Spis treści

Frazy wykluczające, czyli wykluczające słowa kluczowe w kampaniach Google Ads

Google Ads to platforma reklamowa, która pozwala firmom na promowanie swoich produktów i usług w wyszukiwarce Google. Jednym z kluczowych elementów skutecznej kampanii Google Ads jest umiejętne zarządzanie frazami wykluczającymi. Czym są wspomniane frazy? Jakie korzyści może przynieść ich zastosowanie. 

Frazy wykluczające ‒ co to? Definicja

Frazy wykluczające (wykluczające słowa kluczowe), to pojęcie odnoszące się do kampanii reklamowych Google Ads. Frazami wykluczającymi określamy słowa czy wyrażenia, na które reklama nie powinna się wyświetlać. Innymi słowy, jeśli nie chcesz, żeby reklama wyświetlała się na jakieś konkretne frazy, wówczas ustawiasz je jako wykluczające słowa kluczowe. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której reklama będzie się wyświetlać na niepożądane wyrażenia, na przykład na takie, które nie są zgodne z ofertą. Ustawienie fraz wykluczających pozwala więc zwiększyć skuteczność reklamy i spowodować, że reklama będzie się wyświetlać użytkownikom, którzy rzeczywiście są zainteresowani ofertą. Można więc powiedzieć, że wykluczające słowo kluczowe jest swego rodzaju informacją dla Google, mówiącą o tym, żeby nie wyświetlał reklamy na konkretne wyrażenia wpisywane przez użytkowników.

Frazy wykluczające, czyli wykluczające słowa kluczowe

Frazy wykluczające to słowa lub wyrażenia, które możesz dodać do kampanii lub grup reklam w Google Ads. Dzięki temu unikniesz wyświetlania reklam w odpowiedzi na niektóre zapytania użytkowników.

Frazy wykluczające są szczególnie przydatne w sytuacji, w której chcesz zminimalizować nieistotne kliknięcia, które powodują wyczerpanie budżetu bez zwiększenia konwersji.

Rodzaje wykluczających fraz kluczowych

W Google Ads masz do dyspozycji dwa rodzaje dopasowań wykluczających dla słów kluczowych: dopasowanie przez wyrażenie i dopasowanie ścisłe. Nie ma tu dopasowania szerokiego, jakie występuje przy standardowych słowach kluczowych.

1. Dopasowanie do wyrażenia (phrase match): Po wykluczeniu danej frazy, reklama nie pojawi się, jeśli zapytanie użytkownika będzie zawierać dokładnie tę frazę (słowa muszą występować w takiej samej kolejności), choć zapytanie może zawierać dodatkowe słowa przed lub za frazą. Na przykład, fraza wykluczająca „białe buty” uniemożliwi wyświetlanie reklamy na zapytania takie jak „białe buty sportowe”, ale pozwoli na wyświetlanie na zapytanie „buty sportowe białe”.

2. Dopasowanie ścisłe (exact match): Gdy wykluczysz słowo kluczowe z dopasowaniem dokładnym, reklama nie pojawi się, jeśli zapytanie użytkownika będzie zawierać dokładnie to samo słowo kluczowe, bez żadnych innych słów przed nim, po nim czy pomiędzy. Na przykład, fraza wykluczająca [białe buty] uniemożliwi wyświetlanie reklamy na zapytanie „białe buty”, ale pozwoli na wyświetlanie na zapytania „białe buty sportowe” czy „buty sportowe białe”.

Ważne jest zrozumienie tych różnic i umiejętne wykorzystanie obu typów dopasowań, w zależności od specyfiki kampanii.

wykluczające słowa kluczowe, wykluczające słowa kluczowe adwords
Frazy wykluczające, czyli wykluczające słowa kluczowe w Google Ads

Dlaczego warto używać fraz wykluczających?

Używanie fraz wykluczających ma wiele zalet. Po pierwsze, sprawia, że skupiasz się na najistotniejszych słowach kluczowych. Po drugie, poprzez eliminację kliknięć, które nie generują konwersji, zwiększa skuteczność kampanii. Wreszcie, pozwala lepiej kontrolować budżet reklamowy.

Jak efektywnie wykorzystać frazy wykluczające?

Aby efektywnie wykorzystać frazy wykluczające, w pierwszej kolejności musisz ustalić, jakie zapytania są nieistotne dla Twojej kampanii. Przykładowo, jeżeli sprzedajesz nowe samochody, widoczność na frazy takie jak „używane samochody” mija się z celem.

Przy wykorzystaniu narzędzi Google Ads, możesz monitorować, jakie zapytania generują kliknięcia i na podstawie tych informacji optymalizować listę fraz wykluczających.

Błędy popełniane podczas używania fraz wykluczających

Jednym z najczęściej popełnianych błędów, jest dodawanie zbyt ogólnych fraz wykluczających ‒ może to prowadzić do wykluczenia istotnych zapytań. Kolejny błąd to nieaktualizowanie list fraz wykluczających. Jak każdy aspekt kampanii Google Ads, frazy wykluczające powinny być regularnie aktualizowane i optymalizowane.

Przykładem może być tutaj firma sprzedająca luksusowe zegarki. Może ona wykluczyć frazy takie jak „tanie zegarki” lub „zegarki na sprzedaż”. Dzięki temu firma uniknie wyświetlania swoich reklam osobom, które szukają zegarków w promocji, a nie produktów luksusowych. Zastosowanie fraz wykluczających powinno poskutkować wzrostem średniej wartości zamówienia i lepszym dopasowaniem pomiędzy zapytaniami a oferowanymi produktami.

Narzędzia i zasoby pomocne przy zarządzaniu frazami wykluczającymi

Google Ads oferuje szereg narzędzi, które mogą pomóc w efektywnym zarządzaniu frazami wykluczającymi, są to:

  • Planer słów kluczowych w Google Ads: narzędzie, poprzez analizę popularnych zapytań związanych ze słowami kluczowymi, pomaga identyfikować potencjalne frazy do wykluczenia. Może również sugerować nowe słowa kluczowe, które warto dodać do kampanii.
  • Raporty dotyczące wyszukiwanych fraz w Google Ads: raporty dostarczają informacji na temat zapytań, na które wyświetlały się Twoje reklamy. Analiza takich danych może pomóc w identyfikacji tych, które są nieistotne dla kampanii. 
  • Google Analytics: Integracja Google Ads z Google Analytics ułatwia zrozumienie, w jaki sposób użytkownicy, po kliknięciu reklamy, wchodzą w interakcję ze stroną. Dzięki temu możesz  zidentyfikować frazy, które przynoszą niską jakość ruchu i dodać je do listy fraz wykluczających.
  • Narzędzia zewnętrzne: Dostępne są także narzędzia zewnętrzne, takie jak SEMRush czy Ahrefs, które oferują zaawansowane funkcje analizy słów kluczowych i mogą pomóc w optymalizacji list fraz wykluczających.

Korzystanie z narzędzi i zasobów pozwoli na lepszą optymalizację kampanii, skutkującą wyższym ROI. Narzędzie do planowania słów kluczowych może pomóc w identyfikacji potencjalnych fraz do wykluczenia, podczas gdy raporty dostarczą informacji, na jakie zapytania wyświetlają się reklamy.

FAQ

Co to jest Google Ads?

Google Ads (wcześniej znane jako Google AdWords), to system reklamowy oferowany przez Google, który umożliwia emisję reklam tekstowych, graficznych, wideo i produktowych. Reklamy widoczne są w wynikach wyszukiwania Google, na stronach partnerów Google, w karcie Zakupy, a także w aplikacjach i na YouTube. Opłata za reklamę naliczana jest w za każde kliknięcie lub za 1000 wyświetleń lub za obejrzenie wideo.

Co to jest słowo kluczowe?

Słowo kluczowe to wyraz lub wyrażenie, na które firma chce zwiększyć widoczność w wynikach wyszukiwania. Dobór słów kluczowych odgrywa bardzo istotną rolę zarówno w kampaniach Google Ads, jak i w pozycjonowaniu.

Co to jest Planer słów kluczowych Google?

Planer słów kluczowych to narzędzie oferowane przez Google, które pomaga reklamodawcom znaleźć słowa kluczowe dla swoich kampanii reklamowych. Może generować pomysły na słowa kluczowe, przewidywać szacunkowe wyniki kampanii i sugerować budżet. Planer pomaga w identyfikacji potencjalnych fraz do wykluczenia, a także w analizie popularnych zapytań związanych ze słowami kluczowymi.

Jak dodać frazy wykluczające w Google Ads?

Dodanie fraz wykluczających do kampanii lub grup reklam w Google Ads można wykonać w następujący sposób:
Po zalogowaniu się na swoje konto, wybierz kampanię lub grupę reklam, do której chcesz dodać frazy wykluczające. Następnie przejdź do ustawień, wybierz opcję „Słowa kluczowe i cele”, a następnie „Frazy wykluczające”. Tutaj możesz wpisać frazy, które chcesz wykluczyć.

Czy frazy wykluczające są ważne?

Tak, frazy wykluczające są niezwykle ważne dla efektywności Twojej kampanii reklamowej. Pomagają one eliminować nieistotne kliknięcia, co oznacza, że Twoje reklamy docierają do odpowiednich użytkowników, zainteresowanych Twoją ofertą Zwiększa to prawdopodobieństwo konwersji i poprawia ROI kampanii.

Czy mogę używać tych samych fraz wykluczających we wszystkich moich kampaniach?

Nie zawsze jest to dobry pomysł. Różne kampanie mogą mieć różne cele i targetować różne grupy odbiorców. Frazy, które są nieistotne dla jednej kampanii, mogą być istotne dla innej. Zawsze warto dostosować frazy wykluczające do specyfiki danej kampanii.

Jak często powinienem aktualizować moje frazy wykluczające?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Częstotliwość aktualizacji zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj Twojego biznesu, tempo zmian w branży, sezonowość i wiele innych. Dobrą praktyką jest regularne przeglądanie i aktualizowanie fraz wykluczających.

Podsumowanie

Frazy wykluczające, inaczej wykluczające słowa kluczowe, są istotnym elementem skutecznej kampanii Google Ads. Pomagają one zwiększyć efektywność kampanii przez eliminację nieistotnych kliknięć, poprawiając tym samym ROI. Aby efektywnie wykorzystać omawiane dziś frazy, powinieneś zrozumieć, które zapytania nie są dla Ciebie istotne. Unikanie błędów, takich jak dodawanie zbyt ogólnych fraz i korzystanie z dostępnych narzędzi z pewnością przyniesie efekty.

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza