audyt seo sklepu internetowego co zawiera

Spis treści

Audyt SEO sklepu internetowego – co zawiera?

Audyt SEO to kompleksowy raport, który ocenia stan strony internetowej pod kątem jej optymalizacji pod kątem SEO. Obejmuje on takie aspekty jak optymalizacja na stronie, kwestie techniczne, backlinki i inne. Jeśli dopiero zaczynasz swoją działalność ze swoim sklepem internetowym, Audyt SEO zapewni Ci szczegółowe wprowadzenie do optymalizacji Twojego sklepu pod kątem lepszych wyników w procesie pozycjonowania sklepu internetowego. Jeśli prowadzisz swój sklep już od jakiegoś czasu, Audyt SEO pomoże zidentyfikować wszelkie obszary, które wymagają poprawy.

Kod źródłowy sklepu internetowego

Każdy doświadczony właściciel sklepu internetowego wie, że nawet najmniejsze niedopatrzenie w kodzie może narazić Twój sklep internetowy na wiele luk bezpieczeństwa. Dlatego właśnie kompleksowy audyt SEO jest niezbędny dla każdego biznesu ecommerce – pomaga zidentyfikować potencjalne problemy w kodzie, dzięki czemu można je naprawić, zanim spowodują jakiekolwiek szkody. Audyt sprawdzi takie rzeczy, jak niezabezpieczone uprawnienia do plików, przestarzałe wersje oprogramowania czy luki w zabezpieczeniach SQL injection. Identyfikując i naprawiając te potencjalne problemy, możesz pomóc w zabezpieczeniu swojego sklepu przed szkodami. Jeśli więc poważnie myślisz o zapewnieniu bezpieczeństwa swojemu sklepowi internetowemu, audyt SEO jest czymś, czego nie możesz zignorować.

Treści w obrębie sklepu

Treść na stronie jest jednym z kluczowych czynników, które wyszukiwarki takie jak Google wykorzystują do tworzenia rankingów stron. Dlatego ważne jest, by wszystkie treści na Twojej stronie, od opisów produktów po wpisy na blogu, były wysokiej jakości i istotne dla Twoich odbiorców. Jednym ze sposobów na to jest przeprowadzenie audytu SEO, który sprawdzi, czy nie ma na stronie zduplikowanych treści, brakujących tytułów i opisów oraz innych problemów, które mogą zaszkodzić Twoim rankingom. Dbając o treści na stronie, możesz zapewnić swojej witrynie wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania.

Mobilna wersja sklepu internetowego

audyt seo sklepu internetowego co zawiera

Ponieważ coraz więcej osób korzysta z urządzeń mobilnych do przeglądania stron internetowych, ważne jest, aby Twój sklep internetowy był zoptymalizowany pod kątem tych urządzeń. Obejmuje to posiadanie responsywnego projektu, który automatycznie dostosowuje się do różnych rozmiarów ekranu, a także upewnienie się, że cała zawartość jest łatwo dostępna na urządzeniach mobilnych. Ponadto ważne jest, aby proces dokonywania płatności był łatwy w użyciu na urządzeniach mobilnych i aby Twoja strona ładowała się szybko na tych urządzeniach. Podejmując te kroki, możesz mieć pewność, że Twój sklep internetowy będzie dostępny dla jak najszerszej grupy odbiorców.

Szybkość strony

Szybkość działania Twojej strony ma bezpośredni wpływ na pozycję w wyszukiwarkach. Dzieje się tak od 2010 roku, kiedy Google po raz pierwszy zaczęło używać prędkości strony jako czynnika rankingowego. Wolno ładująca się strona nie tylko będzie frustrować odwiedzających, ale także zaszkodzi Twoim rankingom w wyszukiwarkach. Twój Audyt SEO powinien określić szybkość strony, a jeśli ładowanie strony trwa długo – możliwe rozwiązania problemu. Powszechne przyczyny niskiej prędkości strony to duże pliki, nieefektywny kod i niezoptymalizowane obrazy. Rozwiązując te problemy, możesz poprawić szybkość i wydajność swojej strony. To z kolei poprawi Twoją pozycję w wyszukiwarkach i pomoże Ci przyciągnąć więcej odwiedzających.

Linkowanie zewnętrzne

Linki przychodzące z innych stron są jednym z najważniejszych czynników rankingowych dla Google. Dlatego ważne jest, aby Twój sklep internetowy miał dobry profil linków. Obejmuje to posiadanie linków z wysokiej jakości stron internetowych, a także upewnienie się, że nie masz zbyt wielu linków niskiej jakości. Audyt SEO powinien sprawdzić profil linków Twojego sklepu i zidentyfikować wszelkie problemy, które mogą mieć negatywny wpływ na Twoje rankingi. Jeśli okaże się, że masz dużo linków niskiej jakości, możesz skorzystać z narzędzia Google Disavow, aby poinformować Google, żeby nie brał tych linków pod uwagę podczas rankowania Twojej strony. Najlepiej jest jednak najpierw spróbować usunąć linki niskiej jakości ręcznie. Kiedy już oczyścisz swój profil linków, powinieneś zauważyć znaczną poprawę w swoich rankingach w wyszukiwarkach.

Linkowanie wewnętrzne

Linkowanie wewnętrzne jest aktualnie jednym z ważniejszych czynników rankingowych, a jednak jest bardzo często marginalizowany. Linkowanie wewnętrzne to proces używania hiperłączy, które wskazują na inne strony w tej samej witrynie. Pomaga to wyszukiwarkom zrozumieć strukturę witryny i znaleźć nowe treści. Pomaga to również odwiedzającym łatwiej poruszać się po Twoim sklepie internetowym. Jeśli chcesz poprawić swoje wewnętrzne linkowanie,  zacznij od dodania linków do swoich najważniejszych stron w menu nawigacyjnym. Możesz również dodać linki do powiązanych produktów na stronach produktów i postów na blogu. Na koniec upewnij się, że wszystkie Twoje strony są połączone ze sobą, aby wyszukiwarki mogły je wszystkie łatwo znaleźć.

Sekcje meta title oraz meta description

Sekcje meta title oraz meta description to nic innego jak tytuł oraz opis strony. „Title” oraz „description” nie są bezpośrednio widoczne na stronie, a jedynie w samej wyszukiwarce internetowej, w wynikach wyszukiwania. Dlatego te elementy są tak ważne, bo to one są pierwszą rzeczą, którą widzi potencjalny klient, gdy wykona zapytanie w Google związane z naszym produktem.

Tytuł powinien być krótki (nie więcej niż 60 znaków), czytelny i zawierać główne słowo kluczowe, na które chcemy pozycjonować daną stronę. Meta description również powinien być krótki (150-160 znaków) i opisywać co znajduje się na stronie. Dodatkowo powinien zachęcać do kliknięcia w nasz link, np. poprzez dodanie call to action w postaci hasła, bądź np. encji html (specjalne znaki graficzne, które można umieszczać w meta title oraz meta description strony internetowej.

Oba te pola są bardzo ważne z punktu widzenia SEO, a ich optymalizacja może mieć znaczący wpływ na pozycję naszej strony na stronach wyników wyszukiwania Google.

audyt seo

Przyjazne adresy URL

Przyjazny adres URL to taki, który nie zawiera znaków które nie są przeznaczone do czytania przez ludzi. Przyjazny adres URL jest również łatwy do zapamiętania i łatwy do wpisania.

Kilka przykładów przyjaznych adresów URL:

– 1stplace.pl/czym-jest-audyt-seo/

– 1stplace.pl/jak-przygotowac-audyt-seo/

Kilka przykładów nieprzyjaznych adresów URL:

– 1stplace.pl/p=12345

Jeśli chodzi o SEO, przyjazne adresy URLniezwykle ważne, ponieważ mogą pomóc Twojej stronie w uzyskaniu wyższej pozycji na stronach wyników wyszukiwania.

Nagłówki

Nagłówki są jednym z najważniejszych czynników SEO strony. Informują Google, o czym jest Twoja strona i jak bardzo odpowiada zapytaniu użytkownika. Dlatego ważne jest, by Twoje nagłówki były jasne, zwięzłe i bogate w słowa kluczowe. Rozróżniamy nagłówki H1 do H6, gdzie H1 jest najważniejszym nagłówkiem, a H6 najmniej ważnym. W praktyce jednak większość osób zajmujących się SEO używa nagłówków H1-H3. Nagłówki H1 powinny być używane do głównego tytułu strony, natomiast nagłówki H2 i H3 mogą być używane do podtytułów. Umieszczanie słów kluczowych w nagłówkach nie tylko pomoże Google’owi zrozumieć, o czym jest strona, ale także pomoże użytkownikom „przeskanować” treść, by sprawdzić, czy jest ona odpowiednia dla ich potrzeb. Jeśli więc chcesz, by twoje strony zajmowały wysokie pozycje w Google i były łatwo znajdowane przez użytkowników, zastanów się nad nagłówkami.

Narzędzia wykorzystywane przy audycie SEO

Audyt SEO w znacznej mierze jest przygotowywany w oparciu o wiedzę specjalisty SEO, a także jego doświadczenie, jednak audyt SEO nie powstałby bez wsparcia profesjonalnych narzędzi, takich jak:

  • Senuto – narzędzie do mierzenia widoczności strony internetowej,
  • Semstorm – narzędzie do mierzenia widoczności strony internetowej,
  • Google Search Console – narzędzie od Google, która pomaga monitorować aktualną pozycję strony internetowej, a także weryfikować i eliminować powstałe na stronie błędy,
  • Screaming Frog – narzędzie do wykonania rozbudowanej analizy strony on-site. Jest ono wykorzystywane zarówno przy małych, jak i rozbudowanych serwisach internetowych,
  • SurferSEO – narzędzie do skutecznego tworzenia treści zgodnie z zasadami SEO.

audyt seo sklepu internetowego

FAQ – Audyt SEO sklepu internetowego

Na czym polega audyt SEO sklepu internetowego?

Audyt SEO sklepu internetowego należy rozumieć jako raport i podsumowanie (opracowanie) przygotowane na podstawie analizy strony internetowej. Podczas takiej analizy brane są pod uwagę te same czynniki, które decydują o widoczności danej strony w wynikach wyszukiwania. Audyt SEO to zbiór informacji na temat słabych i mocnych stron danej witryny, a jednocześnie cenne opracowanie wskazówek, których wdrożenie pomoże poprawić widoczność w wyszukiwarce. Audyt SEO to także okazja do wykrycia i ewentualnego poprawienia błędów na stronie, co w efekcie może przynieść wiele korzyści samej witrynie. Analizując różne elementy strony (w tym strukturę, metatagi, treść, linki zewnętrzne itp.), można uzyskać cenne informacje o tym, jak wyszukiwarki postrzegają daną stronę. To z kolei może być pomocne we wprowadzaniu zmian lub ulepszeń, które będą miały pozytywny wpływ na widoczność danej strony. Krótko mówiąc, audyt SEO jest niezbędnym narzędziem dla każdego, kto chce poprawić pozycję swojego sklepu internetowego w wynikach wyszukiwania.

Jakie efekty przyniesie audyt SEO sklepu internetowego?

Audyty mogą być bardzo skutecznym narzędziem poprawy widoczności strony internetowej na stronach wyników wyszukiwania (SERP). Jednak dokładny wpływ audytu na ranking strony jest trudny do przewidzenia, ponieważ zależy od wielu czynników, takich jak branża, konkurencyjność czy aktualny stan strony. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że po przeprowadzeniu audytu zazwyczaj obserwujemy znaczną poprawę pozycji w rankingu dla docelowych słów kluczowych. Jeśli więc chcesz poprawić widoczność swojej strony w SERP-ach, audyt SEO sklepu internetowego może być dobrym początkiem.

Kiedy warto zrobić audyt SEO sklepu internetowego?

Audyt SEO będzie kluczowym elementem w momencie rozpoczęcia procesu pozycjonowania sklepu internetowego. Audyt SEO sklepu warto także wykonać w momencie znacznej rozbudowy serwisu bez nadzoru specjalisty SEO, a także w przypadku np. chęci weryfikacji działań prowadzonych przez agencję SEO.

Ile trwa wykonanie audytu SEO dla sklepu internetowego?

Czas przeprowadzenia audytu SEO zależy od wielu czynników. Należą do nich wielkość strony, liczba błędów w kodzie strony czy liczba produktów. W przypadku małych i średnich sklepów specjalista SEO powinien być w stanie przeprowadzić audyt SEO w ciągu 10 dni, natomiast w przypadku dużych sklepów internetowych czas ten może wydłużyć się do 30 dni lub więcej. Głównym celem audytu SEO jest zidentyfikowanie obszarów, w których strona może zostać poprawiona, aby uzyskać lepsze pozycje w wyszukiwarkach. W większości przypadków audyt SEO obejmuje przegląd kodu strony, treści, projektu, struktury linków i innych czynników. Po zidentyfikowaniu obszarów poddanych audytowi, następnym krokiem jest opracowanie planu działania, który pozwoli je rozwiązać. W zależności od wyników audytu, plan ten może obejmować wprowadzenie zmian w kodzie lub treści strony, przeprojektowanie strony, zbudowanie nowych linków lub podjęcie innych kroków. Audyt SEO może być skomplikowanym i czasochłonnym procesem, ale często jest niezbędny dla sklepów internetowych, których sukces zależy od ruchu w wyszukiwarkach.

Ile kosztuje wykonanie audytu SEO dla sklepu internetowego?

Wszystko zależy od tego, czy decydujemy się na wykonanie samego audytu SEO, czy też chcemy skorzystać z usługi pozycjonowania. W przypadku naszej agencji, audyt SEO wykonany w ramach usługi pozycjonowania jest wliczony w koszt usługi, ponieważ traktujemy go jako fundament pod przyszłe działania pozycjonerskie. W przypadku chęci zakupienia samego audytu SEO, bez wdrożenia i bez usługi pozycjonowania, koszt wykonania audytu SEO dla będzie oscylował w granicach od 2000 zł netto w przypadku małych sklepów, do ponad 5000 zł netto w przypadku większych sklepów internetowych.

Jaka jest różnica pomiędzy audytem SEO, a darmowym audytem online?

Audyt SEO jest tworzony przez specjalistę SEO, który poświęca od 5 do 30 dni roboczych na przygotowanie audytu. Specjalista SEO sprawdza dokładnie każdy element na sklepie internetowym, który ma wpływ na pozycje sklepu internetowego, a następnie rekomenduje odpowiednie zmiany. Specjalista SEO wspiera się profesjonalnymi narzędziami takimi jak Google Search Console, Screaming Frog czy Senuto.

Darmowe audyt on-line jest wykonywany przez system, który bazuje na pewnych założeniach, ale nie jest w stanie przygotować tak wyczerpujących informacji jak w przypadku pełnoprawnego audytu SEO.

Czy wszystkie niezbędne treści są przygotowywane w ramach usługi pozycjonowania sklepu internetowego?

Tak, wszystkie treści takie jak opisy produktów czy opisy kategorii są uzupełniane w ramach usługi pozycjonowania sklepu internetowego. Jest to jedno z ważniejszych działań w pozycjonowaniu, dlatego też zdecydowaliśmy się na uzupełnianie wszystkich treści w ramach współpracy.

Czy wdrażacie audyt SEO na sklep internetowy?

W ramach usługi, na prośbę klienta wdrażamy audyt SEO na sklep internetowy. Stopień wdrożenia audytu będzie oczywiście zależał od systemu zarządzania treścią, na jakim zainstalowany jest sklep internetowy. W przypadku braku możliwości wdrożenia więcej niż 30% audytu SEO, lub w przypadku braku możliwości wdrożenia kluczowych poprawek, rekomendowane jest stworzenie nowego sklepu internetowego, który będzie przystosowany do procesu pozycjonowania. Jest oczywiście możliwość samodzielnego wdrożenia audytu. Bazujemy wtedy na rekomendacjach, które sami Państwo wdrażają.

Czy audyt SEO sklepu obejmuje menu nawigacyjne?

Jak najbardziej. Menu nawigacyjne jest bardzo ważne z punktu widzenia SEO i znajduje się na liście zadań do wykonania w ramach audytu SEO. Kluczowe jest umieszczenie w menu kategorii oraz podkategorii produktów. Google boty odwiedzając sklep „wędrują” po menu przechodząc coraz głębiej, aż do samych produktów.

Ocena strony: 5/5 - (2 głosów)
Maciej Muchowski

Rozpoczął swoją karierę w branży SEO i marketingu w 2010 roku. Jego specjalizacją jest kreatywny link building oraz webdesign. W chwili obecnej największą przyjemność sprawia mu pozycjonowanie lokalne, którego optymalizację potrafi wykonać w ekspresowym tempie, nie tracąc przy tym, ani procenta jakości działania. Doskonale odnajduje się w skomplikowanych i zawiłych sytuacjach projektowych, kiedy nieocenione jest jego nieszablonowe podejście. W swojej bogatej karierze w branży SEO, tworzył strategie link buildingowe dla największych brandów w Polsce.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza