Spis treści

UX w e-marketingu – możliwości i wyzwania, o których musisz wiedzieć, by odnieść sukces

W e-marketingu funkcjonuje wiele pojęć. Jedne się bardziej znane i lepiej rozumiane, inne mniej. Część z nich stanowi praktycznie fundament działań promocyjnych firmy, inne można odsunąć na bok. Dziś zajmiemy się jednym z najistotniejszych pojęć w pozycjonowaniu i szeroko pojętych działaniach e-marketingowych – chodzi o UX, czyli User Experience.

UX co to?

UX, czyli User Experience, w dosłownym tłumaczeniu oznacza doświadczenie użytkownika. Jest to szerokie pojęcie odnoszące się do wszystkich aspektów doświadczenia użytkownika podczas interakcji z danym produktem, systemem czy usługą. W świecie cyfrowym o UX mówimy najczęściej w kontekście stron internetowych, sklepów e-commerce, aplikacji mobilnych i systemów informatycznych. Ów termin ma jednak szersze znaczenie i może być stosowany w odniesieniu do niemal każdej interakcji człowieka z produktem czy usługą.

Kluczowe elementy UX

O jakich elementach UX w szczególności powinieneś pamiętać w przypadku strony www lub sklepu e-commerce?

 • Użyteczność (Usability): Czy użytkownik może szybko i bezproblemowo wykonać pożądaną akcję, na przykład znaleźć informacje na temat usługi, zakupić produkt? Czy strona jest intuicyjna w obsłudze? 
 • Interaktywność: Interaktywność odnosi się do różnych działań, takich jak klikanie przycisków, przewijanie strony czy korzystanie z różnych funkcji aplikacji. Wszystko powinno działać sprawnie.
 • Estetyka: Atrakcyjny i nowoczesny design może znacząco poprawić postrzeganie produktu przez użytkownika. Design strony powinien być dopasowany do charakteru Twojej firmy, miły dla oka.
 • Dostępność (Accessibility): Twoja strona powinna być dostępna dla wszystkich użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami, na przykład mających problemy ze wzrokiem.
 • Wydajność: W kontekście stron internetowych i aplikacji, chodzi m.in. o szybkość ładowania i responsywność.
 • Emocje: Jakie emocje i uczucia produkt wzbudza u użytkownika. Czy korzystanie z e strony www jest przyjemne, satysfakcjonujące, czy może frustrujące?
 • Spójność (Consistency): Ważna jest spójność interfejsu, designu i doświadczenia użytkowników na różnych platformach i urządzeniach.

UX to nie tylko ładny design. To kompleksowe podejście do projektowania, które stawia użytkownika w centrum uwagi, ma na celu dostarczenie mu pozytywnych, satysfakcjonujących doświadczeń. W dzisiejszych czasach, w których konkurencja w świecie cyfrowym jest ogromna, inwestycja w UX może być kluczem do sukcesu i wyróżnienia się na rynku.

Historia i rozwój UX/UI w e-marketingu

W latach 90., w początkowej fazie rozwoju Internetu, strony www były proste, nie miały wielu funkcjonalności, nie było potrzeby zastanawiania się nad responsywnością. Wraz z rozwojem technologii, zmieniającymi się potrzebami użytkowników, coraz większą popularnością urządzeń mobilnych, wiele się zmieniło. Zaczęto zauważać, że design strony, sposób działania, pozycje, na których witryna wyświetla się w wynikach organicznych, mają ogromny wpływ na sukces firmy. UX, a także UI, content, pozycjonowanie zaczęły odgrywać coraz ważniejszą rolę – dziś są podstawą dla każdej firmy, która stawia na rozwój.

Różnice pomiędzy UX i UI

Z UX związany jest UI ‒ mimo, że oba pojęcia często używane są zamiennie, reprezentują dwa różne aspekty projektowania produktów cyfrowych.

UI (User Interface)

 • Definicja: UI odnosi się do interfejsu użytkownika, czyli tego, co potencjalny klient widzi na stronie www lub w aplikacji – elementów wizualnych, układu, typografii i grafik.
 • Składowe: Do UI należą przyciski, menu, kolory, układ strony, ilustracje i inne elementy wizualne.
 • Cel: Tworzenie atrakcyjnego, spójnego i intuicyjnego interfejsu.

UX (User Experience)

 • Definicja: UX dotyczy doświadczenia użytkownika podczas korzystania z produktu lub usługi.
 • Składniki: UX obejmuje proces nawigacji, interakcję z interfejsem, dostępność informacji, ładowanie strony i ogólną satysfakcję użytkownika.
 • Cel: Tworzenie pozytywnych doświadczeń, tak aby użytkownicy chcieli wracać i korzystać z produktu czy usługi ponownie.

Podsumowując, podczas gdy UI skupia się na tym, „jak to wygląda”, UX skupia się na działaniu. 

Jak dobre UX wpływa na sukces w e-marketingu?

Zwiększenie konwersji

Dobrze zaprojektowany UX przeprowadzi użytkownika przez proces zakupu w sposób płynny i intuicyjny, zwiększając tym samym prawdopodobieństwo dokonania zakupu lub innej pożądanej akcji.

Zmniejszenie współczynnika odrzuceń 

Jeśli użytkownik bez problemu porusza się po stronie, może sprawnie znaleźć  wszystko to, czego szuka, jest bardziej zaangażowany, a czas sesji jest dłuższy.  

Budowanie zaufania i wiarygodności marki

Dobre doświadczenie użytkownika przekłada się na postrzeganie marki jako bardziej profesjonalnej i godnej zaufania. W efekcie, odbiorca jest bardziej skłonny do konwersji, jak i do polecania usług lub produktów innym.

Optymalizacja kosztów

Inwestycja w UX może przynieść oszczędności w dłuższej perspektywie, ponieważ zmniejsza się potrzeba ciągłych poprawek, reklamacji czy wsparcia technicznego dla użytkowników.

Widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania

Roboty Google oceniają stronę nie tylko pod kątem treści i linków, ale także pod względem jakości doświadczenia użytkownika. Jeśli Twoja strona jest przyjazna dla odbiorców, szybko się ładuje, jest intuicyjna w obsłudze, ma większe szanse, by uzyskać widoczność w wynikach wyszukiwania. Właśnie dlatego UX jest jednym z kluczowych elementów optymalizacji pod kątem wyszukiwarek. 

W świecie e-marketingu, w którym konkurencja jest ogromna, nie wystarczy, że zaoferujesz wartościowy produkt czy usługę. Aby wyróżnić się i przyciągnąć uwagę użytkownika, niezbędne jest zapewnienie mu pozytywnych doświadczeń na każdym etapie interakcji z marką.

Jak poprawić UX strony lub aplikacji?

Aby Twoja strona www była użyteczna dla odwiedzających, w pierwszej kolejności powinieneś zweryfikować, jakie są oczekiwania odbiorców, w jaki sposób zachowują się oni podczas korzystania z witryny. Dużą pomocą będą tutaj mapy ciepła, testy A/B, specjalistyczne narzędzia. Słuchaj swoich użytkowników, zbieraj opinie i analizuj dane.

Narzędzia analityczne, takie jak Google Analytics czy Hotjar, pozwalają na śledzenie, jak użytkownicy poruszają się po stronie i, w których miejscach mogą napotykać na problemy. Przeprowadzenie testów użyteczności to kolejny krok w identyfikacji potknięć i obszarów do poprawy.

Powinieneś też pamiętać o dostosowywaniu strony do najnowszych trendów i technologii. Działania z zakresu UX to proces ciągły, a rynkowe oczekiwania i technologie nieustannie się zmieniają. Współpraca z UX designerem może przynieść znaczące korzyści. 

Audyt UX

Audyt UX to szczegółowa analiza strony internetowej lub aplikacji. Celem audytu jest identyfikacja problemów i obszarów, które wymagają do poprawy pod kątem doświadczenia użytkownika.

Cel audytu UX

Głównym celem audytu UX jest zidentyfikowanie problemów, niedogodności, na które mogą napotkać użytkownicy, podczas korzystania z witryny lub aplikacji. Chodzi o zrozumienie i wyeliminowanie elementów, które mogą sprawić, że odwiedzający poczuje się sfrustrowany, zdezorientowany i, przez które rezygnuje z dalszego korzystania z witryny.

Jak przebiega audyt UX?

Do przeprowadzenia audytu używa się różnych metod, takich jak analiza heurystyczna, testy użyteczności, analiza konkurencji czy badania z udziałem użytkowników.

Analiza interfejsu

UX designer dokładnie przeanalizuje każdy aspekt interfejsu i działania strony www – od nawigacji, poprzez formularze, aż po komunikaty błędów. Specjalista zweryfikuje czy strona www jest intuicyjna, czytelna, czy wszystko działa bez zarzutu.

Po przeprowadzeniu audytu otrzymasz raport zawierający szczegółowe informacje, wyniki analizy oraz konkretne rekomendacje.  Raport może obejmować sugestie co do designu, struktury treści, interakcji, a nawet technicznych aspektów witryny.

Korzyści z przeprowadzenia audytu UX

Audyt UX pozwala na identyfikację i usunięcie barier, na które mogą natrafić użytkownicy. Przekłada się to na wyższe wskaźniki konwersji, większe zaangażowanie i ogólne zadowolenie z korzystania z serwisu.
Audyt może również pomóc w zrozumieniu potrzeb i oczekiwań Twojej grupy docelowej, co jest nieocenione przy dalszym kształtowaniu strategii UX/UI, pozycjonowania i szeroko pojętego e-marketingu.

Kiedy przeprowadzić audyt UX?

Pierwszy audyt UX warto przeprowadzić przed uruchomieniem strony internetowej lub sklepu e-commerce. Nie powinieneś jednak na tym poprzestawać. Nawet dobrze działające serwisy powinny być regularnie audytowane i dostosowywane do zmieniających się potrzeb użytkowników i nowych trendów w designie.

Kto powinien przeprowadzić audyt?

Audyt powinien być przeprowadzony przez UX designera lub przez agencję e-marketingową. Świeże spojrzenie, nieobciążone wcześniejszymi założeniami i decyzjami projektowymi, często przynosi najbardziej wartościowe wnioski.

Znaczenie ciągłego doskonalenia UX/UI

Technologia nie stoi w miejscu, a oczekiwania potencjalnych klientów rosną. Dlatego ważne jest, aby nieustannie monitorować zachowania użytkowników, analizować statystyki i wprowadzać niezbędne zmiany.

UX – FAQ

Jakie narzędzia są używane w projektowaniu UX?

Istnieje wiele narzędzi dedykowanych projektowaniu UX, w tym Sketch, Adobe XD, Figma, InVision oraz narzędzia do testów użyteczności, takie jak Hotjar czy Lookback.

Czy potrzebuję UX designera do mojego projektu?

Jeśli chcesz zoptymalizować swój produkt, na przykład stronę www, pod kątem jakości doświadczenia użytkownika, specjalista UX  jest dobrym rozwiązaniem. UX designer dostarczy Ci wartościowych wskazówek, omówi obszary do poprawy. Dobre UX może przynieść znaczące korzyści biznesowe, warto więc rozważyć współpracę z profesjonalistą.

Czym zajmuje się UX Designer?

UX designer, czyli projektant doświadczenia użytkownika, zajmuje się tworzeniem intuicyjnych, użytecznych i przyjemnych w użytkowaniu produktów. Jego zadaniem jest zrozumienie potrzeb i zachowań użytkowników, a następnie projektowanie rozwiązań, które spełniają te potrzeby. W praktyce może to obejmować tworzenie prototypów, projektowanie interfejsów, testy użyteczności i współpracę z zespołem programistów przy wdrażaniu projektu.

Co to jest UX Writing?

UX Writing to proces tworzenia tekstów, które są używane w interfejsach użytkownika (UI). Dotyczy to wszystkich komunikatów, instrukcji, przycisków czy informacji, które użytkownik widzi podczas korzystania z aplikacji czy strony internetowej. Celem UX Writingu jest tworzenie klarownych, zrozumiałych i pomocnych treści, które ułatwiają i poprawiają interakcję użytkownika z produktem.

Jak wygląda praca UX designera?

Praca UX designera obejmuje wiele, rożnych działań. Ów specjalista spędza czas na spotkaniach z klientami i zespołem, prowadzi badania satysfakcji użytkowników, analizuje dane, tworzy ścieżki nawigacji, projektuje interfejsy oraz przygotowuje prototypy. UX designer często współpracuje z innymi specjalistami, takimi jak UI designerzy, programiści czy specjaliści SEO. W zależności od firmy i projektu, praca może być bardziej skoncentrowana na badaniach lub na konkretnym projektowaniu.

Kurs UX – czy warto?

Decyzja o zapisaniu się na kurs UX zależy od indywidualnych celów i potrzeb osoby zainteresowanej. Jeśli ktoś planuje rozwijać karierę w dziedzinie projektowania doświadczenia użytkownika, inwestycja w profesjonalny kurs UX może być kluczem do zdobycia niezbędnych umiejętności i wiedzy. Kursy te często obejmują zajęcia teoretyczne i praktyczne, feedback od ekspertów oraz możliwość budowania portfolio. Dla osób, które chcą rozszerzyć swoje umiejętności w innych dziedzinach, takich jak programowanie czy marketing, zrozumienie podstaw UX może być również bardzo korzystne. Ważna jest jednak dokładna weryfikacja oferty, opinii poprzednich uczestników oraz porównanie kursu z innymi dostępnymi opcjami.

Podsumowanie

Doświadczenie użytkownika (UX) oraz interfejs użytkownika (UI) stanowią kluczowe elementy sukcesu w e-marketingu. Współczesne rynki online są nasycone konkurencją, więc nawet niewielkie szczegóły w zakresie UX/UI mogą znacząco wpłynąć na decyzje klientów. Główną różnicą pomiędzy UX a UI jest to, że UX koncentruje się na doświadczeniu odbiorcy, podczas gdy UI skupia się na interfejsie użytkownika.

W celu poprawy UX warto przeprowadzić audyt, który wskaże obszary wymagające poprawy. Inwestowanie w edukację z zakresu UX, na przykład poprzez kursy, także może przynieść wymierne korzyści dla Twojego biznesu.

W cyfrowym świecie sukces zależy od wielu czynników, ale jedno jest pewne: niezależnie od branży, w której działasz, kluczem do sukcesu jest zapewnienie najlepszego możliwego doświadczenia dla Twoich użytkowników. Ostatecznie to oni decydują o powodzeniu Twojego przedsięwzięcia w środowisku online.

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza