Spis treści

Ile kosztuje sklep internetowy? Budowa i koszty bieżące – cennik

W dobie rosnącej popularności zakupów online, coraz więcej przedsiębiorców zastanawia się, ile kosztuje sklep internetowy. Koszty budowy oraz bieżącej obsługi sklepów e-commerce, są zróżnicowane, uzależnione od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. W artykule przedstawię czynniki wpływające na koszty, jakie generuje sklep internetowy.

Sklep internetowy ile kosztuje założenie?

Jak już wspomniałam powyżej, koszt sklepu internetowego zależy od wielu czynników, takich jak wybór platformy e-commerce, hosting, domena, projektowanie i wdrożenie, integracja z systemami płatności, marketing, obsługa klienta i logistyka.

Wybór platformy e-commerce

Darmowe platformy, takie jak WordPress z wtyczką WooCommerce, pozwalają na założenie prostego sklepu internetowego z niskim budżetem. Shoper i PrestaShop stworzone są z myślą o e-handlu, co oznacza, że zawierają wiele dedykowanych funkcji, takich jak zarządzanie produktami, zamówieniami, promocjami, płatnościami i wysyłkami.

Kolejnym rozwiązaniem, związanym już z wyższymi kosztami, jest Shopify. Shopify oferuje różne plany cenowe dostosowane do potrzeb i budżetu sprzedawców, a także szeroką gamę funkcji, takich jak obsługa płatności, zarządzanie inwentarzem, narzędzia marketingowe i integracje z aplikacjami zewnętrznymi.

Wybór hostingu i domeny

Podstawowe koszty związane ze sklepem e-commerce, jak i stroną internetową, to opłaty za hosting i rejestracje domeny.

Tworzenie sklepu internetowego (projektowanie i wdrożenie strony)

Wykorzystanie gotowych szablonów jest ekonomicznym rozwiązaniem. Zlecanie indywidualnego projektu graficznego oraz budowa dedykowanego sklepu online wiążą się z większymi kosztami, ale sprawiają, że sklep wyróżnia się pod kątem designu i jest dostosowany do specyficznych potrzeb przedsiębiorstwa.

Integracja z systemami płatności

Wybór dostawcy usług płatności wpływa na koszt transakcyjny i prowizje, które mogą się różnić w zależności od dostawcy.

Marketing i promocja sklepu

Zgodnie ze statystykami, przedsiębiorcy inwestujący w marketing online osiągali lepsze wyniki sprzedaży. Koszty marketingowe obejmują reklamę w mediach społecznościowych, pozycjonowanie, content marketing i inne działania promocyjne.

Obsługa klienta i logistyka

Wydatki związane z obsługą klientów, kontrolą zamówień, wysyłką i magazynowaniem wpływają na ogólny koszt prowadzenia sklepu internetowego.

ile kosztuje sklep internetowy,  prowadzenie sklepu internetowego, sklep internetowy jak założyć
Ile kosztuje sklep internetowy? Wydatki na założenie i prowadzenie sklepu internetowego

Przykładowe koszty sklepu internetowego

Niskobudżetowy sklep internetowy

Prosty sklep internetowy może kosztować od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych. Teoretyczne zaoszczędzić można na  hostingu i szablonach. Można też zdecydować się na samodzielne prowadzenie działań marketingowych.

Pamiętać jednak należy, że kiepski hosting może poskutkować awaryjnym działaniem witryny, a samodzielne działania e-marketingowe wymagają wiedzy, zaangażowania i czasu.

Sklep internetowy ze średnim budżetem

Sklep internetowy ze średnim budżetem to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą rozpocząć własny biznes online bez wydawania fortuny. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii oraz korzystaniu z dostępnych narzędzi do zarządzania sprzedażą, taki sklep może oferować szeroki wybór produktów w konkurencyjnych cenach. Ze średnim budżetem można również zapewnić atrakcyjne warunki dostawy oraz korzystać z optymalnych metod płatności, co z pewnością wpłynie na zadowolenie kupujących.

Koszt sklepu internetowego o średnim budżecie wynosi kilka tysięcy złotych.

Sklep internetowy premium

Rozbudowany, profesjonalny sklep internetowy, z wieloma podstronami i funkcjonalnościami może kosztować kilkudziesiąt tysięcy złotych i więcej.

Prowadzenie sklepu internetowego – bieżące koszty 

Opłaty za hosting i odnowienie domeny

Koszt hostingu zależy od rodzaju usługi (dzielony, dedykowany, VPS), i może wynosić od kilkudziesięciu złotych do kilku tysięcy złotych rocznie. Rejestracja domeny kosztuje zwykle od 40 do 200 złotych rocznie. Są to stałe koszty i powtarzają się co roku, niezależnie od rozmiaru sklepu internetowego.

Aktualizacje oprogramowania i bezpieczeństwa

Należy też pamiętać o różnego typu aktualizacjach. Wdrożenie oprogramowania, wtyczek, narzędzi zabezpieczających może generować koszty rzędu od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych rocznie, w zależności od wykorzystanych technologii.

Koszty obsługi klienta i utrzymania zespołu

Prowadzenie sklepu internetowego może wymagać zaangażowania zespołu, który zajmie się obsługą klienta, zarządzaniem zamówieniami, logistyką i marketingiem.

Koszty związane z zatrudnieniem pracowników lub korzystaniem z usług zewnętrznych firm, mogą wynosić od kilku tysięcy złotych do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.

Prowadzenie działań marketingowych i promocyjnych

Efektywny marketing to klucz do sukcesu sklepu internetowego. Koszty związane z pozycjonowaniem, reklamą w mediach społecznościowych, content marketingiem czy innymi działaniami promocyjnymi mogą wynosić od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych miesięcznie.

Dodatkowe usługi i narzędzia wspierające działalność sklepu internetowego

Inne koszty związane z prowadzeniem sklepu internetowego, to:

  • dostęp do specjalistycznych narzędzi analitycznych,
  • oprogramowanie do zarządzania e-mail marketingiem (np. Mailchimp), korzystanie z usług e-mail marketingowych,
  • narzędzia do automatyzacji działań marketingowych i obsługi klienta (np. chatboty),
  • automatyzacja procesów marketingowych i obsługi klienta,
  • wydatki związane z przygotowaniem fotografii i opisów produktów.

Element

Niskobudżetowy

Średni budżet

Premium

Platforma e-commerce

0 – 200 zł

100 – 300 zł/mc

200 – 700 zł/mc

Hosting i domena

50 – 250 zł/rok

150 – 500 zł/rok

300 – 1 000 zł/rok

Projektowanie i wdrożenie

0 – 2 000 zł

3 000 – 10 000 zł

10 000 – 50 000 zł

Integracja z płatnościami

0 – 500 zł

500 – 1 500 zł

1 000 – 3 000 zł

Marketing i promocja

0 – 1 000 zł/mc

1 000 – 3 000 zł/mc

3 000 – 10 000 zł/mc

Obsługa klienta i logistyka

Samodzielna

Wewnętrzny zespół

Zewnętrzny zespół

Dodatkowe narzędzia i usługi

0 – 100 zł/mc

100 – 500 zł/mc

500 – 2 000 zł/mc

Łączny koszt

50 – 3 050 zł

4 850 – 15 500 zł

14 800 – 66 700 zł

Powyższe wartości są orientacyjne i mogą różnić się w zależności od indywidualnych potrzeb oraz sytuacji na rynku. Przed podjęciem decyzji warto przeprowadzić dokładny research i przeanalizować oferty agencji e-marketingowych.

Możliwości rozwoju i skalowania biznesu

Rozszerzenie oferty produktowej

Wraz z rozwojem sklepu internetowego, warto rozważyć poszerzenie oferty produktowej. Koszty związane z tym procesem zależą od rodzaju produktów oraz liczby nowych pozycji.

Ekspansja na rynki międzynarodowe

Ekspansja na rynki zagraniczne może przyczynić się do wzrostu przychodów, ale wiąże się również z dodatkowymi kosztami. Są to na przykład koszty związane z tłumaczeniami, obsługą zagranicznych klientów, dostosowywaniem strony do lokalnych potrzeb czy kosztami wysyłki.

Inwestycja w technologie i infrastrukturę

W miarę rozwoju sklepu internetowego, warto zainwestować w nowoczesne technologie oraz infrastrukturę.  Są to na przykład lepszy hosting, szybsze systemy płatności czy bardziej zaawansowane narzędzia analityczne i marketingowe.

Współpraca z influencerami i partnerami biznesowymi

Współpraca z influencerami oraz innymi partnerami biznesowymi może pomóc w promocji sklepu internetowego, zwiększeniu zasięgu oraz przyciągnięciu nowych klientów. Koszty takiej współpracy mogą wynosić od kilku tysięcy do kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od rozmiaru i zasięgu kampanii.

Optymalizacja procesów biznesowych

W miarę  rozwoju sklepu internetowego, warto zadbać o optymalizację procesów biznesowych, takich jak zarządzanie magazynem, obsługa zamówień czy logistyka. Inwestycje w usprawnienie tych procesów mogą poprawić ogólną kondycją sklepu, jakość obsługi, a w dłuższej perspektywie czasowej generować oszczędności.

Sklepy e-commerce – FAQ

1. Ile kosztuje sklep internetowy WooCommerce?

Koszt sklepu internetowego opartego na WooCommerce może się różnić w zależności od wybranych wtyczek, szablonów, hostingu i innych czynników. Biorąc pod uwagę, że WooCommerce to darmowa wtyczka do WordPressa, główne koszty to hosting, domena, ewentualne płatne dodatki oraz koszt ewentualnego wsparcia technicznego czy projektu graficznego.

2. Ile kosztuje prosty sklep internetowy?

Koszt prostego sklepu internetowego może zacząć się już od kilkuset złotych na rok, jeśli korzystamy z darmowej platformy (np. WooCommerce) i tańszego hostingu. Warto jednak uwzględnić dodatkowe koszty, takie jak płatne wtyczki, szablony czy wsparcie techniczne.

3. Ile kosztuje dedykowany sklep internetowy?

Dedykowany sklep internetowy to rozwiązanie tworzone od podstaw na indywidualne zamówienie klienta. Koszt takiego sklepu zależy od wielu czynników, takich jak złożoność projektu, funkcjonalności, zastosowane technologie czy liczba produktów. Ceny mogą się wahać od kilku tysięcy do kilkudziesięciu tysięcy złotych lub więcej.

4. Tworzenie sklepu internetowego – jak przebiega?

Tworzenie sklepu internetowego można podzielić na kilka etapów:

a. Wybór platformy e-commerce: Należy wybrać platformę, na której będzie działał sklep, np. WooCommerce, PrestaShop, Shoper czy inne.

b. Rejestracja domeny i wybór hostingu: Następnie trzeba zarejestrować odpowiednią domenę oraz wybrać dostawcę usług hostingowych.

c. Projektowanie i wdrażanie: W tym etapie należy stworzyć wygląd sklepu, zaimplementować funkcje oraz dodać produkty i opisy.

d. Konfiguracja płatności i dostawy: Trzeba skonfigurować metody płatności oraz opcje dostawy towarów do klientów.

e. Testowanie i optymalizacja: Przed uruchomieniem sklepu warto przeprowadzić testy funkcjonalne oraz zoptymalizować działanie strony.

f. Promocja i marketing: Po uruchomieniu sklepu warto zadbać o promocję, reklamę oraz pozycjonowanie, aby przyciągnąć klientów.

5. Jaki jest koszt strony internetowej?

Koszt strony internetowej zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj strony, platforma, funkcjonalności, hosting, domena oraz ewentualne dodatkowe usługi. Cena może się wahać od kilkuset złotych za prostą stronę opartą na gotowych szablonach do kilkudziesięciu tysięcy złotych lub więcej za indywidualnie zaprojektowane rozwiązania.

6. Sklep internetowy – jak założyć?

Założenie sklepu internetowego wymaga podjęcia kilku kroków, opisaliśmy je powyżej.

Dobrym rozwiązaniem jest zlecenie budowy sklepu internetowego profesjonalnej agencji e-marketingowej. Agencje, takie jak 1stplace.pl, mają doświadczenie w budowie sklepów internetowych oraz ich promocji w sieci. Współpracując z firmą marketingową, zyskamy pewność, że budowa sklepu e-commerce przebiega bez zarzutu. Co więcej, od razu będziemy mogli skorzystać z usług takich jak pozycjonowanie, kampanie Google Ads oraz content marketing. Decydując się na takie rozwiązanie, zyskujemy wsparcie specjalistów, którzy będą w stanie dostosować sklep do naszych potrzeb oraz skutecznie wypromować go wśród potencjalnych klientów, co może przyczynić się do zwiększenia sprzedaży oraz budowy wizerunku marki w internecie.

Ile kosztuje profesjonalny sklep internetowy – podsumowanie

Ile kosztuje sklep internetowy? Uzależnione jest to od wielu czynników, które przedstawiłam powyżej. W 2023 roku możliwe jest założenie sklepu internetowego na różnych poziomach inwestycji, od prostego i niskobudżetowego, aż po profesjonalny i zaawansowany. Ważne jest dokładne planowanie budżetu i rozwiązań, które będą zgodne z naszymi możliwościami. 

Analizując czynniki wpływające na koszt sklepu internetowego, warto zwrócić uwagę na bieżące koszty utrzymania, dodatkowe usługi i narzędzia, które mogą wspierać funkcjonowanie witryny, a także możliwości rozwoju i skalowania biznesu. Dobrze jest uwzględnić te aspekty w planowaniu budżetu – dzięki temu unikniemy nieoczekiwanych wydatków i lepiej przygotujemy się na przyszłe wyzwania. 

Inwestycja w profesjonalny sklep internetowy może przynieść znaczne korzyści, o ile zostanie poparta odpowiednią strategią marketingową, obsługą klienta i rozbudową oferty.

Zakładając sklep internetowy, warto pamiętać, że nie ma jednoznacznego przepisu na sukces. Kluczem jest dostosowanie strategii, kosztów i inwestycji do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Na rynku e-commerce istnieje wiele możliwości, ale istnieje również konkurencja, dlatego ważne jest, aby skoncentrować się na tym, co wyróżnia naszą ofertę i dostarczyć wartość klientom.

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza