Spis treści

Seo i marketing internetowy dla restauracji – jak reklamować restaurację?

Prowadzisz restaurację, naleśnikarnię, bistro, a może bar? Dobre jedzenie, miła obsługa, przytulny lokal to podstawa. Ale, ważny jest także e-marketing. Klienci szukają w Internecie różnego typu restauracji. Sprawdzają w sieci informacje o serwowanych daniach, charakterze lokalu czy opiniach innych gości. Widoczność lokalu gastronomicznego w sieci, w social mediach, na Mapach Google jest niezwykle ważna. Co więc warto wiedzieć na temat SEO i marketingu restauracji? Jakie działania prowadzić, by dotrzeć do potencjalnych klientów? Mamy kilka wskazówek!

Jak reklamować restaurację – kiedy zacząć?

Promocja restauracji powinna być strategicznie zaplanowana – maksymalizować skuteczność działań i przyciągnąć klientów już od samego początku działalności lokalu. Idealnie, jeśli działania promocyjne rozpoczną się jeszcze przed oficjalnym otwarciem restauracji, baru, bistro – pozwoli to na zbudowanie oczekiwania i zainteresowania wśród potencjalnych klientów.

Promowanie poprzez media społecznościowe, lokalne media, a nawet akcje o różnym charakterze mogą skutecznie zwiększyć świadomość marki. Organizacja przedpremierowych degustacji dla influencerów, lokalnych VIP-ów i mediów to kolejny sposób na wygenerowanie początkowego zainteresowania. W idealnym scenariuszu, pierwsze działania promocyjne powinny rozpocząć się co najmniej 2-3 miesiące przed planowanym otwarciem. Dlaczego? Ponieważ da to czas na rozprzestrzenienie się wiadomości i zbudowanie solidnej bazy oczekujących klientów.

Ważne też, byś zrozumiał, że skuteczność promocji i marketingu nie jest natychmiastowa, wymaga cierpliwości oraz optymalizacji strategii. Pierwsze rezultaty, takie jak wzrost rozpoznawalności marki i liczby klientów, mogą być widoczne już po kilku tygodniach intensywnych działań, jednakże stabilny wzrost oraz lojalność klientów buduje się znacznie dłużej. W przypadku nowych restauracji, realistyczny okres oczekiwania na mocne zakorzenienie się na rynku i osiągnięcie stabilnych efektów marketingowych to około 6-12 miesięcy. W tym czasie należy monitorować skuteczności poszczególnych działań, zbierać opinie od klientów i zachować elastyczność we wprowadzaniu zmian w strategii promocyjnej. Efektywne promowanie restauracji to proces ciągły, wymagający adaptacji do zmieniających się trendów i preferencji konsumentów.

E-marketing restauracji: strona internetowa to krok numer jeden

Jaki jest pierwszy krok w marketingu restauracji (i innych firm)? To oczywiście strona internetowa. Nie dotrzesz do grupy docelowej bez nowoczesnej, zoptymalizowanej pod kątem fraz kluczowych strony www.

Strona www Twojej restauracji powinna być nie tylko funkcjonalna, ale też działać bez zarzutu, mieć przyjemny dla oka (dostosowany do grupy docelowej), design. Potencjalny klient powinien bez problemu znaleźć wszystkie informacje, zarezerwować stolik, zamówić jedzenie.

Jakie informacje obowiązkowo powinny znaleźć się na stronie internetowej restauracji?

 • lokalizacja restauracji, dokładny adres, numer telefonu
 • szczegółowe menu, uwzględniające najważniejsze składniki, z których wykonane jest danie, cennik,
 • godziny otwarcia lokalu,
 • wskazówki dotyczące rezerwacji stolików,
 • rodzaje płatności,
 • informacje na temat zamawiania posiłku: opcja zamawiania online, na wynos, dostawa pod wskazany adres,
 • informacje na temat parkingu,
 • dodatkowe udogodnienia: ogródek, muzyka na żywo itp. 
 • czy w danym lokalu obsługiwane są także dzieci.

