowią dodatkowe źródło ruchu. Należy jednak pamiętać, że Google ignoruje linki kiepskiej jakości. Odnośniki powinny pochodzić z tematycznych, mających autorytet źródeł.

SEO techniczne

Stan techniczny strony www wpływa na jej użyteczność, widoczność w sieci, zadowolenie odbiorców, a finalnie przekłada się na konwersję. Wśród najistotniejszych działań SEO technicznego znajdują się: 

  • optymalizacja prędkości ładowania,
  • optymalizacja pod kątem urządzeń mobilnych,
  • implementacja linków wewnętrznych,
  • wdrożenie metadanych,
  • optymalizacja grafikatrybuty alt, kompresja, nazw plików itp.,
  • wdrożenie certyfikatu SSL. 

Działania w mediach społecznościowych

Instagram, Pinterest, Facebook to idealne miejsca na promocję sklepu odzieżowego i budowę społeczności wokół marki. Wpisy w social mediach mogą mieć różną tematykę: 

  • Wpisy dotyczące różnych elementów garderoby, tkanin, pielęgnacji będą doskonałym źródłem wiedzy i z pewnością zyskają zainteresowanie odbiorców.
  • Tworzenie ciekawych outfitów, wpisy na temat doboru dodatków, łączenia nieoczywistych kolorów to tematy na wiele ciekawych wpisów.
  • Za pomocą mediów społecznościowych możesz też informować odbiorców o promocjach i nowościach w Twoim sklepie, np. Pinterest jest doskonałym sposobem na prezentację nowej kolekcji ubrań.
  • W social mediach możesz także pochwalić się pozytywnymi opiniami od klientów.
  • Zmiana wystroju? Nowa obsługa? Mały lub ogromny sukces? Koniecznie podziel się takimi informacjami z klientami. 

 

reklama sklepu odzieżowego
Reklama sklepu odzieżowego: strony do sprzedawania ubrań, e-markieting, budowa marki

Wideo marketing

Video marketing to kolejny, doskonały sposób, by zareklamować sklep odzieżowy. Kanał na YouTube czy live-’y na Facebooku nie tylko zwiększą rozpoznawalność Twojego sklepu, ale też pomogą zbudować relację z odbiorcami. A czego może dotyczyć wideo? Możesz prezentować ubrania, opowiadać o składzie materiałowym, doradzać w sprawie stylizacji.

Promocje, kupony

Promocje, kupony rabatowe, punkty lojalnościowe to doskonały sposób na powiększenie grona stałych klientów i zachęcanie ich do ponownych zakupów. 

Kampanie Google Ads

Kampanie Google Ads umożliwiają praktycznie natychmiastowe zwiększenie widoczności w sieci. Za pomocą takich reklam możesz sprawnie dotrzeć do swojej grupy docelowej, zbudować rozpoznawalność, zwiększyć liczbę odwiedzin sklepu.

Sklep odzieżowy a wpisy gościnne

Wpisy gościnne to skuteczna strategia marketingowa. Jest to doskonały sposób na dotarcie do nowej grupy odbiorców, zwiększenie ruchu na stronie www oraz budowanie autorytetu marki w branży modowej. Pamiętaj jednak, by dobrze dobrać miejsce publikacji – liczy się autorytet źródła oraz jego tematyka (powinna nawiązywać do mody). 

Budowa marki – nie tylko działania w sieci 

Choć żyjemy w dobie internetu, ograniczanie się wyłącznie do działań online nie zawsze jest dobrą opcją. Warto skupić się na budowie marki, wzbogacić strategię o elementy offline. 

Ulotka sklepu odzieżowego

Ulotka to tradycyjne narzędzie marketingowe, które może sprawdzić się także w przypadku sklepu odzieżowego. Ulotki można dystrybuować w miejscach o dużym natężeniu ruchu, na uczelniach czy w sklepach i  kawiarniach, które wyrażą na to zgodę. Należy jednak pamiętać, że ulotka powinna być estetycznie wykonana i zawierać istotne informacje, np.  

  • dane kontaktowe i adres sklepu
  • asortyment
  • aktualne promocje
  • godziny otwarcia. 

Ulotka reklamowa – o ile będzie prawidłowo przygotowana, może wiele zdziałać. 

Logo sklepu odzieżowego 

Warto zdecydować się na inwestycję w logo, które odzwierciedli  wizerunek i wartości sklepu. Logo należy wykorzystać  we wszystkich materiałach promocyjnych, od stron internetowych, przez opakowania produktów, aż po reklamy zewnętrzne.

Wydarzenia, targi 

Uczestnictwo w branżowych wydarzeniach, takich jak targi mody, pokazy czy festiwale, to doskonały sposób na promowanie sklepu odzieżowego. Taka aktywność  to nie tylko możliwość prezentacji produktów i najnowszych kolekcji w dynamicznym środowisku, ale także sposób na bezpośrednie nawiązanie kontaktu z potencjalnymi klientami. Uczestnictwo w różnych wydarzeniach jest także okazją do budowania sieci kontaktów biznesowych i wymiany doświadczeń z innymi przedsiębiorcami i projektantami.

Strony do sprzedawania ubrań – gdzie promować ubrania? 

Gdzie sprzedawać ubrania? Wiele firm nie ogranicza się do sprzedaży w sklepie stacjonarnym, ale korzysta także z innych możliwości -przede wszystkim tych, które daje nam internet. Wśród popularnych platform e-commerce znajdują się Allegro, Amazon czy Empik. Zawsze warto też pomyśleć o budowie własnego sklepu internetowego

Jaką nazwę wybrać dla sklepu z odzieżą?

Wybór nazwy dla sklepu z odzieżą nie jest łatwym zadaniem. W końcu nazwa powinna odzwierciedlać charakter marki i przyciągać uwagę potencjalnych klientów. Liczy się także to, by była łatwa do zapamiętania i unikalna. Poniżej kilka przykładów. 

  • Moda miejska
  • Elegancka linia
  • Stylowa szafa
  • Chic boutique
  • Fashion forward
  • Modne kąty
  • W stylu retro. 

Podsumowanie 

Podsumowując, reklama sklepu odzieżowego powinna skupiać się na budowaniu silnej marki i zwiększaniu zasięgu za pomocą różnorodnych kanałów komunikacji. Kluczowym elementem jest profesjonalnie zaprojektowana strona internetowa, istotne są także takie działania, jak pozycjonowanie i optymalizacja profilu Firmy w Google. Ważne jest również aktywne wykorzystanie mediów społecznościowych, takich jak Instagram, Facebook czy Pinterest. Dodatkowo, skuteczność reklamy można zwiększyć poprzez kampanie Google Ads. 

 

 

 

Ile kosztuje wynajęcie agencji marketingowej?

Ceny usług agencji marketingowych różnią się w zależności od zakresu usług, doświadczenia agencji i specyfiki rynku. Agencje zwykle oferują pakietowe usługi obejmujące przygotowanie strategii marketingowej, pozycjonowanie prowadzenie kont na Facebooku, Instagramie, kampanie Google Ads itp. Ceny mogą wahać od kilkuset do kilku tysięcy złotych miesięcznie. 

 

Istnieje wiele sposobów na promocję sklepu internetowego. Skuteczne są płatne reklamy w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram) i w wyszukiwarkach (Google Ads). Warto również zainwestować w marketing treści, optymalizację SEO strony, a także kampanie email marketingowe. 

Tworzenie marki odzieżowej rozpoczyna się od zdefiniowania grupy docelowej i wartości, które firma ma reprezentować. Następnie, należy opracować unikalną propozycję sprzedażową, logo, styl komunikacji. W kolejnych krokach można przejść do budowy strony internetowej, działań w mediach społecznościowych, a także do działań offline – na przykład uczestnictwa w targach, konferencjach i wydarzeniach branżowych. 

Ocena strony: 5/5 - (2 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza