Zdarza się, że specjalista do spraw pozycjonowania mówi o sprawach technicznych, a Ty masz wrażenie, że zaczął używać innego języka? A może, gdy czytasz o zwiększaniu widoczności strony www w sieci, nie rozumiesz części pojęć? Dziś więc wkraczamy w świat technicznej optymalizacji stron i sklepów internetowych. Czym jest seo techniczne, jakie działania obejmuje i dlaczego jest ważne?
Techniczne seo – co to?
Na początek kilka słów wyjaśnienia, czym jest techniczne SEO.
SEO techniczne (Technical SEO), to proces optymalizacji strony internetowej pod kątem wymagań technicznych wyszukiwarek. Celem działań jest poprawa szybkości indeksacji, a finalnie, widoczności witryny w organicznych wynikach wyszukiwania.
Techniczne seo obejmuje wiele elementów, są to między innymi optymalizacja szybkości ładowania, poprawa struktury adresów URL, implementacja HTTPS czy optymalizacja strony pod kątem urządzeń mobilnych.
Elementy SEO technicznego
Szybkość ładowania strony
Jednym z elementów składających się na SEO techniczne jest szybkość ładowania strony www. Tutaj nie ma niczego skomplikowanego. Chodzi wyłącznie o to, by Twoja witryna uruchamiała się w ciągu 1-2 sekund. Musi sprawnie działać na wszystkich urządzeniach.
Responsywność strony (mobile-friendly)
Responsywność strony oznacza, że design i funkcje witryny są dostosowane do różnych urządzeń, takich jak smartfony, tablety, komputery. Dlaczego to takie ważne? Wielu użytkowników przegląda internet za pomocą urządzeń mobilnych – szuka na telefonie usług, produktów, informacji. Często robi to w biegu, np. podczas przerwy w pracy, w tramwaju, na spacerze. Problemy z działaniem, niewyraźny font czy trudności z przeklikaniem się na inną podstronę skutkują stratą klientów.
Struktura URL
Adresy url to linki kierujące do różnych zasobów internetu, w tym na Twoją stronę www i wszystkie podstrony w jej obrębie. Ważne jest, aby wspomniane odnośniki były przyjazne dla robotów wyszukiwarek – pomaga to w indeksowaniu strony. Powinny być również użyteczne dla użytkownika. Co to oznacza? Przyjazny, użyteczny adres to taki, który zawiera słowa kluczowe, nie ma zbędnych, przypadkowych znaków. Na podstawie samego adresu, można wywnioskować, jaka jest tematyka danej podstrony.
Bezpieczeństwo strony (HTTPS)
Certyfikat SSL, czyli protokół HTTPS, to dowód na to, że komunikacja między użytkownikiem a Twoją stroną internetową jest bezpieczna. HTTPS nie tylko zapewnia szyfrowanie danych, ale także zwiększa zaufanie użytkowników. W przypadku witryn bez certyfikatu, wyświetla się komunikat o potencjalnym niebezpieczeństwie – a to odstrasza potencjalnych klientów.
Optymalizacja struktury strony i nawigacji
SEO techniczne obejmuje także prace dotyczące struktury strony www. Ważne jest, aby struktura Twojej witryny była logiczna i dobrze przemyślana. Użytkownicy powinni szybko znaleźć potrzebne informacje, przewidzieć, jakie produkty i usługi będą w konkretnej kategorii. Przyjmuje się zasadę, że do każdego miejsca na stronie internetowej użytkownik powinien dotrzeć za pomocą maksymalnie trzech kliknięć.
Optymalizacja tagów tytułowych i meta opisów
Optymalizacja meta tagów, w tym meta opisów i meta tytułów każdej podstrony to kolejne z działań, które ma na celu zwiększenie widoczności witryny i konwersji.
Meta tytuł
Meta tytuł (title tag) to krótki tytuł strony internetowej lub konkretnej podstrony, który pojawia się na liście wyników wyszukiwania i w karcie przeglądarki. Jest to ważny element SEO, ponieważ pomaga wyszukiwarkom i użytkownikom zrozumieć tematykę danej witryny. Optymalna długość meta tytułu to około 60 znaków.
Meta opis
Meta opis (meta description), to krótki opis strony lub podstrony, który pojawia się w wynikach wyszukiwania, pod meta tytułem. Chociaż bezpośrednio nie wpływa on na pozycje strony www w Google, może zachęcić użytkowników do kliknięcia linku prowadzącego na stronę www. Meta opis powinien być zwięzły, zachęcający i oczywiście zawierać słowa kluczowe. Optymalna długość meta opisu to około 150-160 znaków.
Plik robots.txt
Plik robots.txt zawiera informacje dotyczące zasobów, które mają być zaindeksowane oraz tych, do których roboty nie mają dostępu. Optymalizacja plików pozwala na wykluczenie z indeksacji podstron o niskiej wartości SEO, np. regulaminów, koszyka. Dzięki temu, roboty skupiają się na wartościowych pod kątem pozycjonowania zasobach.
Optymalizacja obrazów
Optymalizacja obrazów to głównie kompresja, dodawanie tagów alt, podpisów oraz nazw plików zawierających słowa kluczowe. Kompresja zmniejsza rozmiar plików, a dzięki temu przyspiesza ich ładowanie. Tagi alt to natomiast opisy obrazów, dzięki którym robot wie, co przedstawia zdjęcie bądź grafika.
Struktura danych (schema markup)
Implementacja oznaczeń schema.org umożliwia dostarczenie wyszukiwarkom, jak i użytkownikom, bardziej szczegółowych informacji na temat tematyki strony, oferty, dostępności produktów. Struktura danych ułatwia wyszukiwarkom zrozumienie kontekstu i znaczenia zawartości strony, co może mieć pozytywny wpływ na pozycjonowanie. Użytkownicy natomiast, już z poziomu wyników wyszukiwania, mogą uzyskać odpowiedź na pytanie, informacje dotyczące ocen, dostępności, cen produktów itp.
Zarządzanie błędami 404 i przekierowaniami 301
Zarządzanie błędami strony i przekierowaniami to kolejny, ważny element seo technicznego. Błędy 404 informują, że strona nie została znaleziona – zadbaj o to, by było ich jak najmniej. Przekierowania 301 przekierowują użytkowników i roboty z usuniętych lub przeniesionych stron w miejsce docelowe. Pomaga to zachować integralność linków.
O innych błędach serwera możesz też przeczytać tutaj.
Kanoniczne URL-i (Canonical Tags)
Tagi kanoniczne wskazują preferowaną wersję strony www. Pomagają one uniknąć problemów związanych z duplikowaniem treści, wskazują robotom indeksującym, która wersja strony www powinna być indeksowana i traktowana jako główne źródło informacji.
Mapa strony XML i HTML
Tworzenie i aktualizowanie map strony w formatach XML i HTML pomaga robotom wyszukiwarek w efektywniejszym indeksowaniu stron. Mapa strony XML to lista wszystkich podstron przeznaczonych do zaindeksowania. Mapa strony HTML pomaga użytkownikom w nawigacji po stronie.
Optymalizacja plików JavaScript i CSS
Minimalizacja i optymalizacja plików JavaScript i CSS przekłada się na poprawę szybkości ładowania strony. Mniejsze pliki ładują się szybciej, co poprawia wydajność strony i doświadczenie użytkowników. Można to osiągnąć poprzez usunięcie zbędnego kodu i zminimalizowanie plików.
Crawl Budget Optimization
Zarządzanie budżetem indeksowania, którym dysponuje robot wyszukiwarki, jest ważne, aby maksymalnie wykorzystać szansę na szybką indeksację i zwiększenie widoczności w sieci. Optymalizacja crawl budgetu polega na eliminowaniu z procesu indeksowania nieistotnych stron, regularnym wdrażaniu wartościowego contentu, eliminowaniu przerw w działaniu witryny.
Audyt techniczny SEO
Audyt techniczny SEO to, jak nietrudno się domyśleć, weryfikacja strony www pod kątem technicznym. Audyt obejmuje analizę wymienionych powyżej elementów, takich jak struktura URL, szybkość ładowania strony, optymalizacja plików CSS i JavaScript, responsywność itp. Weryfikacja kwestii technicznych pozwala na wyłapanie błędów, obszarów wymagających zmiany, a w następstwie, na przygotowanie planu naprawczego, opracowanie strategii.
Podsumowując, SEO techniczne to fundament optymalizacji strony internetowej. Koncentrujemy się tutaj na poprawie struktury, wydajności i bezpieczeństwa witryny. Działania z tego zakresu mają na celu zwiększenie widoczności strony www lub sklepu e-commerce w wynikach wyszukiwania oraz zapewnienie lepszych doświadczeń użytkownikom.