Strona niewidoczna w Google – to problem, z którym zmaga się wiele firm. Jest to dość poważna kwestia, ponieważ widoczność w sieci ma przełożenie na ruch na stronie www, rozpoznawalność marki i konwersję. Warto więc poświęcić czas i energię na zidentyfikowanie problemu i przygotowanie strategii, która umożliwi zajęcie pozycji w topie. Ale zacznijmy od początku, co sprawia, że Twoja strona www lub sklep e-commerce są niewidoczne w Google? Co możesz zrobić, żeby to zmienić?
Strona niewidoczna w Google – problem wielu firm
Dlaczego strona jest niewidoczna w Google? Takie pytanie zadaje wiele firm- wiem z autopsji, a co więcej, potwierdzają to narzędzia analityczne. Frazy związane z brakiem widoczności wpisywane są w okno wyszukiwania ponad 8k razy miesięcznie.

Niestety, jak w większości przypadków w pozycjonowaniu, nie ma jednoznacznej, uniwersalnej odpowiedzi. Aby stwierdzić, dlaczego witryna nie wyświetla się na wysokich pozycjach lub nie jest indeksowana, trzeba przeanalizować dotychczasowe działania, znaleźć błędy.
Strona niewidoczna w Google – definicja
Strona niewidoczna w Google to witryna internetowa, która nie pojawia się w wynikach wyszukiwania. Nawet po wpisaniu odpowiednich słów kluczowych lub wklejeniu dokładnego adresu URL, witryna nie jest wyświetlana. Przyczyny braku widoczności mogą być różne, począwszy od braku indeksacji, przez problemy techniczne czy kary Google. Jest to złożony i dość poważny problem, który wymaga szczegółowej analizy i opracowania planu działań naprawczych.
Brak widoczności strony w wynikach wyszukiwania – od czego zacząć?
Od czego powinieneś zacząć, gdy zauważysz, że Twoja strona nie jest widoczna w Google? Pierwszym krokiem jest weryfikacja, czy witryna naprawdę nie jest widoczna w sieci, czy zajmuje bardzo niskie pozycje. Taka informacja to dobry początek i fundament działań.
- Brak indeksacji oznacza, że roboty Google nie skanują Twojej strony www, nie pobierają jej zasobów i nie zapisują ich w indeksie. Witryny, których nie ma w indeksie Google, są niewidoczne, nie generują ruchu i konwersji. W takim wypadku, nawet bardzo aktywne działania SEO czy z zakresu content marketingu, nie zwiększą widoczności witryny. Aby cokolwiek zmienić, trzeba znaleźć przyczynę wyłączenia strony z indeksu i zadbać o to, aby do niego trafiła.
- Słaba widoczność to problem o innym charakterze. Wskazuje, że strona znajduje się w indeksie Google, ale w procesie rankowania przegrywa z innymi. Zajmowanie niskich pozycji w wynikach wyszukiwania wskazuje, że strona nie jest uznawana przez Google za wartościowe, trafne, przydatne i dopasowane do kontekstu wyszukiwania źródło wiedzy. Rozwiązaniem jest szczegółowy audyt seo oraz przygotowanie i wdrożenie przemyślanej strategii działań.
Strona zaindeksowana czy nie – jak to sprawdzić?
W jaki sposób możesz zweryfikować, czy strona, sklep e-commerce czy konkretna podstrona znajdują się w indeksie Google? Zrobisz to na kilka sposobów.
Wykorzystaj operator site
Wpisz w okno wyszukiwania Google adres strony www lub podstrony, dodaj operator site:
- site: nazwa Twojej domeny, np. site:1stplace.pl
- site: url podstrony, np. 1stplace.pl/oferta/.
Przeanalizuj wyniki wyszukiwania, jeśli strona zostanie w nich uwzględniona, oznacza to, że jest zaindeksowana. Jeśli jednak strona nie pojawi się na liście wyników wyszukiwania, że nie jest zaindeksowana.
Sprawdź indeksację w Google Search Console
Zaloguj się do Google Search Console, w menu po lewej stronie kliknij Indeksowanie. Uzyskasz tutaj informacje na temat indeksowania poszczególnych podstron, zobaczysz, ile podstron zostało zaindeksowanych, a ile nie. Zweryfikujesz też błędy indeksacji.
Przyczyna braku indeksacji | Wyjaśnienie |
---|---|
Strona zablokowana przez plik robots.txt | Plik robots.txt zawiera reguły, które uniemożliwiają robotom indeksowanie określonych podstron |
Strona zawiera przekierowanie | Roboty Google nie indeksują stron, które przekierowują na inne adresy URL (np. 301, 302). |
Alternatywna strona z prawidłowym tagiem kanonicznym | Google uznaje inną stronę za kanoniczną (najważniejszą) i indeksuje tylko tę alternatywną wersję. |
Duplikat, wybrano inną stronę kanoniczną przez Google | Google identyfikuje treść jako duplikat i wybiera inną stronę jako kanoniczną. |
Nie znaleziono (404) | Robot Google napotkał błąd 404 (strona nie istnieje), indeksacja jest więc niemożliwa. Takie błędy warto szybko usunąć |
Strona zablokowana przez metatag noindex | Znaleziono tag <meta name=”robots” content=”noindex”>, który wyklucza stronę z indeksu. |
Strona nie została jeszcze zindeksowana przez Google | Strona została zgłoszona, ale nie została jeszcze przetworzona przez systemy Google. |
Strona zeskanowana, ale jeszcze niezindeksowana | Roboty wyszukiwarki zeskanowały już daną podstronę, ale proces indeksacji jeszcze trwa. |
Błąd serwera (5xx) | Serwer zwrócił błąd (np. 500, 503), co uniemożliwia Google zaindeksowanie strony. Takie błędy związane są z przeciążeniem serwera lub niską prędkością strony www |
Strona jest zbyt nowa | Nowe strony mogą wymagać czasu, zanim zostaną zindeksowane, szczególnie bez linków prowadzących do nich. |
Zweryfikuj plik robots.txt
Upewnij się, że plik robots.txt Twojej witryny jest odpowiednio zoptymalizowany. Komenda Disallow oznacza, że roboty nie mają dostępu do danej podstrony. Blokowane są zwykle podstrony logowania, regulamin czy koszyk. Może zdarzyć się tak, że w wyniku błędu czy niedopatrzenia zablokowana zostanie podstrona, na widoczności której Ci zależy.
Metatagi noindex, nofollow
Otwórz kod HTML strony i zweryfikuj, czy występują w nim tagi noindex i nofollow. Tag noindex, np. <meta name=”robots” content=”noindex, nofollow”>, przekazuje informację, że dany zasób jest wyłączony z indeksacji. Tag nofollow wskazuje na to, aby roboty nie podążały za danym linkiem – taki odnośnik nie przekazuje mocy seo.
Indeksacja strony www – co jeszcze warto wiedzieć?
- Podczas weryfikacji warto wyłączyć filtr SafeSearch, ponieważ może on blokować niektóre wyniki wyszukiwania.
- Pamiętaj, że może zdarzyć się tak, że strona www bądź sklep e-commerce są zaindeksowane, ale już część z podstron nie. Istotne więc, by wszystko dokładnie sprawdzić.
- Jeśli witryna jest nowa, roboty Google mogą potrzebować więcej czasu na jej indeksowanie, jak i na indeksację pojawiających się w jej obrębie zmian.

Jak sprawdzić widoczność strony w wyszukiwarce Google?
Przyjmijmy, że Twoja strona jest zaindeksowana. W takim przypadku, należy zweryfikować, jakie pozycje zajmuje na ważne dla Twojego biznesu frazy kluczowe. Masz tutaj kilka sposobów:
- Możesz przejść na tryb incognito, a następnie wpisać w okno wyszukiwania ważne dla Ciebie frazy. Po uzyskaniu wyników sprawdź, na której stronie znajduje się Twoje witryna. Takie działanie może być bardzo czasochłonne.
- O wiele szybszym rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalistycznych narzędzi, na przykład takich, jak Ahrefs czy Senuto. W kilka sekund narzędzia dostarczą Ci informacje na temat spadków i wzrostów widoczności, pozycji poszczególnych fraz, generowanego przez stronę www ruchu itp. Zyskasz więc dane dotyczące fraz kluczowych w top50, fraz na 90 czy 100 pozycji.

Dlaczego strona www nie jest widoczna w Google?
Prześledźmy teraz przyczyny braku indeksacji oraz niewielkiej widoczności strony w Google. Przyczyny mogą być różne, bardziej lub mniej złożone – począwszy od błędów techniczny po brak wartościowego contentu, czy naruszenie zasad dla webmasterów.
Brak mapy witryny – jedna z przyczyn braku widoczności w Google
Mapa witryny xml zawiera informacje na temat wszystkich adresów url, plików, wideo i innych zasobów danej strony www. Mapa sprawia, że roboty lepiej rozumieją strukturę strony www, wiedzą, które zasoby są najistotniejsze. Wszystko to usprawnienia i zwiększa jakość indeksacji. Brak mapy witryny może więc być jedną z przyczyn problemów z indeksacją i brakiem widoczności strony.
Mapę można wygenerować w CMS-ie, w przypadku WordPressa za pomocą takich wtyczek, jak Yoast SEO, Rank Math, All in One SEO Pack. Informacje na temat utworzonych map dostępne się w Google Search Console. Nowo utworzone mapy także należy przesłać do Google Search Console.
Niedostępność strony a indeksacja i widoczność
Niedostępność strony www, która może być wywołana przez różne czynniki, także skutkuje brakiem indeksacji i mniejszą widocznością.
- Kiepski serwer sprawi, że szybkość ładowania strony będzie niska. Algorytmy Google nie chcą stanowić dodatkowego obciążenia witryny – w rezultacie następuje zmniejszenie crawl budżetu, a wprowadzane zmiany są indeksowane z opóźnieniem.
- Przyczyną braku widoczności strony mogą być częste błędy serwera, np. 500, 503. Błąd 500 (Internal Server Error) wskazuje na problem wewnętrzny serwera, np. z kodem strony, konfiguracją serwera lub błędami w skryptach.
Błąd 503 (Service Unavailable) oznacza, że serwer jest tymczasowo niedostępny, np. z powodu przeciążenia lub trwających prac konserwacyjnych. W takim przypadku rozwiązaniem może być analiza logów, weryfikacja konfiguracji zabezpieczeń, przeprowadzanie optymalizacji bazy danych, weryfikacja zainstalowanych wtyczek. - Częste awarie strony to kolejny czynnik. Roboty nie zaindeksują podstrony, która w danym momencie nie działa. Jeśli roboty często trafiają na awarie witryny, crawl budget także może zostać zmniejszony.
Wymienione powyżej błędy nie tylko utrudnią indeksację, ale mogą też zniechęcić użytkowników sieci, a to przełoży się na ruch i konwersję.
Bezpieczeństwo a widoczność strony w Google
Problemy z bezpieczeństwem witryny, np. złośliwe oprogramowanie czy ataki hackerskie, mogą negatywnie wpływać zarówno na indeksację podstron, jak i na widoczność witryny.
- Gigant dąży do tego, by dostarczać użytkownikom nie tylko użyteczne, ale także w pełni bezpieczne witryny. Wykrycie złośliwego oprogramowania lub ataku hackerskiego może skutkować czasowym wykluczeniem strony z indeksu Google. W takiej sytuacji w wyszukiwarce pojawi się komunikat ostrzegawczy, a strona przestanie być indeksowana, aż do momentu usunięcia zagrożenia. Po usunięciu zagrożenia, należy powiadomić Google i zgłosić stronę do ponownej weryfikacji.
- Kolejna kwestia – hakerzy mogą modyfikować treści strony, zaimplementować teksty, które są zabronione bądź wprowadzają użytkowników w błąd. Mogą również umieścić na stronie linki kierujące odbiorców na podejrzane witryny czy podstrony wyłudzające dane wrażliwe. Wszystko to sprawi, że Google wykryje działania niezgodne z wytycznymi dla webmasterów i zastosuje kary wobec witryny. Skutkiem będzie zmniejszenie widoczności witryny w wynikach organicznych, a nawet wyłączenie jej z indeksu.
Jak zweryfikować, czy strona www została zaatakowana?
Jak sprawdzić, czy strona została zaatakowana? Możesz to zrobić na kilka sposobów.
- Sprawdź, czy na Twojej stronie dzieje się coś dziwnego, np. czy pojawiły się linki prowadzące do podejrzanych, niebezpiecznych stron www, niewskazane treści, grafiki itp.
- Wielu hostingodawców oferuje wbudowane narzędzia do monitorowania złośliwego oprogramowania (np. opcje skanowania antywirusowego może zawierać cPanel).
- Dużą pomocą jest narzędzie Transparency Report, wystarczy wprowadzić adres witryny, aby sprawdzić, czy została zidentyfikowana jako niebezpieczna.
Pamiętaj o wzmocnieniu ochrony swojej witryny, protokół HTTPS i zaufany hosting to podstawa.
Kary Google – kolejna przyczyna braku widoczności w sieci
Koncentracja na satysfakcji użytkownika, prowadzenie regularnych prac, naturalny link building to podstawa pozycjonowania stron www i sklepów e-commerce. Wszelkie działania na skróty, np. masowe pozyskiwanie kiepskiej jakości linków, kopiowanie treści, zbyt duże nasycenie frazami kluczowymi, traktowane są przez Google, jako próba manipulacji wynikami wyszukiwania. Takie działania skutkują obniżeniem widoczności witryny.
Sygnałami, które mogą wskazywać na otrzymanie kary Google, są:
- nagły i gwałtowny spadek pozycji strony w wynikach wyszukiwania,
- zajmowanie niższych pozycji w wynikach wyszukiwania niż strony o niższej jakości,
- brak wyników po użyciu operatora site.
W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest zaprzestanie działań niezgodnych z dobrymi praktykami. Ważne jest także usunięcie błędów, na przykład zdublowanych tekstów. Po zakończeniu prac naprawczych, należy w Google Search Console, złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie strony.
A czym skutkuje ignorowanie ostrzeżeń i kar Google? Jak nietrudno się domyśleć, wyłączeniem witryny z indeksu.
Zbyt dużo przekierowań
Kolejnym powodem braku widoczności w sieci oraz trudności w indeksacji danej podstrony jest zbyt duża liczba przekierowań. Przy wielu przekierowaniach jednej podstrony, roboty Google mogą stracić orientację i, mówiąc najprościej, zgubić się podczas poszukiwań danej strony. Wszystko to sprawi, że podstrona nie zostanie zaindeksowana.
Nienaturalne linki zwrotne
Nieprzemyślany link jest jednym z częstszych powodów braku widoczności w Google. Błędy, tóre mają wpływ na obniżenie pozycji strony www to:
- Nienaturalne linki zwrotne, czyli pochodzące wyłącznie z kilku źródeł, pozyskiwane w nieregularny sposób.
- Linki zewnętrzne prowadzące z witryny uznanej za niebezpieczną lub spamerską.
- Linki bez dopasowania tematycznego.
Koniecznie więc zweryfikuj, ile linków prowadzi na Twoją stronę i z jakich źródeł. Zadbaj też o to, by odnośniki były pozyskiwane regularnie.
Kiepski content
Content niskiej jakości to kolejna przyczyna braku widoczności w wynikach wyszukiwania. Content stanowi obecnie jeden z kluczowych czynników rankingowych – strony www i sklepy e-commerce, które nie dbają o jego trafność i użyteczność, zajmują niskie pozycje w rankingu, zwykle umieszczane są na 80 – 90 pozycji.
Jakie błędy zmniejszają użyteczność contentu?
- Nieprawidłowo dobrane frazy kluczowe, wprowadzanie odbiorców w błąd.
- Brak dodatkowych materiałów, np. zdjęć, infografik sprawia, że witryna staje się mniej użyteczna dla odbiorców. Skutkuje to wysokim współczynnikiem odrzuceń, spadkiem konwersji i coraz mniejszą widocznością.
- Duplikaty zewnętrzne i wewnętrzne to kolejny czynnik obniżający widoczność strony. Wszystkie treści w obrębie witryny powinny być w 100% oryginalne.
- Treści bez wartościowych wniosków, będące wyłącznie powielaniem tekstów dostępnych w innych źródłach, także zajmują niższe pozycje.
- Niewłaściwe użycie lub brak nagłówków (H1, H2).
- Brak optymalizacji grafik: brak atrybutów alt, kompresji, podpisów.
- Kanibalizacja słów kluczowych to kolejny błąd. Jeśli na stronie znajduje się wiele podstron optymalizowanych pod kątem tych samych słów kluczowych, mogą one konkurować ze sobą, co osłabia ich pozycje w wynikach wyszukiwania.
Zmiany w algorytmach Google
Aktualizacje Google mogą sprawić, że widoczność witryny zmniejszy się o kilkadziesiąt procent. Celem Giganta jest tutaj eliminacja spamu, redukcja treści niemających wartości dla odbiorców. W przypadku spadków widoczności spowodowanych aktualizacjami rozwiązanie jest jedno, należy zapoznać się z nowymi wytycznymi i stosować się do nich. Czasem także może zdarzyć się tak, że witryna straci widoczność mimo tego że prace optymalizacyjne przebiegają prawidłowo. W takim przypadku trzeba obserwować sytuacje i czekać na to, co przyniosą kolejne aktualizacje.

Skutki braku widoczności strony www w Google
Brak widoczności strony www w wynikach wyszukiwania to strata klientów i konwersji. Użytkownicy nie odwiedzają stron www, które zajmują 30. czy dalszą pozycję, np. 80. czy 90. Zgodnie ze statystykami:
Pozycja w SERP | CTR | Znaczenie |
---|---|---|
1 | 25–35% | Największy udział ruchu. Pierwsza pozycja przyciąga około 1/4 wszystkich kliknięć użytkowników |
2 | 15-20% | Druga pozycja wynikach Google to znacznie mniejszy ruch organiczny, ale nadaj dość wysoki |
3 | 10-15% | Trzecia pozycja to spadek ruchu o kilkanaście procent, ale nadal nie jest to zły wynik |
Wyszukiwarka Google to dla większość użytkowników pierwszy etap poszukiwania usług, produktów, informacji. Pozycje w top 3 w organicznych wynikach wyszukiwania ściągają około 50–70% całkowitego ruchu. Pozostałe strony w TOP 10, odnotowują znacznie mniejszy ruch. Witryny na dalszych pozycjach, niestety przegrywają już na starcie.
Kolejny skutek braku widoczności w Google to brak wiarygodności. Użytkownicy największym zaufaniem darzą witryny z top10, traktują je jako najlepsze źródło informacji.
Firmy zajmujące pozycje w top10 są bardziej rozpoznawalne, cieszą się mianem eksperta w branży.
Wszystkie te czynniki przekładają się na konwersję i zyski.
Jak poprawić widoczność strony w wynikach wyszukiwania Google?
Przejdźmy teraz do złotych zasad, o których powinieneś pamiętać, chcąc zwiększyć widoczność strony www.
- Zadbaj o przemyślaną strukturę strony internetowej, logiczne menu, nagłówki, dzięki temu Google lepiej zrozumie tematykę witryny i sprawniej odnajdzie ważne dla Ciebie podstrony.
- Pamiętaj o prawidłowej implementacji linków wewnętrznych, to one tworzą strukturę strony internetowej, umożliwiają odbiorcą odwiedzanie różnych sekcji strony.
- Wygeneruj mapę witryny i umieść ją w narzędziu Google Search Console.
- Na bieżąco sprawdzaj indeksację strony. Wyślij przez Google Search Console prośbę o indeksację najważniejszych podstron, np. strony głównej.
- Pamiętaj o przestrzeganiu zasad dotyczących spamu. Google nie toleruje takich działań, jak maskowanie treści, wprowadzanie odbiorców w błąd, nadużywanie autorytetu wygasłej domeny, spam w linkach.
- Pamiętaj o naturalnym rozmieszczeniu fraz kluczowych, wykorzystaj nie tylko frazy główne, ale także semantyczne, intencyjne, long tail.
- Wybierając źródła publikacji zewnętrznych, skup się na tym, by zachować zgodność tematyczną – nie publikuj na stronach skupiających się na zagadnieniach odległych od Twojej branży.
- Nie łam zasad Google. Jeśli prowadziłeś działania niezgodne z wytycznymi Google, napraw swoje błędy.
- Wszystkie działania powinny być prowadzone regularnie. Pokaż Google, że Twoja strona żyje i warto ją odwiedzać. Zwiększysz dzięki temu cralw budget, a to przełoży się na szybszą indeksację i lepszą widoczność w sieci.
- Tworzenie wartościowych treści to priorytet. Zadbaj o to, by Twoja strona była przydatnym źródłem informacji, zbuduj autorytet tematyczny, realizuj koncepcję E-E-A-T.
Strona niewidoczna w Google – podsumowanie
Podsumowując, powody niewidoczności strony www lub sklepu e-commerce w Google mogą być różne, choć wyróżniamy kilka głównych przyczyn. Są to na przykład kiepskie treści, złośliwe oprogramowanie, nieprzemyślana struktura witryny.
W wielu przypadkach możliwe jest naprawienie błędów i stopniowe zwiększanie widoczności, a co za tym idzie, pozycji firmy na rynku. Pamiętaj jednak, że pozycjonowanie jest procesem długotrwałym – działania warto rozpocząć jak najszybciej. Wielu użytkowników traktuje wyszukiwarkę Google, jako pierwsze źródło informacji, pierwszy punkty styku z markami. Firmy, które nie są widoczne w Google, przegrywają już na starcie.
Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, jak określić przyczynę braku widoczności w sieci, czy braku indeksacji, zachęcamy do kontaktu z naszą agencją e-marketingową. W 1stplace.pl przeprowadzimy szczegółowy audyt SEO, opracujemy strategię działań i zadbamy o to, by by zwiększyć widoczność strony internetowej Twojej firmy.