Spis treści

Dofollow – czym jest? Jak link dofollow wpływa na SEO?

Twoja strona www nie jest widoczna wynikach organicznych? Prowadzisz różne działania, a konkurencja wciąż jest wyżej?

Dziś omówię jeden z istotniejszych czynników, mających wpływ na widoczność strony www w Google.  Są to linki zewnętrzne, przede wszystkim linki dofollow.

Czym dokładnie jest link dofollow? Jakie korzyści płyną z wykorzystania tego rodzaju linków? Jakich pułapek związanych z dofollow uniknać?

Dofollow – co to? Definicja

Dofollow (inaczej dofollow backlinks, dofollow links, atrybut dofollow), to atrybut linków, który jest swego rodzaju wskazówką dla robotów wyszukiwarek internetowych, że powinny podążać za linkiem, do którego ten atrybut został przypisany. Atrybut dofollow ma duże znaczenie przy link buildingu, czyli zdobywaniu linków przychodzących podczas pozycjonowania strony internetowej.

Znacznik dofollow jest sygnałem dla wyszukiwarek, że adres docelowy, do którego prowadzi odnośnik, jest wartościowy, że warto za nim podążać. W przeciwieństwie do atrybutu nofollow, który sugeruje robotom wyszukiwarek, żeby nie podążały za danym linkiem. Znacznik dofollow niejako nakazuje robotom, aby odwiedziły stronę, do której odsyła odnośnik. Informuje, że warto odwiedzić daną stronę, gdyż jest wartościowa i godna zaufania. Linki dofollow przekazują stronie docelowej część mocy strony (link juice), na której zostały umieszczone. Dzięki linkom dofollow zwiększa się autorytet strony docelowej, co wpływa na wzrost jej pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania.

Linki dofollow i nofollow – różnice

Główna różnica między dofollow i nofollow polega na sposobie, w jaki wyszukiwarki traktują te atrybuty. Linki dofollow są śledzone przez roboty indeksujące. Mówiąc najprościej, strona linkująca podpisuje się pod danym odnośnikiem. Linki nofollow są pomijane przez wyszukiwarki i nie mają wpływu na wartość SEO. Strona linkująca nie podpisuje się pod linkiem.

Czym jest atrybut dofollow?

Atrybut dofollow to znacznik używany w kodzie HTML linków. Pozwala on wyszukiwarkom na indeksowanie i przekazywanie mocy z jednej strony na drugą. Wysokiej jakości linki dofollow sprawiają, że Google traktuje linkowaną stronę jako zaufane źródło, zawierające treści, które warto wyświetlać użytkownikom. 

Czym jest rel dofollow?

Atrybut rel dofollow nie istnieje jako oddzielny atrybut w kodzie HTML. W rzeczywistości, gdy mówimy o „rel dofollow”, mamy na myśli brak atrybutu rel=”nofollow” w kodzie linku. Domyślnie, jeśli nie zostanie określony atrybut „nofollow” dla linku, wyszukiwarki traktują go jako link dofollow.

dofollow, linki dofollow, dofollow co to
Linki dofollow – najważniejsze informacje

Link dofollow jak zrobić?

Aby stworzyć link dofollow, wystarczy dodać zwykły link HTML bez atrybutu rel=”nofollow”. Domyślnie, jeśli link nie zawiera atrybutu „nofollow”, będzie traktowany jako dofollow przez wyszukiwarki. Poniżej znajduje się prosty przykład kodu HTML dla linku dofollow:

<a href=”https://przykladowa-strona.pl”>Przykładowy link dofollow</a>

W powyższym przykładzie, link prowadzi do strony o adresie „https://przykladowa-strona.pl” i nie zawiera atrybutu „nofollow”, więc jest traktowany jako link dofollow.

Dofollow a indeksacja strony

Linki dofollow wpływają na indeksację witryny, ponieważ ułatwiają robotom wyszukiwarki, takim jak Googlebot, śledzenie i odnajdywanie nowych treści. Kiedy robot wyszukiwarki napotyka link dofollow, podąża za nim, co prowadzi do znalezienia i indeksacji strony docelowej. Indeksacja jest procesem, w wyniku którego wyszukiwarki dodają stronę do indeksu i uwzględniają ją w wynikach wyszukiwania.

Pamiętaj jednak o równoczesnym stosowaniu linków nofollow. Odnośniki dofollow i nofollow pozwalą na budowanie naturalnego profilu linków, co jest ważne z perspektywy SEO.

Link building – jak pozyskać link dofollow?

W jaki sposób pozyskać link dofollow? Możliwości jest wiele. Pamiętaj jednak o tym, by takie linki pochodziły z wiarygodnych źródeł, powiązanych tematycznie z Twoim biznesem. Jeśli działasz lokalnie, skup się na współpracy partnerskiej z lokalnymi firmami, pozyskuj linki z lokalnych portali. 

Ważne są także regularne monitorowanie i analiza linków przychodzących, zarówno dofollow, jak i nofollow. Pozwala to na ocenę skuteczności strategii link buildingu oraz na jej bieżącą optymalizację. 

Budowanie wartościowych relacji z innymi stronami

Wartościowe linki możesz uzyskać dzięki budowie relacji z właścicielami innych stron www, blogów, portali. Współpraca partnerska, polegająca np. na wymianie linków, może przynieść obopólne korzyści.

Wpisy gościnne 

Wpisy gościnne to jedna z najbardziej popularnych strategii link buildingu. Publikacje zewnętrzne mogą przyczynić się do zwiększenia widoczności strony, zwiększenia rozpoznawalności, a także być dodatkowym źródłem ruchu.

Pozyskiwanie linków z renomowanych źródeł

Linki dofollow można pozyskać poprzez publikację artykułów sponsorowanych. Ważne jest wybrane miejsce publikacji –  najlepszym wyborem są portale informacyjne, serwisy branżowe, strony o dużym ruchu organicznym, mające autorytet. 

Publikacje artykułów sponsorowanych związane są z kosztami, jednak taka inwestycja może się zwrócić i to z nawiązką.  

Tworzenie wartościowych treści

Tworzenie wartościowych i interesujących treści na własnej stronie może przyciągnąć uwagę innych twórców, którzy chętniej będą linkować do Twojego serwisu. W efekcie uzyskasz wartościowe odnośniki i zwiększysz rozpoznawalność swojej firmy. 

Media społecznościowe

Niektóre platformy mediów społecznościowych, takie jak LinkedIn czy Pinterest, pozwalają na dodawanie linków dofollow. Wykorzystanie takich możliwości może wpłynąć na zwiększenie autorytetu i widoczności strony www.

Współpraca z influencerami

Współpraca z influencerami, osobami rozpoznawalnymi w mediach społecznościowych może prowadzić do zdobycia wartościowych linków dofollow. Warto rozmawiać z influencerami o możliwości współpracy i tworzenia treści, które zawierają linki dofollow prowadzące na Twoją stronę.

Wykorzystanie dofollow na stronie internetowej

Linkowanie wewnętrzne

Stosowanie linków dofollow w linkowaniu wewnętrznym na własnej stronie, pozwala na przekazywanie wartości SEO pomiędzy poszczególnymi podstronami. Dobrze zaplanowane linkowanie wewnętrzne wspiera optymalizację strony.

Linki dofollow – czego unikać?

Unikanie spamu

Nadużywanie linków dofollow oraz stosowanie technik spamerskich może prowadzić do negatywnych konsekwencji, przede wszystkim do kar Google. Pamiętaj więc o tym, że profil powinien być naturalny, zawierać linki dofollow i nofollow. Odnośniki powinny pochodzić ze zróżnicowanych źródeł, związanych w jakimś stopniu z Twoim biznesem.  

Google Penguin (Pingwin) a kara za nadużycia

Google Penguin to algorytm, który sprawdza jakość linków prowadzących na strony www. Witryny manipulujące linkami, na które prowadzą odnośniki słabej jakości, mogą spodziewać się kary. Aby uniknąć negatywnych konsekwencji, należy dbać o jakość oraz stosować się do wytycznych Google.

Link dofollow – ważny element pozycjonowania

 • Około 91% stron internetowych nie odnotowuje ruchu organicznego z Google, co częściowo wynika z braku wartościowych linków dofollow prowadzących do tych stron.
 • Strony internetowe i sklepy e-commerce z większą liczbą linków dofollow, pochodzących z różnych źródeł wyświetlają się na wyższych pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania Google.
 • Jednym z najważniejszych czynników wpływających na ranking stron w Google jest liczba domen linkujących, które przekazują wartość SEO za pomocą linków dofollow oraz zwiększają autorytet wspomnianych domen.

Mierzenie efektywności strategii dofollow

Narzędzia do analizy linków

Korzystanie z narzędzi do analizy linków, takich jak Ahrefs, Moz czy Google Search Console, pozwala na śledzenie efektywności strategii dofollow. Dzięki tym narzędziom można monitorować wartość linków dofollow, ich liczbę oraz źródła.

Monitorowanie ruchu i konwersji

Skuteczność strategii dofollow można mierzyć również poprzez analizę ruchu oraz konwersji na stronie internetowej. Wzrost liczby odwiedzin oraz konwersji może być związany z wartościowymi odnośnikami.

Dofollow- FAQ

Dofollow co to?

Dofollow to domyślny atrybut linków, które pozwalają wyszukiwarkom na indeksowanie i przekazywanie  mocy jednej strony na drugą. W praktyce oznacza to, że linki dofollow pomagają w budowaniu autorytetu strony docelowej i wpływają na jej pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania.

Jak pozyskać linki dofollow?

Pozyskiwanie linków dofollow może być realizowane poprzez różne metody, takie jak:

 • Tworzenie wartościowych i interesujących treści, które  będą udostępniane przez użytkowników.
 • Nawiązywanie współpracy z właścicielami stron lub blogów związanych z Twoją branżą.
 • Aktywność na forach internetowych i blogach, gdzie możesz dodać wartościowe komentarze z linkami do swojej strony.
 • Wykorzystanie platform mediów społecznościowych, które pozwalają na dodawanie linków dofollow.
 • Pisanie artykułów gościnnych i sponsorowanych.

 Jak sprawdzić, czy linki są dofollow?

Weryfikację linków możesz przeprowadzić kilkoma sposobami: 

 • Skorzystaj z przeglądarki internetowej, kliknij prawym przyciskiem myszy na link, wybierz opcję „Zbadaj” lub „Inspect”. W oknie narzędzi deweloperskich wyszukaj atrybut „rel” w tagu „a”. Jeśli nie ma atrybutu rel=”nofollow”, link jest dofollow.
 • Użyj wtyczek przeglądarki, takich jak „NoFollow Simple” dla Chrome, które automatycznie zaznaczają linki nofollow.
 • Skorzystaj z narzędzi SEO, takich jak Ahrefs, Moz czy Google Search Console, które pomogą w analizie linków dofollow i nofollow na stronie.

Jak zrobić link dofollow?

Aby stworzyć link dofollow, wystarczy dodać zwykły link HTML bez atrybutu rel=”nofollow”. Przykład kodu HTML dla linku dofollow:
<a href=”https://przykladowa-strona.pl”>Przykładowy link dofollow</a>
W powyższym przykładzie, link nie zawiera atrybutu „nofollow”, więc jest traktowany jako link dofollow przez wyszukiwarki.

Czy linki dofollow są lepsze niż nofollow?

Oba rodzaje linków mają swoje zastosowania w kontekście SEO. Linki dofollow zwiększają autorytet i wpływają na ranking strony docelowej. Linki nofollow służą do oznaczenia linków, które nie powinny wpływać na ranking. Optymalna strategia SEO powinna obejmować zarówno linki dofollow, jak i nofollow. 

Czy istnieją inne atrybuty linków, oprócz dofollow i nofollow?

Tak, istnieją również atrybuty takie jak „sponsored” oraz „ugc” (user-generated content). Atrybut rel=”sponsored” służy do oznaczania linków, które są wynikiem płatnych lub sponsorowanych publikacji, podczas gdy rel=”ugc” wskazuje na linki dodane przez użytkowników na forach, w sekcjach komentarzy lub innych miejscach, gdzie treść jest generowana przez użytkowników. Wszystkie te atrybuty pomagają wyszukiwarkom lepiej zrozumieć kontekst i cel linków na stronie.

Podsumowanie – dofollow

Podsumowując, wykorzystanie linków dofollow w strategii SEO jest kluczowe dla skutecznego pozycjonowania strony. Warto pamiętać o umiarkowanym i mądrym stosowaniu tego atrybutu, dbaniu o naturalny profil linków, monitorowaniu efektów oraz wykorzystywaniu możliwości, jakie dają media społecznościowe. Dzięki temu osiągnięcie sukcesu w pozycjonowaniu stanie się bardziej prawdopodobne.

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

2 Responses

 1. A czy linki Nofollow przekazują moc stronie, nie chodzi o pozycjonowanie ale moc – jakiś autorytet i tego typu rzeczy. Na przykład linki z Wikipedii są noffolow, to czy on mają wartość czy też nie. Czy ogólnie linki noffolow mają przekazywanie autorytetu i zaufania do strony?

 2. Witaj, jestem z branży edukacyjno-muzycznej i ciężko tutaj zdobyć artykuły gościnne oraz napisać komentarze z linkiem do strony (nie zatwierdzają komentarzy albo strony są stare). Myślę jak rozwiązać ten problem…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza