Spis treści

Strona internetowa firmy – jakie elementy powinna zawierać?

Czy pamiętasz czasy, gdy wyszukiwanie firmy oznaczało przeglądanie grubej książki telefonicznej? Dziś, w erze cyfrowej, strona internetowa to nie tylko wizytówka firmy, ale też jej głos, oblicze i narzędzie komunikacji z klientem. Zastanawiasz się, jakie elementy powinna zawierać, aby była skuteczna? Zapraszam do lektury!

Jak powinna wyglądać strona firmowa?

Wyobraź sobie, że wchodzisz do nowego sklepu. Pierwsze wrażenie jest kluczowe, prawda? Decyduje o tym, czy zostaniesz dłużej, czy też wyjdziesz niemal od razu. Podobnie dzieje się w świecie wirtualnym. Dlatego ważne jest, aby strona, na którą wchodzi użytkownik, była przejrzysta, intuicyjna i estetyczna. Oto kilka kluczowych elementów, które są podstawą każdej strony:

 • Nagłówek (header): Pomyśl o nim jak o wejściu do sklepu. Powinien być zachęcający, ale jednocześnie klarowny.
 • Menu nawigacyjne: To trochę jak mapka sklepu. Pomaga w orientacji i prowadzi użytkownika tam, gdzie chce trafić. Ważne jest, aby Twoje menu było intuicyjne, nie przesadzaj z liczbą zakładek. Mniej często znaczy więcej!
 • Body strony: Tutaj prezentujesz swoją ofertę, produkty, usługi czy treści bloga. To serce Twojej strony, dlatego powinno być czytelne, dobrze zorganizowane i estetyczne. Ważne jest też, aby było dostosowane pod kątem różnych urządzeń – komputerów, tabletów czy smartfonów.
 • Stopka (footer): Często lekceważony, a przecież tak ważny element. To miejsce, gdzie umieszczasz niezbędne informacje prawne, linki do polityki prywatności czy regulaminu. Ale stopka to też świetne miejsce na linki do Twoich profili w mediach społecznościowych, dane kontaktowe czy formularz zapisu do newslettera.
 • Formularz kontaktowy: Dzięki niemu klienci będą mogli szybko i łatwo skontaktować się z Tobą. Upewnij się, że formularz jest widoczny i łatwy w obsłudze.
 • Elementy interaktywne: Przyciski do udostępniania treści w mediach społecznościowych, komentarze, wideo – to wszystko sprawia, że użytkownik jest bardziej zaangażowany i chętniej wraca na Twoją stronę.
 • Logo: Nie można przecenić znaczenia profesjonalnie zaprojektowanego logo. Dlaczego?
 1. Tworzy pierwsze wrażenie: Dobrze zaprojektowane logo będzie skutecznie przyciągać uwagę, sprawi, że Twoja firma zapadnie w pamięć. 
 2. Buduje tożsamość: Logo jest wizualnym przedstawieniem Twojej firmy. Pomaga odzwierciedlić misję, wartości i produkty Twojego biznesu w jednym, prostym obrazie.
 3. Zwiększa rozpoznawalność: W świecie marek trzeba się wyróżnić. Spójne i unikalne logo jest tutaj niezbędne. Ważne, by było widoczne na stronie, najlepiej umieścić je lewym, górnym rogu.
 • Zdjęcia: Odpowiednie zdjęcia mogą wzbogacić Twoją stronę, a złe – zrujnować całe wrażenie:
 1. Profesjonalizm: Zdjęcia wysokiej jakości odzwierciedlają profesjonalizm Twojej firmy. Unikaj zdjęć o niskiej rozdzielczości lub takich, które nie pasują do reszty treści.
 2. Oryginalność: Chociaż propozycje stockowe mogą być kuszące, oryginalne zdjęcia Twojej firmy, produktów czy zespołu wzbudzają więcej zaufania.
 3. Reprezentacja marki: Dobrze dobrane zdjęcia mogą wzmacniać przekaz Twojej marki, prezentować  produkty, zadowolonych klientów, a nawet pokazać Twój biznes od kuchni.
 4. Optymalizacja: Zbyt duże pliki zdjęć mogą spowalniać Twoją stronę. Upewnij się, że wszystkie obrazy są odpowiednio skompresowane.

Pamiętaj, że strona internetowa to nie tylko witryna, ale również narzędzie do komunikacji z klientami. Dlatego tak ważne jest, by Twoja strona www była nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim funkcjonalna i przyjazna dla użytkownika.

Kluczowe sekcje dla strony internetowej firmy

Czy kiedykolwiek po wejściu do sklepu czułeś się zagubiony, nie wiedziałeś, co i gdzie się znajduje? Jeżeli nie zadbasz o odpowiednią strukturę witryny, Twoi klienci poczują to samo. Przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym sekcjom.

 • O nas: Któż z nas, w czasach dzieciństwa nie lubił słuchać opowieści dziadka, mamy czy starszego brata? Każda firma także ma swoją historię, a Twoja strona to idealne miejsce, żeby ją opowiedzieć. Dzięki temu klienci nie tylko dowiedzą się, kim jesteś, ale poczują, że Cię znają. A kto nie chciałby robić zakupów u znajomego?
 • Oferta / Produkty / Usługi: Nie sprzedawaj produktu, sprzedawaj rozwiązanie problemu. Jakie problemy rozwiązują Twoje produkty czy usługi? Opisz to w przystępny sposób.
 • Portfolio: Jeśli zrobiłeś coś niesamowitego dla swojego klienta, nie krępuj się – pochwal się tym! Zdjęcia, opinie, filmy – to wszystko buduje wizerunek Twojej marki w oczach odwiedzającego.
 • Blog / Aktualności: W dzisiejszych czasach każdy chce być na bieżąco. Dziel się nowościami, osiągnięciami czy poradami. Pokaż, że jesteś ekspertem w swojej dziedzinie.
 • Kontakt: Wiem, że to brzmi banalnie, ale ilu z nas odwiedziło stronę, na której nie można było znaleźć numeru telefonu czy adresu e-mail? Zadbaj o to, by w jak największym stopniu ułatwić użytkownikom kontakt z Tobą.

Firmowa strona internetowa – elementy budujące zaufanie

Zaufanie to podstawa każdej relacji – zarówno prywatnej, jak i biznesowej. Kiedyś, podczas rozmowy z jednym z  klientów, usłyszałam: „Ludzie nie kupują od firm. Kupują od ludzi”. Jak więc budować zaufanie przez ekran komputera?

 • Certyfikaty i nagrody: Kiedy byłam dzieckiem, z dumą prezentowałem rodzicom moje dyplomy i wyróżnienia. Jako firma również masz prawo być dumny ze swoich osiągnięć. Certyfikaty, licencje czy nagrody – to wszystko świadczy o Twoim profesjonalizmie.
 • Opinie i referencje klientów: Pamiętasz, jak ostatnio wybierałeś restaurację? Pewnie zerknąłeś na opinie innych gości. Twoi klienci robią dokładnie to samo, zanim wybiorą Twoje usługi. Zadbaj o wiarygodne opinie na stronie.
 • FAQ, czyli Najczęściej zadawane pytania: Wiele lat temu, podczas jednego z moich pierwszych projektów, zorientowałam się, że większość klientów ma podobne wątpliwości. Zamiast odpowiadać na nie po raz setny, stworzyłam sekcję FAQ. Dzięki temu klient wie, że rozumiesz jego potrzeby i obawy.

Mam nadzieję,  te wskazówki pomogą Ci stworzyć stronę, która będzie nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim skuteczna. Pamiętaj, że w biznesie, jak w życiu, liczy się autentyczność i budowanie prawdziwych relacji.

Elementy zwiększające użyteczność strony

Ile razy zdarzyło Ci się, że nie mogłeś znaleźć informacji bądź produktów na danej stronie www?  Frustrujące, prawda? Aby zaoszczędzić tego swoim klientom, skoncentruj się na funkcjach, które podniosą użyteczność witryny. 

 • Wyszukiwarka na stronie: Dzięki niej użytkownik może szybko odnaleźć interesujące go informacje, produkty czy artykuły. W przypadku rozbudowanych witryn to prawdziwy ratunek dla użytkownika.
 • Responsywny design: W dobie smartfonów i tabletów Twoja strona musi dostosowywać się do różnych rozmiarów ekranów. Nikt nie lubi powiększać i przesuwać strony, by przeczytać treść.
 • Łatwo dostępne menu: Intuicyjne i proste w nawigacji menu to podstawa – zbyt skomplikowane może dezorientować użytkownika.
 • Szybkość ładowania: Zdarzyło Ci się kiedyś, że strona www, którą chciałeś odwiedzić ładowała się bez końca? Większość użytkowników przechodzi wtedy do konkurencji. Dlatego optymalizuj grafiki, używaj odpowiednich wtyczek i postaw na zaufany serwer.
 • Przystępność dla osób niepełnosprawnych: Technologie assistywne, kontrasty kolorów, możliwość powiększenia tekstu – wszystko to sprawi, że Twoja strona będzie bardziej dostępna, w tym także dla osób z niepełnosprawnościami.

Elementy poprawiające konwersję na firmowej stronie 

Zakładam, że Twoim celem jest nie tylko dotarcie do odbiorców, ale także zachęcenie ich do podjęcia konkretnej akcji. Może to być zakup produktu, zapis na newsletter czy wypełnienie formularza kontaktowego. Oto kilka elementów, które pomogą Ci w tym:

 • Wyraźne wezwania do działania (Call to Action, CTA): Kreatywne wezwanie do działania to istotny element na Twojej stronie www. Ważne, by przyciski CTA były widoczne, ale nie nachalne. Dobra praktyka to umieszczenie głównego CTA na górze strony oraz w stopce.
 • Krótkie i proste formularze: Jeśli chcesz, by klient wypełnił formularz, nie zmuszaj go do wprowadzania zbędnych informacji. Im mniej pól do uzupełnienia, tym lepiej.
 • Opinie i recenzje: Jak wspominałam wcześniej, ludzie ufają ludziom. Zamieszczanie opinii i recenzji innych klientów potwierdza wiarygodność Twojej oferty.
 • Gwarancje i polityka zwrotów: Jeśli oferujesz produkt, upewnij się, że klient wie, że może liczyć na gwarancję lub zwrot, jeśli coś pójdzie nie tak.
 • Chat na żywo: Klienci mają różne pytania i oczekują praktycznie natychmiastowej odpowiedzi. Chat jest tutaj doskonałym rozwiązaniem.

Pamiętaj, że konwersja to nie tylko sprzedaż. To budowanie relacji na wielu poziomach, troska o wizerunek eksperta. Dlatego dbaj o każdy element Twojej strony, a w razie jakichkolwiek problemów, skorzystaj z pomocy specjalistów. W 1stplace.pl od lat zajmujemy się budową i optymalizacją stron www i sklepów e-commerce.

Strona firmowa Google

Kiedy wchodzisz do biblioteki i masz przed sobą tysiące książek, z pewnością sięgniesz po te, które są na wierzchu lub na półce na wysokości oczu. To samo dotyczy Twojej strony internetowej. Możesz mieć funkcjonalny i atrakcyjny dla użytkownika serwis, ale, jeśli nikt nie będzie mógł znaleźć go w gąszczu wyników wyszukiwania, cała Twoja praca pójdzie na marne.

Dlatego też, poza samą budową strony, kluczowe jest pozycjonowanie w organicznych wynikach wyszukiwania Google. Pozycjonowanie to nie tylko zestaw technik, działania on-site i off-site, ale przede wszystkim strategia, dzięki której Twoja strona stanie się widoczna dla potencjalnych klientów. Pamiętaj, że nawet najpiękniejsza strona bez odpowiedniego ruchu jest niczym wspaniała książka, która zapomniana leży na jednej z ostatnich półek. 

Media społecznościowe – docieraj tam, gdzie są Twoi klienci

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, dlaczego tak wiele firm aktywnie działa na platformach społecznościowych? Odpowiedź jest prosta: tam są ich klienci! Współczesny konsument spędza coraz więcej czasu na przeglądaniu kanałów takich jak Facebook, LinkedIn czy Messenger. Dlatego obecność Twojej firmy na tych platformach to nie tylko moda, ale konieczność.

 • Strona firmowa na Facebooku stała się już standardem. Dzięki niej nie tylko wypromujesz swoje produkty czy usługi, ale przede wszystkim zbudujesz relacje z klientami. Strona firmowa na FB to miejsce, gdzie Twoi klienci mogą zostawić opinie, zadać pytania czy dowiedzieć się o nadchodzących promocjach.
 • Strona firmowa na LinkedIn pozwala nawiązać kontakty biznesowe i podkreślić profesjonalny charakter Twojej działalności.
 • Natomiast strona firmowa na Messengerze umożliwia szybką i efektywną komunikację z klientem,  zapewnia wsparcie w czasie rzeczywistym.

Nie zapominaj więc o integracji głównej strony internetowej z mediami społecznościowymi. Połączenie tych dwóch światów – tradycyjnej strony i dynamicznych kanałów społecznościowych – może przynieść znakomite rezultaty dla Twojego biznesu.

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza