Spis treści

Najczęstsze błędy w pozycjonowaniu strony internetowej

Proces pozycjonowania nie należy do najprostszych i niestety, nietrudno tu o błędy. Nawet drobne niedopatrzenie może sporo namieszać i sprawić, że stracisz zarówno widoczność w internecie, jak i klientów. Jakie są najczęstsze błędy w pozycjonowaniu? Jakich działań należy unikać, by zająć topowe pozycje w rankingu Google?

Pozycjonowanie ‒ najczęstsze błędy

Brak optymalizacji treści pod kątem słów kluczowych

Słowa kluczowe to podstawa – od ich doboru uzależniona jest pozycja Twojej strony, a finalnie, zyski. Jakie są najczęstsze błędy popełniane na etapie doboru słów kluczowych?

 • Wybór zbyt ogólnych słów kluczowych: Bardzo ogólne frazy, takie jak „buty” generują ruch, ale konkurencja w tej kategorii jest ogromna, a uzyskanie wysokich pozycji bardzo trudne.
 • Ignorowanie intencji użytkownika: Słowa kluczowe powinny być zgodne z tym, czego faktycznie szuka użytkownik. Na przykład fraza „jak dbać o skórzane buty” ma inny charakter i cel niż „skórzane buty damskie na jesień”.
 • Ignorowanie słów kluczowych długiego ogona: Są to dłuższe, bardziej specyficzne frazy, które mogą przyciągać mniej ruchu, ale są bardziej precyzyjne i często przynoszą wyższą konwersję.
 • Brak regularnych badań słów kluczowych: Trendy w wyszukiwaniu zmieniają się. To, co było popularne kilka miesięcy temu, niekoniecznie będzie popularne teraz.
 • Zaniedbywanie analizy konkurencji: Brak analizy, jakie słowa kluczowe są wykorzystywane przez konkurencję (ze środowiska internetowego), może sprawić, że przegapisz ważne frazy, które powinieneś uwzględnić w swojej strategii.
 • Nadmierne stosowanie tych samych słów kluczowych: Stosowane tych samych fraz na każdej stronie lub w każdym artykule, zamiast koncentracji na optymalizacji podstron pod kątem konkretnych słów kluczowych, w tym fraz semantycznych, może być nieefektywne.

Optymalizacja pod kątem słów kluczowych wymaga badań, analizy i ciągłego monitoringu. Kluczem jest zrozumienie potrzeb i zachowań Twojego odbiorcy oraz elastyczność w dostosowywaniu strategii do zmieniających się warunków.

Nieoptymalizowane meta tagi

Błędy SEO to także ignorowanie meta tagów. Meta tagi, takie jak tytuły i opisy, dostarczają informacji na temat zawartości strony www. Dzięki temu roboty Google lepiej rozumieją, jakie informacje zawiera witryna. Co więcej, ciekawy meta opis czy chwytliwy tytuł mogą być zachęcające dla użytkowników. 

Nieprawidłowe metadane bądź ich brak sprawią, że potencjał strony nie będzie w pełni wykorzystany. 

Brak responsywności strony

Dostępność strony internetowej na różnych urządzeniach jest kluczem do sukcesu w świecie online. Responsywność strony oznacza, że witryna dostosowuje się do rozmiaru ekranu urządzenia, na którym jest wyświetlana, np. komputera stacjonarnego, laptopa, tableta czy smartfona. Dlaczego responsywność jest tak istotna?

 • Wielu użytkowników przegląda internet wyłącznie za pomocą urządzeń mobilnych. Strona www, która nie wyświetla się poprawnie na ekranie urządzenia, jest trudna w nawigacji i w obsłudze,  a w rezultacie, szybko opuszczana przez potencjalnych klientów. Skutkuje to wysokim współczynnikiem odrzuceń i niską konwersją.
 • Google przywiązuje dużą wagę do responsywności strony www. Witryny, które nie są dostosowane do urządzeń mobilnych, zajmują niższe pozycje w wynikach wyszukiwania.

Niska jakość linków przychodzących

Linki przychodzące, często nazywane backlinkami, odgrywają kluczową rolę w pozycjonowaniu. Wskazują one wyszukiwarkom, że Twoja strona jest wartościowa i godna zaufania. Jednak nie wszystkie linki są równe. Niska jakość linków przychodzących może zaszkodzić witrynie. Jakie błędy z zakresu link buildingu są najczęstsze?

 • Nieautorytatywne źródła: Pozyskiwanie linków z niskiej jakości, nieautorytatywnych stron nie jest dobrą drogą. Dlaczego? Ponieważ sprawi, że Twoja strona będzie kojarzona z wątpliwej jakości źródłami, a to negatywnie wpłynie na jej autorytet i widoczność w sieci.
 • Nadmierna optymalizacja: Używanie zbyt wielu identycznych fraz typu anchor text, zwłaszcza tych o wysokiej konkurencyjności, może wyglądać podejrzanie dla wyszukiwarek i prowadzić do kar.
 • Brak różnorodności linków: Skupianie się tylko na jednym rodzaju linków, na przykład wyłącznie na odnośnikach z komentarzy czy z katalogów, może wskazywać na nienaturalny profil linkowy i także poskutkować spadkiem widoczności.
 • Szybkie zdobywanie wielu linków: Nagły wzrost liczby linków w krótkim czasie może budzić podejrzenia algorytmów wyszukiwarki.
 • Linki z niepowiązanych tematycznie stron: Linki z witryn, które nie mają nic wspólnego z Twoją branżą lub tematyką strony będą mniej wartościowe, a nawet szkodliwe.
 • Skupienie się na liczbie, a nie jakości: Jeden link z tematycznego, zaufanego źródła będzie bardziej wartościowy niż kilka odnośników niskiej jakości.
Błędy w pozycjonowaniu, błędy SEO
Błędy w pozycjonowaniu

Niska prędkość działania strony

Czy kiedykolwiek czekałeś kilkanaście sekund na załadowanie strony? Frustrujące, prawda? Prędkość ładowania to jeden z czynników wpływających na doświadczenie użytkownika odwiedzającego witrynę internetową. W erze szybkiego internetu i rosnącej liczby użytkowników mobilnych, oczekiwania co do szybkości witryn są coraz wyższe. Niestety, wielu właścicieli stron www wciąż pomija tę kwestię, co ma swoje konsekwencje. Jakie?

 • Większość użytkowników rezygnuje z odwiedzin strony www, jeśli nie załaduje się ona w ciągu 2-3 sekund. Im dłużej strona się ładuje, tym większa szansa, że odwiedzający zrezygnuje z przeglądania.
 • Prędkość ładowania strony to jeden z czynników rankingowych. Wolno działające strony mogą być karane niższym miejscem w wynikach wyszukiwania.
 • Użytkownicy są mniej skłonni do podjęcia działań (np. zakupu, zapisu się do newslettera), na stronie, która wolno się ładuje. Słabe doświadczenia użytkownika często prowadzą do niższej konwersji.

Niska jakość treści

Na liście najczęstszych błędów w pozycjonowaniu znajduje się także publikacja niskiej jakości treści.
Wartościowa treść jest kluczem do zbudowania zaufania wśród użytkowników oraz poprawy widoczności strony. Niestety, wiele osób dodaje treść generowaną automatycznie, kopiuje teksty z innych źródeł lub publikuje treść o niskiej wartości merytorycznej.

Google coraz bardziej skupia się na jakości tekstów. Algorytmy potrafią rozpoznać czy dana treść jest wartościowa dla użytkowników, czy jest jedynie próbą manipulacji rankingiem.
Strony zawierające treści niskiej jakości zajmują niskie pozycje w rankingu Google. Istotne więc, by skupiać się na tworzeniu wartościowych, dobrze napisanych i unikalnych treści, które przyciągną i zainteresują użytkowników.

Zaniedbanie aspektów technicznych SEO

Techniczne aspekty SEO to podstawa dla każdej, optymalizowanej strony internetowej. Chociaż treść i linki zewnętrzne są niezwykle ważne, to właśnie techniczne elementy decydują o tym, jak wyszukiwarki indeksują i rozumieją zawartość strony.

Zaniedbanie tych kwestii może prowadzić do problemów z widocznością, a nawet poskutkować całkowitym pominięciem strony przez roboty wyszukiwarek. Do typowych, technicznych błędów należą m.in. niewłaściwa struktura adresów URL, brak pliku sitemap, problemy z plikiem robots.txt czy błędy w kodzie strony.

Brak monitoringu i analizy

Monitoring i analiza są nieodłącznymi elementami skutecznego pozycjonowania strony. Często są jednak niedoceniane lub pomijane, co prowadzi do poważnych konsekwencji. Oto dlaczego ciągły monitoring i analiza są tak ważne:

 • Dynamiczny charakter SEO: Algorytmy wyszukiwarek, zwłaszcza Google, są regularnie aktualizowane. Brak analizowania zmian i optymalizacji strategii strawią, że szybko stracisz pozycje w wynikach wyszukiwania.
 • Rozpoznawanie problemów: Regularny monitoring pomoże w szybkim wykryciu potencjalnych problemów, takich jak błędy 404, problemy z ładowaniem strony czy ataki hakerskie.
 • Ocena efektywności działań: Dzięki analizie wyników można ocenić, które działania przynoszą pożądane efekty, a które nie. Dzięki temu można zoptymalizować strategię i skupić się na tym, co naprawdę działa.
 • Zrozumienie odbiorcy: Narzędzia analityczne, takie jak Google Analytics, dostarczają cennych informacji o zachowaniach użytkowników. Możemy dowiedzieć się, jakie treści są najbardziej popularne, skąd pochodzą nasi użytkownicy czy na jakich urządzeniach przeglądają stronę.
 • Reagowanie na konkurencję: Monitoring pozwala na analizę konkurencji. Jeśli zauważysz, że widoczność konkurencyjnej firmy znacznie wzrosła, będziesz mógł przeanalizować, jakie działania pozwoliły na uzyskanie takich efektów i zoptymalizować swoją strategię.
 • Adaptacja do zmieniających się trendów: Świat internetu jest nieprzewidywalny. Regularna analiza pozwala dostosować treść i działania do aktualnych potrzeb i trendów.

Brak monitoringu i analizy to jak żeglowanie na otwartym morzu bez kompasu i mapy. Możesz płynąć, ale nie masz pewności, czy kierunek jest prawidłowy. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie śledzić swoje postępy, analizować wyniki i dostosowywać strategię do zmieniających się warunków.

O czym jeszcze pamiętać przy pozycjonowaniu stron?

O czym jeszcze należy pamiętać, by cieszyć się dobrą widocznością w wyszukiwarce Google?

 • implementacja Google Analytics i Google Search Console
 • działania zgodne z wytycznymi dla web masterów, bez stosowania technik black hat seo
 • optymalizacja Profilu Firmy w Google
 • uczenie się na błędach konkurencji
 • design strony www dostosowany do specyfiki marki
 • jeśli działasz lokalnie, pamiętaj o stosowaniu lokalnych fraz kluczowych.

Miej też na uwadze fakt, że pozycjonowanie stron internetowych i sklepów e-commerce to proces wieloetapowy i długotrwały. Nie panikuj, gdy po miesiącu pracy nie zobaczysz efektów, pierwsze rezultaty mogą pojawić się nawet po czterech miesiącach. 

Błędy w pozycjonowaniu ‒ konsekwencje

Pozycjonowanie to sztuka dopasowywania strony do algorytmów wyszukiwarek w taki sposób, aby osiągnąć jak najwyższą pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania. Błędy w tym procesie mogą mieć poważne konsekwencje dla Twojej strony i Twojego biznesu.

 • Utrata ruchu na stronie: Błędy SEO przełożą się na spadek widoczności, a mniejsza widoczność na utratę ruchu. Klienci koncentrują się wyłącznie na stronach z TOP10, zwłaszcza z TOP3.
 • Mniejsza wiarygodność: Strony, które pojawiają się na pierwszych miejscach w wynikach wyszukiwania, są często postrzegane jako bardziej wiarygodne. Błędy w pozycjonowaniu mogą sprawić, że strona będzie postrzegana jako mniej profesjonalna lub mniej wartościowa.
 • Strata finansowa: Spadek widoczności w wyszukiwarce oznacza nie tylko mniejszy ruch, ale też mniejszą konwersję, a co za tym idzie, mniejsze zyski.
 • Zwiększenie kosztów marketingu: Brak widoczności w naturalnych wynikach wyszukiwania, często związany jest z koniecznością inwestowania w inne działania e-marketingowe, na przykład płatne kampanie reklamowe.
 • Trudności w naprawie: Błędy w pozycjonowaniu mogą być trudne do wykrycia i naprawy, zwłaszcza jeśli nie jesteś ekspertem w dziedzinie SEO. Czasem naprawa jednego błędu może prowadzić do odkrycia kolejnych, co generuje koszty.
 • Kary od wyszukiwarek: Niektóre błędy, zwłaszcza te związane z technikami „czarnego kapelusza”, mogą skutkować nałożeniem kary na stronę, a to oznacza drastyczny spadek widoczności i, w skrajnych przypadkach, całkowite wykluczenie strony z wyników wyszukiwania.


Podsumowując, błędy w pozycjonowaniu nie są tylko problemem technicznym. Mają one bezpośredni wpływ na sukces strony, jej wiarygodność w oczach użytkowników oraz wyniki finansowe przedsiębiorstwa. Dlatego tak ważne jest, aby podejść do procesu pozycjonowania z pełnym zaangażowaniem i dbałością o detale.

Pozycjonowanie to proces ciągły. Unikając powyższych błędów i dbając o ciągłą optymalizację oraz aktualizację, masz szansę osiągnąć sukces. Powodzenia! 

 

Ocena strony: 5/5 - (2 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza