Pillar page, czyli strona filarowa, to pojęcie, które nie należy do najstarszych, jest jednak bardzo istotne. Nad tytułowym wyrażeniem powinny pochylić się firmy, które chcą zbudować autorytet tematyczny, a co za tym idzie, zyskać zainteresowanie odbiorców. Prawidłowe podejście do klastrów to ułatwienie pracy algorytmów Google oraz szansa na uzyskanie wyższej pozycji w wyszukiwarkach. Co jeszcze warto wiedzieć na temat pillar page i klastrów tematycznych? W jaki sposób zadbać o taką organizację treści na stronie www lub w sklepie e-commerce? O tym poniżej.
Definicja pillar page
Zacznę od definicji pillar page, czyli strony filarowej – jest to centralny element strategii klastrów tematycznych. Treści na stronie filarowej koncentrują się wokół głównego tematu, omawiają w sposób kompleksowy konkretne zagadnienia. Następnie, wokół strony filarowej powstają kolejne podstrony. Nowe podstrony uzupełniają content filaru, w szczegółowy sposób omawiają zagadnienia związane z tematem głównym.
Stronę filarową możemy więc nazwać fundamentem tematycznym, wokół którego powstają kolejne treści. Co bardzo ważne, wszystkie podstrony łączy linkowanie wewnętrzne.
Kluczowe cechy strony filarowej
Uściślając, strona filarowa to:
- Szerokie omówienie tematu – na stronie filarowej omawiany jest główny temat, poruszane są różne aspekty danego zagadnienia. Zwykle treści filarowe są dłuższe niż standardowe artykuły blogowe.
- Powiązanie z innymi treściami – strona filarowa linkuje do szczegółowych artykułów tematycznych, które w sposób szczegółowy skupiają się na konkretnych zagadnieniach związanych z danym tematem. Poszczególne artykuły linkują na stronę filarową.
- Przyjazność użytkownikom – strona filarowa jest jak centralne miejsce, w którym użytkownicy mogą uzyskać przegląd informacji na dany temat, a następnie łatwo przeklinać się na podstrony szczegółowo omawiające jego różne aspekty.
Czym są klastry tematyczne?
A czym dokładnie są klastry?
Klastry tematyczne to grupy pokrewnych treści połączone siecią linków. Sercem klastra jest tytułowa pillar page, która w ogólny sposób prezentuje dość rozległy temat. Ze strony filarowej prowadzą linki do szczegółowo omówionych zagadnień. Klastrami mogą być zarówno artykuły blogowe, jak i podstrony usługowe.
Taka organizacja treści na stronie www może zwiększyć zaangażowanie użytkowników, jest też potężnym narzędziem ułatwiającym budowę autorytetu tematycznego.
Klastry tematyczne a oczekiwania użytkowników i pozycjonowanie
Jak z pewnością wiesz, satysfakcja użytkownika jest dziś najistotniejsza. Wszystkie firmy, które chcą zyskać widoczność w sieci, muszą optymalizować swoje witryny, w tym content, w taki sposób, by spełniał oczekiwania potencjalnych klientów.
Jaką rolę odgrywają w tym wszystkim klastry tematyczne? Już wyjaśniam.
Klastry tematyczne mają wiele zalet, a jedną z nich jest to, że dobrze korelują z coraz dłuższymi zapytaniami użytkowników. Odbiorcy często wpisują w okno wyszukiwania dłuższe zapytania, np. składające się z trzech-, czterech fraz kluczowych. Wpisywanie bardziej szczegółowych zapytań stało się dla wielu osób sposobem na ominięcie kiepskich tekstów i znalezienie merytorycznych informacji.
Dłuższe, dokładne zapytania to także wynik coraz większego trendu dotyczącego wyszukiwania głosowego. Użytkownicy, którzy korzystają z asystentów głosowych często są mniej oszczędni w słowach niż Ci, którzy wpisują zapytania w okno wyszukiwania.
To nie koniec. Google ocenia treści pod kątem trafności i jakości, ważne jest także, czy treść w wyczerpujący sposób omawia temat, czy stanowi wyczerpujące źródło informacji. Ponadto, szczegółowe omówienie tematu może wydłużyć czas sesji na stronie www, sprawić, że użytkownik nie będzie musiał przeklikiwać się na inne strony, by znaleźć ważne dla niego informacje.
Klastry tematyczne doskonale wpisują się w powyższe kwestie. Stanowią dobrą odpowiedź na potrzeby użytkowników i wymagania wyszukiwarki Google.
Jak stworzyć pillar page?
Jak stworzyć pillar page? Nie ma w tym nic trudnego. Poniżej krótka instrukcja.
- W pierwszej kolejności pomyśl, na jakich tematach chcesz się skupić, jakie zagadnienia mogą być przydatne dla Twoich odbiorców.
- Następnie możesz przejść do badania słów kluczowych – wybierz frazy kluczowe, za pomocą których odbiorcy szukają ważnych dla Twojego biznesu zagadnień.
- Na podstawie przygotowanej listy fraz kluczowych, opracuj tematy wpisów filarowych. Pamiętaj, że temat główny powinien być na tyle rozbudowany, by można było za jego pomocą utworzyć klaster tematyczny.
- Zadbaj o to, by w obrębie klastra pojawiły się artykuły skoncentrowane na konkretnych frazach kluczowych. Unikniesz dzięki temu kanibalizacji. Dla przykładu, strona filarowa może skupiać się na marketingu internetowym, a powiązane z nią artykuły, np. na marketingu treści, marketingu szeptanym, marketingu w social mediach itp.
- Pamiętaj, aby w treści klastra umieścić linki wewnętrzne – spełniają one wiele istotnych funkcji: usprawniają nawigację (zarówno użytkowników, jak i robotów Google), są też dużym ułatwieniem dla potencjalnych klientów.
- Oprócz linków między stroną filarową a podstronami, utwórz też linki między poszczególnymi artykułami znajdującymi się w obrębie jednego klastra.
- W artykułach dobrze także umieścić spis treści – dzięki temu czytelnik szybko przekilka się do wybranej sekcji artykułu.
Podczas tworzenia pillar pages pamiętaj jeszcze o kilku ważnych zasadach:
- Używaj nagłówków H1, H2, H3. Pamiętaj, by w nagłówkach umieść istotne słowa kluczowe.
- Wszystkie informacje powinny być przedstawione w logiczny, zrozumiały sposób.
- W ramach klastra tematycznego możesz umieszczać także infografiki, zdjęcia i wideo.
- Pamiętaj o responsywności – Twoje klastry powinny poprawnie wyświetlać się na różnego typu urządzeniach- zarówno na komputerze, jak i na tablecie czy smatrfonie.
- Regularnie aktualizuj stronę filarową i powiązane z nią podstrony, skup się na tym, by treści zawsze były aktualne i dopasowane do potrzeb użytkowników. Jeśli będzie taka potrzeba, możesz zbudować nowe podstrony.
- Monitoruj wydajność klastra, sprawdź, jakie frazy kluczowe uzyskały widoczność w bezpłatnych wynikach wyszukiwania. W przeprowadzeniu analizy przydatne będą specjalistyczne narzędzia, np. Google Analytics, Google Search Console, Ahrefs. Regularna analiza sprawi, że dowiesz się, co na Twojej stronie www, a co nie do końca.
Cluster content – przykładowa budowa klastra tematycznego
Zbudujmy klaster tematyczny dla kliniki stomatologicznej. Zaczynamy od wybrania frazy głównej, czyli tematu naszej strony filarowej, przykładowe propozycje to:
- stomatologia estetyczna
- stomatologia zachowawcza
- chirurgia stomatologiczna
- stomatologia dziecięca.
Skupmy się jednak na stomatologii estetycznej – będzie ona kluczowym elementem klastra tematycznego. Kolejny krok to analiza zagadnień związanych ze stomatologią estetyczną, na przykład:
- licówki
- usuwanie przebarwień
- wybielanie zębów
- korony zębowe
- odbudowa kompozytowa
- cyfrowe projektowanie uśmiechu.
Gdyśmy chcieli dokładnie opisać każde z powyższych zagadnień, treść na temat stomatologii estetycznej, byłaby bardzo długa.
Strona filarowa, czyli krok numer jeden
Po zebraniu wszystkich danych, możesz już rozpocząć przygotowywanie danego tekstu. Uwzględnij w nim najistotniejsze frazy dotyczące estetyki uzębienia, omów wszystko w sposób ogólny, wymień też sposoby na poprawę estetyki uzębienia. Napisz o licówkach, zabiegach higienizacyjnych, usuwaniu przebarwień, wybielaniu zębów, koronach zębowych, odbudowie kompozytowej, cyfrowym projektowaniu uśmiechu. Zamieścić krótkie informacje na temat wspomnianych zabiegów, ale nie rozpisuj się zbyt dużo – szczegółowe opisy przygotujesz później.
Klastry, krok numer dwa
Możemy teraz przejść do kolejnego etapu budowy klastrów tematycznych. Przygotuj szczegółowe teksty na każdy z wymienionych tematów (licówki, usuwanie, przebarwień, zabiegi higienizacyjne, wybielanie zębów, korony zębowe, odbudowa kompozytowa cyfrowe projektowanie uśmiechu). Każde zagadnienie omów w szczegółowy sposób. Zadbaj o to, by użytkownik znalazł w danej treści wszystkie istotne informacje.
Linkowanie, czyli krok numer trzy
Przejdźmy do końcowego etapu, czyli do linkowania. Linki powinny kierować ze strony filarowej do szczegółowych artykułów i z artykułów na stronę filarową. Istotne również, by poszczególne artykuły linkowały między sobą. W artykule na temat licówek możesz np. umieścić link, który będzie prowadził na podstronę dotyczącą zabiegów higienizacyjnych.
Klastry treści ‒ o czym jeszcze pamiętać?
Załóżmy, że właśnie skończyłeś budowę klastra. Czy to już koniec pracy? Oczywiście nie. Możesz także przygotować wersję klastra w formacie PDF. Użytkownicy, mając do wyboru czytanie długich treści bezpośrednio na stronie www i w formacie PDF, wybierają tę drugą opcję. Istnieją raczej niewielkie szanse, że użytkownik przebrnie przez cały klaster tematyczny. Ale jeśli otrzyma poradnik, szanse wzrosną. Dobrą opcją jest także zaproponowanie poradnika, w zamian za zostawienie adresu e-mail.
Nie zapomnij także o promocji swoich treści. Wpisy w mediach społecznościowych, na Profilu Firmy w Google (dawniej wizytówka Google Moja Firma), Instagramie, Linkedin to wysoce zalecane działania ‒ oczywiście w zależności od branży sprawdzą się inne platformy.
Klaster tematyczny ‒ dlaczego warto?
Dlaczego warto tworzyć klastry tematyczne? Powodów jest dużo, poniżej najistotniejsze z nich.
Lepsza nawigacja
Klastry tematyczne organizują treści w sposób, który ułatwia użytkownikom poruszanie się po stronie. Wykorzystanie linków wewnętrznych, logiczna struktura, tematycznie powiązane treści sprawią, że odbiorcy będą szybciej poruszać się po stronie, sprawniej odnajdą ważne dla nich informacje, a to zmniejszy współczynnik odrzuceń.
Wsparcie SEO (search engine optimization)
Klastry tematyczne sprzyjają pozycjonowaniu strony www lub sklepu e-commerce w wynikach wyszukiwania. Klaster content sprawia, że algorytmy Google lepiej rozumieją strukturę i hierarchię treści. To nie koniec, roboty wyszukiwarki, poruszając się między klastrami tematycznymi, szybciej odnajdują nowe lub zaktualizowane treści, a to przyspiesza indeksację i daje szansę na szybsze osiągnięcie satysfakcjonujących pozycji w wynikach wyszukiwania.
Koniecznie też muszę wspomnieć o tym, że dzięki klastrom, Twoja strona internetowa lub sklep e-commerce zwiększą swoją widoczność na szeroki zakres fraz kluczowych. Widoczność na wiele, ważnych dla Twojego biznesu fraz kluczowych, może prowadzić do wzrostu ruchu organicznego. Wzrost ruchu może natomiast przełożyć się na konwersję.
Satysfakcja odbiorcy
Jak już wspominałam na początku, satysfakcja odbiorcy jest kluczowa – poprzez budowę klastrów, możesz dostarczyć użytkownikowi wartościowy content, wydłużyć czas sesji i sprawić, że odbiorca będzie wracał na Twoją stronę www.
Wartościowe treści, w tym przypadku klastry to nie tylko sposób na zyskanie widoczności w wyszukiwarce Google, ale również sposób, by zyskać zaufanie użytkowników.
Pilar page – content marketing
Contentem zajmuję się już prawie 10 lat i muszę przyznać, że tworzenie klastrów tematycznych ma jeszcze jedną ważną zaletę. Pomaga w stworzeniu spójnego harmonogramu treści, sprawia, że dane zagadnienie jest omówione z każdej strony. Dzięki temu, problem z przygotowaniem listy wartościowych artykułów znika. Content jest spójny, a autorytet tematyczny witryny wzrasta.
10x content pillar page
Jeśli chodzi o pillar page, nie mogę pominąć pojęcia 10x content pillar page. Jest to strona filarowa 10x lepsza od innych. Zwykle są to szczegółowe przewodniki, raporty, które prezentują wiele danych na konkretny temat. Taki content ma górować nad konkurencją pod względem jakości, wartości i wszechstronności, a użytkownikom zapewnić niezwykle obszerną i angażującą treść. Koncepcja ta została spopularyzowana przez Randa Fishkina.
Tworzenie 10x content pillar pages to długofalowa strategia, która może przynieść znaczne korzyści w postaci większego ruchu organicznego i lepszego zaangażowania użytkowników.
Podsumowanie: pilar page
Podsumowując, pillar page i klastry tematyczne zajmują ważne miejsce w content marketingu. Budowa powiązanych podstron, które tworzą wyczerpujące źródło wiedzy na dany temat, to ważny krok pod kątem seo, jak i ux. Klastry tematyczne sprawiają, że algorytmy wyszukiwarek sprawniej poruszają się w obrębie strony internetowej, łatwiej odnajdują nowe podstrony. Taka strategia umożliwia także budowę autorytetu tematycznego, który odgrywa w e-marketingu coraz większą rolę.
Przemyślana organizacja treści w klastry tematyczne to sposób na zwiększenie widoczności strony w wynikach wyszukiwania i sposób, by zyskać uwagę użytkowników. Wszystko to może przełożyć się na wysokość konwersji.