Szczególną uwagę zwróć także na butony, formularz kontaktowy, przyciski call to action (dzięki przyciskom call to action użytkownik będzie mógł szybko wykonać pożądaną akcję).

SEO i marketing restauracji - strona internetowa
Reklama restauracji – strona www

Reklama restauracji a visual content

Dobrej jakości zdjęcia na stronie internetowej to jeden z ważniejszych elementów. W przypadku lokali gastronomicznych kluczowe będą zdjęcia potraw, składników, deserów. Istotne są także zdjęcia stolików, wystroju restauracji, kuchni, baru, personelu.

Do każdego zdjęcia należy przygotować atrybut alt (oczywiście zoptymalizowany pod kątem słów kluczowych). Dzięki atrybutom alt roboty dowiedzą się, co znajduje się na grafice i będą mogły wyświetlać ją w zakładce Grafika wyszukiwarki Google.

Istotne są także nazwy każdego pliku oraz podpisy pod zdjęciami.

Jak skutecznie pozycjonować restaurację?

Pozycjonowanie restauracji, czyli zdobycie wysokich pozycji w bezpłatnych wynikach wyszukiwania, to kolejny krok. Pozycjonowanie lokalu gastronomicznego powinno przebiegać zgodnie z przemyślaną strategią, a krokiem numer jeden powinien być szczegółowy audyt SEO i UX. Następnie można rozpocząć takie działania, jak: dobór słów kluczowych, przygotowanie planu rozbudowy treści, linkowanie wewnętrzne, budowa profilu linków zewnętrznych, metadane, przyjazne adresy url, optymalizacja prędkości ładowania.

Pozycjonowanie lokalne – local seo w branży gastronomicznej

Stronę internetową restauracji bądź lokalu gastronomicznego najczęściej pozycjonujemy lokalnie. Pozycjonowanie lokalne umożliwia docieranie do klientów z okolicy, szukających restauracji w miejscowości lub dzielnicy, w których mieści się lokal.

Istotne, by skupić się na uzyskaniu wysokich pozycji na frazy kluczowe zawierające lokalizację, na przykład: restauracja włoska centrum Poznań, sushi Poznań Polanka, kuchnia polska, restauracja Warszawa, kebab Toruń Kochanowskiego. Istotnym elementem strategii jest także pozyskiwanie linków zewnętrznych z wartościowych, lokalnych portali, a także o optymalizacji Profilu Firmy w Google.

Content marketing restauracji

Działania z content marketingu odgrywają bardzo istotną rolę. Przeprowadzając optymalizację własnej strony internetowej, nie możesz zapomnieć o tekstach. Wartościowy content będzie przydatny dla nowych klientów, a także zwiększy Twoje szanse na widoczność w wynikach wyszukiwania.

O jakie teksty warto zadbać na stronie restauracji?

Warto byś opowiedział historię swojego lokalu, opisał, jakim rodzajem kuchni się zajmujesz, jak długo działasz w branży gastronomicznej, co wyróżnia Twoją restaurację. Zwróć uwagę na to, aby treści brandowe pisane były z serca, wyobraź sobie, że opowiadasz swoją historię dobremu znajomemu.

Treści sprzedażowe – marketing restauracji

Zakładka menu musi zawierać wszystkie ważne dla klientów informacje: wielkość porcji, składniki, alergeny, cenę, możliwość zmiany dodatków. Uwzględnij wszystkie informacje, które mogą być potrzebne potencjalnym klientom.
W niektórych lokalach gastronomicznych organizowane są przyjęcia okolicznościowe, na przykład wigilie firmowe, urodziny, jubileusze itp. Jeśli w Twojej restauracji także, koniecznie o tym napisz. Dobrym rozwiązaniem będą zoptymalizowane pod konkretne frazy kluczowe landing page.

Blog restauracji

Artykuły blogowe to nie tylko źródło wiedzy dla odwiedzających, to także sposób na zwiększenie widoczności na frazy kluczowe z długiego ogona oraz na frazy intencyjne. Na blogu sprawdzą się ciekawostki o serwowanych daniach, rodzaju kuchni, jaką się zajmujesz.

Oprócz wdrażania nowych tekstów, ważna jest optymalizacja treści, która już znajduje się na stronie www, aktualizacja tekstów.

Responsywność, czyli poprawne wyświetlanie na urządzeniach mobilnych

Skuteczny marketing restauracji to także poprawne wyświetlanie strony www na urządzeniach mobilnych. Strona powinna bez problemów działać na smartfonach i tabletach. Tak, by użytkownik mógł szybko znaleźć lokal, a osoba oglądająca film w domowym zaciszu, zamówić pizzę. 

Reklama restauracji a opinie gości

Najlepsza reklama restauracji to pozytywne opinie gości. Warto więc prosić o komentarze. Komentarze mogą być zamieszczane na Profilu Firmy w Google, bezpośrednio na stronie internetowej, na profilach w mediach społecznościowych.

Komentarze gości, którzy byli zadowoleni z obsługi, dań, pobytu w restauracji, z pewnością będą zachęcające dla nowych klientów.

Media społecznościowe a reklama restauracji 

Media społecznościowe to kolejne miejsce w sieci, w którym nie może Cię zabraknąć. Działania marketingowe, na przykład na Facebooku, to w obecnych czasach niemal konieczność.

Na Facebooku możesz informować o daniach dnia, zmianach w menu, nowościach. Social media to także sposób na zbieranie komentarzy od gości restauracji, budowanie z nimi relacji. Można także podpytać użytkowników, czego im brakuje w restauracji, jakim daniem byliby zainteresowani.

Pamiętaj o estetycznych zdjęciach, przede wszystkim zdjęciach serwowanych dań, wystroju, imprez organizowanych w restauracji.

Bez względu na to, czy prowadzisz bistro, naleśnikarnię, bar czy restaurację z górnej półki działania w social mediach są sposobem na zwiększenie rozpoznawalności.  

Oprócz standardowych działań możesz także zdecydować się na kampanie reklamowe, np. Facebook ADS – dzięki temu szybko dotrzesz do grupy docelowej.

SEO i marketing restauracji
Jak reklamować restaurację – seo i marketing

Profil Firmy w Google – wizytówka restauracji

Jak marketing restauracji, to oczywiście Profil Firmy w Google (dawniej wizytówka Google Moja Firma). Prawidłowo zoptymalizowany profil wyświetla się nie tylko w wynikach wyszukiwania, ale także na Mapach Google. To świetny sposób, by dotrzeć do potencjalnych klientów z okolicy.

Osoby szukające restauracji bardzo często korzystają z Google Maps, dzięki temu mogą sprawnie znaleźć lokale gastronomiczne znajdujące się w okolicy. W Google Maps użytkownik widzi listę restauracji, informacje dotyczące godzin otwarcia, ocen gości, opcje zamówienia jedzenia. Przy poszczególnych restauracjach znajdują się także przyciski dające możliwość zarezerwowania stolika.

Widoczność w Google Maps to sposób, by zwiększyć rozpoznawalność restauracji i grono klientów. 

Jakie informacje i elementy powinny znaleźć się na wizytówce Google Twojej restauracji?

 • dane tele-lokalizacyjne – takie same, jak na stronie www,
 • adres Twojej strony internetowej,
 • informacje o Twojej restauracji – jakie dania serwujesz? czym się wyróżniasz?
 • zdjęcia restauracji – zarówno wnętrza, jak i z zewnątrz,
 • opinie klientów.

Na wizytówce Google warto także zamieszczać krótkie wpisy ze zdjęciami, linkiem, przyciskiem call to action. Fajne wpisy mogą sprawić, że więcej osób zainteresuje się Twoją stroną internetową i oczywiście, Twoją restauracją.

Wizerunek restauracji

Społeczna odpowiedzialność marek, w tym także restauracji, to ważna kwestia, na którą potencjalni klienci zwracają uwagę. Społeczna odpowiedzialność restauracji może być realizowana na przykład poprzez ograniczanie ilości wyrzucanego jedzenia, ograniczanie używania przedmiotów plastikowych itp.

Pośrednictwo sprzedaży

Część z restauracji korzysta z pomocy platform pośredniczących, na przykład takich, jak pyszne.pl, Uber Eats, Glovo, Wolt. Takie rozwiązanie ma zarówno wady, jak  i zalety.

Restauracje odpowiednie dla grup – możliwości reklamy

Restauracje, które chcą przyciągnąć zorganizowane grupy klientów, także mają do dyspozycji kilka rozwiązań:

 • Oferty grupowe: Przygotuj specjalne menu lub pakiety cenowe dla grup, np. zestawy rodzinne, oferty firmowych spotkań, czy zniżki dla wycieczek.
 • Prywatne imprezy i wydarzenia: Promuj swoją restaurację jako idealne miejsce na organizację urodzin, rocznic, przyjęć weselnych, czy spotkań biznesowych. Podkreśl swoje usługi cateringowe i możliwość personalizacji menu.
 • Marketing cyfrowy: Wykorzystaj social media i email marketing do promocji ofert grupowych. Aby zachęcić nowych klientów, za pomocą atrakcyjnych zdjęć i opinii zadowolonych klientów.
 • Programy lojalnościowe dla grup: Rozwijaj programy lojalnościowe, na przykład rabaty za polecanie restauracji. 

Promowanie restauracji jako miejsca przyjaznego grupom zorganizowanym wymaga nie tylko odpowiedniej oferty, ale też elastyczności i umiejętności dopasowania do specyficznych potrzeb klientów. Kluczem jest komunikacja – upewnij się, że potencjalni klienci wiedzą o dostępnych udogodnieniach i promocjach, które dla nich przygotowałeś.

Kalendarz promocji restauracji

Kalendarz promocji restauracji to narzędzie planowania, które pomaga w organizacji i realizacji działań marketingowych przez cały rok. Dzięki niemu możesz zaplanować promocje związane z sezonowymi wydarzeniami, świętami, ważnymi datami branżowymi lub lokalnymi festiwalami. Oto kilka kluczowych elementów efektywnego kalendarza promocji:

 • Święta i sezony: Dopasuj oferty promocyjne do nadchodzących świąt (np. Walentynki, Boże Narodzenie) oraz pór roku, oferuj sezonowe menu lub specjalne zniżki.
 • Wydarzenia lokalne: Włącz do kalendarza lokalne festiwale, targi i inne wydarzenia, podczas których możesz zaoferować tematyczne promocje lub specjalne menu.
 • Dni tematyczne: Skorzystaj z popularnych dni tematycznych, takich jak Dzień Pizzy, Dzień Burgera czy Dzień Kawy – zachęcaj klientów tematycznymi ofertami.
 • Wydarzenia sportowe: Zaproponuj specjalne promocje lub zniżki podczas ważnych meczów i wydarzeń sportowych.
 • Rocznice i kampanie lokalne: Obchodzisz rocznicę otwarcia restauracji? Zorganizuj wydarzenie promocyjne. Możesz też wspierać lokalne inicjatywy społeczne.
 • Poniedziałki bez mięsa: Jeśli oferujesz opcje wegetariańskie lub wegańskie, promuj je jako część globalnego trendu Meatless Monday.

Działania promocyjne – lista dla Ciebie

Działania promocyjne są kluczowe dla każdego biznesu, zwiększają rozpoznawalność marki, przyciągają nowych klientów i budują lojalność obecnych. Oto lista działań promocyjnych, które mogą być stosowane w różnych branżach, nie tylko w przypadku restauracji, barów, kawiarni. 

 • Rabaty i promocje: Oferowanie produktów lub usług w obniżonej cenie, przez określony czas. Przykłady to promocje „kup jeden, drugi gratis” lub zniżki procentowe na pierwsze zakupy.
 • Konkursy: Organizowanie konkursów z nagrodami dla klientów, którzy spełniają określone warunki, np. udostępnią post w social mediach, zapiszą się na newsletter lub zakupią określony produkt.
 • Programy lojalnościowe: Nagradzanie klientów za lojalność, np. poprzez przyznawanie punktów, które można wymienić na nagrody lub rabaty.
 • Wydarzenia specjalne: Organizowanie eventów, warsztatów, prezentacji produktu, które mają na celu zwiększenie zaangażowania i świadomości marki.
 • Próbki i darmowe demo: Rozdawanie darmowych próbek produktu lub oferowanie bezpłatnych demonstracji usług, aby potencjalni klienci mogli je przetestować przed zakupem.
 • Współprace i partnerstwa: Łączenie sił z innymi firmami lub influencerami.
 • Reklama zewnętrzna: Wykorzystanie billboardów, plakatów, reklam w mediach tradycyjnych, jak radio czy telewizja.
 • Marketing szeptany: Zachęcanie zadowolonych klientów do polecania produktów lub usług znajomym i rodzinie.
 • E-mail marketing: Wysyłanie spersonalizowanych wiadomości e-mail z ofertami, informacjami o nowych produktach, wyprzedażach itp.
 • Reklama online: Kampanie reklamowe w internecie, w tym reklamy w wyszukiwarkach, reklamy w social mediach, marketing afiliacyjny.
 • Content marketing: Tworzenie wartościowych treści (blogi, filmy, infografiki), które przyciągają uwagę i budują zaufanie wśród odbiorców.
 • SEO i marketing w wyszukiwarkach: Optymalizacja strony internetowej i treści pod kątem wyszukiwarek, zwiększanie widoczności w wynikach organicznych.
 • Social media challenges: Zachęcanie użytkowników do udziału w wyzwaniach może zwiększyć zasięg i zaangażowanie.

Każde z tych działań można dostosować do specyfiki branży i celów marketingowych konkretnej firmy. Ważne jest, aby wybrać te, które najlepiej odpowiadają profilowi potencjalnych klientów i budżetowi kampanii.

Przykład reklamy restauracji

Przykład reklamy restauracji może wyglądać następująco:

Zapraszamy do Restauracji Smakosz!

Restauracja Smakosz to Twoja przystań w morzu smaków! Nasza kuchnia, oparta na lokalnych, świeżych produktach, zaprasza na kulinarną podróż.

Dlaczego warto nas odwiedzić?

 • Wyjątkowe menu: Nasze dania, inspirowane kuchnią regionalną i międzynarodową, są przygotowywane z najwyższą starannością przez doświadczonych szefów kuchni.
 • Atmosfera: Restauracja Smakosz to nie tylko miejsce na wykwintny obiad czy kolację, ale również przestrzeń, gdzie możesz się zrelaksować i cieszyć chwilą w przytulnym, eleganckim wnętrzu.
 • Wydarzenia specjalne: Organizujemy wieczory tematyczne, degustacje i spotkania z szefami kuchni, dzięki czemu każda wizyta u nas jest wyjątkowa.
 • Dla rodziny i przyjaciół: Posiadamy specjalne menu dla dzieci oraz oferty grupowe, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Oferta specjalna!

Przyjdź do nas w tym tygodniu i skorzystaj z 10% zniżki na wszystkie dania z nowego menu!

Odwiedź nas już dziś i przekonaj się, że Restauracja Smakosz to więcej niż jedzenie – to doświadczenie, które łączy ludzi.

Ocena strony: 5/5 - (2 głosów)
Paweł Kapłan

W branży marketingu internetowego od 2010 roku. Swoja przygodę rozpoczynał od lokalnego SEO oraz Google Ads (w tamtym czasie jeszcze Google Adwords), natomiast znacznie bardziej zaczęło go pociągać tradycyjne pozycjonowanie w bardzo trudnych i konkurencyjnych branżach. Pracował przy wielu projektach dla dużych brandów(Empik, Bonprix, BMW), ale najbardziej lubi mocne wyzwania gdzie klient znajduje się w pozycji "underdoga". Paweł brał udział w warsztatach prowadzonych przez takie osobistości jak Dixon Jones (Majestic SEO), Razvan Gavrilas (cognitiveSEO) czy Neil Patel.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza