Google Moja Firma (Profil Firmy w Google)

Spis treści

Jak założyć i pozycjonować wizytówkę Google Moja Firma (Profil Firmy w Google)? 13 top wskazówek

Profil Firmy w Google, dawniej wizytówka Google Moja Firma (GMF),  to jedno z narzędzi, które pozwala na zwiększenie widoczności biznesu w przestrzeni cyfrowej. Ów Profil to nie tylko wirtualna wizytówka; to dynamiczna platforma, która pozwala na interakcję z klientami, budowanie zaufania oraz rozpoznawalności. Dzięki założeniu, a następnie pozycjonowaniu wizytówki, wejdziesz na wyższy poziom lokalnego marketingu – czy wiesz, że 64% zapytań biznesowych, lokalnych, pochodzi właśnie z Google Maps?

Co to jest wizytówka Google Moja Firma (Profil Firmy w Google)?

Profil Firmy w Google, znany jako Google Moja Firma (Google My Business) lub wizytówka Google, to bezpłatne narzędzie, umożliwiające zarządzanie widocznością biznesu w Google Maps i w wyszukiwarce Google. Omawiane rozwiązanie pozwala firmom na prezentację oferty i kluczowych informacji, a tym samym, na zwiększenie widoczności w lokalnych wynikach wyszukiwania.

Na profilu można umieścić najistotniejsze informacje o biznesie – nazwę i adres firmy, opis oferty, godziny pracy. Kolejne opcje to publikacja zdjęć firmy (zaleca się umieszczanie zdjęć z wewnątrz i zewnątrz obiektu) oraz krótkich wpisów. Użytkownicy mogą oceniać i komentować usługi firmy –  firmy natomiast mają możliwość odpowiedzi na każdą z opinii.

Wizytówka Google Moja Firma – jak założyć? Instrukcja krok po kroku

Założenie wizytówki jest proste i – tak jak większość narzędzi dostarczanych od Google (np. Google Search Console oraz Google Analytics), darmowe.

Aby utworzyć wizytówkę, konieczne jest konto G-mail. Po zalogowaniu na skrzynkę mailową, wejdź: na https://www.google.com/intl/pl_pl/business/ i kliknij Zarządzaj teraz. Następnie, uzupełnij najważniejsze informacje na temat swojego biznesu. 

  • Nazwa firmy

Pierwszy krok to podanie nazwy firmy. Jeżeli sama nazwa nie wskazuje na to, czym się zajmujesz, sprecyzuj to, np. Agencja 1stplace.pl– pozycjonowanie stron Kraków.

  • Kategoria prowadzonych usług

Spośród gotowych już kategorii, wybierz jedną, która najlepiej opisuje kor prowadzonej przez Ciebie działalności. Po wpisaniu kilku pierwszych liter, np. „pozyc” – wyskoczy lista proponowanych usług takich jak: pozycjonowanie stron, pozycjonowanie sklepów – wybierz jedną z nich. Oczywiście, podczas optymalizacji wizytówki możesz zmienić wybraną kategorię.

  • Lokalizacja

Jest to jedna z najważniejszych czynności, podczas zakładania wizytówki. Chodzi o to, aby pinezka (marker) była umieszczona w odpowiednim miejscu na mapie – tam, gdzie faktycznie znajduje się Twoja firma lub punkt usługowy. Dzięki temu klienci bez trudu znajdą Twoją firmę. Dodaj więc poprawne i kompletne dane adresowe. 

Zakres prowadzonej usługi

Bardzo ważne jest, abyś odpowiedział na pytanie, czy świadczysz usługi wyłącznie w jednym miejscu, które jest wskazane na wizytówce GMF (Profil firmy w Google) – tak jak np. salon fryzjerski, który fizycznie znajduje się w konkretnym punkcie.

Jeśli jednak realizujesz usługę także poza podanym adresem, zaznacz Tak i w dalszych krokach uzupełnij odpowiedzi dotyczące konkretnych obszarów – mogą to być dzielnice, miejscowości, ulice.

Pozostałe dane kontaktowe

Uzupełnij dane kontaktowe – najlepiej, aby były takie same, jak te, które znajdują się na stronie internetowej.  Spójne informacje są ważne zarówno dla robotów Google, jak i dla użytkowników. Po uzupełnieniu wszystkich danych kontaktowych, kliknij Zakończ.

Gratulacje! Twoja wizytówka Google Moja Firma jest już założona. Pozostaje ostatni etap – weryfikacja.

Weryfikacja lokalizacji

Ostatnim etapem zakładania wizytówki GMF jest potwierdzenie lokalizacji prowadzonej działalności. Po zalogowaniu do usługi Google Moja Firma, otwórz zakładkę Zarządzaj lokalizacjami, a następnie kliknij link Zweryfikuj teraz.

Zostaniesz poproszony o wybranie sposobu weryfikacji, czyli metody, którą Google dostarczy Ci kod weryfikacyjny. Możesz wybrać jedną z poniższych opcji:

  • numer telefonu – zadzwoń lub sms,
  • e-mail – otrzymasz wiadomość na wskazaną skrzynkę mailową,
  • kartka pocztowa – otrzymasz kod weryfikacyjny pocztą tradycyjną, w tym przypadku czas oczekiwania na kod to około dwóch tygodni. 

Kolejną z możliwości jest zweryfikuj później, jednak wybranie takiego rozwiązania wyklucza możliwość zarządzania wizytówką. Możesz wybrać tą opcję, jeśli nie chcesz jeszcze udostępniać wizytówki, a tym samym pozostawić adres niewidoczny, np. jeśli działalność nie została jeszcze oficjalnie otwarta.

Po weryfikacji, wizytówka jest gotowa. Jedyne, co Ci pozostaje, to uzupełnienie profilu o dodatkowe informacje i jego bieżąca aktualizacja. Im więcej informacji pojawi się na firmowym profilu, tym większa szansa, że zostanie on doceniony przez roboty Google oraz klientów.

Przykładowy widok pozycjonowanej wizytówki firmy w Google Maps

profil firmy w Google jak założyć
Wizytówka firmy w Google Maps

Jak założyć wizytówkę Google? Instrukcja w pigułce 

  • Utwórz konto w usłudze G-mail, na stronie https://business.google.com lub powiąż adres firmowy z usługami Google.
  • Zaloguj się na konto i kliknij Dodaj lokalizację.
  • Podaj nazwę firmy.
  • Uzupełnij informacje na temat lokalizacji firmy.
  • Podaj dane kontaktowe.
  • Określ profil działania firmy.
  • Uzupełnij zakres terytorialny.
  • Uzupełnij kategorie i dane kontaktowe.
  • Wybierz sposób weryfikacji, np. weryfikacja telefoniczna lub pocztowa.

Koniec, jesteś szczęśliwym posiadaczem Google Maps. 

Jak działa pozycjonowanie Google Maps?

Pozycjonowanie w Google Maps to nic innego, jak poprawna optymalizacja wszystkich danych i elementów profilu, czyli wizytówki GMF. Przemyślane i regularne działania przełożą się na zadowolenie użytkowników i zwiększenie widoczności firmy w wynikach wyszukiwania. 

Efekty pozycjonowania w Google Maps uzależnione są od wielu czynników, które omówimy poniżej. Są to między innymi kategoria działalności firmy, zasięg lokalny, opis działalności, poprawne dane kontaktowe, systematyczny rozwój wizytówki, dodatkowy content, komentarze użytkowników, a nawet, pełnowymiarowe logo firmy.

Warto, dodać że Google Moja Firma wspiera pozycjonowanie lokalne w wynikach organicznych. Właśnie dlatego, pozycjonując Google Maps, zyskujesz podwójnie. 

Gdzie Twoja firma będzie widoczna, jeśli zdecydujesz się na pozycjonowanie w Google Maps?

  • Profil będzie widoczny jako pinezka na mapie oraz w wynikach wyszukiwania Google Maps. Wyświetli się, gdy użytkownik będzie szukał firm z Twojej branży lub wpisze nazwę Twojej firmy.
  • Profil GMF wyświetli się także w wyszukiwarce Google. Może być widoczny po prawej stronie wyników wyszukiwania  (desktop) lub na górze (mobilnie).
  • Kolejne miejsce to Local Pack. W tej sekcji Google wyświetla trzy firmy, które uzna za najlepiej dopasowane do potrzeb użytkownika. Pozycja w Local Pack to wiele korzyści, witryny wyświetlane w tym miejscy generują wysokie CTR.  

Profil firmy w Google pozycjonowanie
Pozycjonowanie Profilu Firmy w Google

Pozycjonowanie w mapach Google – TOP 13 czynników

Wiesz już, czym jest usługa Google Moja Firma, czas poznać najważniejsze czynniki, które mają wpływ na pozycjonowanie mapy Google. Dobraliśmy 13 wskaźników rankingowych mających wpływ na pozycję Twojej strony w mapach Google. Poniższe informacje możesz wykorzystać, podczas zakładania lub audytu własnej wizytówki. Wdrożenie opisanych działań pomoże Ci w pozyskaniu dodatkowych użytkowników z poziomu organicznych wyników wyszukiwania.

1. Tytuł wizytówki w Google Moja Firma

Zaczynamy. Tytuł wizytówki to pierwsza rzecz, o którą należy zadbać, podczas optymalizacji profilu. Choć z pozoru to rzecz banalna, w praktyce bywa różnie. Tytuł powinien pasować do specyfiki biznesu i zawierać minimum jedno słowo kluczowe. Nie może być zbyt długi (nie umieszczaj dużej liczby słów kluczowych). Doskonale sprawdzą się kombinacje typu: nazwa firmy plus jedno, najważniejsze słowo kluczowe. 

Pamiętaj też o tym, że nazwa wizytówki powinna być zrozumiała i zachęcająca dla użytkowników. Nie musisz podawać pełnej, formalnej nazwy firmy, typu: Przedsiębiorstwo handlowe usługowe KAMAT itp., lepiej sprawdzą się jasne, od razu zrozumiałe nazwy typu: K&Z – salon fryzjerski, 1stplace.pl- pozycjonowanie i PPC  itp. Łącząc nazwę firmy ze słowem kluczowym, możesz osiągnąć wyższe pozycje w Google Maps.

Przykładowa realizacja:

Tytuł wizytówki Google Moja Firma
Tytuł wizytówki Google Moja Firma

2. Kategorie opisujące rodzaj działalności firmy

Podczas optymalizacji profilu, będziesz musiał wybrać odpowiednią kategorię – zaznacz zarówno kategorię główną, jak i dodatkowe. Wybierasz spośród gotowych propozycji. Jeśli na liście brakuje kategorii, która jest ściśle powiązana z Twoim biznesem, zaznacz te najbardziej podobne. Google cały czas aktualizuje dostępne kategorie, aktualnie do wyboru jest aż 4000 kategorii.

Przykładowo: jeśli prowadzisz firmę zajmującą się pielęgnacją ogrodów, dobrym wyborem będą takie kategorie, jak: ogrodnik, sklep ogrodniczy

Uwaga: przy doborze kategorii, wybierz maksymalnie 2-3 kategorie, aby ukierunkować Google i wskazać robotom zakres Twojej działalności.

3. Adres siedziby firmy

Podanie poprawnego adresu w swojej wizytówce jest bardzo ważne. Po pierwsze, wymaga tego weryfikacja. Po drugie, Google, podczas rankowania stron, wykorzystuje informacje na temat lokalizacji użytkownika (adres IP, GPS). Jeśli Twoja firma znajduje się blisko miejsca, z którego użytkownik wysyła zapytanie (np. wpisuje frazę pizzeria), Twoja wizytówka będzie miała większe szanse na wyświetlenie się w wynikach wyszukiwania lokalnego. Jeśli Twoja firma ma klika oddziałów, w różnych dzielnicach miasta, pomyśl o założeniu kilku wizytówek w Google Maps.

Adres to jedna z ważniejszych informacji, musi być poprawny. W innym przypadku potencjalny klient może udać się pod zły adres, a to poskutkuje irytacją i uszczerbkiem na reputacji firmy. 

 

wizytówka Google Moja firma adres

4. Obszar działania przedsiębiorstwa

Warto zawęzić obszar działania firmy do realnego zakresu. Im większy obszar wybierzesz, tym zdobycie wyższych pozycji w Google Maps będzie trudniejsze. Optymalnym rozwiązaniem jest zawężenie obszaru do około 20 km – w przypadku firm lokalnych, przy firmach działających na większym obszarze lub, jeśli to Ty często dojeżdżasz do klienta, naturalnie ten zasięg może być większy i sięgać nawet 100 km.

Warto pamiętać, aby wybrać główną miejscowość + województwo lub podany wyżej zakres terytorialny w Google Moja Firma, zdecydowanie pomoże to w procesie pozycjonowania w Google Maps.

5. Godziny otwarcia

Godziny pracy firmy, które podasz na etapie zakładania wizytówki, powinny być zgodne z rzeczywistym przedziałem godzin, w których Twoja firma obsługuje klientów. Informacja, że sklep otwarty jest do 20:00, podczas gdy otwarty jest tylko do 17:00, wprowadzi klienta w błąd i z pewnością zniechęci go do Twojej firmy.

Teoretycznie działa to tak, że w godzinach pracy firmy wizytówka może być wyświetlani wyżej, jeśli zostanie to skonfigurowane. Jeśli godziny otwarcia Twojej firmy są dłuższe niż konkurencji, możesz na tym wiele zyskać, w szczególności jeśli chodzi o wyniki mobilne.


Godziny otwarcia GMF
Godziny otwarcia GMF
Godziny otwarcia GMF

6. Dane kontaktowe

Dane kontaktowe to jedne z najważniejszych informacji, jeden z elementów, które odbiorca widzi w pierwszej kolejności. Numer telefonu czy adres strony internetowej powinny być zawsze aktualne.

W przypadku, gdy firma na kilka numerów telefonu, warto dodać wszystkie. Zwiększy to szanse na skuteczny odzew klienta. Pamiętaj, że klient widzi kilka firm jednocześnie, brak informacji czy niejasne dane mogą sprawić, że wybierze konkurencyjną firmę. 

  • Numer telefonu – im bliżej naszej lokalizacji tym więcej punktów rankingowych do pozycjonowania, dobrym rozwiązaniem jest zakup dedykowanego numeru z prefiksem lokalnym np. (32) 762 22 84.
  • Adres www – podając stronę firmową, zyskujesz dodatkowe punkty w pozycjonowaniu lokalnym zarówno usługi Google Maps, jak również w wynikach organicznych wyszukiwarki. Dobrze, jeśli dane pokrywają się z tymi na stronie.

7. Usługi / produkty

Wizytówka Google Moja Firma to także możliwość dodania informacji na temat produktów i usług. Dzięki temu użytkownik ma możliwość szybkiej weryfikacji oferty, już z poziomu organicznych wyników wyszukiwania widzi istotne informacje.  Taka prezentacja produktów nie tylko podkreśla profesjonalizm firmy, ale daje szanse na uzyskanie konwersji. 

google moja firma produkty
Google Moja Firma Produkty

8. Opis firmy

Opis firmy to jeden z istotniejszych elementów pozycjonowania. Przyciągający uwagę tekst, który dostarczy użytkownikom, czyli potencjalnym klientom, szczegółowych informacji, to podstawa. Opis powinien być przyjemny w czytaniu oraz zawierać najważniejsze informacje i ważne frazy kluczowe.

Warto dobrze wykorzystać limit znaków. Najlepiej, aby najważniejsze informacje znalazły się w pierwszych 250 zzs. Użytkownik widzi właśnie tę część opisu – powinna go zachęcać to kliknięcia Więcej i zapoznana się z ofertą firmy. 

 

Google moja firma- opis
Google moja firma – opis firmy

9. Zdjęcia firmy

W pierwszej kolejności dodaj pełnowymiarowe logo firmy – będzie ono widoczne przy nazwie. Dodaj też inne zdjęcia – zarówno z zewnątrz (w celu ułatwienia dojazdu), jak i wewnątrz (jakość obsługi) biura, sklepu, restauracji itp.  

  • Prowadzisz restaurację? Dodaj zdjęcia stolików, baru, kelnerów, wystroju. 
  • Chcesz zwiększyć widoczność kliniki medycyny estetycznej? Podaj zdjęcia personelu, gabinetów lekarskich, specjalistów. 
  • Optymalizujesz wizytówkę hotelu? Koniecznie opublikuj zdjęcia obiektu, atrakcji, pokoi. 

Jeśli chcesz wyróżnić się na tle konkurencji i uzyskać widoczność w Google Maps, dobrym pomysłem będzie umieszczenie zarówno wysokiej jakości zdjęć, jaki i wideo  oraz widoku 360 stopni.

 

10. Opinie i komentarze w Google Maps

opinie w google maps
Opinie w Google Maps

Opinie to kolejny czynnik, wpływający na pozycjonowanie wizytówki. Zachęcaj klientów do wystawienia wiarygodnej, rzetelnej opinii. Takie rekomendacje, zwłaszcza, jeśli pochodzą ze starszych kont Google, o dużym autorytecie, są na wagę złota. Pozytywne opinie zwiększą ranking strony i wiarygodność firmy. 

Warto tutaj podkreślić parametry takie jak:

  • Historia konta z jakiego zostały dodane opinie – starsze konta zwykle uznawane są za bardziej wiarygodne. Nowe konta, z których w krótkim czasem opublikowano wiele opinii, zwykle nie są wiarygodne. 
  • Systematyczność dodawania opinii – najlepiej, jeśli opinie na wizytówce pojawiają się regularnie, w sposób naturalny. Nagły wysp pozytywnych opinii, może zostać uznany za próbę manipulacji. 
  • Skala opinii od 1 do 5 – im wyższa średnia ocen, tym lepiej. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że wyłącznie najwyższe oceny mogą wzbudzać podejrzenia. 
  • Długość opinii – najskuteczniejsze są dłuższe opinie, zawierające konkretne informacje dotyczące firmy. Komentarze typu: ok, polecam, nie polecam nie są zbyt przydatne.
  • Status Lokalnego przewodnika – opinie od Lokalnych Przewodników, którzy uzyskali wyższy poziom, uznawane są za wiarygodne i mają większy wpływ na widoczność wizytówki.

Pamiętaj jednak, że mimo ofert marketingu szeptanego, warto postawić na jakość świadczonych usługi i prosić klientów.

11. Linki 

W skrócie, im więcej lokalnych linków do strony internetowej, połączonej z Google Maps, tym wyższe pozycje w wynikach organicznych. Ważne jednak, by odnośniki pochodziły z wiarygodnych katalogów firm oraz z innych źródeł, które mają autorytet.  
Pamiętaj też o kilku kwestiach:

  • Wszystkie dane (nazwa firmy, adres, numer telefonu, godziny otwarcia) muszą być identyczne w każdym katalogu, na wizytówce Google i stronie internetowej.
  • Opisy w katalogach firm muszą być unikalne, działanie typu kopiuj-wklej nie jest dobrą opcją.
  • Przykładowe katalogi firm: pkt.plcarpatiabiznes.pl. 

Google moja firma linki

12. Publikacja wpisów

Content is King! Na wizytówce Google Moja Firma możesz prowadzić mini bloga, oraz umieszczać cykliczne informacje na temat swojej firmy, np. promocji, nowości, ważnych wydarzeń w firmie. W treści warto umieścić odnośniki kierujące na stronę główną oraz do wpisów w social mediach, np. na Facebooku czy Linkedin. Wpisy można też wzbogacić o grafiki, zdjęcia, wideo. 

Regularna publikacja treści to czynnik rankingowy, z którego wiele firm nadal rzadko korzysta. To wielka szkoda, ponieważ wpisy wzbogacają nie tylko content, ale też sprawiają, że wizytówka lepiej prezentuje się w wynikach wyszukiwania.

Google moja firma wpisy
Profil Firmy w Google – wpisy

Element Profilu Firmy w Google  Opis 
Tytuł wizytówki W pełni zrozumiały, najlepiej połączenie nazwy firmy i głównej frazy kluczowej
Kategorie działalności 2-3 kategorie, które najlepiej pasują do profilu firmy (wybierane z listy)
Adres Poprawny, kompletny adres firmy, zgodny z informacjami w innych źródłach
Obszar działania  Obszar działania firmy powinien być zgodny ze stanem faktycznym, zwykle 20-100 km 
Godziny otwarcia Rzeczywiste godziny pracy firmy 
Dane kontaktowe Szczegółowe, poprawne dane kontaktowe firmy 
Usługi / Produkty Dodanie informacji na temat produktów lub usług 
Opis firmy Ciekawy opis firmy: profilu działania, wyróżników, oferty 
Zdjęcia firmy Zdjęcia z zewnętrz i z wewnątrz firmy 
Opinie i komentarze Pozyskiwanie wiarygodnych, merytorycznych opinii 
Linki  Pozyskiwanie lokalnych linków zewnętrznych 

Profil Firmy w Google – dlaczego jest tak ważny? 

Jak już wspominałam powyżej, Profil Firmy w Google to kluczowy element strategii marketingowej każdej firmy, która chce zwiększyć widoczność w Internecie i zaistnieć na rynku lokalnym. Jakie konkretnie korzyści związane są z prawidłową optymalizacją profilu? 

Widoczność w sieci

  • Profil Firmy w Google jest ściśle zintegrowany z algorytmami wyszukiwania Google. Oznacza to, że dobrze zoptymalizowane konto może zwiększyć widoczność firmy w lokalnych wynikach wyszukiwania.
  • Kompletne informacje na profilu, np. adres, godziny otwarcia, opis działań, sprawiają, że Google lepiej rozumie kontekst i może skutecznie dopasować wyniki wyszukiwania do zapytań użytkowników. Dzięki temu, profil nie tylko zyskuje widoczność w tradycyjnych wynikach, ale pojawia się też w sekcji Google Maps, co ułatwia potencjalnym klientom odnalezienie firmy. 
  • Widoczność w wyszukiwarce Google to w dobie Internetu podstawa. Jednak, jak wiadomo, na górze rankingu Google liczba miejsc jest ograniczona. Jeśli z jakichś powodów Twoja strona www nie wyświetla się na ważną frazę w TOP10, sposobem, na wyświetlanie informacji o Twojej firmie na pierwszej stronie wyników wyszukiwania, może być właśnie pozycjonowanie wizytówki firmy.

Docieranie do klientów

  • Dostęp do danych kontaktowych: Potencjalni klienci mogą sprawnie znaleźć dane kontaktowe, takie jak numer telefonu, adres czy godziny otwarcia firmy.
  • Interakcja z klientami: Za pomocą profilu, można wchodzić w interakcje z klientami, dodawać informacje o nowościach i promocjach, odpowiadać na opinie. Wszystko to nie tylko zwiększa zaangażowanie, ale też buduje pozytywne relacje z klientami.

Dane statystyczne 

Z pomocą panelu do zarządzania wizytówką Google Moja Firma, w zakładce Statystyki, możesz znaleźć wiele przydatnych danych. W prosty sposób zweryfikujesz informacje, na jakie frazy kluczowe wizytówka wyświetla się w wynikach wyszukiwania czy dotyczące aktywności użytkowników, np. takich, jak:

  • ustalanie trasy za pomocą Google maps,
  • połączenia,
  • wizyty na stronie,
  • wyświetlanie zdjęć.
  • opinie.

Inne zalety Profilu Firmy w Google

  • Rozpoznawalność marki: Regularne aktualizacje i profesjonalne zdjęcia mają pozytywny wpływ na wizerunek marki.
  • Większa wiarygodność: Pozytywne opinie są jednym z czynników wpływających na decyzje klientów, zwiększają wiarygodność biznesu. 

Podsumowując, Profil Firmy w Google jest niezbędnym narzędziem dla każdego lokalnego biznesu, firm, które chcą skutecznie konkurować na rynku, zwiększyć swoją widoczność online i budować długotrwałe relacje z klientami.

Dlaczego warto założyć wizytówkę w Google Maps? Nasza opinia

  • darmowa usługa
  • pozyskanie dodatkowych klientów
  • możliwość szerokiej personalizacji
  • skuteczny marketing internetowy
  • możliwość wykupienia płatnej reklamy Google Ads
  • możliwość taniego pozycjonowania lokalnego
  • możliwość założenia bezpłatnej strony internetowej
  • szybka edycja danych
  • mapa dojazdu dla użytkownika korzystającego np. z smartphone’a
  • dostęp do 95% użytkowników lokalnych

Google Moja Firma – dodatkowe wskazówki 

Na koniec kilka cennych wskazówek dotyczących omawianej usługi.

  • Powiązanie ze stroną www – konto Google, na którym zakładasz wizytówkę, należy powiązać ze stroną internetową firmy. Warto też zaimplementować Google Analytics i Google Search Console – narzędzia, te są niezastąpione, podczas analizy skuteczności prowadzonych działań optymalizacyjnych. 
  • Kreator stron internetowych w Google Moja Firma – jeśli nie masz strony internetowej, możesz ją założyć w wizytówce, za pomocą prostego kreatora. Adres domeny będzie kończył się na business.site. Na utworzonej stronie widoczne będą wpisy publikowane na wizytówce. Publikowane na wspomnianym landingu wpisy podlegają indeksacji.  

Warto przeczytać oficjalny poradnik na ten temat: https://www.google.com/intl/pl_pl/business/how-it-works/website/

  • Wiek wizytówki – bardzo ważnym elementem, mającym wpływ na pozycjonowanie Google Maps, jest też jej wiek. Im większy, tym wizytówka ma większy autorytet i osiąga lepsze pozycje. Dlatego, jeśli jeszcze nie masz wizytówki, warto ją założyć już dziś.

Google Moja Firma (Profil Firmy w Google) statystyki 

 

  • Aż 93% użytkowników korzysta z Google Maps, aby znaleźć odpowiednią firmę i zapoznać się z jej ofertą (Publer).
  • 56% aktywności użytkowników na Profilu Firmy w Google prowadzi do odwiedzin strony internetowej (Publer).
  • Firmy odnotowują około 33 kliknięcia z poziomy Profilu Firmy w Google
  • (Publer).
  • Aż 97% użytkowników informacje na temat nowych, lokalnych firm znajduje w Internecie (The media captain). 
  • 64% odbiorców pozyskuje dane kontaktowe firmy z Profilu Firmy w Google (The media captain).
  • Ponad 5% odwiedzin Profilu Firmy w Google kończy się konwersją. (The media captain).
  • Na przeciętnym Profilu w Google znajduje się 11 zdjęć (The media captain).
  • 90% odbiorców zainteresowanych ofertą, zapoznaje się z opiniami na temat firmy (The media captain). 
  • Około 20% użytkowników, którzy przygotowali opinie na temat danej firmy oczekuje szybkiej odpowiedzi.
  • 40% firm nigdy nie publikowało wpisów na Profilu w Google. To duży odsetek, dający dużą przewagę firmom, które wdrażają wpisy. 
  • 16% firm, dzięki prawidłowej optymalizacji wizytówki uzyskuje około 100 połączeń w skali miesiąca (RedLocalSEO).
  • 64% firm pomyślnie zakończyło weryfikację profilu Google (Birdeye).

Podsumowanie – czy warto założyć i pozycjonować wizytówkę Google Moja Firma?

Google Maps ma na celu promocję firm i przedsiębiorstw w wynikach wyszukiwania. Aplikacja Google Maps to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań, dzięki któremu potencjalni klienci w łatwy sposób znajdą podstawowe informacje o Twojej firmie, np. dane kontaktowe, opinie czy godziny pracy. 

Jak widać, usługa od Google jest bardzo przydatna i efektowna, można w szybkim czasie pozyskać sporo ciekawych zleceń czy kontaktów do klientów. Pozycjonowanie w Google Maps jest szybkie i efektowne, wykorzystując czynniki wypisane w naszym poradniku, zdecydowanie poprawisz swoją pozycję na tle konkurencji. Jeśli masz problem z poprawną optymalizacją i konfiguracją wizytówki, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci osiągnąć sukces w internecie oraz poprowadzić skuteczny marketing SEO oraz SEM, który oszczędzi Twój czas.

Zapraszamy również do komentowania.

 

Jak usunąć zdjęcia z Google Moja Firma?

Usuwanie zdjęć Profilu Firmy w Google nie jest trudnym zadaniem, przebiega w kilku krokach.

  • Zaloguj się na konta Google Moja Firma.
  • Wybierz wizytówkę, którą chcesz edytować.
  • Przejdź do zakładki Zdjęcia.
  • Wybierz zdjęcie, które chcesz usunąć, a następnie kliknij ikonę kosza.
  • Uwaga: Nie możesz usuwać zdjęć dodanych przez innych użytkowników, możesz jednak zgłosić takie fotografie do Google, jako nieodpowiednie.

Jeśli nie chcesz już zarządzać Profilem Firmy w Google, możesz usunąć zawarty na nim content oraz managerów konta. Kolejną z możliwości jest oznaczenie firmy jako zamkniętej na stałe. Po wykonaniu takich działań, nie będziesz już zarządzać wizytówką, ale nadal będzie ona widoczna w wynikach wyszukiwania. 

Rekomendowane wymiary zdjęć publikowanych na wizytówce Google Moja Firma:

  • Logo firmy: 250 x 250 pikseli (minimalna rozdzielczość).
  • Zdjęcie na okładkę: 1080 x 608 pikseli.
  • Pozostałe zdjęcia: minimum 720 x 720 pikseli, ale najlepiej 1080 x 1080 pikseli.
  • Zdjęcia powinny być w formacie JPG lub PNG i ważyć mniej niż 5 MB.

Brak widoczności firmy na mapach Google może mieć różne przyczyny, ale zweryfikować problem wykonaj następujące działania: 

  • Sprawdź, czy proces weryfikacji wizytówki został zakończony sukcesem. Niezweryfikowane wizytówki nie będą widoczne.
  • Przeanalizuj, czy wizytówka nie narusza wytycznych Google i, czy podane przez Ciebie dane są prawidłowe (nazwa, adres, kategoria).

Aby wysłać pinezkę lokalizacji w Google Maps, otwórz aplikację Google Maps lub stronę na komputerze. Odszukaj lokalizację na mapie, kliknij prawym przyciskiem myszy w wybranym miejscu (lub przytrzymaj palcem na urządzeniach mobilnych) i wybierz opcję wyślij pinezkę lokalizacji. Kolejny krok to udostępnienie lokalizacji przez wybranie opcji udostępnij i wysłanie linku przez e-mail, wiadomość tekstową lub inne aplikacje.

Kurs dotyczący Profilu Firmy w Google to propozycja dla przedsiębiorców, którzy chcą zwiększyć widoczność swojego lokalnego biznesu w sieci. Omawiane warsztaty zazwyczaj obejmują takie zagadnienia, jak założenie i konfiguracja Profilu Firmy w Google, dodawanie istotnych informacji, np. adresu, kontaktu, godzin otwarcia, publikacja zdjęć i aktualności. Bardzo ważnym aspektem jest również nauka zarządzania opiniami klientów i odpowiadania na nie – jest to istotne dla utrzymania pozytywnego wizerunku firmy. Ponadto, kurs może obejmować metody optymalizacji profilu czy techniki monitorowania i analizy danych, które pomagają zrozumieć preferencje i zachowanie klientów.

Tego rodzaju szkolenia zazwyczaj prowadzone są przez specjalistów z dziedziny SEO i marketingu cyfrowego, a dostępne są zarówno online, jak i stacjonarnie.

  • Odpowiedzi na pozytywne opinie: Dziękuj klientom za ich opinie i pozytywne komentarze. Możesz również zachęcić użytkowników do ponownego skorzystania z Twojej oferty.
  • Szybka reakcja: Staraj się odpowiadać na negatywne opinie jak najszybciej, aby pokazać, że firma poważnie podchodzi do problemów i jest zainteresowana ich rozwiązaniem.
  • Zachowaj profesjonalizm: Zawsze odpowiadaj spokojnie i profesjonalnie, niezależnie od emocji, jakie wzbudza negatywna opinia. Publiczna przestrzeń nie jest miejscem na spory.
  • Zaproponuj rozwiązanie: Jeśli to możliwe, zaproponuj konkretne kroki, mające na celu rozwiązanie problemu. Może to być odbycie rozmowy, dzięki której będzie można omówić sprawę bardziej szczegółowo.
  • Ucz się na błędach: Negatywne opinie mogą wskazać obszary wymagające poprawy. Dokładnie je przeanalizuj.  
    Monitorowanie opinii: Regularnie sprawdzaj, co klienci mówią o Twojej firmie.
  • Narzędzia takie jak Google Alerts pomagają w monitorowaniu tego typu wzmianek.
Ocena strony: 5/5 - (26 głosów)
Maciej Kałużny

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

6 Responses

  1. Propsy za te wskazówek na końcu. Tak NIEWIELE poradników mówi o tych darmowych stronach dla właścicieli firm, które często na początku biznesów są dla nic zbawienne i pozwalają pozyskać, tych pierwszych klientów. Artykuł pisany przez osobę, która rozumie personę, do której pisze. Brawka!

  2. Tak, wpis na blogu bardzo dobry. Moim zdaniem firmy bardzo często zapominają, że warto dbać o pinezkę w Google, aktualizować godziny otwarcia, ofertę, dodawać zdjęcia, zadbać o odpowiedni tytuł, żeby to nie był PPH Firma xxx. Każdy już dba o wizerunek firmy na FB czy Instagramie, natomiast nie ma w planach aktualizacji firmy np. zdjęć na Google Moja Firm.

  3. Prawdziwa esencja wiedzy! Nie każdy ma chęć, aby zdradzić aż tak wiele tajemnic i trików, których poznanie kosztowało często niemało czasu, a nawet pieniędzy. Dzięki za super artykuł!

  4. Szkoda że dopiero teraz tutaj trafiłem, mimo to jest wiele wskazówek które mogę wykorzystać. Dzięki za bardzo fajnie opisane zagadnienie. Przesyłam znajomym 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza