Spis treści

Google Web Tools – przewodnik dla Ciebie

Zwiększanie wydajności strony www, jej widoczności w sieci oraz użyteczności, wymaga nieustannej optymalizacji. Ale, aby taka optymalizacja przyniosła oczekiwane rezultaty, musi być oparta o dane – analizę zachowania użytkowników, weryfikację procesu indeksacji czy bieżące sprawdzanie błędów w zakresie bezpieczeństwa, responsywności itp. W tym wszystkim pomagają narzędzia Google, czyli Google Web Tools. Z jakich narzędzi znanego Giganta warto korzystać i jakie dane możemy dzięki nim uzyskać?  

Google Web Tools – narzędzia, które musisz znać 

Google Web Tools to narzędzia stworzone przez Google, które pozwalają na monitorowanie wydajności witryny, analizę ruchu i widoczności w wyszukiwarce. Omawiane narzędzia dostarczają wiele istotnych informacji, są nieocenioną pomocą dla deweloperów, marketerów i właścicieli stron internetowych.

Google Search Console

Google Search Console (GSC) to bezpłatne narzędzie Google, które dostarcza wielu informacji na temat kondycji strony www i jej widoczności w wynikach wyszukiwania. Za pomocą narzędzia możesz sprawnie zweryfikować takie parametry, jak: 

 • Indeksacja: Dzięki tej funkcji sprawdzisz, które podstrony Twojej witryny zostały zindeksowane, a w przypadku których wystąpiły problemy.
 • Błędy: Google Search Console dostarcza informacji na temat problemów z bezpieczeństwem witryny czy błędów, które pojawiły się  na stronie, na przykład dotyczących mobilności czy przekierowań 404 (strony nie znaleziono).
 • Mobilność: Weryfikacja sposobu, w jaki strona wyświetla się i działa na urządzeniach mobilnych (jest to bardzo istotne w czasach, w których coraz więcej użytkowników korzysta z internetu za pośrednictwem telefonów i tabletów).
 • Zarządzanie danymi strukturalnymi: GSC umożliwia przeglądanie i testowanie danych strukturalnych oraz innych rodzajów znaczników, które pomagają Google lepiej rozumieć zawartość strony.
 • Linki: Google Search Console dostarcza informacji  na temat stron www i domen, które linkują do Twojej witryny (backlinki to ważny czynnik rankingowy).

Google Analytics

Google Analytics to kolejne narzędzie Google, które dostarcza wielu informacji, umożliwiających optymalizacjię strony internetowej

Wśród głównych funkcji Google Analytics znajdują się 

 • Śledzenie ruchu w czasie rzeczywistym: Dzięki tej funkcji dowiesz się, ile osób, w danym momencie, odwiedza Twoją stronę.
 • Analiza źródeł ruchu: Dane dotyczące źródła ruchu, czyli tego, czy odbiorca trafił na Twoją stronę dzięki witrynom polecającym, po wpisaniu adresu URL w wyszukiwarkę czy może z poziomu wyników wyszukiwania. 
 • Konwersje: Ta opcja pozwala na śledzenie konwersji, czyli działań wykonanych przez użytkownika, które mają wartość dla Twojej firmy. Konwersję stanowić może zakup produktu, zapis do newslettera, rejestracja itp.
 • Pozyskiwanie ruchu: To informacje dotyczące pierwszych sesji, użytkowników, a więc osób, które odwiedziły Twoją witrynę po raz pierwszy.  

Google PageSpeed Insights

PageSpeed Insights to narzędzie Google, które analizuje szybkość ładowania stron internetowych na urządzeniach mobilnych oraz komputerach stacjonarnych. Szybkość ładowania strony ma kluczowe znaczenie dla doświadczenia użytkownika i może bezpośrednio wpływać na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania, warto więc ją kontrolować. 

Jak korzystać z PageSpeed Insights? 

 • Wejdź na stronę: https://pagespeed.web.dev/.
 • Wpisz adres URL witryny, którą chcesz przeanalizować. 
 • Narzędzie szybko oceni wydajność witryny i przedstawi listę zalecanych działań. 

Na podstawie raportów PageSpeed Insights można podjąć szereg działań naprawczych, na przykład takich, jak:

 • Optymalizacja obrazów: Konwersja obrazów może znacząco przyspieszyć czas  ładowania strony.
 • Minimalizacja kodu JavaScript i CSS: Usunięcie zbędnego kodu oraz minimalizacja plików może zredukować czas ładowania.
 • Wykorzystanie cache przeglądarki: Poprzez odpowiednią konfigurację, można sprawić, że przeglądarki odwiedzających będą przechowywać pewne elementy strony, a to przyspieszy jej ładowanie przy kolejnych odwiedzinach.

Regularna analiza z wykorzystaniem PageSpeed Insights oraz prowadzanie działań optymalizacyjnych to sposób, by poprawić doświadczenie użytkownika oraz pozycję strony w wynikach wyszukiwania.

Google Tag Manager

Google Tag Manager (GTM) jest bezpłatnym narzędziem Google, które umożliwia dodawanie, aktualizowanie oraz zarządzanie tagami kodu na stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej (bez bezpośredniej ingerencji w kod źródłowy). Tagi pozwalają na śledzenie i analizę ruchu na stronie, mierzenie skuteczności kampanii reklamowych, realizacji działań remarketingowych oraz innych celów związanych z digital marketingiem.

Google Tag Manager (GTM) umożliwia sprawne dodawanie zarówno predefiniowanych tagów z popularnych platform analitycznych i marketingowych (takich jak Google Analytics, Google Ads czy Facebook Pixel), jak i niestandardowych fragmentów kodu. GTM stanowi centralne miejsce do zarządzania tagami, co znacząco upraszcza procesy implementacji oraz zmniejsza ryzyko błędów, jednocześnie minimalizując potrzebę zaangażowania zespołu IT w codzienne działania marketingowe.

Google Optimize

Google Optimize to zaawansowane, bezpłatne narzędzie, umożliwiające przeprowadzanie testów optymalizacyjnych na stronach internetowych, w tym testów A/B, testów wielowariantowych (MVT) oraz personalizacji treści. Narzędzie pozwala właścicielom stron, marketerom oraz UX/UI designerom eksperymentować z różnymi wersjami strony internetowej. Ułatwia to zrozumienie, które zmiany w układzie, treści, obrazach czy wezwaniach do działania (CTA) najlepiej rezonują z odbiorcami i prowadzą do zwiększenia konwersji, poprawy zaangażowania użytkowników lub osiągnięcia innych, wcześniej zdefiniowanych celów biznesowych.

Integracja Google Optimize z Google Analytics umożliwia analizę zachowania użytkowników i efektywności przeprowadzonych testów. Kolejnym plusem jest intuicyjna platforma do projektowania eksperymentów (bez konieczności zaawansowanej wiedzy technicznej). Dzięki temu narzędziu, firmy mogą identyfikować, ale także implementować optymalne rozwiązania, które zwiększają funkcjonalność strony internetowej i poprawiają doświadczenie użytkowników.

reCaptcha

reCaptcha to system bezpieczeństwa opracowany przez Google, mający na celu ochronę stron internetowych przed spamem i nadużyciami ze strony botów. Ów system działa poprzez weryfikację – zanim pozwoli na wykonanie pewnych działań, np. wysłanie formularza, rejestracja, logowanie, sprawdza, czy ze strony korzysta człowiek. reCaptcha, by minimalizować niedogodności użytkowników, wykorzystuje zaawansowane techniki analizy ryzyka i adaptacyjne testy, jednocześnie skutecznie blokuje zautomatyzowany ruch.

Dostępne są różne wersje reCaptcha, w tym reCaptcha v2, która prosi użytkowników o zaznaczenie pola „Nie jestem robotem” oraz reCaptcha v3, która działa w tle, ocenia zachowanie użytkownika na stronie.

Inne propozycje Google

Google, jako jedna z najbardziej innowacyjnych firm technologicznych na świecie, oferuje szeroką gamę narzędzi i usług, które mają ułatwić życie i pracę użytkowników na całym świecie. Od wyszukiwania informacji, przez komunikację i produktywność, po analitykę, marketing i rozwój – ekosystem Google dostarcza rozwiązania dostosowane zarówno do potrzeb indywidualnych użytkowników, jak i dużych przedsiębiorstw. Poniżej przedstawiamy przegląd najpopularniejszych narzędzi i usług oferowanych przez znanego Giganta.

Narzędzia do wyszukiwania i eksploracji:

Produktywność i komunikacja:

 • Gmail – usługa e-mail.
 • Google Calendar – kalendarz internetowy.
 • Google Drive – przechowywanie i udostępnianie plików w chmurze.
 • Google Docs, Sheets, and Slides – edytor tekstu, arkusze kalkulacyjne i prezentacje.
 • Google Forms – tworzenie formularzy i ankiet.
 • Google Keep – notatki i listy zadań.
 • Google Meet – wideokonferencje.

Analityka i dane:

 • Google Analytics – analiza ruchu na stronie internetowej.
 • Google Search Console – narzędzia dla webmasterów.
 • Google Tag Manager – zarządzanie tagami na stronie.
 • Google Data Studio – wizualizacja danych.

Marketing i reklama:

 • Google Ads – reklama w wyszukiwarce i w sieci reklamowej.
 • Google AdSense – umieszczanie reklam na stronach internetowych.
 • Google Marketing Platform – zaawansowane narzędzia marketingowe.
 • Google My Business – zarządzanie informacjami biznesowymi w wyszukiwarce.

Rozwój i platformy:

 • Firebase – platforma rozwoju aplikacji mobilnych i webowych.
 • Google Cloud Platform – usługi obliczeniowe w chmurze.
 • Google Workspace (dawniej G Suite) – pakiet narzędzi dla firm.

Bezpieczeństwo i narzędzia prywatności:

 • Google Safe Browsing – ostrzeżenia przed niebezpiecznymi stronami.
 • reCAPTCHA – ochrona przed spamem i nadużyciami.

Inne:

 • YouTube – platforma do udostępniania filmów.
 • Google Translate – tłumaczenie tekstu i stron internetowych.
 • Google Photos – przechowywanie i organizacja zdjęć.
 • Google Play – dystrybucja aplikacji mobilnych, gier, muzyki, filmów i książek.

To tylko część narzędzi i usług oferowanych przez Google – co więcej, firma wciąż pracuje nad wprowadzaniem innowacji i rozszerzaniem swojego portfolio produktów.

Podsumowanie 

Podsumowując, Google Web Tools to zintegrowany zestaw narzędzi Google. Narzędzia mają wspierać właścicieli stron internetowych, deweloperów i specjalistów ds. marketingu cyfrowego w optymalizacji i monitorowaniu kondycji i widoczności w sieci strony www lub sklepu e-commerce. Wśród najważniejszych narzędzi wchodzących w skład omawianego pakietu znajdują się Google Search Console, Google Analytics, Google Tag Manager, Google Optimize, a także narzędzia związane z bezpieczeństwem, np. reCaptcha.

 

 

Google Webmaster Tools, obecnie Google Search Console, to bezpłatne, oferowane przez Google narzędzie, przeznaczone dla właścicieli stron internetowych, webmasterów i profesjonalistów SEO. Narzędzie pozwala na monitorowanie indeksacji, optymalizację widoczności strony w wynikach wyszukiwania oraz analizę danych dotyczących ruchu. Dostarcza także informacji na temat mobilności witryny, problemów z bezpieczeństwem, umożliwia testowanie i implementację danych strukturalnych. Google Search Console jest nieocenionym zasobem dla każdego, kto chce poprawić widoczność i wydajność strony internetowej w wyszukiwarce Google.

 

 

 

Google Web Designer Tools to pakiet narzędzi projektowych od Google, który ułatwia tworzenie atrakcyjnych, interaktywnych elementów i animacji w HTML5. Wspomniane elementy często wykorzystywane są w reklamach cyfrowych, ale znajdują też zastosowanie w szeroko pojętym projektowaniu stron internetowych. Omawiany zestaw narzędzi to prosty w obsłudze interfejs, który umożliwia tworzenie zarówno prostych, jak i zaawansowanych animacji bez potrzeby pisania kodu. Jednocześnie, zaawansowani użytkownicy mogą edytować kod, aby dostosować projekty do własnych potrzeb. Narzędzie jest dostępne bezpłatnie i wspomaga projektantów w tworzeniu wizualnie angażujących treści internetowych, które są responsywne i zapewniają płynne działanie na różnorodnych urządzeniach.

 

 

Termin Google Web Developers Tools może odnosić się do szerokiej gamy narzędzi i zasobów Google dedykowanych deweloperom webowym. Narzędzia te mają wspierać projektowanie, tworzenie, analizowanie i optymalizowanie stron internetowych oraz aplikacji webowych. Do omawianych narzędzi zalicza się m.in.:

 • Chrome Developer Tools – to pakiet narzędzi do debugowania, wbudowany bezpośrednio w przeglądarkę Chrome. Pozwala on na analizę i modyfikację stron internetowych w czasie rzeczywistym, oferuje deweloperom natychmiastowy dostęp do podglądu zmian i pozwala na identyfikację potencjalnych problemów.
 • Lighthouse – narzędzie do automatycznego audytu stron pod kątem wydajności, dostępności, aplikacji webowych oraz bardziej zaawansowanych aspektów SEO.
 • Firebase – platforma do tworzenia aplikacji mobilnych i webowych oferująca hosting, bazę danych w czasie rzeczywistym, funkcje analityczne i wiele innych funkcji.

Te i inne narzędzia są częścią ekosystemu Google, mającego na celu wsparcie deweloperów w tworzeniu lepszych, szybszych i bardziej intuicyjnych stron oraz aplikacji internetowych.

Traffic ban to termin używany głównie w kontekście zarządzania stronami internetowymi i SEO (Search Engine Optimization). Oznacza on sytuację, w której ruch na stronie internetowej zostaje drastycznie ograniczony lub zablokowany przez wyszukiwarkę lub dostawcę usług internetowych. Może to wynikać z naruszenia wytycznych wyszukiwarki, podejrzanej aktywności na stronie, czy być karą za stosowanie technik black hat SEO. Efektem traffic ban jest znaczne obniżenie widoczności strony w wynikach wyszukiwania i spadek ruchu.

Ocena strony: 5/5 - (2 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza