blog firmowy

Spis treści

Blog firmowy – jak powinien wyglądać? Jakich błędów unikać?

 

 

 

 

 

 

Prowadzenie bloga firmowego może przynieść wiele korzyści – ale jest jeden warunek, działania muszą być prowadzone w odpowiedni sposób. Tutaj liczy się jakość treści, wybór tematu, kwestie techniczne: poprawne wyświetlanie treści, szybkie ładowanie, responsywność itp. Przyjrzyjmy się najważniejszym elementom i częstym błędom.

Potrzeby potencjalnych klientów

Wartościowy content to taki, który odpowiada na pytania i potrzeby użytkowników. Koniecznie więc zacznij od poznania własnej grupy docelowej, pomyśl, jakie potrzeby, motywacje i obiekcje ma Twój potencjalny klient. Znajomość grupy docelowej stanowi aktualnie podstawę większości działań z zakresu e-marketingu – liczy się nie tylko w przypadku bloga firmowego, ale także w mediach społecznościowych, w pozycjonowaniu, e-mail marketingu itp.

Warto więc, byś jeszcze przed rozpoczęciem pisania, zastanowił się, czy artykuł ma być skierowany do nowych klientów czy do osób, które już korzystały z Twoich usług lub robiły zakupy w Twoim sklepie e-commerce

Jaki cel ma Twój firmowy blog?

Jak już wcześniej wspominałam, blog jest istotną częścią content marketingu, dlatego i w tym przypadku należy obrać konkretną strategię. Odpowiedz więc sobie na jedno, ważne pytanie – czy Twoim celem jest sprzedaż produktu, zwiększenie zainteresowania usługami, ocieplenie wizerunku, a może zachęcenie użytkowników, którzy kupili konkretny produkt do dokupienia przydatnych akcesoriów? Bez odpowiedniej strategii nie ocenisz skuteczności bloga i tego, czy pomaga Ci w realizacji celów biznesowych.

Wartość merytoryczna treści

Twórz eksperckie artykuły. Zadbaj o to, by treści w wyczerpujący sposób omawiały temat, by dostarczały odbiorcom wszystkich niezbędnych informacji. W związku z tym, że działasz w danej branży, jesteś na bieżąco z wieloma tematami, znasz ciekawostki i nowości. Taka wiedza może być przydatna dla Twojej grupy docelowej. Opisz swoje doświadczenia i wnioski. Jeśli natomiast zlecasz przygotowanie treści copywriterowi, włącz się w procesy content marketingowe. W jaki sposób? Przygotuj szczegółowy brief, wskaż, co warto podkreślić. 

Treści z pierwiastkiem ekstra, zawierające informacje z pierwszej ręki oraz ciekawe spostrzeżenia z pewnością zostaną docenione przez odbiorców. Ponadto, zwiększą Twoje szanse na uzyskanie wyższych pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania.

Prowadzenie bloga firmowego – jak to ugryźć?

Powyżej omówiłam kilka spraw związanych z celami e-marketingowymi, znajomością grupy docelowej itp. A jak wygląda właściwy proces przygotowywania, publikacji, formatowania i promocji artykułów blogowych? O tym w kolejnej części tekstu.

Dobór tematu

Każdy, kto kiedykolwiek zajmował się prowadzeniem firmowego bloga, z pewnością wie, że prędzej czy później pojawia się problem z wyborem tematu. Jak do tego podejść?

Tematyka artykułów blogowych powinna pasować do Twojej strony www. To teoretycznie oczywiste, ale z doświadczenia wiem, że bywa różnie. W wielu przypadkach widoczny jest chaos – wpisy mają rozmytą tematykę, często nawet odbiegają od profilu witryny.

Skup się na tym, by  treści, które publikujesz na blogu, pasowały do specyfiki Twojej firmy. Zbyt duże skakanie po tematach, przygotowanie treści tylko dlatego, że robi to konkurencja, może rozmyć profil tematyczny Twojego bloga, jak i całej strony www. Zamiast tego zadbaj o to, by stworzyć wartościowe źródło informacji, zbudować autorytet tematyczny. Jeśli np. zajmujesz się produkcją mebli na wymiar, przygotuj treści właśnie na ten temat.

jak stworzyć bloga: przykładowe tematy
Jak stworzyć bloga: przykładowe tematy

Pamiętaj też, że temat wpisu blogowego to nie to samo, co tytuł – choć oczywiście są to powiązane kwestie. Temat to zagadnienie, które opisujesz – tytuł powinien zdradzać, jaki jest temat, a jednocześnie zachęcać odbiorcę do lektury.

Dobór słów kluczowych

Ważnym etapem tworzenia treści – i to zarówno na blogu firmowym, jak i na każdej z podstron witryny, jest dobór słów kluczowych. Zadbaj o to, by poszczególne artykuły były zoptymalizowane pod kątem konkretnych fraz kluczowych, by odpowiadały na potrzeby odbiorcy. Wykorzystaj frazy kluczowe intencyjne, long tail, ogólne. Jak możesz zweryfikować popularne frazy? Pomocą mogą być specjalistyczne narzędzia: Senuto, Planer słów kluczowych, Ahrefs. Warto też, byś spojrzał na autouzupełnianie Google i podobne wyszukiwania znajdujące się na dole listy wyników. 

Prowadzenie bloga frazy kluczowe
Prowadzenie bloga frazy kluczowe

Treść bloga firmowego

Teraz przechodzimy to jednej z trudniejszych kwestii, a więc do tego, jak pisać blog firmowy. Co zrobić, by zyskać zaangażowanie klientów, a jednocześnie sprawić, że treść będzie wyświetlała się w wynikach wyszukiwania Google? Oczywiście wiele osób ma własne sposoby – ja jednak stosuję następującą taktykę.

  • Analizuję dany temat i zagadnienia, które warto w nim poruszyć.

  • Sprawdzam w specjalistycznych narzędziach, jakie frazy kluczowe cieszą się zainteresowaniem. Zwykle korzystam z takich narzędzi, jak Ahrefs, Senuto, Google Keywords Planner.

  • Przeprowadzam research konkurencji.

  • Zastanawiam się, jakie jeszcze zagadnienia warto poruszyć w danej treści.

  • Na podstawie zebranych informacji przygotowuję strukturę tekstu.

  • Gdy już mam gotową strukturę, rozpoczynam pisanie artykułu.

  • Na końcu przygotowuję krótkie podsumowanie i dopracowuje tytuł.

Budowanie bloga firmowego – częste błędy

Regularne publikowanie treści

W branży copywritingu działam prawie 10 lat. Przez ten czas przejrzałam mnóstwo blogów i zauważyłam, że w przypadku wielu firm wpisy blogowe są wdrażane bardzo nieregularnie. Treści publikowane są w różnych terminach, a przerwy między poszczególnymi wdrożeniami są dość długie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że takie działanie wpływa na niekorzyść witryny.

Regularne wdrażanie nowego, wartościowego contentu sprawia, że roboty Google widzą, że na Twojej stronie www przez cały czas coś się dzieje i, że warto ją odwiedzać. Dzięki temu wzrasta crawl budget witryny, a indeksacja przebiega szybciej.

Co więcej, regularne wdrażanie blogów firmowych sprawia, że klienci mają pewność, że znajdą na danej witrynie aktualne treści – a to może ich zachęcać do częstszych odwiedzin.

Jak sobie porazić z zarzadzaniem publikacjami? Dużą pomoca może być  harmonogram publikacji nowych wpisów. Sama od jakiegoś czasu korzystam z takiego rozwiązania i wiem, że to bardzo ułatwia życie.

Jak przygotować taki harmonogram? Dobrze sprawdzi się prosta tabelka, z datą publikacji oraz tematami wpisów. Warto spojrzeć w przyszłość, uwzględnić święta, trendy, wydarzenia. 

blog firmowy harmonogram, proces publikowania wartościowych treści na blogu
proces publikowania wartościowych treści na blogu: harmonogram

 

Zbyt krótkie wpisy 

Wyszukiwarka Google lubi wartościową i rozbudowaną treść. Gdy robot wyszukiwarki skanuje artykuł, który nie wyczerpie tematu lub zawiera wyłącznie zdawkowe informacje, może uznać wpis za bezwartościowy i obniżyć jego ogólną ocenę (thin content). Warto dbać o ten aspekt – rozpieszczajmy wyszukiwarkę i użytkowników, a na pewno nam się to opłaci. W jaki sposób?

Moja kolejna rada: zadbaj o to, by każdy artykuł stanowił wartościowe źródło informacji, by omawiał ważne zagadnienia, odpowiadał na pytania użytkowników. Zaskocz czytelnika ciekawymi wnioskami.

Brak formatowania 

Długa ściana tekstu jest dość nieprzyjemna w odbiorze. Artykuł warto wzbogacić o grafiki, infografiki, wykresy, zdjęcia, filmy. Takie działanie sprawi, że treści będą przyjemniejsze dla oka, zwiększy się także szansa na to, że odbiorca zdecyduje się na lekturę czy zapozna się z ofertą firmy. Tutaj warto pamiętać o kilku kwestiach: 

  • grafiki powinny być w jednym stylu, korespondować ze sobą,
  • dobrze unikać zdjęć stockowych, dużo lepszym rozwiązaniem są autentyczne zdjęcia zespołu, biura, produktów, 
  • nazwa każdego pliku graficznego powinna zawierać frazy kluczowe, 
  • warto też byś pamiętał o atrybutach alt i podpisach. 

Istotne jest także odpowiednie formatowanie tekstu – nagłówki h1, h2, h3, śródtytuły, wypunktowania, cytaty czy pogrubienia sprawiają, że artykuł jest przyjemniejszy dla odbiorcy.

Zbyt duże skupienie na wyszukiwarce Google

Optymalizacja pod kątem SEO jest bardzo ważna, ale należy zachować umiar. Przesadzone działania mogą przynieść efekt odwrotny do zamierzonego – sprawić, że treść będzie nieprzyjemna w lekturze, a Google uzna Twoją pracę za próbę manipulowania wynikami wyszukiwania. Wszystko to zwiększy współczynnik odrzuceń i spowoduje, że witryna zajmie niższe pozycje niż powinna.

Nasycenie artykułu słowami kluczowymi jest bardzo ważne. Ale niestety, wielokrotnie trafiam na treści zawierające dużą liczbę sztucznie wplecionych fraz. Może kiedyś było to skuteczne, jednak nie dziś.  Algorytmy Google wciąż są aktualizowane, a za zbyt duże nasycenie treści frazami można otrzymać karę. 

Podsumowując ten punkt – zalecane jest nasycenie treści odpowiednimi słowami kluczowymi, ale starajmy się, aby brzmiały one naturalnie. Google naprawdę dobrze radzi sobie z odczytywaniem kontekstu.

Brak meta tagów i adresów url

Meta tytuł powinien zawierać najważniejsze w przypadku danego artykułu słowa kluczowe. To ważne, ponieważ meta tytuł ma wpływ na pozycjonowanie,ma też znaczenie dla użytkowników.

Opis, czyli meta description, bezpośrednio nie ma wpływu na pozycjonowanie, ale może przyczynić się do zwiększenia ruchu na stronie www. Odpowiedni opis zwiększa szansę na to, że użytkownik odwiedzi bloga czy inną podstronę. Poza tytułem i opisem dużą rolę odgrywa adres URL – powinien być przyjazny dla użytkownika, zawierać słowa kluczowe (przykład złego adresu: nasza-domena.pl/cv23gfb-jak-wyl2czyc-komp3sr).

Duplikacja treści – zewnętrzna i wewnętrzna 

Jeśli chcesz wyróżnić się na tle konkurencji, mieć wysokie pozycje na ważne słowa kluczowe i nie oberwać od Google, unikalna treść jest priorytetem. Nie powielaj tych samych treści w obrębie domeny, nie kopiuj z innych stron. W drugim przypadku możemy nawet zostać pociągnięci do odpowiedzialności za naruszenie praw autorskich. 

Blog firmowy
Blog firmowy: jak stworzyć bloga

O czym jeszcze pamiętać przy prowadzeniu bloga?

  • Ważny jest także proces promowania treści. Gdy na blogu firmowym pojawi się artykuł, pochwal się tym w mediach społecznościowych czy na Profilu Firmy w Google.
  • Zachęcaj odbiorców do wystawienia komentarza, udostępnienia wpisu w mediach społecznościowych.
  • Mierz efekty przeprowadzonych działań, sprawdź, czy artykuł wyświetla się w sieci, a jeśli tak, to na jakie frazy kluczowe. Zweryfikuj czy tekst generuje ruch i konwersję.
  • Dbaj nie tylko o bloga, ale o całą stronę internetową – o to, by każda z zakładek poprawnie działała i zawierała wartościowe teksty.
  • Pamiętaj o artykułach blogowych, a także o innych działaniach content marketingowych. Wpisy na Facebooku, posty na Profilu Firmy w Google, posty gościnne to ważne elementy strategii niemal każdego biznesu.
  • Ważne jest nie tylko pisanie nowych artykułów, ale również aktualizacja wpisów, które wcześniej zostały opublikowane. Raz na określony czas, np. co pół roku, przeprowadź analizę, zweryfikuj czy we wpisach blogowych konieczne jest wprowadzenie zmian.

Prowadzenia bloga firmowego – dlaczego jest takie ważne?

Jakie korzyści daje prowadzenie bloga firmowego? Jest ich wiele, przyjrzyjmy się najistotniejszym. 

  • Regularne publikowanie wartościowych treści daje większe szanse na zajęcie topowych pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania. Użytkownicy skupiają swoją uwagę głównie na wynikach z top 10 – warto więc dbać o każdy element wspierający pozycjonowanie.
  • Za pomocą bloga firmowego można docierać do odbiorców znajdujących się w różnej części lejka marketingowego. To sposób, by przyciągnąć nowych odbiorców, zbudować relację z użytkownikami, którzy już znają Twoją firmę.
  • Każdy wartościowy artykuł, to krok w stronę budowania wizerunku eksperta w branży.
  • Prowadzenie bloga daje też możliwość zyskania przewagi nad konkurencją, zwłaszcza nad firmami, które zaniedbują działania z zakresu content marketingu.
  • Wartościowe treści pomagają w generowaniu leadów. Przyciski CTA oraz linki wewnętrzne prowadzące na strony ofertowe, mogą wydłużyć czas sesji, sprawić, że odbiorca przeklika się na inne podstrony, a nawet zdecyduje się na skorzystanie z oferty.
  • Ciekawy blog firmowy otwiera Ci także drzwi do współpracy partnerskiej z innymi firmami, wymiany blogów gościnnych.

Blogi firmowe – podsumowanie

Nad prowadzeniem bloga firmowego zastanawia się wiele biznesów. Takie rozwiązanie jest jak najbardziej wskazane – wartościowe treści wspierają pozycjonowanie strony, mogą też zwiększyć zaangażowanie klientów i pozytywnie wpłynąć na konwersję. Ale blog powinien być odpowiednio zoptymalizowany. Ważna jest regularna publikacja treści, dobór słów kluczowych, znajomość potrzeb i obiekcji odbiorców. Warto poświęcić czas na przygotowanie przydatnych treści, przyniesie to wiele korzyści. 

 

 

Jak napisać bloga?

Ważne byś dobrze poznał swoją grupę docelową i wybrał odpowiedni temat. Następny krok to przygotowanie struktury tekstu, głównie nagłówków z frazami kluczowymi. Stwórz też tytuł i wstęp, który przyciągnie uwagę czytelnika. Pamiętaj, aby dostarczać wartościowe treści – takie, które rozwiązują problemy i odpowiadają na pytania odbiorców. Na koniec, zoptymalizuj swój wpis pod kątem SEO, aby był lepiej widoczny w wyszukiwarce.

Blog to internetowy dziennik, w którym autor (lub grupa autorów) publikuje treści dotyczące różnych zagadnień. Wyróżniamy różne rodzaje blogów:  osobisty, związany z hobby, podróżami. Kolejny rodzajem są blogi firmowe – mają one charakter biznesowy, umożliwiają promowanie marki, produktów i usług. Blogi są także doskonałym sposobem budowanie społeczności wokół marki, zyskanie zaufania odbiorców.

 

Dostępne są różne platformy, które umożliwiają zakładanie blogów. Najpopularniejsze rozwiązania to:

  • WordPress – to popularny system CMS, który umożliwia między innymi założenie i prowadzenie bloga. 
  • Blogger – darmowa i łatwa w obsłudze platforma od Google.
  • Wix – intuicyjny kreator stron internetowych, który wzbogacony jest o  funkcję bloga.
  • Medium – platforma, która skupia się na publikacji treści i budowaniu społeczności czytelników.

Prowadzenie bloga może być związane z różnymi celami marketingowymi. Możemy tutaj wymienić: 

  • Budowanie autorytetu – eksperckie artykuły wzmacniają pozycję firmy jako lidera w branży.
  • Zwiększenie ruchu na stronie – wartościowe treści mogą zwiększyć widoczność strony w sieci, a tym samym pomnożyć ruch organiczny.
  • Zwiększenie sprzedaży – blog może wspierać promocję produktów lub usług, np. poprzez recenzje, poradniki czy case studies.
  • Budowanie relacji z klientami – regularna publikacja pomaga w nawiązywaniu i podtrzymywaniu kontaktu z klientami.
  • Zbieranie leadów – na blogu można umieszczać formularze lub oferty specjalne, pozwoli to na zdobycie danych kontaktowych.

 

Założenie bloga nie jest trudne, zwłaszcza jeśli korzystasz z nowoczesnych platform, takich jak WordPress czy Blogger. Większość narzędzi ma intuicyjne kreatory, które pozwalają na szybkie stworzenie bloga i nie wymagają znajomości kodowania. Wystarczy wybrać platformę, domenę, motyw oraz dostosować wygląd strony do własnych preferencji. Rozpoczęcie pisania bloga jest łatwe, ale jego rozwój wymaga regularnego tworzenia wartościowych treści i promowania go w sieci.

Ocena strony: 5/5 - (16 głosów)
Paweł Kapłan

W branży marketingu internetowego od 2010 roku. Swoja przygodę rozpoczynał od lokalnego SEO oraz Google Ads (w tamtym czasie jeszcze Google Adwords), natomiast znacznie bardziej zaczęło go pociągać tradycyjne pozycjonowanie w bardzo trudnych i konkurencyjnych branżach. Pracował przy wielu projektach dla dużych brandów(Empik, Bonprix, BMW), ale najbardziej lubi mocne wyzwania gdzie klient znajduje się w pozycji "underdoga". Paweł brał udział w warsztatach prowadzonych przez takie osobistości jak Dixon Jones (Majestic SEO), Razvan Gavrilas (cognitiveSEO) czy Neil Patel.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza