Spis treści

Pozycjonowanie, seo i marketing dla przedszkola

Przedszkole spełnia ważną rolę w życiu malucha. Rodzice i opiekunowie chcą, aby ich pociechy czuły się we wspomnianej placówce bezpiecznie i komfortowo. By poznawały świat, integrowały się z rówieśnikami, nabywały nowe umiejętności, by miały zapewnioną najlepszą opiekę. W jaki sposób przestawić rodzicom ofertę? Od czego zacząć zwiększanie widoczności w sieci strony www przedszkola? W jaki sposób wyróżnić się tle konkurencji?

Pozycjonowanie strony przedszkola

W dzisiejszych czasach za pomocą Internetu szukamy praktycznie wszystkiego, również przedszkoli dla swoich pociech. Warto więc zadbać o widoczność strony www przedszkola w bezpłatnych wynikach wyszukiwania. Witryny zajmujące miejsce w top10 darzone są największym zaufaniem, przejmują praktycznie cały, wartościowy ruch. Jednym z pierwszych kroków w marketingu przedszkola powinno więc być zwiększenie widoczności w wyszukiwarce Google.

Dobrze mieć na uwadze fakt, że dla rodziców szukających przedszkola znaczenie ma lokalizacja placówki. Dla niektórych istotne będzie, aby przedszkole znajdowało się na terenie konkretnej miejscowości, inni będą szukać placówki w konkretnej dzielnicy. Trafnym rozwiązaniem będzie więc pozycjonowanie lokalne, dzięki któremu zwiększymy widoczność i rozpoznawalność w środowisku lokalnym.

Temat pozycjonowania, jak i pozycjonowania lokalnego, jest bardzo szeroki. Szczegółowe informacje z tego zakresu znajdziecie w innych poradnikach na naszym blogu. Tutaj ograniczymy się do omówienia najistotniejszych prac on-site i off-site.

Pozycjonowanie, promuj placówkę przedszkola w Internecie, docieraj do klientów
Przedszkole – pozycjonowanie strony www

Widoczność strony internetowej przedszkola – frazy kluczowe

Przy pozycjonowaniu lokalnym przedszkola bądź strony www o zupełnie innym charakterze, jednym z pierwszych działań będzie dobranie fraz kluczowych. Pomyśl, jakie frazy kluczowe mogą być wpisywane przez rodziców szukających przedszkola. Jakie słowa wpisywane są przez rodzica wybierającego placówkę dla dziecka? Mogą to być takie frazy jak:

  • przedszkole Poznań
  • przedszkole niepubliczne Warszawa
  • przedszkole Polanka Poznań
  • przedszkola Kraków Grzegórzki
  • przedszkole rekrutacja Wrocław.

Działania z content marketingu

Niezwykle ważny jest content. Gdy rodzic odwiedzi stronę internetową przedszkola, powinien znaleźć istotne informacje na temat placówki. Brak wyczerpujących odpowiedzi może być bardzo zniechęcający i sprawić, że zainteresowany przejdzie na konkurencyjne witryny.

Dokładnie więc opisz działalność przedszkola, pamiętaj o informacjach dotyczących otoczenia obiektu – na przykład zieleni, placu zabaw itp. Kolejna kwestia to zajęcia dodatkowe. Jakie aktywności proponuje placówka – naukę języków obcych, zajęcia teatralne, kulinarne, taneczne, artystyczne?

Inne informacje, które także są istotne dla rodziców, to wybór posiłków, zdrowa żywność, doświadczenie kadry, formalności związane z zapisaniem dzieci, opłaty. Rodzice zwracają także uwagę na wartości, jakimi kieruje się przedszkole, czystość w przedszkolu, oczyszczacze powietrza.

Oczekiwania co do przedszkoli są znacznie większe niż kilkanaście lat temu. Zanim rodzic powierzy opiekę nad dziećmi, dokładnie sprawdza najdrobniejszy szczegół.

Treści a pozycjonowanie strony przedszkola 

Zoptymalizowane pod frazy kluczowe treści są ważnym czynnikiem rankingowym i mają duży wpływ na widoczność witryn w wynikach wyszukiwania. Należy zadbać o regularnie wdrażanie treści o różnym charakterze, o to, by witryna zawierała aktualne informacje. Treści brandowe, podstrony ofertowe, dokładne dane kontaktowe to podstawa. 

SEO przedszkola – prowadzenie bloga

Blog z informacjami, poradami na temat wychowania dzieci to wysoce zalecane rozwiązanie. Warto regularnie publikować artykuły z opisami zabaw, książek, ze wskazówkami, jak rozmawiać z dzieckiem, jak organizować czas wolny. Rodzice często wyszukują takich informacji w sieci. Być może zainteresują się Twoimi poradnikami, a w następstwie Twoim przedszkolem? Poradniki blogowe będą więc źródłem ruchu, a co więcej wzmocnią podstrony ofertowe.

Zdjęcia a strona www przedszkola

Content to nie tylko treści, ale również zdjęcia. Umieszczenie na stronie www zdjęć: przedszkola, zabawek, przestrzeni do nauki i zabawy, to bardzo ważne prace. Fajne zdjęcia będą zachęcające dla przedszkolaków i ich rodziców.

Zdjęcia, aby nie tylko cieszyły oko, ale też wpływały pozytywnie na proces pozycjonowania, powinny spełniać kilka warunków. Mowa tutaj o kompresji fotografii – zbyt ciężkie spowolnią stronę www, odpowiedniej nazwie każdego ze zdjęć – najlepiej umieścić w niej słowo kluczowe oraz o atrybutach alt, czyli alternatywnych opisach grafik.

Link building a placówka przedszkolna

Dużą rolę w pozycjonowaniu odgrywa link building. Przy pozycjonowaniu lokalnym warto postawić na lokalne media, linki z lokalnych portali, które mają duży autorytet. Im więcej, wartościowych linków kierować będzie na stronę www przedszkola, tym witryna będzie bardziej wiarygodna dla Google, zyska większy autorytet, a co za tym idzie, szanse na widoczność w bezpłatnych wynikach wyszukiwania.

SEO strony internetowej placówki przedszkolnej

Jakie jeszcze działania SEO należy wykonać, by zwiększyć widoczność w Internecie i docierać do rodziców? Istotne są następujące prace:

Optymalizacja prędkości ładowania strony www

Witryna powinna ładować się w ułamku sekundy, nie może być problemów z wyświetleniem poszczególnych elementów czy z niechcianymi przesunięciami.

Meta dane (meta tytuł i meta opis strony)

Unikalne, zoptymalizowane pod kątem słów kluczowych meta dane mogą sprawić, że rodzice szukający placówki dla dzieci odwiedzą stronę pozycjonowanego przedszkola. Meta tytuł i meta opis mogą sprawić, że witryna wyróżni się w wynikach wyszukiwania. Oprócz podstawowych meta danych warto też zastosować rich snippets.

Intuicyjna struktura witryny

Przemyślana architektura witryny, linkowanie wewnętrzne to kolejne, istotne w SEO i UX elementy.

Adresy url

Przyjazne dla użytkownika, zawierające słowa kluczowe adresy url – to kolejna z ważnych prac on-site.

Certyfikat SSL

Strona www powinna być zabezpieczona. Dzięki temu rodzice nie będą mieli obaw co do zostawiania danych (swoich i swoich dzieci), będą czuli się bezpiecznie, przeglądając ofertę.

Ponadto, należy zadbać o takie działania, jak integracja z profilami w mediach społecznościowych, formularz kontaktowy (gdy pojawią się pytania, rodzic będzie mógł szybko skontaktować się z placówką).

Działania promocyjne dla przedszkola – marketing

Budowanie wizerunku przedszkola

Co jest ważne przy budowaniu wizerunku przedszkola? Zarówno w przypadku przedszkoli, jak i żłobków, istotne jest zaufanie rodziców. W jaki sposób pokazać im, że dziecko pod naszą opieką będzie bezpieczne? Jak możesz opowiedzieć o Twojej placówce?

Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się dni otwarte, dni adaptacyjne. Ważne jest też, aby wszystkie osoby pracujące w przedszkolu odnosiły się do rodziców, dzieci i wszystkich innych z szacunkiem i sympatią, by w przedszkolu panowała miła, spokojna atmosfera.

Dobrze też zadbać o to, by lokalne media mówiły o naszej placówce, prezentowały przedszkole, zamieszczały przydatne informacje na jego temat.

Reklama przedszkola - jakie działania promocyjne prowadzić? Media społecznościowe, Google Ads
Marketing przedszkola

Media społecznościowe

Social media to w dzisiejszych czasach praktycznie konieczność – i to bez względu na to, w jakiej branży działamy. O publikacje w mediach społecznościowych powinno więc zadbać każde przedszkole. Za pomocą wpisów można przekazywać ważne informacje na temat placówki, organizowanych wydarzeń, obchodów Dnia Dziecka, zajęciach dodatkowych, wyjściach, wycieczkach itp.

Social media to także sposób, by zbudować relację z rodzicami, zaznaczyć obecność przedszkola w Internecie, odpowiadać na pytania i potrzeby zainteresowanych.

Profil przedszkola w social mediach, na przykład na Facebooku, który jest tutaj zalecaną opcją, to nie tylko treść, ale też warstwa wizualna. Kolorowe zdjęcia, przedstawiające na przykład zabawy z dziećmi, relacje z różnych wydarzeń, spójne, przyjemne dla oka grafiki, są bardzo ważne.

Marketing szeptany dla przedszkoli

Wychowanie dzieci to ważny temat. Nie brakuje wpisów na forach internetowych czy różnego typu komentarzy. Jednym ze stosowanych w marketingu rozwiązań jest marketing szeptany. Działania polegają na umieszczaniu wpisów dotyczących przedszkola na różnych portalach. W praktyce jednak niewiele placówek decyduje się na taki krok, uznając go za nieetyczny.

Opinie na temat przedszkola

Doświadczenia rodziców, jak i dzieci, które uczęszczały do przedszkola, są bardzo istotne. Warto poprosić o zamieszczenie opinii na temat placówki, napisanie, co podobało się najbardziej, o tym, czy oczekiwania zostały spełnione, czy dzieci były zadowolone z zajęć, czy zajęcia spełniały ich potrzeby?

Opinie można umieszczać w mediach społecznościowych, na profilu Firmy w Google, na stronie www przedszkola.

Reklama przedszkola, czyli Google Ads

Oprócz pozycjonowania strony internetowej przedszkola, możemy także pomyśleć o kampaniach Google Ads. Google Ads to reklama płatna, która zwiększy widoczność przedszkola już w 24 godziny. Za pomocą odpowiednio zoptymalizowanych kampanii w błyskawicznym tempie dotrzemy do rodziców zainteresowanych przedszkolem dla swojej pociechy.

Profil firmy w Google

Dla potencjalnych klientów, rodziców szukających przedszkola ważne są różne rzeczy, między innymi lokalizacja placówki. Dzięki widoczności w Google Maps, rodzic będzie mógł szybki sprawdzić trasę z pracy lub domu do przedszkola, zweryfikować, czy położenie placówki jest atrakcyjne.

Profil firmy w Google wyświetla się nie tylko na mapach Google, ale także w wynikach wyszukiwarki. Dzięki temu osoby zainteresowane placówką, chcące zebrać informacje na temat usług, lokalizacji itp., zobaczą nazwę i opis przedszkola na górze wyników Google. Zwiększy to szanse na odwiedzenie strony internetowej placówki.

Odpowiednio zoptymalizowany Profil Firmy w Google (dawniej wizytówka Google Moja Firma), daje nam wiele możliwości. Jedną z nich jest publikacja wpisów z grafiką, linkiem, przyciskiem.

Zanim rodzice zdecydują się na umieszczenie swoich dzieci w danym przedszkolu, sprawdzają stronę internetową, media społecznościowe, opinie, jakie uzyskała dana placówka, porównują zakres usług, program zajęć. Dla rodziców ważny jest każdy szczegół, chcą mieć pewność, że ich dziecko trafi w dobre ręce. Pozycjonowanie i marketing przedszkola nie należą więc do prostych zadań. Dobrze jest zdać się w tej kwestii na specjalistów. 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
1stplace

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza