seo 2024

Spis treści

Optymalizacja SEO i promocja w sieci – co przyniósł 2024 rok? Znasz wszystkie trendy?

Sukces w SEO? Tutaj konieczne są mądre działania, a jednocześnie elastyczność i nieustanne podążanie za trendami. Twoja strategia powinna być zgodna z aktualnymi wytycznymi Google i dopasowana do oczekiwań odbiorców. To dość trudne zadanie – zwłaszcza dlatego, że dynamika zmian jest dość duża. A jakie zmiany pojawiły się w 2024 roku? Co trzeba mieć na uwadze, na co się przygotować i jakie praktyki docenia Google? Poniżej kilka porad dotyczących różnych aspektów SEO, pozycjonowania i promocji w sieci. 

SEO w 2024 roku – co musisz mieć na uwadze? 

W 2024 roku na znaczeniu przybrały takie czynniki, jak autorytet autora czy doświadczenia użytkownika. Wyjaśniło się także kilka kwestii związanych z AI i generowaniem tekstów. Samo pozycjonowanie – z czym zgadza się wiele osób, stało się bardziej wymagające. To oczywiście nie wszystko. 

Budowa marki

Seo nie powinno działać w osamotnieniu. Co to oznacza? Że optymalizacja strony www lub sklepu e-commerce oraz pozyskiwanie linków zewnętrznych to dopiero pierwszy krok. Aby odnieść sukces, należy skupić się na procesie budowania marki – zadbać o rozpoznawalność brandu, docierać do użytkowników różnymi drogami. Należy prowadzić aktywne działania w sieci (pozycjonowanie, optymalizacja Profilu Firmy w Google, publikacje i interakcja w mediach społecznościowych, content marketing, organizacja webinarów, e-mail marketing), ale także offline. 

Niewiele osób pamięta o tym, że rozpoznawalność uzyskana za pomocą działań offline, także może przynieść wiele korzyści. Jeśli Twoja marka ich zaciekawi, po prostu wpiszą jej nazwę w okno wyszukiwania. 

Wysoki ruch, długie sesje, kliknięcia (o kliknięciach użytkownika i ich znaczeniu będzie mowa niżej), mogą przełożyć się zarówno na wyższe pozycje w wyszukiwarce, jak i na konwersję. 

Moja przygoda z kilkoma markami nie zaczęła się z sieci – usłyszałam o nich na targach, szkoleniach, ich nazwa przewinęła się w rozmowie ze znajomymi. 

Autorytet autora

Jeśli chodzi o treści, zwykle ograniczamy się do pytań co i jak? Czyli, co zostało napisane i w jaki sposób. To jednak nie koniec, mamy jeszcze trzeci czynnik – autora. Osoba, która stoi za wdrażanym contentem, jest coraz ważniejsza. W dobie, w której wiele treści jest generowanych przez sztuczną inteligencję, potwierdzenie, że treści przygotował człowiek, ma duże znaczenie. Warto potraktować to poważnie i pamiętać, że przygotowanie bio i umieszczenie go pod wpisem blogowym to za mało. Wysoce odradzane jest także wdrażanie fejkowych opisów.

Warto pomyśleć, w jaki sposób zbudować autorytet autora, przeanalizować, jakie opcje wykorzystać, by pokazać, że autor faktycznie jest specjalistą w danej dziedzinie. Bio z informacjami o wykształceniu i doświadczeniu to dopiero pierwszy krok. Ważne są także linki do profili w social mediach, odnośniki do innych publikacji itp. 

Treści + AI

Treści i AI – jak to w końcu jest? Czy korzystać ze wsparcia sztucznej inteligencji, czy omijać ją szerokim łukiem? Odpowiedź brzmi: ważne, by treści były przydatne dla użytkownika i dostarczały mu wartościowych informacji. Należy też zadbać o to,  były zgodne z profilem firmy i, by były stworzone w konkretnym celu. Jeśli treść spełnia te warunki, korzystanie ze wsparcia Ai nie jest niczym złym. Na stronie Giganta możemy znaleźć następujące informacje. 

treści ai
Treści ai – tak czy nie?

Czynnik ludzki jest więc bardzo ważny – a twórcy treści (i wiem to z doświadczenia),  wciąż mają podnoszoną poprzeczkę. Teksty powinny być oryginalne, ciekawe, w wyczerpujący sposób temat. Jeśli więc korzystasz z AI, pamiętaj, że jest to tylko wsparcie, że AI nie wykona za Ciebie całej pracy. 

Content – o czym jeszcze pamiętać? 

  • Jeśli już mowa o contencie, to na uwadze warto mieć także treści graficzne i wideo. Odbiorcy chętnie oglądają różnego typu nagrania, a dane przedstawione w formie infografiki są łatwiejsze w odbiorze. 
  • Powodzeniem cieszy się również content interaktywny, np. ankiety czy quizy.
  • Choć o tym, jak ważna jest aktualizacja była już nowe w 2023 roku, w 2024 nabiera na znaczeniu. Aktualizacja treści, oczywiście tych, które tego wymagają, jest wysoce zalecana. Sama często wracam do treści, które były przygotowywane np. dwa lata temu i niemal zawsze znajduję coś, co warto zmienić, zaktualizować.  
optymalizacja SEO Content 2024
Optymalizacja SEO Content 2024

Optymalizacja strony seo –  technical seo

Wraz ze znaczeniem contentu, zwiększa się znaczenie SEO technicznego. Strony www i sklepy e-commerce muszą działać bez zarzutu, być dopracowane w każdym szczególne i oczywiście, dostosowane do potrzeb użytkowników. 

O ile jeszcze kilkanaście lat temu użytkownicy byli bardziej cierpliwi i mogli przełknąć nieco dłuższy czas ładowania strony www, dziś  już to nie przejdzie. Strona musi działać sprawnie. Taką samą sytuację mamy w przypadku responsywnosci – wyraźny font, wygodne przyciski, nawigacja i struktura strony to podstawa. 

Strona musi być intuicyjna, dostępna, dobrze przemyślana. W czasach ogromnej konkurencji, o powodzeniu decydują nawet drobne kwestie. Posłużę się przykładem. Ostatnio szukałam gry planszowej, a uściślając, konkretnej gry strategicznej, wojennej. To planszówka, która nie jest popularna i niewiele sklepów ją oferuje. W jednym z e-commerce nie było zdjęć gry- to mi wystarczyło, abym przeklikała się do innego sklepu. Brak estetycznych zdjęć sprawił, że witryna straciła w moich oczach wiarygodność. 

Kliknięcia i zaangażowanie użytkowników 

Kliknięcia użytkowników, czas spędzony na stronie www, współczynnik zaangażowania to bardzo istotne dane. Dane, które potwierdzają, że witryna jest wartościowym źródłem informacji, pokazują, że witryna jest przyjazna dla użytkowników, dopasowana do ich potrzeb. Wszystko to zwiększa szanse na konwersję.

To nie koniec, kliknięcia są także ważnym sygnałem dla Google –  mogą więc przełożyć się na większą widoczność w wynikach wyszukiwania. 

W informacjach, które ujrzały światło dzienne w wyniku wycieku informacji Google, pojawiły się wzmianki o tym, że Gigant bierze pod uwagę kliknięcia: badClicks, goodClicks, lastLongestClicks, unsquashedClicks.

  • Bad clicks: Kliknięcia, które mogą sygnalizować negatywne doświadczenia użytkownika, np. opuszczenie strony po kliknięciu.
  • Good clicks: Kliknięcia, które sugerują pozytywne doświadczenia, np. dłuższe sesje, zaangażowanie w eksplorowanie witryny.
  • Last longest clicks: Kliknięcia, po których użytkownik spędza najwięcej czasu na stronie www – mogą one sugerować, że dana podstrona jest wartościowa dla użytkownika.

Wszystko to pokazuje, jak ważne jest to, by we wszystkich działaniach, zarówno z zakresu pozycjonowania, jak i designu, ux i ui, skupiać się użytkowniku i jego potrzebach.

Optymalizacja SEO, seo 2024
Optymalizacja SEO, seo 2024

Co jeszcze zmienia się w SEO?

SEO i pozycjonowanie są coraz trudniejsze  

SEO i pozycjonowanie stron www są coraz trudniejsze. Działania muszą być jeszcze bardziej skoncentrowane na użytkowniku, treści budować autorytet tematyczny, a linki pochodzić z dobrze dobranych źródeł. Próby manipulacji, nieprzemyślane działania,  spam to droga do spadku pozycji.  

Czasy, w których wystarczyło zadbać o duże nasycenie fraz kluczowych i pokaźną liczbę linków, już nie wrócą. Współczesne SEO, jeśli ma być skuteczne, wymaga pracy, zaangażowania i wiedzy. 

Wyższe ceny działań seo

SEO jest coraz bardziej wymagające, konieczne są odpowiednie umiejętności, a na poszczególne działania trzeba poświęcić więcej czasu. Wszystko to sprawia, że ceny są wyższe niż rok czy dwa lata temu. Na podwyżki wpływa także: 

  • konieczność tworzenia naprawdę dobrych treści, mimo wsparcia ai przygotowania fajnego artykułu, zajmuje czas, 
  • dystrybucja treści, która nie ogranicza się wyłącznie do strony www, ale obejmuje również media społecznościowe, Profil Firmy w Google
  • często przygotowywane są również infografiki, a nawet nagrania, które są uzupełnieniem słowa pisanego,
  • wyższe koszty publikacji na portalach zewnętrznych, 
  • coraz bardziej wymagające SEO techniczne
  • konieczność przeprowadzania dokładnego researchu dotyczącego grupy docelowej, zachowania użytkowników na stronie. 

Zwiększa to wagę odpowiedniego zarządzania budżetem oraz pewnej elastyczności w inwestowaniu w działania, które w danym momencie przyniosą odpowiednie efekty lub pomogą w zdobyciu wyznaczonych celów. 

Większa świadomość

Na przestrzeni lat znacznie zwiększyła się świadomość dotyczącą promocji marek i działań SEO. Coraz więcej firm bardzo świadomie podchodzi do procesu pozycjonowania. Część osób po prostu rozumie ów proces, co dawniej zdarzało się rzadziej, inni chcą w nim uczestniczyć. Wielu właścicieli angażuje się w proces tworzenia treści, dostarcza ciekawe materiały, decyduje się na nagranie poradników wideo. Oczywiście, nie wszyscy mają takie podejście. I w tym miejscu mam dla Ciebie małą radę. Jeśli zdecydujesz się na współpracę z agencją e-marketingową  (z 1stplace.pl lub inną), poświęć czas na to, by dokładnie wypełnić brief – w szczególności, jeśli pojawią się w nim pytania dotyczące tego, czym wyróżnia się Twoja firma, grupy docelowej, celów e-marketingowych. Każda z informacji pomoże w przygotowaniu skutecznej strategii.  

Elastyczność

Ważna jest także elastyczność. Chodzi tutaj zarówno o samą strategię, jak i o zarządzania budżetem, intensywność konkretnych działań, dostosowywanie do trendów i potrzeb użytkowników. Koneczna jest nieustanna optymalizacja, zbieranie danych i, po ich interpretacji, wprowadzanie zmian. 

Podsumowanie 

Podsumowując, w 2024 roku poprzeczka postawiona jest bardzo wysoko. Treści muszą być dopasowane do odbiorców, wyczerpywać temat i zawierać ciekawe informacje (ograniczanie się do powielania contentu, który znajduje się na innych stronach www, to za mało). Rośnie także znaczenie autorytetu autora, czynników behawioralnych, głównie kliknięć użytkowników, SEO technicznego. Aby odnieść sukces, w centrum należy stawiać odbiorców i ich potrzeby. Warto też zadbać o budowę marki – prowadzić działania zarówno w sieci, jak i offline.  

 

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza