Spis treści

Google site – kreator stron www dla firm i osób prywatnych

Firmy, jak i indywidualni użytkownicy, poszukują prostych, efektywnych i ekonomicznych rozwiązań z zakresu tworzenia stron internetowych. Google Site, darmowe narzędzie od giganta technologicznego, czyli Google, stanowi odpowiedź na wspomniane potrzeby. Narzędzie zapewnia intuicyjne środowisko do projektowania i zarządzania witrynami internetowymi. Za pomocą Google site można sprawnie stworzyć atrakcyjną, funkcjonalną stronę internetową. 

Google site – co to? 

Google Site to darmowe narzędzie od Google, które umożliwia łatwe tworzenie i publikowanie stron internetowych. Jest to rozwiązanie typu „przeciągnij i upuść”, które nie wymaga od użytkowników zaawansowanej wiedzy technicznej bądź umiejętności programowania.

Google Site
Google Site: co to, definicja

Główne funkcje

Jakimi funkcjami wyróżnia się Google site, przede wszystkim są to: 

 • Prosty interfejs użytkownika: Google site to intuicyjny interfejs typu „przeciągnij i upuść”, który ułatwia dodawanie, usuwanie i modyfikowanie elementów na stronie.
 • Design: Opcja wyboru różnych motywów i szablonów, które można dostosować do własnych potrzeb i preferencji, zarówno jeśli chodzi o design, jak i funkcjonalność. 
 • Responsywność: Strony zbudowane w Google site są responsywne, co oznacza, że automatycznie dostosowują się do rozmiaru ekranu, na którym są wyświetlane – bez względu na to, czy jest to komputer, tablet czy telefon.
 • Integracja z G Suite: Łatwe dodawanie plików Google Docs, arkuszy kalkulacyjnych Google Sheets, prezentacji Google Slides, a także formularzy Google Forms. Dzięki temu praca na stronie jest płynna i efektywna, a potrzebne narzędzia są zintegrowane ze stroną internetową.

Google site verification

Google site verification to proces weryfikacji, który potwierdza, że jesteś właścicielem danej strony internetowej lub aplikacji. To krok konieczny, aby uzyskać dostęp do dodatkowych narzędzi i funkcji oferowanych przez Google, np. do narzędzia Google Search Console. 

Proces weryfikacji zazwyczaj wymaga wdrożenia specjalnego kodu, pliku HTML lub rekordu DNS. Po dodaniu danego elementu, Google przeprowadza skanowanie, które ma potwierdzić, że masz uprawnienia administratora strony. Weryfikacja to gwarancja, że dostęp do strony www mają upoważnione osoby, to ochrona przed nieautoryzowanym dostępem.

Site tools Google

Narzędzia Google Site to wiele opcji zarządzania i optymalizacji stron internetowych. Możesz dostosować wygląd i funkcjonalność witryny do potrzeb własnych i Twojej firmy. Poszczególne funkcje pozwalają na dodawanie takich elementów jak tekst, obrazy, wideo. Możesz także zintegrować witrynę z innymi aplikacjami Google – ułatwia to tworzenie merytorycznych treści i atrakcyjnych wizualnie stron. Ponadto, Google Site oferuje zaawansowane narzędzia do analizy ruchu na stronie – pozwala to na monitorowanie zachowania odwiedzających,  optymalizację strony pod kątem lepszej wydajności oraz większej skuteczności.

Site translation Google

Google Translate Site to funkcja oferowana przez Google Translate, która umożliwia automatyczne tłumaczenie całych stron internetowych na różne języki. Jak używać funkcji Google Translate Site?

 • Włączenie tłumaczenia na stronie: Aby zintegrować Google Translate ze swoją stroną, możesz dodać widżet tłumaczenia do HTMLa. Google oferuje proste skrypty, które sprawnie wkleisz do kodu strony.
 • Konfiguracja widgetu: Po dodaniu kodu, możesz dostosować ustawienia widgetu, np. wybór języków, które chcesz udostępnić oraz umiejscowienie widgetu na stronie. Google umożliwia również dostosowanie stylu widgetu – tak, aby pasował do designu Twojej strony.
 • Automatyczne tłumaczenie strony: Możliwa jest także konfiguracja, dzięki której strona będzie automatycznie tłumaczona na język przeglądarki użytkownika. Jest to szczególnie przydatne, jeśli masz globalną bazę użytkowników. 

Dlaczego strona www w różnych wersjach językowych może być dobrym wyborem? 

 • Zwiększony zasięg:

Wielojęzyczna strona to sposób, by dotrzeć do odbiorców na całym świecie. Nie ograniczasz się tylko do osób, mówiących w  jednym języku, ale przyciągasz międzynarodowych klientów. Jeśli chcesz dziać globalnie, tłumaczenie strony jest obowiązkowe. 

 • Lepsza użyteczność i satysfakcja użytkownika:

Użytkownicy cenią sobie możliwość przeglądania stron w języku ojczystym, przekłada się to na dłuższe sesje i niższy współczynnik odrzuceń.

 • Optymalizacja SEO

Google i inne wyszukiwarki wysoko oceniają strony, które oferują treści w wielu językach. Dzięki tłumaczeniu, możesz poprawić  ranking SEO i zwiększyć ruch na stronie.

 • Konkurencyjność rynkowa

Na konkurencyjnych rynkach globalnych, różne wersje językowe strony są sposobem, by zyskać przewagę nad firmami, które nie oferują takiej możliwości.

Google site: site tools google, site translation google
Google site: site tools Google, site translation Google i inne możliwości

Google site a budowa strony firmowej – czy to dobry wybór? 

Decyzja o budowie strony za pomocą Google site uzależniona jest od kilku czynników, takich jak cele firmy, budżet, kwestie techniczne, oczekiwania dotyczące funkcjonalności strony. Jak możesz ocenić, czy omawiane narzędzie będzie odpowiednie do Twoich potrzeb? Poniżej wady i zalety narzędzia. 

Zalety korzystania z Google site

 • Redukcja kosztów: Google site to narzędzie bezpłatne, dostępne dla każdego właściciela konta Google. Jest to dobry wybór dla użytkowników indywidualnych, organizacji non-profit czy małych firm szukających ekonomicznych rozwiązań. 
 • Łatwość użytkowania: Prosty interfejs umożliwia sprawną budowę i uruchomienie strony www. Nie musisz uczyć się kodowania. 
 • Szybkie i bezpieczne hostowanie: Google zapewnia hosting, dzięki czemu nie musisz martwić się o techniczne aspekty utrzymania serwera.
 • Dostosowanie SEO: Możliwość optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarek. 
 • Integracja z innymi narzędziami Google: Google site można łatwo zintegrować z innymi usługami Google, takimi jak Google Analytics, Google Maps, Google Docs, co może znacznie zwiększyć funkcjonalność strony.

Wady Google Site

 • Ograniczone możliwości: Chociaż Google site oferuje pewien poziom personalizacji, nie proponuje tak wielu opcji, jak bardziej zaawansowane platformy, np. WordPress czy Wix.
 • SEO: Możliwości z zakresu pozycjonowania stron są mniejsze w porównaniu z tymi, jakie dają popularne systemy CMS.
 • Funkcjonalność e-commerce: Google site nie oferuje zaawansowanych opcji dla sklepów internetowych, co może być  sporym ograniczeniem dla firm, które chcą sprzedawać produkty lub usługi online.

Jakie strony można zbudować na Google site? 

Google Site umożliwia tworzenie stron internetowych o różnym charakterze, są to na przykład: 

 • Strony informacyjne i edukacyjne: Strony szkół, kursów online, witryny z materiałami edukacyjnymi, informacjami dla studentów, z harmonogramami zajęć.
 • Portfolio: Strony z portfolio artysty, fotografa, grafika i innych twórców, którzy chcą zaprezentować swoje prace w atrakcyjnej formie.
 • Strony projektów i wydarzeń: Witryny poświęcone określonym projektom lub wydarzeniom, zawierające istotne informacje, multimedia i harmonogramy, które pomogą w promocji i organizacji.
 • Strony firmowe i osobiste: Google site umożliwia budowę prostej strony firmowej lub osobistej. Taka witryna sprawdzi się w roli wizytówki online, zaprezentuje usługi, produkty, misję firmy. Będzie też dobrym rozwiązaniem w przypadku budowy marki osobistej. 
 • Blogi: Chociaż Google site nie oferuje tak zaawansowanych funkcji blogowych jak inne platformy, na takich stronach można wdrażać artykuły, wpisy itp. 

Google site  – tak, czy nie? 

Google Site oferuje wiele opcji personalizacji i jest dostosowany do potrzeb użytkowników, którzy chcą szybko i bez większych nakładów finansowych stworzyć funkcjonalne strony internetowe. Będzie odpowiednim i ekonomicznym rozwiązaniem, jeśli:

 • Twoja firma potrzebuje prostej strony internetowej, głównie do celów informacyjnych.
 • Zależy Ci na wizytówce online i nie planujesz rozbudowanej działalności e-commerce.

Jeśli jednak potrzebujesz bardziej rozbudowanej strony, z zaawansowanymi funkcjami i pełną kontrolą nad SEO, warto byś rozważył inne rozwiązania. Podejmując decyzję dotyczącą budowy witryny, pod uwagę weź swoje cele biznesowe, plany dotyczące rozwoju biznesu. 

Google site – wskazówki dla Ciebie

Zdecydowałeś się na budowę witryny na Google site? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek! 

 • Pamiętaj o SEO: Zadbaj o optymalizację strony pod kątem SEO. Dodaj odpowiednie tytuły, opisy, nagłówki, pamiętaj o doborze odpowiednich słów kluczowych.
 • Dodaj multimedia: Twoja strona www powinna być funkcjonalna i miła dla oka, dodaj multimedia: zdjęcia, filmy i mapy Google. Pamiętaj, aby były one dobrej jakości, istotne jest także prawidłowe formatowanie. 
 • Regularnie aktualizuj treści: Regularne publikacje, aktualny content to szansa na wyższe pozycje w Google i uzyskanie uwagi użytkownika. 
 • Używaj responsywnego designu: Upewnij się, że Twoja strona jest responsywna, czyli dobrze wyświetla się na różnych urządzeniach, w tym na smartfonach i tabletach.
 • Monitoruj i analizuj ruch na stronie: Korzystaj z Google Analytics, aby monitorować ruch na stronie i analizować zachowanie użytkowników. Takie dane pomogą w optymalizacji strony pod kątem SEO i UX

Google site – podsumowanie

Google site to intuicyjne narzędzie do tworzenia stron internetowych. Dzięki prostemu interfejsowi, działaniom typu przeciągnij i upuść, użytkownicy mogą łatwo tworzyć różnorodne strony – od edukacyjnych i firmowych po portfolio. Google site to także pełna integracja z innymi usługami Google – ułatwia to dodawanie dynamicznych elementów, takich jak dokumenty, arkusze kalkulacyjne czy formularze. Wszystko to czyni Google site ciekawym rozwiązaniem dla edukatorów, małych firm i osób poszukujących prostego sposobu na zwiększenie widoczności w internecie.

 

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza