Ile trwa pozycjonowanie w Google? Kiedy witryna internetowa uzyska widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania? To podstawowe pytania, które pojawiają się praktycznie zawsze, podczas rozpoczynania współpracy z agencją SEO. Mimo tego że nikt nie jest w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi, to profesjonalna firma SEO poda wstępne informacje. W naszym artykule omówimy, jak długo trwa pozycjonowanie i jakie czynniki mają wpływ na czas uzyskania satysfakcjonujących rezultatów.
Rezultaty pozycjonowania: wymagajmy, ale z rozsądkiem
Warto na samym początku uświadomić sobie, że pozycjonowanie jest bardzo złożonym procesem, na który wpływa wiele korelujących ze sobą czynników. Niestety, właśnie poprzez tę złożoność, nikt nie jest w stanie w 100% precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie, w jakim czasie osiągniesz wysokie pozycje w wyszukiwarce.
Często zdarza się, że klienci potrafią przytoczyć przypadek znajomego, który już po 2 miesiącach współpracy z agencją, miał bardzo wysokie pozycje i mnóstwo zamówień od klientów. Musisz jednak mieć na uwadze fakt, że żadna strona internetowa nie jest równa jakiejkolwiek innej. Strona znajomego, pomimo tego że nie ma długiej historii, może być wyposażona w szereg elementów determinujących ją do znacznie szybszego osiągania wysokich pozycji – może to być na przykład mniejsza ilość spamu czy intuicyjny, wspierany CMS.
Kolejna kwestia jest taka, że satysfakcjonujące efekty pozycjonowania mogą dla poszczególnych właścicieli stron www i sklepów e-commerce, a także dla specjalistów SEO, oznaczać coś innego. Ważne więc, by już na początku współpracy jasno określić cele działań.
Ile trzeba czekać na efekty pozycjonowania?
Oczywiście istnieje szereg czynników, które mają wpływ na pozycje w wyszukiwarkach internetowych, jednak można przyjąć, że dla większości stron i sklepów będzie to:
- 3 miesiące współpracy – trzy miesiące to czas, po upływie którego widoczna powinna być lekka poprawa pozycji strony www. Zazwyczaj są już pierwsze efekty w postaci fraz kluczowych w wyszukiwarce (np. frazy wyświetlają się na 80 – 90 pozycji). W przypadku małych stron www, możliwe jest już uzyskanie pozycji w TOP 10 i TOP 50.
- 6 miesięcy współpracy – po sześciu miesiącach działań SEO, zwiększa się liczba fraz w TOP 30, oczywiście część fraz – zwłaszcza tych mniej konkurencyjnych, może być już widoczna w TOP 10. Pół roku to także czas, po którym powinieneś zauważyć wzrost wyświetleń strony.
- 12 miesięcy współpracy – po roku, część ważnych fraz kluczowych powinna wyświetlać się w TOP 3 i TOP 10. Po takim czasie możesz już spodziewać się zysków z inwestycji.
- 24 miesięcy współpracy – najważniejsze słowa kluczowe zazwyczaj są w TOP 10, trwają prace nad poszerzaniem oferty, wzrasta także konwersja, w tym sprzedaż.
Od czego uzależnione są szybkie efekty pozycjonowania?
Czynników, które mają wpływ na pozycje w wyszukiwarce Google jest ponad 200, a ich liczba wciąż wzrasta. Co więcej, nie wszystkie czynniki rankingowe są znane, a Gigant wciąż wprowadza aktualizacje, które mogą wiele namieszać w wynikach wyszukiwania. Skupimy się jednak na podstawowych czynnikach. O czym trzeba pamiętać, by wypozycjonowanie strony www nie trwało w nieskończoność?
Optymalizacja strony internetowej
W pierwszej kolejności należy przeprowadzić optymalizację strony www. W prostych słowach, proces optymalizacji witryny polega na dostosowaniu jej do wytycznych dla webmasterów, które ustala Google. Istotne, by przestrzegać zasad dotyczących SPAMU i innych działań.
Platforma, na której znajduje się strona internetowa
Podczas pozycjonowania strony internetowej, bardzo ważną rolę, odgrywa platforma, na której znajduje się witryna. Musisz wiedzieć, że niektóre systemy CMS (zwłaszcza starsze, które już nie są wspierane), nie są zbyt przyjazne, jeśli chodzi o pozycjonowanie stron internetowych. Co więcej, w takim przypadku przeprowadzenie wielu działań może być utrudnione i czasochłonne. Wydłuży to czas oczekiwania na efekty, może też zwiększyć koszty pozycjonowania.
Obecnie najbardziej polecaną platformą jest WordPress. To intuicyjny CMS, który daje wiele możliwości z zakresu optymalizacji SEO, a co więcej, jest wspierany przez ogromną społeczność.
Wybrane słowa kluczowe
Pozycjonowanie strony internetowej powinno rozpocząć się od dokładnej analizy słów kluczowych. Rodzaj wybranych fraz wpływa na całą strategię pozycjonowania, a także na czas uzyskania efektów. Frazy kluczowe powinny przede wszystkim:
- być zgodne z intencjami użytkowników,
- być dopasowane do Twojej oferty.
Ważna jest także liczba wyszukiwań i konkurencyjność. Jeśli na daną frazę ogólną, w TOP 10 wyświetlają się same silne, popularne marki – walka z nimi może okazać się kosztowna i przynieść marne efekty. W takim przypadku, warto iść inną drogą, np. zamiast frazy ogólnej zwiększać widoczność na frazę typu long tail.
Historia domeny
Historia domeny to kolejny czynnik, który wpływa na to, ile trwa pozycjonowanie. Niestety, czasami zdarza się tak, że strona www ma bogatą przeszłość, historię, w której miały miejsce kary Google. Gigant nakłada różnego typu ograniczenia na witryny, w przypadku których stosowane są nieuczciwe praktyki, działania mające na celu manipulowanie rankingiem (black hat seo).
Strony www, które otrzymały karę, są mniej wiarygodne, a ich pozycjonowanie wymaga jeszcze większej staranności i ostrożności. Wszystko to znajduje odzwierciedlenie w czasie, który jest potrzebny na osiągnięcie odpowiednich efektów.
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, kiedy domena ma nieskazitelną przeszłość i od wielu lat funkcjonuje w sieci. Dodatkowym atutem będzie wysoki autorytet. Taki duet daje szansę na szybsze uzyskanie rezultatów.
A jak to wygląda w przypadku nowej domeny? Na pierwsze efekty pozycjonowania będzie trzeba chwilę poczekać. Przy nowych domenach często występuje tzw. efekt sandbox, czyli piaskownicy. Oznacza to, że roboty Google potrzebują czasu, aby znaleźć w sieci nową witrynę i jej zaufać. Okres karencji może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od konkurencyjności branży i jakości działań SEO.
Ponadto, zanim nowa witryna uzyska widoczność, konieczne jest przeprowadzanie takich działań, jak budowa naturalnego profilu linków, wdrażanie wartościowych treści, generowanie ruchu (np. poprzez odnośniki w mediach społecznościowych).
Obecne pozycje oraz widoczność strony internetowej
Na to, ile trwa pozycjonowanie strony internetowej, wpływa także aktualna kondycja i widoczność w sieci. Dla przykładu, weźmy dwie witryny.
Witryna numer jeden:
- optymalizacja techniczna strony spełnia wysokie standardy,
- witryna zawiera wartościowe i unikalne treści,
- wysoka szybkość ładowania strony,
- strona ma intuicyjną nawigację, przemyślaną strukturę linkowania wewnętrznego i logiczne menu.
Witryna numer dwa:
- brak optymalizacji technicznej,
- brak optymalizacji treści, zdublowane teksty,
- awaryjne działanie, niska prędkość ładowania witryny,
- chaos, brak intuicyjnej nawigacji.
Pierwsza witryna zaczyna pozycjonowanie z wyższego poziomu, nie wymaga gruntownych zmian, np. wymiany praktycznie całego contentu. Uzyskanie topowych pozycji może więc zająć mniej czasu. W przypadku drugiej witryny, konieczne będą gruntowne zmiany – być może szybko zauważysz wzrosty, ale na zajęcie topowych pozycji trzeba będzie poczekać.
Czas, w jakim uda się osiągnąć efekty w postaci wysokich pozycji, uzależniony jest również od aktualnej widoczności danej strony internetowej. Jeśli strona www zajmuje średnio 80. miejsce na ważną dla Twojego biznesu frazę, to znak, że jest już w indeksie Google – z pewnością ułatwi to proces wspinania się witryny w rankingu wyszukiwarki.
Zasięg pozycjonowania
Tutaj sprawa jest bardzo prosta. Jeśli zdecydujesz się na pozycjonowanie lokalne, czyli na terenie konkretnego miasta lub kilku miast, możesz spodziewać się znacznie szybszych efektów. Pozycjonowanie ogólnopolskie czy na rynki zagraniczne, trwa dłużej.
Konkurencyjność w branży
Element bardzo oczywisty, który ma duży wpływ na szybkość osiągania wysokich pozycji. Przed rozpoczęciem pozycjonowania, musisz uświadomić sobie, że konkurencję, zwłaszcza tę, która od kilku lat prowadzi przemyślane działania seo on-site i seo off-site, trudno będzie ją prześcignąć. Oczywiście uda się to zrobić, ale potrzebny będzie czas.
W takim przypadku należy w maksymalnym stopniu skupić się na współpracy z agencją SEO i poprosić o rekomendacje oraz stosowny plan działania. Przemyślana strategia i regularne prace to duża szansa na to, że wyprzedzisz konkurencję.
Musisz też pamiętać o tym, że inwestowany budżet nie może być zbyt niski. Okrojony budżet to mniejszy zakres działań, a co za tym idzie, dłuższy czas oczekiwania na osiągnięcie interesującego Cię pułapu w wyszukiwarce.
Kolejna kwestia w procesie pozycjonowania to fakt, że jedne branże mają łatwiej, inne trudniej. Jeśli świadczysz bardzo niszowe usługi, np. produkujesz specjalistyczne, drogie narzędzia – może się okazać, że właściwie nie masz konkurencji i podstawowe działania SEO zapewnią Ci bardzo dobrą widoczności. W przypadku konkurencyjnych branż, np. odzieżowej, pozycjonowanie wymaga o wiele większego wysiłku.
Współpraca na linii klient – agencja SEO
Wbrew pozorom, współpraca między klientem a agencją SEO to jeden z najważniejszych czynników udanego i szybkiego osiągania wysokich pozycji w wyszukiwarce. W wielu przypadkach, to właśnie od klienta uzależniony jest czas wdrożenia zmian na stronie, np. implementacji niezbędnych treści na podstrony ofertowe/usługowe. Brak akceptacji, brak odpowiedzi co do oferty firmy, zwlekanie z dostarczeniem potrzebnych materiałów, może znacznie wydłużyć cały proces.
Idźmy dalej, załóżmy, że prowadzisz gabinet kosmetyczny i rezygnujesz z usługi masażu twarzy. Nie informujesz o tym specjalistów seo, a podstrona dotycząca takiej usługi wciąż znajduje się na Twojej stronie. Efekt? Zespół traci czas na pozycjonowanie fraz, które nie wygenerują zysków.
Istotny jest również brief – im więcej informacji podasz, tym zespół agencji seo będzie mógł lepiej dopasować strategię do grupy docelowej i Twoich oczekiwań.
Staraj się maksymalnie sprawnie współpracować z agencją SEO (przynajmniej na początku), z pewnością zaprocentuje to satysfakcjonującymi i szybkimi efektami pozycjonowania.
Co może wydłużyć lub skrócić czas oczekiwania na efekty pozycjonowania?
Omówiliśmy już podstawowe kwestie, dotyczące czasu oczekiwania na efekty działań. Ale, czy są strategie lub działania, które wpłyną – w pozytywny lub negatywny sposób, na proces pozycjonowania strony? Tak!
Zmiany w algorytmach Google
Skuteczne pozycjonowanie strony www to między innymi śledzenie trendów i zmian w algorytmach Google. Konieczne jest więc podążanie za wszelkimi nowościami. Działania, które przynosiły efekty jakiś czas temu, dziś mogą szkodzić – musisz mieć to na uwadze.
Działania seo konkurencji
Widoczność strony w wynikach wyszukiwania może zmieniać się dynamicznie, zwłaszcza, jeśli chodzi o konkurencyjne frazy kluczowe. Istotne więc, by przez cały czas śledzić widoczność witryny – zarówno własnej, jak i konkurencyjnych firm. Jeśli zauważysz, że konkurent działa bardzo aktywnie i wyprzedził Cię na kolejną frazę, wyjście jest jedno, wdrożenie dodatkowych działań.
Budżet
Budżet to kolejny czynnik. Tak jak w wielu innych dziedzinach, większe środki pozwolą na przeprowadzanie większej ilości działań, przygotowanie dłuższych treści, np. artykułów blogowych, dobór lepszych portali na publikację artykułów zewnętrznych itp. Aktywne, regularne i przemyślane działania mogą skrócić czas oczekiwania na efekty pozycjonowania strony.
Strona www – ux i ui
Google coraz bardziej podkreśla, że najważniejszy jest użytkownik. Gigant dąży do tego, by na topowych pozycjach pojawiały się witryny, które będą użyteczne dla odbiorców. Użyteczność to prawidłowe działanie strony na różnych urządzeniach, intuicyjność, wysoka prędkość ładowania.
- 53% użytkowników mobilnych opuszcza stronę, która ładuje się dłużej niż 3 sekundy. Optymalizacja szybkości ładowania może zwiększyć zaangażowanie użytkowników, a co za tym idzie, sprawić, że pozycjonowanie będzie trwało krócej.
- Strony z niskim współczynnikiem odrzuceń i dłuższymi sesjami użytkowników mają większe szanse na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. W przypadku stron w topie, średni czas spędzony na stronie przez użytkownika to około 2-3 minut.
Profil linków zwrotnych
Linki zewnętrzne i wewnętrzne wskazują robotom Google najważniejsze w obrębie witryny podstrony. Prawidłowy link building może sprawić, że roboty szybciej znajdą Twoją witrynę, dotrą do nowych i zaktualizowanych podstron, a co za tym idzie, szybciej je zaindeksują. Im szybsza indeksacja, tym czas oczekiwania na efekty pozycjonowania może być krótszy. Dlaczego jeszcze link building jest tak ważny?
- Witryny zajmujące topowe pozycje w wynikach wyszukiwania mają przeciętnie o około 3,8 razy więcej wartościowych backlinków niż strony zajmujące miejsca od 2. do 10. Wniosek jest jeden – zdobywanie linków wysokiej jakości sprawia, że czas pozycjonowania strony w Google jest krótszy.
- Strony internetowe i sklepy e-commerce, które w sposób naturalny zwiększają liczbę backlinków, mogą uzyskać wyższe pozycje już w 3 do 6 miesięcy. Ale co ważne, nienaturalnie szybki wzrost liczby linków może być sygnałem dla Google, że odnośniki są sztucznie generowane (np. przez farmy linków), a to prowadzi do kar i zmniejszenia widoczności strony.
- Istotna jest nie tylko liczba i jakość linków zewnętrznych, ale także ich różnorodność. Strony www i sklepy e-commerce, które zdobywają linki z wielu źródeł, szybciej osiągają wyższe pozycje niż te, które mają linki tylko z kilku stron. Strony pozyskujące odnośniki z co najmniej 20 unikalnych źródeł, mają większą szansę na sukces w SEO – i to w krótszym czasie niż strony o ograniczonej różnorodności linków.
Wartościowe treści
Im bardziej dbasz o content, tym masz większą szanse na uzyskanie widoczności w sieci. W związku z tym, że sama zajmuję się contentem, wiem, jak ważną pełni funkcję. Zgodnie ze statystykami:
- Strony, na których regularnie pojawiają się nowe, angażujące treści, notują o 47% wyższe zaangażowanie użytkowników, a zaangażowanie użytkowników, jak już wspomniałam, jest bardzo ważne.
- Regularne dodawanie treści może zwiększyć crawl budget i sprawić, że roboty Google będą częściej odwiedzać stronę www. Niektóre ze źródeł wykazują, że częstotliwość publikowania treści zwiększa aktywność robotów indeksujących, a to poprawia szybkość indeksacji i daje szanse na lepszą widoczność w wynikach wyszukiwania.
- Firmy publikujące 16 lub więcej postów blogowych miesięcznie generują około 3,5 razy więcej ruchu w porównaniu do tych, które publikują mniej niż 4 posty miesięcznie. Pamiętaj jednak, że najważniejsza jest jakość treści.
- Aktualizacja artykułów i dodawanie nowych treści może prowadzić do wzrostu ruchu organicznego nawet o 106%. Regularne aktualizowanie treści nie tylko wartość dla użytkowników, ale także sygnał dla Google, że strona jest aktualna i dostosowana do potrzeb użytkowników. Są to ważne przesłanki do zwiększenia widoczności witryny w organicznych wynikach wyszukiwania.
Weryfikacja efektów
Istotne jest, by na bieżąco weryfikować efekty działań – sprawdzać, czy zwiększa się widoczność strony www, a jeśli tak, to na jakie frazy kluczowe. Dobrze też przeanalizować ruch i jego źródła, a także stan indeksacji. Tutaj przydatne będzie wsparcie takich narzędzia, jak: Google Search Console (GSC), Ahrefs czy Senuto. Regularny monitoring dostarczy Ci informacji, na temat wzrostów i spadków widoczności witryny, pozwoli zweryfikować, czy prowadzone działania przynoszą rezultaty.
Na efekty działań seo czasem trzeba czekać miesiącami, warto jednak uzbroić się w cierpliwość. Ważne, by nie wpadać w panikę, gdy po miesiącu, dwóch, a nawet trzech, wyniki nie będą satysfakcjonujące. Pozycjonowanie jest długotrwałym procesem, daje jednak długotrwałe rezultaty i długotrwałe korzyści.
Co wydłuża czas pozycjonowania strony ?
Na to, ile czasu trwa pozycjonowanie strony, negatywnie wpływają takie czynniki, jak:
- usunięcie linków z wartościowych stron,
- niespodziewane błędy techniczne,
- awarie serwera,
- ataki hackerskie.
Podsumowanie: pozycjonowanie stron www – ile trwa?
Podsumowując, minimalny czas oczekiwania na pierwsze efekty pozycjonowania to zwykle około trzech miesięcy. Zdarza się jednak, że rezultaty widoczne są szybciej lub przeciwnie, trzeba poczekać o wiele dłużej. Jakie czynniki mają wpływ na pozycjonowanie stron internetowych? Są to przede wszystkim: konkurencyjność branży, unikalne, zoptymalizowane pod kątem seo treści, kondycja ogólna i aktualna widoczność witryny. Rezultaty uzależnione są również od rodzaju obranej strategii i regularności prowadzonych działań.
Jeśli nie lubisz czekać zbyt długo na efekty pozycjonowania, skontaktuj się z nami. Pomożemy rozwinąć Twój biznes online w krótkim czasie.