Linki dofollow i linki nofollow to ważne elementy pozycjonowania, budowania rozpoznawalności, pozyskiwania dodatkowego źródła ruchu na stronie www. Musisz jednak wiedzieć, że pomiędzy wspomnianymi odnośnikami występują różnice, które mają wpływ na promocję biznesu w sieci. Dziś weźmiemy pod lupę oba rodzaje linków. Co warto wiedzieć na temat dofollow i nofollow, czym się różnią i kiedy je stosować?
Linki dofollow i nofollow – co to?
Dofollow i nofollow to atrybuty przypisywane do tagów HTML <a>. Wyszukiwarki, takie jak Google czy Bing, podczas analizy stron internetowych, zwracają uwagę na wspomniane atrybuty – za ich pomocą weryfikują informacje o specyfice danego linku.
- Link dofollow przekazuje moc SEO, sygnalizuje, że stronę, na która kieruje link, uznajemy za wartościową.
- Atrybut nofollow informuje wyszukiwarkę, że nie chcemy przekazywać mocy SEO, że nie podpisujemy się pod danym linkiem (np. z powodów bezpieczeństwa, reklamy lub braku kontroli nad treścią).
Warto dodać, że linki bez oznaczenia follow lub dofollow są automatycznie traktowane jak linki dofollow.
<a href="https://1stplace.pl">https://1stplace.pl</a>
Przykładowy link dofollow w kodzie HTML.
<a href="https://1stplace.pl" rel="dofollow">https://1stplace.pl</a>
Link follow ma takie samo znaczenie jak link dofollow i jest w taki sam sposób traktowany przez wyszukiwarki.
<a href="https://1stplace.pl" rel="follow">https://1stplace.pl</a>
Linki dofollow – definicja
Linki dofollow (inaczej dofollow backlinks, dofollow, atrybut dofollow) to wszystkie odnośniki, które nie mają atrybutu rel=”nofollow”. W przypadku stron www budowanych w oparciu o systemy zarządzania treścią (jak np. WordPress), większość linków, np. elementy menu nawigacyjnego, odnośniki do różnych sekcji strony czy do bloga, automatycznie ma charakter dofollow. Oznacza to, że za wspomnianymi odnośnikami mogą podążać roboty wyszukiwarek, a linki przekazują moc SEO podstronom, na które prowadzą.
Ważne jest więc odpowiednie zarządzanie linkami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Jeśli strona linkuje do innej witryny, a odnośnik nie zawiera atrybutu nofollow (czyli jest dofollow), Google uznaje, że dana witryna wskazywana jest jako wartościowa i godna polecenia i przekazuje jej część mocy SEO.
Link dofollow jak zrobić?
Aby stworzyć link dofollow, wystarczy dodać link bez atrybutu rel=”nofollow”. Poniżej znajduje się prosty przykład kodu HTML dla linku dofollow:
<a href=”https://przykladowa-strona.pl”>Przykładowy link dofollow</a>
W powyższym przykładzie, link prowadzi do strony o adresie „https://przykladowa-strona.pl” i nie zawiera atrybutu „nofollow”, więc jest traktowany jako link dofollow.
Dofollow a indeksacja strony
Linki dofollow wpływają na indeksację witryny, ponieważ ułatwiają robotom wyszukiwarki, takim jak Googlebot, śledzenie i odnajdywanie nowych treści. Kiedy robot wyszukiwarki napotyka link dofollow, podąża za nim, a to prowadzi do znalezienia i indeksacji kluczowych podstron. Im szybciej dana podstrona, bądź wprowadzone w jej obrębie zmiany, zostaną zaindeksowane, tym większa szansa na szybsze uzyskanie widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania.

Atrybut nofollow – definicja
Nofollow (nofollow, rel nofollow), to kolejny z omawianych dziś atrybutów linków. Znacznik nofollow informuje roboty, aby nie podążały za danym odnośnikiem. Strona linkująca nie podpisuje się więc pod linkiem i nie przekazuje mocy stronie, na którą kieruje odnośnik.
Atrybutami rel=”nofollow” zwykle oznaczane są linki, które kierują na takie podstrony, jak np. polityka prywatności czy regulamin, wskazujące podstrony, które z punktu widzenia SEO i słów kluczowych nie są istotne.
Nofollow HTML
Tag nofollow umieszczany jest w kodzie HTML. Link z atrybutem nofollow wygląda w następujący sposób:
<a href=”https://www.example.com” rel=”nofollow”>Odwiedź Example</a>
Tag nofollow został wprowadzony przez Google w 2005 roku, w celu ograniczenia spamu w komentarzach oraz innych nieetycznych praktyk związanych z pozyskiwaniem linków.
Link nofollow – co to oznacza?
- Brak wartości SEO: Zastosowanie tagu nofollow sprawia, że wartość SEO (znana jako link juice) nie jest przekazywana stronie docelowej. Oznacza to, że strona, do której prowadzi link nofollow, nie zyskuje żadnych korzyści z zakresu pozycjonowania.
- Redukcja spamu: Tag nofollow często pojawia się na forach i wszelkiego typu portalach, na których użytkownicy mogą dodawać własne linki. Takie rozwiązanie sprawia, że witryny są chronione przed spamerskimi odnośnikami, które mogłyby mieć negatywny wpływ na pozycjonowanie.
Czy warto stosować atrybut rel nofollow?
Czy w związku z tym, że linki nofollow nie mają bezpośredniego wpływu na widoczność witryny w organicznych wynikach wyszukiwania, warto je stosować? Tak i to z kilku powodów:
- Wszystkie linki zewnętrzne stanowią dodatkowe źródło ruchu. Odnośnik (nawet ten z atrybutem nofollow), umieszczony na popularnej stronie www, może generować wejścia na Twoją witrynę.
- Odnośnik nofolow na poczytnym portalu czy popularnym blogu może zwiększyć popularność Twojej firmy, być cegiełką w procesie budowy wizerunku marki.
- Zgodnie z wytycznymi Google, firmowy profil linków powinien być zróżnicowany, zawierać odnośniki nofollow i dofollow. Pozyskiwanie wyłącznie linków dofollow lub zbyt duża liczba takich odnośników w porównaniu do linków nofollow może przynieść skutek odwrotny do oczekiwanego. Może sprawić, że Twoje działania zostaną uznane za próbę manipulacji wynikami wyszukiwania i negatywnie wpłynąć na widoczność Twojej witryny.
Różnice pomiędzy linkami dofollow a nofollow
Odnośniki nofollow nie zwiększają wiarygodności witryny i nie mają bezpośredniego wpływu na budowę widoczności biznesu w sieci. Jednak, jak pokazały liczne testy: MOZ, ECONSULTANCY, SEARCHENGINELAND, absolutnie nie można ich pomijać w strategii pozycjonowania.
Cecha | Dofollow | Nofollow |
---|---|---|
Kod HTML | <a href=”https://example.com”>Tekst linku</a> | <a href=”https://example.com” rel=”nofollow”>Tekst linku</a> |
Indeksowanie przez Google | Roboty Google podążają za linkiem, usprawnia to indeksację | Roboty Google nie podążają za linkiem |
Wpływ na SEO | Odnośniki przekazują moc SEO (link juice) | Linki nie przekazują mocy SEO |
Wpływ na ranking w Google | Linki budują wiarygodność strony, wskazują witrynę jako wartościowe źródło informacji | Linki nie wspierają budowy wiarygodności i autorytetu tematycznego |
Sposób pozyskiwania | Publikacje gościnne, współpraca partnerska | Komentarze, fora, wypowiedzi w grupach tematycznych |
Generowanie ruchu | Zewnętrzne linki dofollow generują ruch i mają wpływ na pozycje strony www w wynikach organicznych | Stanowią źródło ruchu, ale nie mają bezpośredniego wpływu na pozycje strony internetowej |
Naturalność profilu linków | Ważny element link buildingu, odnośniki powinny być pozyskiwane regularnie i pochodzić ze zróżnicowanych źródeł | Są ważnym elementem profilu linków. Brak odnośników no follow może być uznany za próbę manipulacji wynikami wyszukiwania |
Linki dofollow i nofollow – statystyki
- Jedno ze źródeł podaje, że wartościowy profil linków powinien zawierać około 70-90% linków dofollow i około 10-30% linków nofollow. (Editorial)
- Witryny z pierwszej strony wyników wyszukiwania mają około 20-40% linków nofollow. (Img.courses)
- Aż 66% stron niema żadnych linków zwrotnych. (Ahrefs )
- Dłuższe treści uzyskują około 77,2% więcej linków niż krótsze teksty. (Backlinko)
- Strony www zawierające bloga uzyskują około uzyskują około 97% więcej linków zwrotnych niż strony bez artykułów blogowych. (HubSpot )
- 46,9% ankietowanych specjalistów ds. pozycjonowania przyznaje, że podejmuje starania, pozwalające na uzyskanie linków zewnętrznych. (Editorial)
- 80% specjalistów działających w branży SEO przyznaje, że pozyskiwanie linków jest kluczowym elementem strategii. (Authority Hacker )
- Najważniejsze czynniki rankingowe Google to wysokiej jakości treści, wrażenia użytkownika i linki zewnętrzne. (Search Engine Land)
- Najpopularniejszym sposobem pozyskiwania linków zewnętrznych są publikacje gościnne. Z takiej metody korzysta około 64 % specjalistów. (Autoritability Hacker)
Pozyskiwanie linków dofollow i nofollow – najlepsze praktyki
Jakie są dobre praktyki w link buildingu?
- Tam gdzie to możliwe, postaraj się o odnośniki rel=dofollow, ponieważ to dzięki nim możesz zyskać najwięcej, jeśli chodzi o ruch organiczny. Ponadto, odnośniki dofollow są o wiele trudniejsze do zdobycia, jeśli więc pojawi się szansa na uzyskanie takiego linku, wykorzystaj ją w 100%.
- Linki warto umieszczać na cenionych portalach branżowych, powiązanych z Twoją branżą.
- Strony internetowe, portale linkujące powinny być zróżnicowane. Boty Google analizują ów parametr.
Google Penguin (Pingwin) a kara za nadużycia
Google Penguin, czyli Pingwin, został wprowadzony w celu eliminacji stron www, na które kierują linki słabej jakości. Takie linki uznawane są za szkodliwe i niezgodne z etycznymi praktykami seo. Ów algorytm jednocześnie zwiększa widoczność stron www mających wartościowy profil linków.
Jak sprawdzić atrybuty linków DF, NF?
Rodzaj atrybutu sprawdzisz za pomocą kliku kliknięć, nie potrzebujesz zewnętrznych narzędzi – wystarczy że korzystasz z przeglądarki internetowej, takiej jak: Google Chrome, Mozilla Firefox lub Opera.
Krok 1 – Kliknij wyświetl źródło strony
Zarówno linki zewnętrzne, jak i wewnętrzne (w tym ich atrybuty), widoczne się z poziomu kodu strony. Jak sprawnie sprawdzić kod HTML? Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Wyświetl źródło strony.

Krok 2 – Wyszukaj interesujący Cię link za pomocą Ctrl + F
Po kliknięciu zobaczysz kod witryny. Kolejny krok to wyszukanie linku, który Cię interesuje. Kliknij ctrl i F, a następnie wpisz interesującą Cię frazę. W przykładzie poniżej szukamy odnośnika z Moz, dlatego wpisaliśmy Moz.

Krok 3 – Sprawdź parametr linkujący
Gotowe! Jest to szybki sposób na weryfikację linków, z taką czynnością bez problemu poradzą sobie nawet osoby bez wiedzy technicznej czy praktyki w link buildingu.
Weryfikacja linków – specjalistyczne narzędzia
Rodzaj linków można weryfikować także za pomocą specjalistycznych narzędzi. Do wyboru masz zarówno płatne, jak i bezpłatne rozwiązania. Wśród najpopularniejszych opcji znajdują się:
- Ahrefs,
- Moz Link Explorer,
- Majestic SEO,
- Screaming Frog SEO Spider,
- Google Search Console.
Wymienione narzędzia często dostarczają także innych informacji na temat strony www lub sklepu e-commerce, na przykład wysokości ruchu czy pozycji fraz kluczowych.
Kiedy używać linków dofollow, a kiedy nofollow?
- Linkowanie wewnętrzne z atrybutem dofollow to ważny element nawigacji strony www. Takie odnośniki powinny prowadzić do najważniejszych podstron w obrębie witryny.
- Podczas pozyskiwania linków zewnętrznych z wartościowych, tematycznych witryn także warto skupić się na linkach dofollow.
Stosowanie linków nofollow
- Atrybuty nofollow sprawdzą się podczas implementacji linków kierujących na na portale zewnętrzne, takie jak Facebook czy Twitter. Ów atrybut warto też wykorzystać podczas implementacji linków w obrębie własnej strony, np. kierujących do mniej istotnych sekcji, takich, jak regulamin sklepu, polityka prywatności, koszyk i strony logowania.
- Link nofollow jest też dobrym rozwiązaniem w sytuacji, w której odnośnik pozyskiwany jest w innym celu niż pozycjonowanie. Na przykład, gdy priorytetem jest zwiększenie rozpoznawalności marki lub budowa pozytywnego wizerunku.
- Choć linki nofollow nie zwiększą widoczności linkowanej strony w wynikach wyszukiwania Google, mogą generować dodatkowy ruch. Wysoki ruch na stronie, długie sesje użytkowników i niski współczynnik odrzuceń, mogą zwiększyć widoczność i konwersję.
- Odnośnik nofollow jest też zalecany przy linkach w komentarzach, np. na forach internetowych.
Jak w prosty sposób zarządzać linkami nofollow na stronie internetowej ?
Jeśli korzystasz z WordPressa, warto byś zainstalował wtyczkę External Links – nofollow, noopener & new window, dzięki niej automatycznie oznaczysz wszystkie linki wychodzące jako nofollow, a co ta tym idzie, zaoszczędzisz sporo link juice.
Jak już wspominałam, w wielu przypadkach linki przychodzące, wychodzące, wewnętrzne, które nie mają przypisanego atrybutu, traktowane są jako dofollow. Jak w takiej sytuacji zmienić atrybut na nofollow?
Należy wprowadzić zmiany w kodzie HTML linku, a mówiąc dokładniej, umieścić w nim atrybut rel=”nofollow”.
Załóżmy, że chcesz umieścić link do strony https://przyklad-strony.pl.
Kod linku powinien wyglądać:
<a href=”https://przyklad-strony.pl” rel=”nofollow”>Odwiedź tę stronę</a>
W tym przypadku:
- href=”https://przyklad-strony.pl” – określa adres URL, do którego prowadzi link.
- rel=”nofollow” – dodaje atrybut, który informuje wyszukiwarki, aby nie podążały za tym linkiem.
Już na etapie projektowania strony www lub sklepu e-commerce, warto przygotować przemyślaną strategię dotyczącą linków dofollow i nofollow.
Link building – jak pozyskać linki nofollow i dofollow?
W jaki sposób pozyskać link dofollow? Możliwości jest wiele. Pamiętaj jednak o tym, by takie linki pochodziły z wiarygodnych źródeł, powiązanych tematycznie z Twoim biznesem. Jeśli działasz lokalnie, skup się na współpracy partnerskiej z lokalnymi firmami, pozyskuj linki z lokalnych portali.
Współpraca partnerska
Nawiąż współpracę partnerską z firmami, które są w pewnym stopniu powiązane z Twoją branżą. Wymiana artykułów wzbogaci content każdej ze stron, a co więcej, pozwoli na pozyskanie wartościowych linków.
Wpisy gościnne
Wpisy gościnne to kolejna z możliwości. Skontaktuj się z właścicielem strony www, bloga, portalu i zapytaj o możliwość publikacji Twojego artykułu. Dana firma uzyska darmowy, wartościowy artykuł, a Ty szansę na pozyskanie linków.
Artykuły sponsorowane
Linki dofollow można pozyskać poprzez publikację artykułów sponsorowanych. Ważne jest wybrane miejsca publikacji – najlepszym wyborem są portale informacyjne, serwisy branżowe, strony o dużym ruchu organicznym, mające autorytet.
Publikacje artykułów sponsorowanych związane są z kosztami, jednak taka inwestycja może się zwrócić i to z nawiązką.
Tworzenie wartościowych treści
Regularne tworzenie wartościowych treści to podstawa w procesie promocji biznesu w sieci. Zadbaj o to, by na Twojej stronie www nie zabrakło ciekawego contentu. Takie treści często są udostępnianie przez użytkowników, inne firmy, portale – to doskonałe wsparcie link buildingu.
Media społecznościowe
Działania w mediach społecznościowych, implementacja wpisów, które będą zawierały link kierujący na Twoją stronę www lub do Twojego sklepu e-commerce, to kolejne z zalecanych rozwiązań. Aktywne działania w social mediach to nie tylko link building, ale także sposób, by dotrzeć do potencjalnych klientów i zbudować z nimi relację.
Inne atrybuty linków danej witryny
Warto też zaznaczyć, że oprócz dofollow i nofollow mamy inne atrybuty. Są to:
Atrybut href
Atrybut href umieszczany jest w kodzie HTML, w tagu <a>. Ów atrybut wskazuje docelowy adres URL, na który, po kliknięciu, trafi użytkownik.
Atrybut rel
O dwóch atrybutach rel, czyli nofollow i dofollow, powiedzieliśmy już bardzo dużo. Wyróżniamy jednak także inne atrybuty rel, są to:
- noreferrer: Atrybut blokuje przesyłanie referencji HTTP wskazujących źródło ruchu (czyli nie przekazuje informacji o stronie, na której znajduje się link, który kliknął użytkownik). Taki atrybut zwiększa prywatność użytkowników, pozwala także na kontrolę przekazywanych danych i ogranicza stronie docelowej możliwość analizy strony referencyjnej.
- UGC: To informacja, że link pochodzi z treści generowanej przez użytkowników (ang. User Generated Content), np. z komentarzy na forach.
- sponsored: Dotyczy linków sponsorowanych, np. z artykułu sponsorowanego lub innej płatnej treści.
- noopener: Zapobiega dostępowi nowo otwartej strony do obiektu window.opener (zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo).
Atrybut target
To kolejny ważny atrybut, który warto stosować. W tym zakresie dostępne są następujące opcje.
- _blank: Otwiera link w nowej karcie lub oknie (zalecane rozwiązanie).
- _self: Otwiera link w tym samym oknie lub karcie (domyślne zachowanie).
- _parent: Otwiera link w ramce nadrzędnej (jeśli strona jest osadzona w ramce).
- _top: Otwiera link w pełnym oknie przeglądarki, zastępując wszystkie ramki.
Title
Umożliwia dodanie dodatkowego opisu linku. Tekst pojawia się, gdy użytkownik najedzie kursorem na link.
Hreflang
To informacja dla robotów Google, dotycząca języka docelowej strony. Jest to ważny atrybut przy przy tworzeniu stron wielojęzycznych.
Inne atrybuty to: type, ping, referrerpolicy.
Podsumowanie
Atrybuty dofollow i nofollow linków wewnętrznych i zewnętrznych są istotne dla każdej firmy – i to z kilku względów. Linki odgrywają rolę w procesie pozycjonowania, są ważne, jeśli chodzi o UX czy budowę wizerunku. Omawiane dziś atrybuty różnią się od siebie. Moc seo dają linki dofollow – to za nimi podąża algorytm Google. Wykorzystanie linków nofollow jest natomiast przydatne w procesie budowy rozpoznawalności firmy.
W link buldingu należy uwzględnić linki dofollow, jak również nofollow -jest to konieczne, by stworzyć naturalny profil linków i zbudować witrynę, które będzie doceniana w rankingu Google.
Czy linki dofollow są lepsze niż nofollow?
Oba rodzaje linków mają swoje zastosowanie w kontekście SEO. Linki dofollow zwiększają autorytet i wpływają na ranking strony docelowej. Linki nofollow służą do oznaczenia linków, które nie powinny wpływać na ranking. Optymalna strategia SEO powinna obejmować zarówno linki dofollow, jak i nofollow.
Czy istnieją inne atrybuty linków, oprócz dofollow i nofollow?
Tak, istnieją również atrybuty takie jak „sponsored” oraz „ugc” (user-generated content). Atrybut rel=”sponsored” służy do oznaczania linków, które są wynikiem płatnych lub sponsorowanych publikacji, podczas gdy rel=”ugc” wskazuje na linki dodane przez użytkowników na forach, w sekcjach komentarzy lub innych miejscach, gdzie treść jest generowana przez użytkowników. Wszystkie te atrybuty pomagają wyszukiwarkom lepiej zrozumieć kontekst i cel linków na stronie.
Linki zewnętrzne - dlaczego są ważne?
Linki zewnętrzne są ważnym elementem pozycjonowania i e-marketingu. Takie odnośniki (dofollow) budują autorytet strony i mogą pozytywnie wpłynąć na jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Każdy z linków zewnętrznych ( zarówno dofollow, jak i nofollow) może stać się dodatkowym źródłem ruchu, zwiększyć rozpoznawalność firmy.
Atrybut noindex - co znaczy?
Atrybut noindex informuje wyszukiwarki, że nie powinny indeksować danej strony, co jest równoznaczne z tym, że witryna nie pojawi się w wynikach wyszukiwania. Taki atrybut jest zalecany w przypadku podstron, które nie muszą być widoczne w wynikach wyszukiwania, np. administracyjnych czy z duplikatami treści.
2 Responses
Jaki zatem jest sens dla własnej strony stosowanie DF linków skoro można wszystkie zewnętrzne oznaczyć NF? Nie bardzo rozumiem to wyjaśnienie na tej stronie.
W mojej ocenie powinno się likować do stron, nie konkrecji ale z wysoką jakością DF a tych pobocznych NF. Choć tak naprawę te atrybuty narzuca google, bing link traktuje jak link a wyniki wyszukiwania obecnie w mojej ocenie ma lepsze niż google. Więc google narzuca coraz bardziej wymyślne standardy i regulaminy a wyniki i tak ma coraz gorsze – już niemal sam handel a nie to co się szuka.