pozycjonowanie stron joomla

Spis treści

Pozycjonowanie stron internetowych opartych na Joomla!

Podstawą skutecznych działań pozycjonowania stron jest odpowiednia optymalizacja strony internetowej. Systemów, o które oparte są strony jest bardzo dużo. Najbardziej popularnymi są systemy CMS takie jak WordPress, Joomla! oraz Drupal. W dzisiejszym wpisie postaram się przedstawić podstawowe działania optymalizacyjne strony opartej na systemie cms Joomla! oraz wymienić kilka najbardziej przydatnych pluginów, które pomogą nam szybko i skutecznie zoptymalizować stronę pod kątem SEO.

Czym dokładnie jest cms Joomla!

joomla

Joomla! jest jednym z najbardziej popularnych systemów CMS dostępnych na rynku. Swoją popularność zawdzięcza tym, że jest darmowy oraz tym, że wokół systemu urosła duża społeczność użytkowników, którzy wspierają dany system CMS. System CMS jest to narzędzie do zarządzania treścią na danej stronie. System Joomla! jest intuicyjny dla użytkownika, nawet jeśli nie ma on dużego doświadczenia przy pracy ze stronami internetowymi. Dlatego obok WordPressa jest to najczęściej wybierany CMS do tworzenia stron internetowych.

Najlepsze sposoby na optymalizację strony Joomla

Sposobów pozycjonowania i optymalizacji stron jest bardzo dużo. Nie sposób opisać w jednym miejscu wszystko, dlatego w tym wpisie przedstawię te najważniejsze porady, które sprawdzą się najlepiej w stronach opartych na cms-ie Joomla. Po dobrym przerobieniu wszystkich 8 porad opisanych poniżej, nasza strona powinna poprawić swoje pozycje w wynikach wyszukiwania. Oczywiście nie stanie się to z dnia na dzień. Musimy uzbroić się w cierpliwość i konsekwentnie dążyć określonego celu.

seo-4178067_640

1. Pozycjonowanie Joomla – Zadbaj o dobry serwer strony

Bardzo istotną kwestią jeśli chodzi o podstawowe działania związane z optymalizacją jest praca nad szybkością naszej strony. Algorytm Google jako jeden z czynników rankingowych bierze szybkość ładowania strony. Aby nasza strona ładowała się odpowiednio szybko, musimy zadbać o szybki i niezawodny serwer. Przy wyborze serwera nie warto oszczędzać, ponieważ tanie serwery są z reguły bardzo wolne i awaryjne. Dlatego też, warto rozejrzeć się za droższymi ofertami firm, które oferuję usługi wysokiej jakości. Jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy w tym temacie, warto przed zakupem poradzić się specjalisty, który zajmuje się na co dzień tematami serwerów i hostingów.

Wracając do tematu szybkości strony, jeśli nie wiesz czy Twoja strona potrzebuje dodatkowej optymalizacji warto co jakiś czas robić testy szybkości ładowania. Google udostępnia do tego dedykowane narzędzie: https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/

2. Pozycjonowanie Joomla – Dobierz właściwe słowa kluczowe

Dobrze dobrane słowa kluczowe to podstawa działań każdego pozycjonera. Dobre dobranie słów kluczowych jest istotne we wszystkich działaniach SEO, nie tylko związanych z cms-em Joomla. Jako osoba bez doświadczenia i bez wiedzy na temat wyboru słów kluczowych możesz mieć problem przy doborze najbardziej korzystnych. Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielne działanie, mam dla Ciebie kilka porad.

Przyjmijmy, że chcesz opublikować artykuł na bloga firmowego w temacie “meble drewniane”. Aby taki artykuł miał szansę przebicia, powinien być odpowiednio napisany, w treści powinny być odpowiednia ilość słów powiązanych i wiele innych ważnych kwestii. Powiązane słowa kluczowe w bardzo prosty sposób możemy znaleźć przy pomocy wyszukiwarki Google. Po wpisaniu frazy “meble drewniane” otrzymamy wyniki wyszukiwania. Na samym dole możemy zobaczyć listę fraz, które są powiązane tematycznie:

1

Dzięki temu widzimy, które frazy są powiązane z naszą główną i jakie słowa kluczowe warto zawrzeć w naszym artykule.

3. Pozycjonowanie Joomla – Zadbaj o przyjazne adresy URL

Dobrze dobrany i odpowiednio zoptymalizowany adres URL to bardzo istotny czynnik przy pozycjonowaniu, dlatego warto przyjrzeć się temu bliżej. Jest kilka podstawowych zasad, których warto się trzymać przy tworzeniu adresów na naszej stronie. Adresy URL powinny być:

 • unikalne – adresy na stronie nie powinny się dublować. Każda podstrona powinna mieć swój unikalny adres,
 • czytelne – adresy na stronie powinny być czytelne, łatwe do przeczytania. Powinien również oddawać jak najmocniej to, co jest na danej stronie, tak żeby użytkownik, który przechodzi na daną stronę wiedział czego się spodziewać.
 • odpowiednia struktura – adresy powinny mieć odpowiednią strukturę. Słowa w adresie powinny być rozdzielane myślnikami, powinniśmy unikać wielkich liter oraz postarać się aby były jak najkrótsze.
 • słowa kluczowe w adresie – nie jest to wymóg, ale warto zawrzeć słowo kluczowe, na którym nam najbardziej zależy w adresie url. Z pewnością pomoże to w uzyskaniu wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania.
 • bezpieczne – aktualnie już każda strona powinna mieć wdrożony certyfikat bezpieczeństwa SSL. Google coraz bardziej restrykcyjnie traktuje strony, które nie posiadają certyfikatu.

4. Pozycjonowanie Joomla – Korzystaj z linkowania wewnętrznego

Odpowiednie zastosowanie linkowania wewnętrznego ma bardzo duże znaczenie w kontekście optymalizacji naszej podstrony. Linkowanie wewnętrzne to łącza do stron w obrębie jednej witryny. Linki te umożliwiają łatwe przejście pomiędzy stronami danej witryny. Dobrze zastosowane linkowanie pomaga również w indeksowaniu strony przez boty Googla.

Istnieje wiele technik do budowania linkowania wewnętrznego, jak np. budowanie silosów.

Linkowanie wewnętrzne możemy wykonać w wielu miejscach na naszej stronie. Np. linkować możemy z tekstu artykułu na blogu

2

Linkowanie możemy również wykonać np. ze stopki strony. Metod jest bardzo dużo, warto jednak pamiętać by ilość linków zewnętrznych nie była zbyt duża. Jak we wszystkich działaniach optymalizacyjnych, musimy uważać by nie przesadzić z naszymi działaniami.

5. Pozycjonowanie Joomla – Korzystaj z narzędzi analitycznych

Gdy zoptymalizujesz już swoją stronę, pierwsze o czym pomyślisz to czy już widać jakieś efekty. Regularna analiza działań jest najważniejsza w pracy pozycjonera. Dlatego też poniżej przedstawię ci kilka kilka przydatnych i darmowych narzędzi do śledzenia swoich wyników.

graph-3068300_640

Pierwszym narzędziem, które warto używać jest Google Search Console. Dzięki tej usłudzę będziesz mógł monitorować pozycję swojej strony w wynikach wyszukiwania. Oprócz tego sprawdzisz również, czy twoja strona indeksuje się w poprawny sposób. W GSC sprawdzisz również jakie linki z zewnątrz kierują do Twojej strony. Funkcji Google Search Console jest o wiele więcej. Możesz się z nimi zapoznać na stronie https://support.google.com/webmasters/answer/9128668?hl=pl

Oprócz GSC narzędziem, które przyda się do analizowania działań optymalizacyjnych jest Google Analytics. GA pozwala nam zobaczyć ile dokładnie użytkowników odwiedza naszą stronę oraz jaki jest ich profil. Dzięki Google Analytics widzimy z jakich urządzeń użytkownicy wchodzą na naszą stronę, które treści odwiedzają najczęściej itd.

Ilość danych, jakie możemy wyciągnąć z obu narzędzi jest bardzo duża. Warto poświęcić trochę czasu na analizę i opracowanie odpowiednich wniosków.

6. Pozycjonowanie Joomla – Zadbaj o opisy meta

Opisy title są jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę przez algorytm Google. Warto poświęcić trochę czasu na dokładne zoptymalizowanie tego znacznika. Dodatkowo przy optymalizacji tagu title, warto dopisać odpowiedni opis strony w tagu description. Oba tagi wyświetlają się w wynikach wyszukiwania.

3

Dobrze dobrane znaczniki oprócz wpływu na pozycjonowanie strony mogą również mieć wpływ na CTR czyli na współczynnik klikalności w dany odnośnik.

7. Pozycjonowanie Joomla – Zoptymalizuj stronę pod kątem szybkości

speedometer-1063350_640

Jak wspominałem wcześniej, szybkość ładowania się strony jest aktualnie niezwykle istotnym czynnikiem. Oprócz szybkiego i niezawodnego serwera, warto zadbać o inne czynnik, które przyspieszą Twoją stronę opartą na Joomla.

Na początku powinniśmy zoptymalizować wielkość obrazków umieszczonych na stronie. Oprócz tego powinniśmy włączyć na stronie kompresję GZIP. Dzięki kompresji plików GZIP pliki mogą zmniejszyć się nawet o 70%. Warto wdrożyć tą funkcjonalność na naszej stronie.

Każda strona będzie miała również indywidualne aspekty do zoptymalizowania. Aby dowiedzieć się od, których powinniśmy zacząć w pierwszej kolejności, warto stronę przeanalizować. W punkcie pierwszym podany jest odnośnik do narzędzia Google.

8. Pozycjonowanie Joomla – Zadbaj o responsywność strony

Aktualnie duża część użytkowników używa urządzeń mobilnych do przeglądania stron internetowych. Responsywność strony oznacza, to że nasza witryna jest dostosowana do urządzeń mobilnych. Jeśli nie posiadamy responsywnej strony, optymalizacja seo na niewiele się nam zda. Przed działaniami typu optymalizacja seo, zdecydowanie powinniśmy się skupić na tym, aby nasza strona była dostosowana do urządzeń mobilnych. 

7baf532a8b36d73c793059bf32e6b093

Jak sprawdzić czy Twoja strona jest responsywna? Tutaj również z pomocą przychodzą nam narzędzia Google. Wystarczy wejść na stronę https://search.google.com/test/mobile-friendly i wkleić swój adres URL. Po chwili przekonamy się, czy nasza strona jest dostosowana do urządzeń mobilnych.

 Przydatne wtyczki oraz pluginy dla stron Joomla!

W Joomla! również można spotkać wtyczki oraz pluginy, tak jak w innym popularnym systemie zarządzania treścią czyli WordPress-ie. W czystej Joomli również jest wiele funkcjonalności, które pomagają w codziennej pracy przy pozycjonowaniu stron, ale dzięki dodatkom mamy więcej możliwości jeśli chodzi o SEO. Poniżej przedstawiam wam najlepsze wtyczki i dodatki, które pomogą ci w codziennej pracy przy pozycjonowaniu stron Joomla. Warto zaznaczyć, że przedstawione są tylko darmowe wtyczki, których warto użyć przy pozycjonowaniu. Dzięki tego typu narzędziom, skuteczne pozycjonowanie staję się dużo łatwiejsze. 

sh404SEF to jedna z najbardziej popularnych wtyczek i rozszerzeń SEO w stronach opartych na Joomli. Wtyczka ta obsługuje praktycznie wszystkie wersję Joomla, dzięki temu mamy pewność, że wtyczka będzie działać prawidłowo nawet przy starszych projektach. Poniżej przedstawiam kilka najważniejszych funkcji tej wtyczki:

 • obsługa Google Analitycs,
 • pomoc przy przekierowaniach,
 • usuwanie duplikatów adresów URL,
 • ochrona strony przed atakami i wiele innych.

 

Wtyczkę można pobrać ze strony https://extensions.joomla.org/extensions/extension/site-management/sef/sh404sef/

Wtyczka Easy front-end SEO pomaga nam w kontrolowaniu i manipulacji wszystkich metadanych na stronie opartej na Joomla. Jak wiadomo, dobrze dobrane tagi title oraz description są kluczowe jeśli chodzi o pozycjonowanie. Warto zatem skorzystać z opcji tego rozszerzenia. Główne funkcję, jakie możemy spotkać w EFSEO:

 • Zmiana metadanych na stronie,
 • Możliwość automatycznego generowania metadanych i wiele innych przydatnych funkcji.

 

Wtyczkę do pobrania możemy znaleźć na stronie https://extensions.joomla.org/extensions/extension/site-management/seo-a-metadata/easy-frontend-seo/

Rozszerzenie JoomSEF służy do zmiany adresów URL na bardziej przyjazne dla wyszukiwarki Google. Dzięki tej wtyczce możemy zmieniać adresy na całej stronie oraz dopasowywać je tak, aby sprzyjały naszym działaniom pozycjonerskim. Do głównych funkcji tej wtyczki należą:

 • generowanie adresów URL,
 • zarządzanie adresami URL,
 • możliwość zarządzania metadanymi,
 • zarządzanie przekierowaniami 301 i wiele innych.

 

Wtyczkę możemy znaleźć pod adresem https://extensions.joomla.org/extensions/extension/site-management/sef/joomsef/

Tag Meta to kolejna wtyczka dzięki której mamy możliwość zarządzania metadanymi naszej witryny. Jeśli rozszerzenie EFSEO, które również posiada tą funkcję nie spodoba nam się to możemy użyć tej wtyczki do manipulacji meta tagami. Do głównych funkcji tej wtyczki możemy zaliczyć m.in.:

 • obsługa tagów title, description, keywords, robots,
 • możliwość generowania globalnych tagów i wiele innych.

 

Rozszerzenie możemy pobrać ze strony https://extensions.joomla.org/extensions/extension/site-management/seo-a-metadata/tag-meta/

SEO Simple to wtyczka przeznaczona dla właścicieli stron, którzy mają bardzo małą wiedzę jeśli chodzi o działania SEO. Jest to prosta wtyczka, umożliwiająca automatyczną zmianę opisów meta tagów na stronie. Do głównych funkcji tej wtyczki należą:

 • dostosowanie meta opisów,
 • konfiguracja tytułu strony,

 

Jest to bardzo prosta wtyczka, która może się przydać szczególnie początkującym użytkownikom. Dzięki niej pozycjonowanie stron Joomla będzie dużo prostsze. 

Podsumowanie – W jaki sposób pozycjonować strony na CMS Joomla?

Jeśli zależy Ci na wysokich pozycjach w wyszukiwarce Google, optymalizacja strony to podstawa do osiągnięcia tego celu. Jeśli zastosujesz powyższe wskazówki z pewnością dużo szybciej osiągniesz zamierzone wyniki. Oczywiście, aby pozycjonowanie było maksymalnie skuteczne, do optymalizacji on-site musimy również dołożyć link building, czyli zdobywanie wartościowych odnośników do naszej strony. Jak widać, techniki używane do pozycjonowania stron Joomla! są bardzo podobne do technik pozycjonowania sklepów internetowych i innych stron. Optymalizacja stron, link building to podstawowe działania na każdej stronie internetowej.

Ocena strony: 5/5 - (16 głosów)

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?